Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ovner

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    45
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ovner

  1. jedna uwaga do samego rozmieszczenia pomieszczeń, rozumiem że wjazd do garażu jest naprzeciw drogi i wjazdu na posesje ? jeżeli tak to salon oraz taras chcesz mieć na przód domu ?
  2. szpilki 8 wierć wiertlem 10 łatwiej później je wkładać. Miedzy szalunek i podkładkę daj jeszcze deseczki.
  3. wg mnie szpilkami na wylot z obu stron szeroka podkladka + nakrętka, jak dasz dość gesto masz pewnosc ze ci nie rozerwie szalunku.
  4. Jestem po przygodzie z tą firmą. Złożyłem zamówienie na którym był termin realizacji 4-5 tygodni, po upływie tego czasu u handlowca u którego zamawiałem bramę ciężko było się czegokolwiek dowiedzieć, a następnie już nawet nie odbierał telefonów. W końcu po telefonach po różnych oddziałach firmy udało się uzyskać informację że możliwy ( ale nie pewny na 100 %) jest termin montażu dopiero za kolejny miesiąc, więc grzecznie poprosiłem o zwrot zadatku który otrzymałem po 2 dniach.
  5. Fundament zajął mi około 2 tyg urlopu, szalowałem deskami stopę a po wylaniu stopy ścianę fundamentową. Jak dobrze zorganizujesz sobie prace z koparką oraz geodetę to ogarniesz wykopy w jeden dzień. Jeden dzień kręcenie zbrojenia. Kolejnym razem nie szalowałbym stopy fundamentowej a wlał beton wodoodporny w wykop, zaszalowałbym tylko ściankę fundamentową płytami osb lub budowlanymi (zielone) w 2-3 dni, czyli cały fundament zajął by mi około tygodnia. Zasyp jeden dzień, oczywiście koparka. Taki stan zostawiłem przed zimą. Na wiosnę kanalizacja w jeden dzień, chciałem zagęszczać ale przez zimę się zagęściło odpowiednio, więc nie potrzebnie pożyczałem zagęszczarkę. Mury wraz z teściem 2 tygodnie. Na strop granord wziąłem ekipę, którzy zrobili strop oraz schody + ściankę kolankową, zajęło im tydzień, przerwa na schniecie stropu oraz wieńca około 5 tyg. Dach około tygodnia również ekipa. Jeden dzień okna + drzwi zewnętrzne. Podsumowując: 1 dzień wykop + wytyczenie budynku 1 tydzień Fundamenty 5 tygodni przerwa technologiczna 1 dzień zasyp fundamentu 1 dzień kanalizacja 1 dzień chudziak 2 tygodnie mury 1 tydzień strop + ścianka kolankowa + wieniec 1 tydzień dach 1 dzień okna + drzwi Pow. zabudowy 126m2 + poddasze drugie tyle. Jak zaczniesz w maju i będzie sprzyjająca pogoda to dach spokojnie wykonasz we wrześniu.
  6. Cześć, dysponuje ktoś może schematem całej instalacji CO oraz CWU do ogrzewania podłogowego na 2 rozdzielaczach oraz zasobnikiem cieplej wody ?
  7. co ile masz rurki w ogrzewaniu podłogowym na parterze a ile na pietrze ?
  8. im większy przekrój tym lepiej, nawet nie ma nad czym się zastanawiać chyba ze masz jakąś komplikacje z przeprowadzeniem rury.
  9. generalnie plastik nie musi dotykać oprawek, wystarczy jak temperatura w plastikowych korytkach znacznie wzrośnie mogą się zacząć topić, dla świętego spokoju bym przetestował to, być może te oprawki będą ok. Daj znać czy zrobiłeś jakieś testy bo pomysł masz fajny.
  10. Strop to Granord? będziesz go układać na poduszce betonowej czy na gotowych kształtkach ?
  11. czy oprawki ledowe po nagrzaniu się nie przetopią tego plastiku ?
  12. 1. Kwestia izolacji (fundamentu, płyty, pali betonowych) jak rozumiem domek ma być uniesiony. 2. Wg. mnie trzeba się wkopać głębiej niż do piachu i są specjalne okrągłe szalunki do tego, zazbroić i zalać wodoodpornym betonem. ( koszt takich palów nie powinien być duży) 3. Wymiana gruntu jest ok ale i tak jak wymienisz ten grunt będziesz musiała robić płytę lub fundament, opcja pali betonowych moim zdaniem jest lepsza bo domek drewniany i tak będzie miał lekką konstrukcję. 4. Materiały z jakich są wykonywane takie rury kanalizacyjne muszą mieć odpowiednią wytrzymałość, np u mnie woda na wiosnę stoi na 0,5 - 1,00 metra, przewody elektryczne puszcza się w peszlach. Z tego co widzę jesteś z Warszawy a działkę pewnie masz w okolicach, na Mazowszu strefa przemarzania jest na głębokości około 1 metra, Wystarczy instalację puścić poniżej tej strefy przemarzania. 5. Tak powinien być, są specjalne impregnaty, na ściany oraz podłogę odpowiednie folie no i jeżeli chodzi o wilgoć odpowiednia wentylacja, poszukaj na temat domków kanadyjskich. Apropo Lasu, ja mam działeczkę pół lasu pół łąka, domek stoi w lasku, od 40 lat zero zniszczeń spowodowanych przez wichury. a tu filmik takiego domku:
  13. generalnie wylejesz stopę fundamentowa z betonu, chcesz jeszcze robić wieniec na fundamencie, a nie lepiej po prostu zrobić cały fundament lany ?
  14. nie rozumiem po co na tak malej ścianie stosuje się kołki ??
  15. Niezła ekipa... współczuje (dlatego buduje sam). Jak widzę na forum jesteś z Warszawy, a więc szkód górniczych nie masz, podejrzewam że i teren masz ok no chyba że się mylę i budujesz na słabym gruncie. U mnie w projekcie jest mnóstwo słupów żelbetowych, ja jednak ich nie zrobiłem mimo że mam domek z poddaszem. Rozeznałem się w temacie naprawdę sporo, taki trend robienia słupów powstał ze względu na słabe warunki gruntowe lub budynki piętrowe (zazwyczaj projektanci się zabezpieczają gdyż nie mają opracowania geologicznego). Oglądałem mnóstwo budynków gdzie ich nie stosują, zresztą w starym budownictwie ich nie znajdziesz a domy stoją i nie pękają, sam w takim mieszkam i był budowany przez moją rodzinę. Po konsultacji z kierbudem i projektantem olał bym temat, jednak z rozliczeniem ekipy bym negocjował na swoją korzyść.
  16. a nie lepiej odrazu zaszalować styropianem? masz wtedy szalunek tracony nie wydajesz kasy na dodatkowy materiał czyli płyty OSB.
  17. Ja u siebie mam taki fundament, szalowałem stopę z desek calówek a ściankę z płyt 18 mm, polecam jednak to robić z desek mimo ze jest więcej pracy, fundament wychodzi prostszy bez buł gdyż deski są sztywniejsze od płyt. Cała filozofia to dać odpowiednią ilość prętów, spokojnie co 40-30 cm wystarcza fi 8 oraz szerokie podkladki. Na początku powypierać sobie narożniki, ustawić ich poziomy a potem od sznurka wypierać ścianki deskami, potem ewentualne korekty, następnie nawiercić otwory i powkładać pręty, poskręcać delikatnie sprawdzając grubość ścianki. Najbardziej napierać beton będzie na samym dole, dół szalunku można obsypać piachem. Generalnie mam zazbrojona tylko stopę fundamentową, ścianki nie zbroiłem, niema u mnie takiej potrzeby w miarę dobre grunty.
  18. tak proponował zrobić mój kierownik budowy
  19. czyli tak naprawdę można przyjąć worek na 2 mb ścian, w zależności od spoiny. W maju pewnie ruszę z 1 warstwą i potwierdzę taką informacje.
  20. Podpowie ktoś jakie robił u siebie spadki rur kanalizacyjnych?? czy 2-3 % będzie ok ?
  21. Dzień Dobry, wraz z Małżonką wpadliśmy na szalony pomysł wybudować własnoręcznie nasz dom. Co prawda prace zaczęliśmy jeszcze na początku 2017 roku, ale dopiero teraz zakładamy dziennik budowy na forum. Co do projektu można powiedzieć że jest indywidualny, aczkolwiek inspirowany gotowcami z internetu. Domek jest z poddaszem użytkowym. Prezentuje się mniej więcej tak: Do tej pory mamy już zasypane fundamenty. Wogóle mieliśmy sporo walki z tym etapem budowy gdyż nasze warunki gruntowe w 2017 roku były fatalne (chyba nie my jedyni, bardzo mokry rok). W kwietniu 2017 wjeżdża na teren koparka aby ściągnąć humus: Geodeci wyznaczyli budynek i tydzień później zaczął się deszczowy okres który wykluczył naszą pracę aż do czerwca. Moja rada dla zaczynających budować, zaczekajcie na suchy okres pogodowy, zaoszczędzi wam dużo nerwów i pieniędzy. Ogólnie mieszkamy od miejsca budowy około 15 km, dzięki temu mogłem poskręcać szalunki na fundamenty w aktualnym miejscu zamieszkania. Fundament jest lany i składa się z dwóch części, ława ma 65cm na 45cm zazbrojona, w ławie porobiłem przepusty z rur pcv na ścieki, wodę, gaz oraz prąd, ścianka jest 65 cm wysokości i 35 cm szerokości bez zbrojenia. Szalowanie i zbrojenie ławy zajęło około tygodnia, zalewanie betonem około 1h. Podobnie ścianka. Kąty i wymiary wyszły bardzo dobrze. W październiku 2017 zabezpieczyliśmy fundament abizolem i zasypaliśmy piaskiem, zdecydowaliśmy aby tak budowa przezimowała z nadzieją że piach sam się ustabilizuje, w sumie to się udało bo aktualnie kopiemy kanalizacje i ciężko to idzie. Wkrótce kolejne fotki i opis postepów.
  22. wydaje mi się ze producenci piszą o 1m2 dla muru z cegły która zazwyczaj ma 12 cm, np tak podaje castorama w opisie produktów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...