
kszechu
Użytkownicy-
Liczba zawartości
32 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez kszechu
-
pagu, kalibracja odczytu temperatury: Ust. instalatora>Dla pomieszczeń>termostat w pomieszczeniu>przesunięcie
-
-temp. równowagi: -10 -termostat możesz wykalibrować (przesunąć odczyt o ileś w dół lub w górę) w ustawieniach -przy temp.zasilania 26-28 u mnie w domu temperatura się podnosi o 1 stopień po około 3 godzinach
-
MarcinKoc, ja mam w tablicy rozdzielczej elektrycznej dodatkowy modułowy licznik energii na obwodzie zasilania pompy. Więc pompa mnie nigdy nie oszuka (choć dane z tymi co podaje pompa są zbieżne). Ładnie widać jak licznik zasuwa gdy pompa śmiga na maxa, a gdy pracuje na minumum licznik bardzo powoli nabija (z 4-5 razy wolniej). Ale jakie to są wartości to nie wiem. -------------------------- pagu, temat ten zgłębiałem wiele razy (możesz sprawdzić moje wcześniejsze wpisy). Też miałem 1500, 1900 załączeń na miesiąc. Przeszedłem na sterowanie kontrolerem (termostatem) w salonie i teraz mam np. w lutym 464 załączenia (sprężarka pracowała 174 godz., pobrała 422 kwh). Też sporo chyba ale znacznie lepiej. Z moich obserwacji wychodzi że 90 % tych załączeń to odszronienia (co 20-30 minut jedno odszronienie czyli 2 starty). I faktycznie gdy zaczyna odszraniać to wszystkie lamele są pokryte szronem więc chyba słusznie robi. Możliwe że tak często się zaszrania gdy pracuje na maxa, a tak pracuje gdy jest na termostacie i w II taryfie (wielogodzinna przerwa wychładza podłogę i pompa nadrabia pełną parą ( u mnie jest prawie nie odczuwalny spadek temp. w domu max o 1 stopień po 7 godz. przerwy, tylko podłoga mocno zimna )). Z kolei gdy pracuje na sterowaniu pogodowym to na minimalnej mocy, Możliwe że się bardzo rzadko zaszrania, ale za to mocno taktuje bo nie ma odbioru ciepła a ona nie może zejść niżej. Nie wiem co lepsze - chyba termostat bo jednak załączeń 4 razy mniej.
-
Styczeń 520 kWh - 200zł 95% w taniej 100m2, 22 stopnie w domu, 2+3 dzieci brak kominków, rekuperatorów, wietrzone codziennie
-
netmax, znalazłeś przyczynę błędu przepływu?
-
pagu, u mnie wygrzewanie trwało krótko i nie odnotowałem jakichś większych odchyłów pracy pompy lub dużego poboru prądu. Jeśli tynki dawno wyschnęły, posadzka ma przynajmniej miesiąc to wygrzewanie trwa kilka dni. U mnie po tygodniu (w październiku) wszedłem na tryb zwykłego grzania...i tak leci już trzeci rok.
-
Obudowałem tą kratką by dzieciaki się lamelami za bardzo nie zainteresowały.U mnie to by była kwestia czasu.Wygląda ok. CNC byś pochwalił...
-
Zrobiłem małą obserwację i wygląda to u mnie tak. Przy temp. około 1-2 stopnie pompa odszraniała się co 40 minut. Proces odszraniania trwał 2-3 minuty. Dodaje to po 2 starty. Jednak nie było mnie 4 dni, pompa przez ten czas pracowała 28 godzin, a startów przybyło 90 więc wychodzi średnio co 20 minut. Ustawienie bardziej stromej krzywej jednak nie wpłynęło na ilość załączeń. Tak wymiennik wyglądał po 15 minutach Tak po 25 minutach A tak po 35 minutach, krótko przed odszronieniem. Ogólnie piękna zebra. I czy to jest nieprawidłowe? Może ktoś podpowie.
-
MarcinKoc, spróbuj ustawić krzywą grzewczą -20/37 15/27 i zobacz jak się zmieni.Ja swoją krzywą ustawiłem tak i obserwuję. Bardziej stroma może coś zmieni. W ogóle nie przypuszczałem że w trybie termostatu pokojowego nadal pompa korzysta z krzywej (marek 1233 dzięki za info).
-
może być czujnik przepływu ale najpierw sprawdziłbym filtr
-
CNC_POMPY_CIEPLA, imrahil, instalację mam zrobioną prawidłowo. Zład wody taki jaki powinien być dla 13 pętli. Bez termostatów itp. (otwartych cały czas). Nie jadę na krzywej grzewczej bo przeszedłem na sterowanie temperaturą z salonu. Pompie pozwalam teraz grzać 13-15 i 22-6. Pobór energii jest też dobry: za grudzień na dziś 105kWh. W domu 22 stopnie. Sprężarka pracowała 50 godzin - załączeń 138. Więc nie wiem czy po prostu Daikin mnie nie okłamuje z tym COP i załączeniami. Poniżej moja instalacja.
-
Marek1233, nie wiem jak często się odszrania.Może ktoś wie? W temperaturach 0-3 wydaje mi się że pewnie z raz na godzinę/dwie? nie wiem nie obserwowałem. Ale jeśli dodaje +2 do startów to trochę może nabić. U mnie grudzień wygląda tak: 7 godzin pompa, 5 godzin sprężarka, 14kWh, 23 starty.
-
Clarnet, bobrow chyba nie krytykuje tylko ja zrozumiałem że oczekuje by niekwestionowany Daikin jako czołówka branży był trochę łatwieszy w obejściu a niestety nie zawsze jest, jak widać na forum. Przecież kupując drogi samochód każdy z nas oczekuje że go ogarnie bez problemu i będzie po prostu jeździł, a nie siedział w instrukcjach obsługi i serwisowej godzinami. A chłopaki tu raczej ogarnięci są sądząc po postach.
-
Ja mam 6-00 i 6-01 ->2. Dawno mnie nie było, człowiek zalatany.Co do tych załączeń to temat męczyłem rok temu (z 20 stron wstecz). Miałem nawet 2000 załączen na miesiąc. Instalator i serwisant Daikina powiedział że wg centrali Daikina w Polsce pojawiać się może błąd oprogramowania który każdą zmianę częstotliwości (obrotów) sprężarki czyta jako start... nie wiem Fakt jest taki że przeszedłem na regulację termostatem w salonie i mam załączeń w pażdzierniku 117 a w listopadzie 327. Ktoś pytał o ten termostat. Jest on wbudowany w ten biały kontroler. Wszystko gotowe do tej opcji. Wystarczy go wyjąć z pompy (odkręcić 2 śrubki i odłączyć 2 kabelki) i przeciągnąć do salonu.Właściwie to nie wiem czy to termostat czy po prostu termometr który na bieżąco sprawdza temperature otoczenia i podaje na płytę główną. Przeszedłem na G 12. Za cały rok od października do października pompa zużyła 4000kWh.Całkiem fajnie. Ale SCOP - szału nie ma. Ogólnie od początku przez 2 lata zjadla 7892kWh a dała 21432kWh. Sprężarka pracowała 5907 godzin i załączeń ma ponad 15 tyś. Co do tych "błędów oprogramowania" też może coś być. Otóż mi (jak i komuś tu na forum) pokazuje pompa (już 3 mój przypadek) dane zużycia pomieszane z innym miesiącem. Np: JAk widać pomieszane są kwiecień luty i marzec.
-
a konkretnie cóż to jest? i ile zainwestowałeś? moje rozwiązanie było prowizoryczne i darmowe... nie chciało mi się spać przy wentylatorze...
-
Witajcie, nie odpuszczam i podzielę się z wami moim rozkminianiem tematu ilości załączeń pompy. Wygląda na to że chyba mnie pompa oszukuje. Clarnet pisał coś że były jakieś błędy w sofcie starszych modeli ale że ja mam nowszy to nie powinno to mieć miejsca. Zamontowałem super szpiegowsko-inżynierski czujnik na pompę: włącznik krańcowy z klapką która się odchyla w momencie nadmuchu z wentylatora a moment załączenia czujnika i czas rejestruje Arduino i zapisuje na kartę minisd do excela. Niestety najsłabszym ogniwem jest tutaj włącznik z klapką który rejestruje również przypadkowe podmuchy wiatru (częściowo udało mi się je wyeliminować). Wyniki są takie: pompa pokazuje że przez ostatnie 34 godziny załączyła się 35 razy i pracowała 11 godzin, a arduino że 10 razy i pracowała 4 godziny. Tu muszę przyznać że arduino pokazało mi w sumie 80 załączeń jednak 70 z nich miało długość 10-40 sekund więc zakładam chyba słusznie że to przypadkowy wiatr (załączenia trwające poniżej10 sekund wyeliminowałem wcześniej programowo). Co o tym sądzą znawcy tematu? Clarnet? (nawet patrząc na ostatnie 4 miesiące jest coś nie tak: grudzień 1333 startów, styczeń 1925, luty 600, marzec 300). Kolejna dziwna sprawa to że w momencie przejścia kalendarza z luty na marzec soft coś poknocił i załączenia oraz czas pracy przerzucił na marzec a dane ze stycznia przyporządkował na luty. Więc to co mi teraz pokazuje za marzec to tak naprawdę luty i marzec.
-
Cały dom w styczniu w G11 pobrał 930 kWh z czego na ogrzewanie poszło 797 (560 zł z czego ogrzew. to ok. 480zł). W lutym przeszedłem na G12 i cały dom pobrał 760kWh: 228 kWh w I taryfie; 532 w II taryfie. Ogrzewanie to ok. 580kWh (ponad 90 % w taniej). Cały rachunek za luty za prąd to 387zł z czego ogrzew.ok.280zł. Opłaca się bardzo. Mimo to zauważyłem że COP spada gdy pompie każesz nadganiać tylko w okienkach (pracuje wtedy krótko ale intensywnie) i u mnie jest w okolicach 2,8-2,9.
-
Dla konsumenta ma znaczenie. ..ech chyba trochę nie wierzę w takie tłumaczenie. Czyli "nadprodukcja" jest w okresie zimowym 13-15? wtedy jest prawie zawsze największy pobór prądu. Z kolei w okresie letnim najniższy pobór prądu w ciągu dnia jest w okolicach 17-19 czyli tu mamy nadprodukcję z punktu widzenia dystrybutora. http://www.pse.pl/index.php?dzid=77
-
Moim zdaniem dziwna sprawa że II taryfę ma część z was przesuniętą w czasie letnim (ENERGA ma 13-15 cały rok). Bo co ma czas letni do przygotowania obiadu (piekarnik,płyta itp), a to właśnie okienko chyba głównie jest do gotowania aby obiad był na czas (+oczywiście pralka,zmywarka itp ale którym pora włączenia nie robi).
-
Styczeń 2017 - 797 kWh w tym CWU 151 kWh (czas pracy sprężarki 486 godz., liczba startów 1925) to było w G11, w lutym przeszedłem już na G12 Pytanie: jak sprawdzić ile pompa zje w taryfie I a ile w II? Licznik ENERGI 2-u taryfowy liczy mi cały dom, a w TE mam podliczniki modułowe (1 na sprężarkę i 1 3-faz na grzałki) które liczą samą pompę jednak bez rozgraniczeń na I i II taryfę.
-
Postanowiłem sprawdzić jak będzie pompa pracowała z kontrolerem/sterownikiem umieszczonym w domu w salonie (głównie chodzi o ilość załączeń). Sterowanie będzie odbywać się poprzez termostat umieszczony w kontrolerze. Na tą chwilę kontroler znajduje się na jednostce wewnętrznej w kotłowni, a sterownie jest poprzez T zasilania. Po zdjęciu przedniego panelu pompy okazuje się że kontrolera nie mogę sobie ot tak wyjąć ponieważ jest on przykręcony dwoma wkrętami, a żeby się dostać do tych wkrętów musiałbym zdjąć przednią plastykową obudowę kontrolera. Ta z kolei jest założona zapewne na jakieś boczne zatrzaski których nie widać. Nie chciałbym nic wyłamać więc pytanie czy też tak macie? Jak to zrobić?
-
Grudzień - zjadła 613 kWh (w tym CWU 118 kWh). 650 godz. pracy sprężarki - startów 1333. BUH1- 26 godz., BUH2- 1 godz. Delta 6 stopni.
-
Czyli nie zmieniać. Interesującą rzecz dot. załączeń sprężarki dzisiaj przekazał mi serwisant (pierwszy roczny serwis). Podobno dzwonili do Daikina i pytali jak to jest z tymi załączeniami, a oni na to, że to nie do końca są rzeczywiste załączenia sprężarki. Podobno licznik traktuje każdą zmianę częstotliwości z falownika jako załączenia (uruchomienia). Także jak sprężarka przykładowo pracuje sobie na 100Hz i nagle dostaje 200Hz i przyśpiesza (bo jest większy odbiór ciepła) to to jest podobno zliczone przez program jako "uruchomienie" i stąd takie kosmiczne wyniki... ??? hmmm...
-
Clarnet tutaj pewna rzecz nie do końca jest jasna (podejrzewam że doktorantowi również). Poczytałem o tym na twoim blogu również że T.zasil musi być powyżej 25. I że w zakresie T.zasil 18-25 agregat się uruchomi pod warunkiem że zadamy powyżej 25. Doktorant zapewne żąda T.zasil. np 23 (pisał że ma za ciepło w domu) i wtedy mu pracuje na BUHu stąd tak dużo pracy BUH. U mnie w tamtym roku również miałem ten problem (dużo pracy na BUH) bo dom był w budowie, nie trzeba było w domu temp. powyżej 20 więc ustawiałem np Tzasil 22, jechałem do mieszkania wracałem na drugi dzień a tu grzałki zasuwają aż furczy. Jednak ostatnio zauważyłem że gdy zgodnie z krzywą pompa powinna dać Tzasil np 26, a ja ją po prostu obniżę o 2 w dół (bo ciepło) to BUH się nie załącza (agregat pracuje) pomimo że Tzasil jest wtedy przecież poniżej 25. Zakres temp grzania mam 18 - 40. Co jeśli pozwolimy na tzw. zimne starty i ustawimy ten parametr [1.03] na 24 stopnie?