Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zuh1305

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez zuh1305

  1. Jak obieg, jak z kotła do naczynia idzie tylko jedna rura? Druga rura to przelew poprowadzony do kanalizacji.
  2. Tak, liczyłem razem z dodatkowym orurowaniem. Ogólnie to tak od 10 do 60l cena idzie proporcjonalnie ale potem już jest spory przeskok. Ogólnie to podłączenie mam jak opcja B na rysunku. Może trochę pomieszałem z kolorami. Czerwony to jest rura wzbiorcza a niebieski to przelew.
  3. Tak miej więcej policzyłem pojemność instalacji. Bufory 2x477 plus kocioł 45 plus grzejniki około 86 razem daje 1085 litrów. Do tego 10% na rury, w zaokrągleni 110 litów co razem daje w zaokrągleniu 1200 litrów. Z tego 6 procent to daje 72 litry. Zaokrąglając do góry naczynie powinno być 80 litrów. No chyba że źle licze? Cenowo lepiej kupić 2 x40 litrów niż jedno naczynie o pojemności 80 litrów. Jeżeli chodzi o miejsce to też korzystniej dla mnie byłoby dwa naczynia. Pytanie czy można połączyć dwa naczynia? Jeśli tak to w jaki sposób? Czy pomimo wszystko kupić jedno duże naczynie? Mam dwie propozycje, która lepsza? A może żadna i trzeba to zrobić inaczej?
  4. W każdym normalnym tartaku wytną taką belkę. Większość tartaków robi belki, deski, listwy itp na wymiar. Niektóre tartaki mają na miejscu suszarnie i możesz zamówić wysuszoną belkę czy deske.
  5. Na wielu schematach jest pokazane, że przelew z naczynia wyrównawczego jest poprowadzone do kanalizacji. Jak rozumiem, kanalizacja jest wykonana z plastikowych rur. Podczas zagotowania wody w kotle nie ma ryzyka, że gorąca woda wyleci przez przelew i zdeformuje rury kanalizacyjne? Czy przelewem leci tylko względnie zimna woda? Drugie pytanie. Na strychu nie mam możliwości odprowadzenia wody do kanalizacji (aktualnie mam na zewnątrz budynku poprzez ścianę) i czy mogę przelew poprowadzić rurą na sam duł, do piwnicy? I w piwnicy do kanalizacji, byłoby to ze strychu poprzez poddasze użytkowe, potem parter i do piwnicy.
  6. A płyta wiórowa? Chodzi mi o to, że obok zabudowy (w której ma iść rura) są półki z płyty wiórowej i na to przykręcona płyta gk. Problem w tym, że ta płyta wiórowa "wchodzi" w zabudowę. Jak wepchałem rurę od dołu w tą zabudowę to rura dotyka do tych płyt (półek) i nie ma jak inaczej poprowadzić rury w tej zabudowie a nie chciałbym jej rozwalać.
  7. No właśnie, nie napisałem jeszcze o tym, że będzie zamontowany bufor ciepła i będzie pewnie grzany do tych powiedzmy 85 stopni. Jeżeli rura do naczynia to będzie miedziana fi 28 to tą osłonową jaką zastosować? Tak się zastanawiam, temperatura rzędu 100 stopni może doprowadzić do zapalenia się desek, płyty wiórowej czy paneli podłogowych?
  8. Witam. Modernizuje trochę kotłownie i jestem na etapie doprowadzenia rury od kotła bezpośrednio do naczynia wzbiorczego. Rura będzie zabudowana płytą gk. Strop między piwnicą a parterem jest betonowy więc tu problemu nie powinno być. Problem jest na stropie między parterem a poddaszem użytkowym, jest tam strop drewniany. Jak wykonać przepust przez taki strop? Większy otwór i np piana montażowa, czy może lepiej zostawić pustą przestrzeń? A może rura w rurze? A może jakieś inne rozwiązanie? Do jakich temperatur może się nagrzewać taka rura?
  9. Witam. Jaką pompę obiegową dobrać do grzejników? Grzejniki jakie mam to 7x120, 3x140, 1x40, drabinka łazienkowa wysokość 50 cm i drabinka łazienkowa wysokość 160cm. Ewentualnie jak to za dużo jak na jeden obieg, to jest możliwość rozbicia na dwa obiegi, wtedy jeden obieg to: 4x1230cm, 2x140cm. Drugi obieg to: 3x120cm, 1x40cm, drabinka łazienkowa wysokość 50cm, drabinka łazienkowa 160cm. Dom jednorodzinny, parter plus poddasze użytkowe. Ewentualnie jakie są jeszcze potrzebne informacje? To dopisze. Jaką pompę dobrać do obwodu piec bufor? Piec 17,5 kW na drewno (stary typ) wyjścia z kotła 5/4 cala. Dwa bufory po 500l wyjścia 6/4 cala. Szukać pompek zwykłych czy lepiej kupić elektroniczne?
  10. Witam. Potrzebuje dobrać zawór 3 drogowy który będzie mieszał wodę idącą na grzejniki, gorąca z bufora i zimną z powrotu. Jaką średnice i jakie kvs dobrać? Grzejniki jakie mam to 7x120cm, 3x140cm, 1x40cm, drabinka łazienkowa wysokość 50 cm i drabinka łazienkowa wysokość 160cm. Ewentualnie jak to za dużo jak na jeden obieg, to jest możliwość rozbicia na dwa obiegi, wtedy jeden obieg to: 4x1230cm, 2x140cm. Drugi obieg to: 3x120cm, 1x40cm, drabinka łazienkowa wysokość 50cm, drabinka łazienkowa 160cm Drugi zawór jaki potrzebuje to zawór 3 drogowy, który pełniłby ochronę powrotu. Mam kocioł na drewno (kopciuch) do którego chce podłączyć dwa bufory po 500l. Z pieca wychodzą rury o średnicy 5/4 cala. I takimi rurami chce połączyć kocioł z buforami. Zawór myślałem, żeby też dać 5/4 cala ale jaki kvs dobrać? Zawór na grzejniki lepiej dać zwykły, ręcznie ustawiany czy z siłownikiem elektrycznym? Zawór na ochrone powrotu to na jaką temperature?
  11. Witam. Ciepłą wodę mam albo z pieca gazowego albo z bojlera grzanego poprzez piec na paliwo stałe i przełączam to ręcznie. Po powrocie z pracy nie mam ciepłej wody (woda z bojlera) i muszę albo przełączyć na gazowe grzanie wody albo rozpalać w piecu na paliwo stałe i czekać aż się woda nagrzeje. Chciałbym zamontować jakiś system który by mi automatycznie przerzucał ciepłą wodę z piecyka gazowego albo z bojlera. Pomysł jest takie alby zamontować jakiś zawór/zawory (+ jakieś sterownik?) który by mi przełączał ciepłą wodę z piecyka gazowego jeśli temp. w bojlerze by spadła poniżej np 50stopni i przerzucał ciepłą wodę z bojlera jeżeli temp. w bojlerze byłaby wyższa niż 50stopni. Pytanie jest takie co bym musiał kupić aby to działało?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...