Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

iwan89

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    146
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez iwan89

  1. Cześć, poleci ktoś dokładnego murarza z rejonów Trójmiasta, do wymurowania komina systemowego? Szukam takiego który takie kominy stawiał nie raz.
  2. Cześć, jestem po słowie z kierownikiem budowy, ale zaskoczyło mnie, że będzie wymagał aby elektrycy i hydraulicy mieli własnych kierowników z branży elektrycznej i sanitarnej bo podobno nadzór budowlany wymaga. Próbuje wygooglowac temat, ale tam same oferty pracy. Czy to kierownik budowy nie powinien mieć takich uprawnień?
  3. Część, czy 5500 zł netto za budowę 35 mb przyłącza wodnego wraz z obsługą geodezyjną, odbiorem i badaniem próbek wody to rynkowa cena w Pomorskim? Pozdrawiam
  4. Witam, dostałem warunki z zakładu wodociągowego który wyznaczył początek przyłącza w wodociągu który znajduje się w drodze. Problem w tym, że nie mam żadnego udziału w tej drodze ani też służebności. Pytanie jak to wygląda, czy zakład wodociągowy ma z właścicielami podpisaną służebność i ja będę mógł na spokojnie podpiąć się do tego wodociągu czy też będę musiał się starać o zgodę wszystkich właścicieli tej drogi lub nawet starać się o służebność? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedzi.
  5. Cześć, podpowiecie mi proszę czy w parterówce bez użytkowego poddasza i izolacji z celulozy na stropie, robić wyłaz na poddasze i przejścia techniczne z desek nad izolacją? Architekt mówi, że wyłaz jest zbędny, ale ogarniczy mi to ewentualny dostęp do instalacji na poddaszu jak np. montaż solar w przyszłości. Co sądzicie? Jest to strzał w kolano pod kątem termoizolacji? Pozdrawiam serdecznie
  6. Dzięki za odpowiedzi w takim razie ocieplę ściany boczne fundamentu, ściany boczne, oraz dach. Pytanie jak rozwiązać kwestię wentylacji?
  7. Zgadzam się, ale 2,5 m to jest wysokość garażu, ale wysokość do jętki na strychu to już 4,41 m od gruntu i tutaj mam wątpliwości czy tak wysoko nadal jeszcze będzie co akumulować?
  8. Tak, im wyżej tym tego ciepła będzie mniej ze względu na.. straty ciepła. 10 cm izolacji bocznej nie daje bezstratności. Wydaje mi się, że takie powietrze dawno zdąży się wychłodzić nim do tego dachu dotrze. Co innego przy ogrzewaniu gdzie tego ciepła mamy dużo, tutaj jest go dosłownie odrobina. Wydaje mi się, że zyskam dużo większą akumulacyjność jak zaizoluje jednak strop i murłatę.
  9. Właśnie są różne głosy z tym stropem. Niby faktem jest, że jak izoluje dach a nie strop to nie ma przerwy w ciągu izolacji i ew. ciepło nie ucieka przez ściany szczytowe. Tylko czy ja będę miał od gruntu tyle ciepła, że aż dotrze w ogóle do tego dachu? PS. jak rozwiązać kwestię wentylacji?
  10. Odkopię temat. Garaż wolnostojący nieogrzewany z poddaszem nieużytkowym na którym będą jedynie stare graty. Architekt proponuje brak izolacji termicznej od gruntu, ściany 10 cm styropianu i 18 cm izolacji termicznej dachu. Ja zastanawiam się czy zmienić to na izolację stropu czy faktycznie lepiej dach, oraz czy 18 cm to nie przesada. Dochodzą mnie głosy, że termoizolacja nieogrzewanego garażu nie ma sensu?
  11. Cześć, jaką wysokość posadzki garażu względem gruntu optymalnie wykonać? W domu planowane jest 15 cm różnicy pomiędzy gruntem a docelową podłogą, czy garaż robić tyle samo czy mniej? Pozdrawiam
  12. Cześć, kilka pytań nowicjusza w temacie przyłączy. Jak się praktykuje z przyłączami na etapie budowy. - Czy zaczyna się budowę od przyłączy tymczasowych czy od razu docelowe? - Z tego co się orientuję przyłącze gazowe oraz elektryczne może zostać wykonane bez instalacji docelowe, tudzież wykopu do fundamentu domu. Natomiast jak sprawa wygląda z przyłączem wodnym na etap budowy? Czy w tym przypadku należy wykonać wykop i studzienkę i jest to absolutne minimum? - Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś mi opisać jak to najprościej załatwić aby na etapie fundmentu na działce był prąd i woda. Będę pytał czy sąsiad za odpowiednią opłatą użyczy, ale muszę mieć plan B. Pozdrawiam serdecznie
  13. Wątpliwości są bo architektowi od początku muszę wszystko mówić, generalnie prawie o nic sam nie pyta, tylko idzie totalnie po najcieńszej linii oporu. Odbębnić i mieć z głowy a znajdowałem dużo nieprzemyślanych błędów. Stąd wątpliwości co do jakości dokumentacji, bo na wcześniejszych etapach realizacji, wszystko było robione niestarannie a dodatkowo ma dużo innych zleceń i wiem, że część rzeczy dla mnie zlecał zewnętrznie pewnie stażystom. Oczywiście architekt zarzeka się, że etap koncepcyjny i błędy tam nie będą miały przełożenia na projekt budowlany, ale o ile w koncepcji wyłapię błędy, tak w budowlanym potrzebuję speca.
  14. Już za późno, umowa podpisana. Teraz muszę go sprawdzić i wówczas mogę mu dać termin na naprawę błędów bo tak mam w umowie. Moze kierownik budowy?
  15. Część, kilka pytań od laika który dopiero planuje budowę: - Czy jeśli w domu jest zaprojektowane ogrzewanie gazowe i instalacja gazowa do kuchenki, to czy jeśli zmienie zdanie na indukcyjną po uzyskaniu pnb, to potem gdy nie będę chciał ciągnąć instalacji gazowej do kuchni to muszę prosić architekta o zmiany w projekcie? Czy po prostu tej instalacji gazowej do kuchni nie robie i nic nikomu nie muszę zgłaszać? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za podpowiedzi.
  16. Czesc, zlecilem architektowi wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego. Mam niestety watpliwosci co do jakosci wykonywanej dokumentacji. Komu najlepiej zlecic sprawdzenie dokumentacji przed zaplata? Kto sie tym zajmuje? Oraz czy przy wniosku o pnb projekt jest sprawdzany przez inspektora budowlanego? Pozdrawiam
  17. Mi chodzi, ze po zewnetrznej czesci plotu, takze jak najbardziej dostep z ulicy Skrzynki od pradu tez mam przed bramą, teoretycznie na drodze.
  18. Podepnę się, mam działkę a przed działką mam prywatną drogę której jestem właścicielem, czy skrzynka gazowa może być postawiona przed ogrodzeniem czy koniecznie musi być w ogrodzeniu? Pozdrawiam
  19. Cześć, planuje budowe domu razem z rodzicami. Czy moglibyście mi podpowiedzieć jak najlepiej rozwiązać kwestie opłat? Planujemy tylko jeden piec gazowy i ogrzewanie podłogowe. Czy zatem do ogrzewania najlepiej zamontować ciepłomierze przepływowe na rozdzielaczach podlogowki a dla kuchenek gazowych dwa osobne gazomierze? Zostaje kwestia rozliczenia cieplej wody uzytkowej. Czy takie rozdzielenie nie powoduje wzrostu kosztow w przeliczeniu na lokal?
  20. To podwyzszenie przed drzwiami wejsciowymi to jest po prostu wyzsza kostka a nie betonowany schodek?
  21. Witam, jak wlasciwie powinno wygladac odizolowanie schodka przed drzwiami wejsciowymi? Aktualnie ustalam poziom 0 bydynku wzgledem poziomu 0 gruntu z geodeta i mysle o 20 cm cokole i doprojektowaniu schodka przed drzwiami. Zastanasiam sie jednak jak taki schodek powiniem byc wlasciwie odizolowany by nie byl mostkiem termicznym? Oraz skoro schodek powinien miec najlepiej 15-17 cm to ile dac przy 20 cm? Pozdrawiam
  22. Koncepcja wyjścia bezpośrednio na ogród bez stopnia mi się podoba, boję się dwóch rzeczy, tego, ze jak mocniej popada i woda będzie zalegać to boje się podtopień drzwi. Druga sprawa to cokolik, bo jednak warto mieć cokolik by zrobić od podstawy jakimś materiałem bardziej odpornym za zabrudzenia. Poniżej rzędne i naniesiony plan zagospodarowania. Różnice na środku działki ok. 20-40 cm, najwięcej jest przy drodze, ale to jest bez problemu do niwelacji: http://i66.tinypic.com/hwgx7t.png pełny rozmiar http://i65.tinypic.com/zim6bd.png pełny rozmiar Chyba ciężko żeby 10 cm wystarczyło? Ps. Optymalne podniesienie na wysokość jednego stopnia to 15-17 cm? Wtedy trzeba liczyć jeszcze próg czyli chyba już potrzeba dodać schodek przed drzwiami? Z góry dziękuję za Wasze opinie
  23. Pytania jak podniesc ten fundament o te 7 cm. Dac wiecej izolacji czy po prostu wyzsza podsypka pod? Ja sie glownie boje o to, ze dzialke bede musial dopiero wyrownac a nie mam zmierzonych roznic wysokosci. 10 cm to za duze ryzyko.
  24. No wlasnie czy ta izolacja ktora tam jest czyli pewnie folia, jest wystarczajaca? Oraz dostalem informacje, ze przy plycie fundamentowej sa ograniczone mozliwosci podwyzszenia poziomu 0 w domu wzgledem poziom 0 na gruncie. Projektant zalozyl roznice na poziomie 10 cm za kazdej strony domu. Wydaje mi sie to troche za malo, jak uwazacie? Czy to prawda, ze nie da sie podwyzszyc bo plyta bedzie za plytko? Grubosc plyty to 20 cm.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...