Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wykona

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    189
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Wykona

  1. Z życia: Przy zamówieniu ponad 200 m2 włoskiego gresu sprowadzonego pod klienta nie chciałbyś być w po drugiej stronie gdy klient odmówi odbioru towaru przy dostawie bo ... zmienił zdanie.
  2. Radziłbym uważać z równaniem styropianu, aspektem odpadów i lub zatrudnianiem ekip na "czarno". W zaprzyjaźnionej firmie resztki po szlifowaniu (kuleczki, pył, etc.) walały się wszędzie również fruwały po ulicy i chodniku. Przyjechała kontrola z Wydziału Ochrony Środowiska (donos) + Powiatowy Nadzór Budowalny. O ile w przypadku firm taka kontrola jest zapowiedziana to tutaj Inwestorem była osoba prywatna. Na miejscu zażyczono sobie przyjazdu Kierownika Budowy, a On (ponieważ budowa była metodą gospodarczą) powiedział, że ocieplenie odbywa się bez jego wiedzy. Później sprawy potoczyły się szybko.
  3. Moim zdaniem klimatyzacja nie spełni oczekiwań i spowoduje kolejne. Dodatkowo jeszcze W.M. - nie będziesz jej używał lub bawił się przełącznikami? ps. Problem wg mnie leży w oknach i braku powłoki refleksyjnej.
  4. Mam dwa duże molosy i wbrew poprzednim wypowiedzią mogę powiedzieć, że w czasie naszej nieobecności psy powinny być na swoim "miejscu" (kojcu, zagrodzie itp.). Pies puszczony "samopas" po jakimś czasie zacznie się nudzić (efekty wiadome), uzna że obecność człowieka nie jest mu potrzebna (przecież sam doskonale sobie radzi i pilnuje terenu), będzie próbował wydostać się poza ogrodzenie (nowe i ciekawe zapachy i rzeczy), musi znać swoje bezpieczne 4 kąty. Psa puszczamy wolno w czasie naszej obecności, w nocy lub kiedy ma "zadanie". Budowa częściowo zadaszonego kojca to konieczność im szybciej to zrobisz tym lepiej dla wszystkich inaczej prędzej czy później pojawi się długa linka (łańcuch) przy budzie czego z pewnością nigdy nie chciałeś. No i spacery. One powinny bezwzględnie odbywać się poza działką. Pies nienauczony przebywania w "kojcu" z początku będzie się buntował ale zobaczysz, że z biegiem czasy sam będzie chętnie do niego wracał. ps. Ja planuje 3 dom właśnie dostosowany pod psy ps. U nas psy śpią w domu obok nas, a są zamykane w kojcach gdy wychodzimy na dłużej.
  5. Witaj, Podoba mi się Twój wykonawca i pomysł ułożenia kanalizacji w powietrzu. Spytam z ciekawości: 1. Czy byłeś przy tym jak wypełniano fundamenty? 2. Czy wypełnienie było ubijane warstwowo? 3. Czy jak piszesz chudziak był zatapiany w siatkę zbrojeniową? 4. W projekcie masz schody ale jakoś nie widzę stóp fundamentowych będą oparte na fundamencie? 5. Czy kierownikiem budowy jest ktoś od wykonawcy? 6. Na zdjęciach widać, że 1 warstwa podciąga wodę, czy jest tak jakaś izolacja p/wilgotnościowa? 6. Na zdjęciach widać wpasowane i zalane zbrojenia w górne rzędy pustaków, co to jest i czemu oparte na ceramice?
  6. Popraw mnie jeśli nie doczytałem. Masz płytę na którą dasz 15cm EPS + wylewki + wykończenie podłóg. Jak rozumiem sprawdziłeś dolna krawędź drzwi czy nie za wysoko lub za nisko?
  7. Uczyć, uczyć, uczyć: 1. Gniazdka, a w zasadzie puszki po osadzeniu trzeba piankować to rozwiązuje problem "przeciągu". 2. Ja zalecam ceramikę. Wystarczy jako pierwszą warstwę położyć z tzw. "gazobetonu" (Ytong, Silka, Solbet, Termalica etc.) lub 2 warstwę położyć na grubej zaprawie. Można tak robić co kilka warstw i szczególnie pod otworami (okna). 3. Doklejenie na krańcu to przesada i nie powinno się tak robić. Można doklejać pomiędzy pełnymi. ps.1. U Ciebie widzę lecą na cienkiej warstwie. ps.2 Otwory piankować przy ociepleniu, wcześniej nie ma sensu bo UV załatwi piankę. ps.3 Porothermu stanowi relatywnie dobrą izolację cieplną, patrz wyżej co napisałem w punkcie.2.
  8. Witaj. Może niedowidzę ale sprawdź ile zostanie "światła" na drzwi wejściowe.
  9. Tzw. "stan deweloperski" wskazuje na stan doprowadzony przez firmę i oferowany do sprzedaży. Każdy kupujący zdaje sobie sprawę. że w cenie ujęta jest cena działki ale i np. przygotowania infrastruktury (utwardzenie ścieżek, dojazdu etc.). Przytaczanie tego określenia w kontekście tego dziennika jest bardzo złudne
  10. Powinieneś zmienić tytuł bloga i usunąć/zmienić "... spróbuje wybudować za 200 tys.". Spokojnie możesz napisać za "400 tys." bo nie jesteś nawet w połowie wydatków. Oczywiście nie wliczam umeblowania
  11. Witaj. Sterowane termostatami w każdym pomieszczeniu w połączeniu z WM dla tak małej powierzchni i układu pomieszczeń to lekka przesada Będziesz montował elektrozawory przy nadmuchach i dasz samozamykacze we wszystkich drzwiach?
  12. Można powiedzieć, że jestem "samorobem" i pewne chodzi Ci o ocieplenie. Technologia tradycyjna, fundamenty + 15 cm styroduru, ceramika + ocielenie 20 cm grafitu, okna 3 szybowe, podłoga 22 cm, skosy 40 cm wełny. Do zrobienia kilka (może 3-4) mostki termiczne. To mój 2 dom i rozmyślam o następnym, Z wiekiem potrzeby zmieniają się diametralnie i na pewne sprawy patrzy się inaczej.
  13. Pełne zestawienie, gaz do C.O. + C.W.U. + gotowanie. Dom ok .140 m2, temp. ok. 21 C. ps. Piec to Immergas Victrix 12kW, temp. zasilania podłogówki 33 C (czasem zwiększam na 38 żeby poczuć ciepło), 100% podłogówki.
  14. Witaj Jak sam napisałeś energooszczędność jest oklepana. Niemal każdy nowy dom jest energooszczędny, ma rekuperator i PC (bo gazu brak) niemal każdy to stodoła (to jakieś magiczne słowo klucz) no i forumowy asolt Pokazałeś otoczenie to bardzo dobry i jeden z ważniejszych aspektów, ale pokaż rzuty, bo reszta to parametry techniczne o których zapomnisz po 2-3 latach od zamieszkania
  15. Mogę tylko podzielić w/w opinię. Rozkład oględnie mówiąc jest taki sobie i bez urazy proponuję odłożyć go na półkę i poszukać "gotowca". pozdrawiam
  16. Dlaczego samodzielnymi naprawami zamykasz sobie drogę do reklamacji?
  17. No do końca nie jestem przekonany. Wszystko zależy od budżetu, a 99% kupujących kieruje się ceną końcową i nie dopuszcza do siebie, że energooszczędność lub związana z nią czasochłonność kosztuje. Wszelkie powyższe wyliczanki bezpośrednio wpływają na cenę końcową m2. Budując "dla siebie" pływamy w kosztorysie raz na "+", a raz na "-". Te na "+" przy samodzielnym budowania zazwyczaj wynikają w angażowaniu kolejnych ekip bez VAT-u, VAT-u z usługą, niekończących się terminów, odwlekania wykonanych prac, angażowania rodziny czy siebie. Szumnie nazwany "developer" nie może sobie na to pozwolić, bo to prosta droga do kontroli UKS czy PIP-u. ps. Przytaczany przykład użycia lepszego betony czy prętów ma służyć czemu? Chyba tylko udowodnieniu, że jesteśmy lepsi od konstruktora z uprawnieniami i współczynnikom bezpieczeństwa.
  18. To nasze subiektywne odczucie z wizyty w domu w stanie developerskim. Wielkość (w negatywnym znaczeniu) salonu i kuchni. Pomiar "+/-" ale w miarę realny tj. na podłodze rozstawiliśmy prostokąty z kartonów o wielkościach typowych (blatów kuchennych, 2 drzwiowej lodówki wolno stojącej, stół 200x100, krzeseł, kanapy, stolik + obszar działania kominka etc). Wg mnie za duży narzut metrażu z pomieszczeń pomocniczych i w sumie zbędnych (dwie łazienki umieszczone obok siebie, pomieszczenie pralko-suszarnia).
  19. Witam. Stawiam, na czynnik temperatury odbicia promieni słonecznych pochodzący z tafli szkła pokrytego np. antyrefleksem
  20. Wiem marudzę ale jeśli ukryjesz i zatynkujesz od środka tą cegłę to będziesz smażyć się w piekle Murarzowi należy się tęgie lanie za ubabranie tej/takiej ściany z cegły.
  21. Czy po tych kilkunastu dniach "pomieszkiwania" masz już jakieś uwagi co do rozkładu i funkcjonalności pomieszczeń? ps.1 pytam bo kiedyś rozważaliśmy ten projekt jak docelowy i ciekaw jestem czy Wasze odczucia będą zbieżne, a być może całkiem odmienne od naszych. ps.2 szkoda, że nie zrobiliście tarasu na jednym poziomie (o ile dobrze widzę jest schodek lub dwa).
  22. Teraz wybrałbym inny projekt choć kilka lat temu myślałem, że mamy idealny Najważniejsze błędy: 1. Okna dachowe (głównie z ceny wynikającej z chęci zapewnienia wysokiej energooszczędności, problemami wykończenia i zabudowy). Przy wysokiej ściance kolankowej są praktycznie nie otwierane. 2. Komin w środku domu (początkowe problemu ze szczelnością, łączeniami na płytach KG, wychłodzeniem ścian) - przesunąłbym na ścianę zew. i umożliwił dostęp paleniska grilowego z tarasu. 3. Brak pełnego sufitu na piętrze, jeśli już to zrobiłbym jako skosy pełne (betonowe). Cena końcowa niższa, zapewnienie ciągłości izolacji cieplej, brak sufitów KG. 4. Panele na pietrze w różnych wzorach i kolorach (daliśmy wybór dzieciom w ich pokojach). 5. Sieci LAN, gniazdek TV (teraz standard to Wi-Fi i TV od dostawcy internetu). Generalnie nie warto iść na skróty i robić rozwiązań tymczasowych. Lepiej robić raz i porządnie niż robić po łebkach - to zawsze się zemści. Nie przesadzać z wielkością domu i mnogością pomieszczeń. I zasad nr.1 najważniejsza jest lokalizacja.
  23. Mam drzwi z dostawką i polecam takie rozwiązanie. Nie polecam drzwi stalowych i aluminiowych. Jeśli już to plastik, a jeśli budżet pozwala to pomimo pewnych wad "drewniane" (płytowe). ps.1 Monitoring zapewnia bardzo złudne poczucie bezpieczeństwa ps.2 Warto mieć dwie wkładki, jedną na tzw. motylek.
  24. Znam ekipy, które robią placki, a następnie po obwodzie lecą pianką. Na plackach można trzymać piony i poziomy, nie zużywamy tyle kleju, uniezależniamy się od wpływu np. wiatru czy dociskania płyt.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...