Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jan Kalita

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    169
  • Rejestracja

O Jan Kalita

  • Urodziny 18.06.1986

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Białogard
  • Kod pocztowy
    78-200
  • Województwo
    zachodniopomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Jan Kalita's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Wilgotność mierzy się w %, a nie stopniach Ale jak sam zauważyłeś - wietrzysz. Niestety jest grupa ludzi, którym trzeba wciąż tłumaczyć, że dom trzeba czasem wietrzyć, kanały wentylacyjne czasem czyścić. W starym budownictwie jest też dużo nieszczelności, przez które dom się "wentyluje". Problem zaczyna się wtedy kiedy z budynku zrobi się termos.
  2. Roleta nadstawna http://icservi7.ayz.pl/upload/files/rolety/rolety_nadstawne_rewizje.jpg Roleta podtynkowa http://www.mitbau.pl.dev2.3c.pl/HeroGraf/rolety/rolety-podtynkowe-2.jpg Skoro macie Panowie "wcięte" nadproże w kształcie litery L, to macie Panowie rolety podtynkowe a nie nadstawne.
  3. Przede wszystkim ja takiej roboty bym nie odebrał. Jeżeli podpisał Pan protokół odbioru, to mogą robić problemy. Napisałbym jednak oficjalne pismo do sprzedawcy, że montaż nie został wykonany zgodnie z instrukcją producenta. Czy ja dobrze widzę, że kotwa jest przykręcona do listwy parapetowej??
  4. Trwałość drzwi głównie zależy od wkładu ich właściciela. Jeżeli jest Pan pewny, że będzie dbał o te drzwi, konserwował, regulował itp. to nie widzę przeszkód, żeby zainwestować w drewniane. Drzwi stalowe to rozwiązanie wygodne dla ludzi, którzy nie mają tyle czasu na konserwację stolarki. Jakbym był emerytem i miał za dużo wolnego, to wziąłbym drewno; obecnie jednak wolałbym drzwi stalowe.
  5. Miałem podobny problem i okazało się, że pilot był wadliwy i trzeba go było wymienić. Pytanie też co to za pilot? Bo jeżeli jest to jakiś pilot uniwersalny, to wpierw trzeba go przeprogramować i dostosować do napędu. Stable 800 posiadają funkcję kodu zmiennego i nie swoje piloty może blokować. Co ma trochę sensu, bo raczej nie chciałby Pan, żeby ktoś się Panu zaprogramował do napędu i otwierał sobie bramę kiedy mu się podoba.
  6. Oj ta dopłata z tego co pamiętam, to dotyczy do klamki z systemem antyrozwierceniowym kl. C. Zwykłą antyrozwierceniową też mają gdzieś w granicach ceny 160 zł netto (nie mam teraz cennika, a i PDF będzie się ściągał pół godziny na tej budowie gdzie jestem). Z ciekawości wieczorem rzucę okiem na ten Mar-Tom, ale tak tyle co mi się udało rzucić okiem, to widzę, że robiąc swoje drzwi bardzo dużo czerpią zarówno z GERDY, KMT jak i WIKĘDU. Jest to dość ciekawa propozycja.
  7. Coraz częściej się spotykam, że klienci nie chcą latać po firmach i szukać Bóg jeden wie czego. Wolą wszystko zlecić jednej firmie i teoretycznie nawet w wypadku gwarancji jest to dla nich rozwiązanie o wiele prostsze. W związku z tym, że firmy dilerskie i tak sprowadzają towar od kilku różnych producentów, to nie widzę żadnych przeszkód w takim działaniu. Jest dość wysokie prawdopodobieństwo, że kupując okna u X, rolety zewnętrzne u Y, drzwi wejściowe u W, a pokojowe u Z, to wyjdzie nam to o ciut taniej. Pamiętać jeszcze trzeba, że wtedy na inwestora spada odpowiedzialność pilnowania, żeby montaże w/w nie kolidowały ze sobą, albo jeżeli to wymagane - współgrały ze sobą. Potem jeszcze trzeba pilnować gdzie i u kogo serwis, więc jak ktoś nie ma czasu tak jak ja - to raczej wolałbym dopłacić ten 1000 zł i zamówić wsio w jednej firmie.
  8. Szczególnie, że już wielokrotnie był poruszany i polecany tutaj system wietrzenia szokowego. Dla przypomnienia: Zakręcamy wszystkie grzejniki w domu (ewentualnie wyłączamy piec jak ktoś ma taką możliwość) i na 15-30 minut otwieramy wszystkie okna i wietrzymy. Długość wietrzenia zależy od powierzchni - im większy dom, tym dłużej bym wietrzył. W ciągu tego czasu mury nie utracą swojej temperatury, a i świeże powietrze szybciej się nagrzewa. Nie rozwiązuje to oczywiście problemu grzybienia z tytułu nieszczelnego montażu, przemakających ścian itp. Dodatkowo, jeżeli zaczniemy zaraz po takim wietrzeniu gotować bigosy, herbaty, kąpać się i suszyć pranie, to szybko wrócimy do poziomu wilgotności sprzed wietrzenia. Stąd zalecam wietrzyć po zakończeniu w/w czynności.
  9. Ja znam przynajmniej 3 producentów, którzy na podstawie badań przez jednostkę notyfikowaną przeliczają Uw całego okna. Problem jest innego typu - nie zawsze oprogramowanie Sadowskiego dobrze przelicza te współczynniki. Oczywiście ktoś zaraz pewnie powie, że to wina programisty ustawiającego wytyczne do obliczeń, ale nie oszukujmy się - wzór na Uw nie jest jakoś kosmicznie skomplikowany i powinno to działać bardziej bezawaryjnie. Inna sprawa, że w/w badania jednostki notyfikowanej też potrafią być........ powiedzmy, że mało rzetelne. Tak jak jeszcze ITB można obdarzyć pewną dozą zaufania, to z tego co pamiętam z CSI były swego czasu problemy i ich obliczenia traktowałbym raczej z przymrużeniem oka.
  10. Jak już były otwory przygotowane to już po ptakach trochę. Teraz to już zamontowałbym nadstawne. Można zastosować do góry poszerzenia, ale nie jest to rozwiązanie stabilne, szczególnie przy montażu w warstwie ocieplenia. Ewentualnie można wykonać nowe nadproża, ale koszta będą ogromne żeby zrobić to dobrze. Można też spróbować zrobić wyższe okna, ale wiem z doświadczenia, że to nie zawsze wychodzi, bo: - zmienia się linia elewacji i może to ostatecznie źle wyglądać, - zwiększają się gabaryty okien i ze względów technologicznych niektórych nie da się wykonać, - w szczególności może być problem z balkonami, bo przeskok np. z 2300 na 2500 uniemożliwi wykonanie np w PCV lub drewnie. Ewentualnie można się pokusić na ocieplane aluminium, ale koszt okien wtedy będzie bez mała 1,5 - 2 x
  11. I tak przeważnie się robi, bo przeważnie właśnie boczne są dłuższe, ale są przypadki gdzie jest odwrotnie (np okna garażowe). W takim przypadku lepiej najpierw górną, potem boczne i dopiero dolną.
  12. Mazwoj obawiam się, że to jeszcze nie koniec. Znam osobiście jedną firmę, która wciąż specjalizuje się tylko w takich drzwiach. Muszę jednak przyznać, że znacznie sami podnieśli ich jakość i są nawet, nawet (choć w tej cenie to wolałbym coś z polskich wyrobów). Nie wiem czy to podpada pod reklamę (czy antyreklamę w tym przypadku), więc nie będę wrzucał linka. Zainteresowanym branżowo mogę wysłać na priv. Generalnie jednym z znaków rozpoznawczych chińszczyzny były właśnie te kryte zawiasy, potężne klamki w odcieniu puszkowym i cieniutka jak papier uszczelka.
  13. Na tym filmiku nie bardzo mi się podoba, że instalator korzysta z łopatki stalowej. Osoba, która się na tym nie zna zniszczy sobie listwy przyszybowe taką łopatką. Najlepiej korzystać z miękkiej tworzywowej. Zasada jest taka, że najpierw wyjmujemy dłuższe, a potem krótsze listwy. Przy zakładaniu listew delikatnie dobijamy listwę gumowym młotkiem.
  14. O widzisz theme też mnie naprowadziłeś na jedną rzecz. Jeżeli osłonki na odwodnienia nie są założone, to też tam czasem może coś nalecieć. Choć raczej ze względu na ciśnienie - bardzo bardzo niedużo. Takie zabrudzenia powstają, kiedy okno jest zostawione w pozycji uchyłu na dłuższy czas i rosa osadza się na wewnętrznej stronie ramy gromadząc po drodze zanieczyszczenia z powietrza. Tak czy siak jak nie ma osłonek na odwodnienia to to też należy zgłosić.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...