Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

hook01

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    180
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez hook01

  1. zibizz1 Zawsze jest tak że rozliczają całość energii więc automatycznie nadprodukcję z t1 przerzucają do rozliczenia w t2.
  2. magdaseb i o to właśnie chodzi tak każdy powinien sobie to policzyć
  3. Płakać nie musisz zmień na g11 i będziesz jeszcze bardziej zadowolony. Niemniej nie jest to optymalna alokacja zasobów $ ale jak to piszesz kto bogatemu zabroni.
  4. 60 kWh w jeden dzień? Nie wiem co ty robisz w sobotę ale wychodzi na to że jeśli pralka pobiera 1,5 kWh na cykl, tyle samo zmywarka, i odkurzacz w godzinę to odkurzasz dom przez 10 godzin plus 10 programów zmywań naczyń oraz 20 prań Czyli przez ponad 26h na dobę pierzesz i 20 h zmywasz (współczuję nocnego wstawania żeby nastawić pranie i zmywarkę) Przyznaj się że ty masz nie dom tylko hotel prowadzisz.
  5. Zauważ, że oddałeś drogi prąd w ilości 1690kWh a w rozliczeniu odbierzesz sobie tani prąd więc pod względem ekonomiki pv wychodzi że masz za dużą PV w stosunku do potrzeb I taryfy. Teoretycznie mógłbyś zmienić na g11 bez wielkiej straty $. Doskonale na twoim przykładnie widać bezsensowność taryfy g12w produkcja taniej i drogiej taryfy rozkłada się prawie 50/50. Zakład energetyczny jest ci naprawdę bardzo wdzięczny robi na tobie super kasę sprzedaje innym twój prąd po ok 60gr/kWh a tobie oddaje po ok20gr/kWh, nie mówiąc już o tym że ci zabrał 20% z tego rozliczenia a ty się jeszcze z tego cieszysz naprawdę zadziwiające.
  6. Kaizen daj spokój po co to tłumaczyć gogush i tak wie swoje szkoda czasu.
  7. Dobra mniejsza z tym każdy wybierze sobie taką taryfę jaka mu pasuje szkoda czasu na spory ja twierdzę że g12 jest lepsza tobie bardziej pasuje g12w niech i tak będzie. Ważne aby mieć świadomy wybór.
  8. Raczej ty źle to rozumujesz. Produkcja w słoneczne miesiące z jednego dnia wynosi ok 30kWh z 5kWp zainstalowanej mocy. Pomnóż sobie teraz ilość godzin tylko z tych dwóch dni to masz jakieś 60 kWh razy 4 weekendy masz 240 plus 2 godziny w ciągu dnia jakieś 6 kWh dziennie czyli 22x6=132 razem produkujesz produkujesz ok. 370 kWh taniego prądu z ok 1000 kWh miesięcznej produkcji czyli praktycznie 40 procent czasu. Natomiast w g12 masz tylko 2 godziny dziennie 30 dni razy 6 kWh =180 godzin taniego prądu. Czyli w uproszczeniu 20 % czasu. I co teraz mam rację że g12w jest do bani? Policz coś nawet pi razy drzwi zanim zaczniesz mi tu wyjeżdzać z wyłączaniem PV. I nie ma bata żebyś nadgonił różnicę charakterystyką zużycia bo w weekendy sprzątasz i pierzesz to samo możesz zrobić w g12 nadal to 2 godziny taniego prądu.
  9. Te oferty to bardziej po to były żeby ludzie byli bardziej świadomi ile co może kosztować a nie brali pierwszego z brzegu. Wybierasz tego, który ci pasuje i piszesz tylko że według ciebie to była dla ciebie najlepsza oferta.
  10. gogush nie tłumacz mi jak to działa bo już dawno z tego korzystam. Niemniej w taryfach innych niż g11 trzeba uwzględniać ile czasu pv będzie produkowało tani prąd im mniej tym lepiej wiadomo. Dlatego też 12w jest gorsza niż g12. Zwrot z g12 wygląda naprawdę fajnie w połączeniu pv+pc
  11. g12w rzeczywiście jest słaba ale kto powiedział, że nie da się być prosumentem w g12as?
  12. Nie rób 16 zrób max 10 nie ma sensu robić na tanią taryfę 10 ci starczy na tanią a do pc dociągniesz sobie w taniej. Tak jest najsensowniej.
  13. Jak informuje Ministerstwo Finansów aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej dom musi już być oddany w użytkowanie. Oznacza to, iż nie można odliczyć sobie od dochodu wydatków poniesionych na budowę domów czyli np. ocieplam sobie dom w budowie w styczniu oddaję go do użytkowania w maju i lecę do US żeby odliczyć wydatki. Warto uważać na tą kwestię, gdyż przyjdzie nam wtedy oddać odliczone pieniądze wraz z odsetkami.
  14. Jak informuje Ministerstwo Finansów aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej dom musi już być oddany w użytkowanie. Oznacza to, iż nie można odliczyć sobie od dochodu wydatków poniesionych na budowę domów czyli np. ocieplam sobie dom w budowie w styczniu oddaję go do użytkowania w maju i lecę do US żeby odliczyć wydatki. Warto uważać na tą kwestię, gdyż przyjdzie nam wtedy oddać odliczone pieniądze wraz z odsetkami.
  15. matikati dopisz jeszcze : o ile jest taka techniczna możliwość.
  16. Okna i drzwi muszą spełniać wymagania wt2021 montować możesz samemu.
  17. Bobrow. Jeśli zrobisz PV powyżej 10kWp to będą ci zabierać 30% a nie 20% więc nie ma sensu robić powyżej 10 kWp. Niby nikt tego nie sprawdza "ale". Jak zrobisz na południe to z 1kWp wyciągniesz z palcem w .... 1000 kWh/rok. Ten rok dał ponad 1100. Mała dygresja nie warto oszczędzać 10% na całości instalacji biorąc panele po taniości. Bierz najlepszy sprzęt różnica w zwrocie wyjdzie rok może półtora a zawsze lepiej mieć sprzęt firmowy niż no name od chińczyka. Przy instalacji na 25 lat nie warto robić małych oszczędności.
  18. Jeśli dom jest przed 2002 r to się zalicza.
  19. Zastanawia mnie kwestia jak będą sprawdzać ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym czy tylko oświadczenie, czy meldunek? Ciekawie wygląda też kwestia zamieszkiwania rodzin wielopokoleniowych. Z tego co się doczytałem to: dziadkowie będący właścicielami domu do domowników wliczą swoje wnuki ale dziecka i jego/jej współmałżonka jeśli ma powyżej 25 lat już nie. Natomiast dzieci (będące właścicielami domu) zamieszkujące z rodzicami wliczą zarówno dochód swój jak i rodziców czyli de facto mimo, iż sytuacja jest praktycznie identyczna w jednym domu raz dochód 2 osób dzieli się na 4 a drugim razem dochód 4 osób dzieli się na 6. (hipotetyczna sytuacja 2+2+2).
  20. autorus : można wymienić gazowy na nowy kondensat.
  21. hook01

    Gaz czy PC ??

    Kolego Asolt jak dla mnie błąd między ozc a wynikiem z ciepławłaściewgo w granicach 10% to nie dużo i osobiście uważam, że jak ktoś nie ma potrzeby to taki wynik w przybliżeniu mu wystarczy.
  22. hook01

    Gaz czy PC ??

    Instalator "dobrze kombinuje" nie bardzo wiem po co 2 odzielne pompy jak jedna zrobi to samo (chyba że wymieniona pompa tego nie potrafi). Poczytaj wątki tu obecne jest ich parę. Jednakże przy takich kwotach za instalację to jednak szedłbym w pompę, najniższe koszty ogrzewania. Wejdz sobie na cieplowlasciwe.peel i tam w miarę dokładnie zobaczysz ile cię będzie kosztowało ogrzewanie jednym i drugim i kiedy wyższy koszt instalacji ci się zwróci.
  23. Mieszasz chyba gaz z butli koło domu z gazem z sieci. To dwie osobne kwestie. Rozmawiamy o montażu samego pieca w domu gdzie już jest gaz. Bo jeśli ktoś nie ma gazu i dopiero ma ciągnąć do budynku no to wtedy rzeczywiście koszty są inne niemniej na dzień dzisiejszy instalowanie w nowym domu pieca na węgiel/pellet jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto w takim wypadku "trochę" drożej wyjdzie pc a różnica kosztów instalacji zwróci się 5 lat? Ale to już jest problem potęgi irracjonalności ludzi dowiedziony naukowo olbrzymia większość patrzy/chce tu i teraz a nie "za jakiś czas".
  24. Dziś się dowiedziałem jak ktoś chce to sam może sobie wykonać instalację/ocieplenie i co tam jeszcze. Więc nie ma potrzeby zamawiać firmy do roboty ale wtedy zwrócą oczywyście tylko "za materiały"
  25. W kwestii kosztów gazu z kondensatem. Koszt instalacji pieca na gotowo dziś się dowiedziałem w jednym przypadku 12k w drugim innym domu 9 k. Więc jak widzisz gaz jest tańszy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...