Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

leszekwolski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez leszekwolski

  1. Ja dostrzegam natomiast dwa argumenty, który dla mnie i kilku klientów były przekonujące by wszystko jednak umieścić w rozdzielnicy. Po 1 chodzi o pstrykanie przekaźników. Gdy rozdzielenia z nimi wszystkimi jest w osobnym pomieszczeniu to zazwyczaj nie słychać ich zmiany stanu. Z modułami dopuszkowymi bywa różnie. Po 2 pełna gwiazda 230V daje również taką zaletę, że zawsze jeden początek obwodu mam przy lampie/rolecie/gnieździe itp a drugi w rozdzielnicy. Ewentualną usterkę jest dzięki temu bardzo łatwo zlokalizować i usunąć. Ale jak już zostało wspomniane - każdy ma swoje ulubione metody.
  2. Nie chcę się wypowiadać nie posiadając doświadczenia w pracy z Raspberry, ale słowo "da się" są tu dość kluczowe. Wszyscy moi klienci oczekują by ich ID była zawsze sprawna i by wszystkie ich wymagania były zawsze spełnione, a nie tylko czasem i niektóre.
  3. Skoro masz obydwie wyceny to porównaj je bardziej dokładnie. Może ta droższa zawiera coś czego tańsza nie posiada. Strzelam np. określony dokładnie rodzaj okablowania, wliczone wyłączniki i gniazdka, rozdzielnię wraz z zabezpieczeniami itp. Piszę to, ponieważ z boku trochę wygląda to na: "Firma A jest cacy bo jest tańsza!" Jeśli się mylę to bez urazy!
  4. Po co móc sterować gniazdami ? Przykład może trochę śmieszny, ale na pewno przydatny: Jeden z naszych klientów ma dwójkę bardzo niesfornych synów. Jak to dzieci w wieku szkolnym, wracają często do domu przed powrotem rodziców. Podczas gdy rodziców nie było, dzieciaki miały przysłowiowy "hajlajf" w kwestii np. nieograniczonego oglądania TV. Dzięki systemowi inteligentnego domu Rodzice są zdalnie informowani o fakcie, że dzieciaki wróciły do domu i zamiast zająć się lekcjami, hasają w salonie przed TV. Można im go zdalnie wyłączyć czy zabezpieczyć hasłem by zmusić ich do odrobienia zadania domowego. Brutalne, ale po ostatniej rozmowie z klientem wiem, że bardzo skuteczne Kolejny przykład już częściej spotykany: Tworzymy nastrój/scenę w sali kinowej. Chcemy ustawić odpowiednie oświetlenie,zamknąć rolety, włączyć system audio, TV, projektor i Bóg wie co jeszcze. Skoro zazwyczaj użytkownicy nie korzystają z tego pomieszczenia do oglądania TV, to po co za każdym razem chodzić i klikać 10 różnych włączników na każdym urządzeniu osobno by zaoszczędzić prąd? Jeden przycisk i włącza/wyłącza się zasilanie każdego sprzętu.
  5. Nocne-pod mocną miejską latarnią. W ciągu dnia- oświetlone naturalnie miejsce.
  6. Tak jak napisał mój przedmówca. Nie pakuj się w system radiowy! A jeśli już koniecznie chcesz to przynajmniej nie w tą firmę. Inne systemy posiadają na pewno lepszy stosunek cena/możliwości.
  7. Z jakiej części Polski jesteś? Możesz napisać PW wtedy podam namiary na kogoś z okolicy zajmującego się przewodowy mi systemami z Twojej okolicy.
  8. nie bardzo rozumiem jak to planujesz połączyć jednocześnie ze sterownikiem PLC i KNX ? nie wiedziałem że tak się w ogóle da ... jeśli coś mylę to proszę rozwiń myśl
  9. +1 Na początek mniejsza funkcjonalność ale okablowanie przyszłościowo przemyślane. Rozbudować rozdzielnie można zawsze. Ja jestem zwolennikiem systemów przewodowych z powodu ich niezawodności, a z własnego doświadczenia wiem, że jeśli wszystko znajduje się ostatecznie w rozdzielni to łatwiej o wszelkie późniejsze zmiany i rozbudowy.
  10. Jak będą wyglądały systemy za dziesięć lat tego nie wiem. Na dzień dzisiejszy najłatwiej jest stworzyć instalację w topologii gwiazdy: - wszystkie obwody elektryczne, którymi chcesz docelowo sterować, takie jak lampy, rolety, gniazda sprawdzasz do rozdzielni - wszystkie wyłączniki również sprawdzasz do rozdzielni - pomiędzy miejscami gdzie będą panele dotykowe prowadzisz zapętloną magistralę np skrętkę lub od każdego miejsca z panelem do rozdzielni i w rozdzielni je crosujesz To tak w skrócie, jeśli ma to być docelowo system przewodowy. W kwestii systemów bezprzewodowych niech wypowie się np ktoś z Grentona Zastanawiam się tylko czy w przypadku kiedy to ma być póki co zwykła instalacja takie coś ma sens. Żeby taka instalacja póki co działała pociągniesz ogromne ilości później niepotrzebnego, a narazie koniecznego, standardowego okablowania np do wyłączników. Czy to jest finansowo dobre rozwiązanie? Sam sobie odpowiedz.... przelicz budżet może znajdzie się $ na podstawowy funkcjonalnie system a z pociagnietym okablowaniem w przyszłości zawsze będziesz mógł go systematycznie w przyszłości rozbudowywać o kolejne funkcjonalności
  11. Ja posiadam w domu system firmy Teletask. W miejscach gdzie nie ma potrzeby mierzyć temperatury zainstalowałem wyłączniki dzwonkowe. System reaguje na zwarcie na wejściu. Rozpoznaje krótkie, długie, wielokrotne i ciągłe naciśnięcie przycisku. System Teletask oparty jest na magistrali więc przyciski dotykowe (panele AURUS) podłączone są do tej magistrali. Wszystkie mierzą temperaturę, a niektóre poziom oświetlenia i reagują na ruch. Dostępne są panele jedno, dwu, cztero, ośmio itd przyciskowe. I one tak samo reagują na krótkie, długie, ciągłe i wielokrotne naciśnięcie. Użytkownik sam decyduje czy naciśnięcie któregokolwiek z przycisków realizuje tylko prostą funkcję taką jak zapalenie światła, podniesienie rolety itp czy może całą scenę, która jest połączeniem światła, rolet, urządzeń, ogrzewania itp. Pełna dowolność
  12. Z ciekawości czy ktoś kwestie wideodomofonu rozwiązywał jako połączenie domofonu i kamery IP. Jestem niestety zmuszony wykonać tak jedną instalację i zastanawiam się nad wyborem kamery. Klient wybrał sobie domofon z firmy urmet i teraz muszę do tego dobrać kamerę IP. Będzie ona zamontowana na metalowym słupku bezpośrednio nad domofonem lub na kolejnym słupku z furtki (1m od domofonu). Czy sugerujecie jakąs mikrokamerę typu Pinhole czy może lepiej coś tubowego na słupek?
  13. Czy tylko ja z kilometra wyczuwam autoreklamę ? Za każdym razem gdy widzę takie wypowiedzi zastanawiam się skąd Ci ludzie biorą czas na przeszukiwanie forum kilka miesięcy wstecz.
  14. Ja natomiast miałem styczność z produktami firm 2N konkretnie model helios oraz Urmet. 2N to kompletny i bezproblemowy wideodomofon. Obsługuje SIP, mjpeg itp ale w związku z tym cenę też ma odpowiednio wyższa. Do inteligentnych do8mow jak znalazł. Fajnie wypada również z tytułu swojej modułowści - można w każdej chwili dokupić np czytnik rfid czy szyfrator i działa pług&play. Urmet ma wiele ciekawych rozwiązań i kilka z nich montowaliśmy np micra . Najlepiej zadzwonić na ich infolinię i określić swoje potrzeby a oni dobiorą coś odpowiedniego i całkiem fajnego cenowo.
  15. O ile elewacja nie jest jeszcze całkowicie gotowa to polecam produkt pst 60 firmy simet. U mnie posłużył zarówno do montażu lamp, wyłączników i gniazd na elewacji. Inne firmy też mają podobne rozwiązania i na pewno znajdziesz je na tym forum, w tej kategorii lub w elewacjach.
  16. Proszę byście jednak drodzy fani PLC, analizatorów spalin i innych tego typu pseudourzadzeń do instalacji inteligentnych budynków nie wprowadzali innych w błąd twierdząc, że to się nadaje. Bo owszem może i nadaje, ale napewno do innych celów niż inteligentny dom. Nikt nie stworzył analizatora spalin by sterował i integrował ze sobą wszystkie instalacje elektryczne w domach czy mieszkaniach, tylko wg mnie (jak sama nazwa wskazuje) by analizował spaliny z kotła, a dodatkowe, mocno ograniczone funkcje to w tym przypadku tyko gadżety Bez urazy!
  17. Niestety Grenton nie ma jeszcze paneli sensorycznych z wyświetlaczem o czym warto pamiętać przed ich wyborem. Można zastosować tablet, ale mi osobiście nie chciałoby się za każdym razem po 1 szukać gdzie go w domu zostawiłem a po 2 odblokować ekran, ładować aplikacje itp. Mimo to bardzo temu systemowi kibicuję bo mocno się rozwijają ceny też mają niezłe! Z Ampio nie korzystałem i ale jeden z klientów dostrzegł mankament w konieczności każdorazowego wypalania płyty czołowejaneli sensorycznych by zmienic wygląd ich ikon. Mogę się natomiast szerzej wypowiedzieć o systemie Teletask. Cenowo na pewno jest porównywalny i przede wszystkim główny dystrybutor na Polskę jest ze Śląska co może mieć dla Ciebie ogromne znaczenie w przyszłości
  18. Czy przewiduje Pan jakieś panele dotykowe w pomieszczeniach czy tylko wyłączniki? Jeśli są przewidziane to warto pomiędzy tymi miejscami poprowadzić jeszcze magistralę(np. skrętkę), w następujący sposób Rozdzielnia -》pierwszy panel -》drugi panel -》.... -》ostatni panel -》rozdzielnia Z taką magistralą będzie Pan miał instalację o wiele bardziej niezależną od rodzaju systemu i w razie czego wybór nie będzie musiał paść na f&home. Poza tym instalacja wydaje się spełniać warunki stawiane przez systemy IB. Wspominał Pan też o programowaniu scen - niestety f&home do każdych 16 scen potrzebuje osobny moduł scen co mocno podniesie cenę instalacji, gdy będzie Pan chciał zwiększyć ilość scen ( a 16 to bardzo mało). Pozdrawiam
  19. Czy poza skrętkami do rozdzielni zostały też sprowadzone wszystkie obwody oświetlenia, gniazd, rolet itp ?
  20. Osobiście nigdy nie podłączyłem podlewania ogrodu do automatyki. Jest to oczywiście możliwe ale wg mnie koszta i poświęcony czas nie będą współmierne do osiągniętego efektu. Trochę przerost formy nad treścią. Sterownik np Hunter czy Rainbird daje ogromne możliwości za naprawdę sensowną kasę. Ustalają programy podlewania wg opadów deszczu itp a zabudowana w nich automatyka wystarcza do ogarnięcia wszystkiego co w ogrodzie potrzebne. Jeśli oczywiście chcesz to działaj pamiętaj tylko o zastosowaniu i odpowiednim wysterowaniu elektrozaworu głównego przed wszystkimi sekcjami i o miejscu do spuszczania wody na zimę Pozdrawiam
  21. Np firma Portos daje 4 przewody do rolet zewnetrznych sterowanych standardowo - 2 fazowe do kierunków, niebieski i żółtozielony http://www.portosrolety.pl/download/Warunki_techniczne_podlaczenia_silnikow_przewodowych.pdf
×
×
  • Dodaj nową pozycję...