Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oneion

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Oneion

  1. Oneion

    Pełne deskowanie dachu

    Mam jeszcze jedno pytanie - zrobiłem wersję bez folii, ale murarze obmurowali murłatę tak, że po przybiciu desek okazało się, że nie została przestrzeń między pustakiem a deskowaniem. I tu rodzi się pytanie, czy brak tej szczeliny wentylacyjnej nie będzie powodowac problemów? A jeśli tak, jak najsensowniej rozwiązać problem? Wybijanie tych pustaków to sporo zachodu, może nawiercić, spróbować przyciąć od góry? Grube nie są, to Porotherm 8cm. Dajcie proszę znać co myślicie.
  2. Oneion

    Pełne deskowanie dachu

    OK, dzięki za opinie. Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz - zakładając, że za X lat zechcemy zaadaptować część poddasza do zamieszkania i ocieplić dach, to czy brak wspomnianej folii nie będzie stanowić dużego problemu?
  3. Oneion

    Pełne deskowanie dachu

    Hej, mam pytanie odnośnie stosowania folii pod pełnym deskowaniem. W projekcie układ warstw dachu wygląda tak: - Krokwie - Folia wysokoprzepuszczalna - Kontrłaty - Deskowanie pełne - Papa - Kontrłaty + łaty - Dachówka Ma to być poddasze nieużytkowe, w związku z czym cieśla namawia nas, aby zrezygnować z folii pod deskowaniem, co obniży koszty wykonania dachu. Wówczas wyglądałoby to tak: - Krokwie - Deskowanie pełne - Papa - Kontrłaty + łaty - Dachówka Dodam, że ocieplenie planuję zrobić na stropie, aby ograniczyć straty ciepła z dołu na poddasze. Jak to wygląda u Was? Z góry dzięki za pomoc.
  4. Masz rację, że z dużą szafą będzie ciężko, dlatego tak jak napisałeś - rozważamy rezygnację z okna.
  5. Hej, chciałbym podbić pytanie - czy ktoś z Was mógłby wypowiedzieć się o wspomnianej firmie? Mile widziane także informacje o innych wykonawcach wentylacji z Częstochowy.
  6. Hej, wybacz za spóźniony zapłon, generalnie zaczynamy budowę na wiosnę, tak więc na 100% będę wiedzieć dopiero po niej jakie tak naprawdę są te moje ekipy. W razie czego mogę podać namiary na mojego murarza i cieślę, ale to najlepiej na priv.
  7. Jasne, sorki, że dopiero teraz, ale dawno nie odwiedzaliśmy forum. Wielkich rewolucji już nie było. Na etapie budowy być może zmodyfikujemy jeszcze okno w garderobie, które przesunięte do środka uczyni pomieszczenie bardziej ustawnym. Tak więc jeszcze raz dzięki wszystkim za udział w naszym wątku, pewnie jeszcze spotkamy się wielokrotnie w innych tematach budowlanych. Teraz jesteśmy na etapie załatwiania dalszej papierologii w postaci zgody na umiejscowienie zjazdu z działki, odrolnienia, a później składania wniosku o pozwolenie na budowę. A oto projekt finalny: http://oneion.pl/projekt%20final.jpg
  8. Dzięki Mamik, ciekawy pomysł, musimy go przemyśleć. No i rozrysować sobie i oszacować metraż oraz wymiary pomieszczeń. Wojgoc, tak, chcemy choć jednostanowiskowy garaż.
  9. Mamik, dzięki. Wygląda ciekawie, choć na pierwszy rzut oka znajduję jeden minus - sypialnia rodziców zostaje w tym układzie z oknami na północ. Choć w przypadku tego pomieszczenia może to nie jest jakiś duży problem, wszak w dzień przebywać będziemy raczej w innych pokojach.
  10. Cóż, chyba na początku faktycznie tak było, ale jednak te wszystkie projektowe perypetie były nam potrzebne, aby sobie uświadomić czego chcemy i wydaje nam się, że obecnie jesteśmy już blisko celu. I parterówka to nasza ostateczna decyzja, teraz trzeba tylko uczynić ją jak najbardziej dostosowaną do naszych potrzeb. Co do poszerzenia domu, ogranicza nas jeszcze maksymalna powierzchnia zabudowy w rozmiarze 190,38 m2. Tak więc nie zwiększymy szerokości do 14m bez ruszenia drugiego wymiaru. W tym układzie możemy ew. zlikwidować taras i poszerzyć dwie najmniejsze sypialnie, choć wtedy pewnie trzeba by pokombinować też z likwidacją spiżarni i przesunięciem wejścia i wiatrołapu, aby po wejściu do domu z wiatrołapu nie natrafić na ścianę. Generalnie największa sypialnia ma być przeznaczona dla córki. My zakładamy, że w naszej jakaś wielka szafa nie będzie konieczna ze względu na garderobę naprzeciw. Mamik, jeśli masz może zamieszczony szkic w lepszej rozdzielczości, to zamieść go proszę. Obecnie rysunek jest bardzo mały i niewiele na nim widać. Dzięki. Dzięki też za wszystkie rady, póki co jesteśmy wciąż na etapie, w którym zmiany są jeszcze możliwe i wszelkie uwagi są mile widziane.
  11. My powoli zbliżamy się chyba do optymalnego naszym zdaniem układu. Jakoś bardzo z wymiarami nie poszaleliśmy, bo ogranicza nas powierzchnia zabudowy wykorzystana aktualnie do maksimum, ale nastąpiła pewna optymalizacja projektu. Oto aktualny szkic: LINK. Z tarasu jednak nie chcemy w pełni rezygnować, pomimo iż nie jest zbyt duży. Co do małej powierzchni salonu, to też specjalnie się tym nie przejmujemy, bo jego naturalnym przedłużeniem będzie jadalnia/hall. Zdecydowaliśmy się na wentylację mechaniczną, zgodnie z sugestiami części z Was, bo chyba faktycznie warto. Tym bardziej, że nasza pociecha ma skłonności alergiczne, tak więc niech oddycha w nowym domu świeżym, czystym powietrzem. Do obecnego projektu będą jeszcze wprowadzone drobne zmiany: - dodanie wyjścia z pomieszczenia gospodarczego - rezygnacja z szybu kominowego, bo i tak nie będziemy instalować kominka, a zawsze zyskamy 13 cm na zmniejszeniu grubości tej ściany - rezygnacja z okna balkonowego w najwęższej sypialni, w której będzie nasz a'la gabinet - powiększenie WC kosztem łazienki, aby zmieścił się w nim prysznic No i to chyba tyle.
  12. Co do garażu - docelowo będzie miał co najmniej 3,5 m szerokości. Co do kosiarki - mamy w projekcie pomieszczenie gospodarcze z wyjściem na zewnątrz i to właśnie tam będzie w naszym założeniu trzymany ten sprzęt.
  13. Nad ogrodem zimowym trochę myśleliśmy, ale porzuciliśmy ten pomysł. Będziemy ogrzewać dom gazem. Brylekpl, dzięki za opinię.
  14. Coni_, też się zastanawialiśmy, ale doszliśmy do wniosku, że bezpośrednie drzwi z pomieszczenia gospodarczego na zewnątrz mogą się przydać. Mr A, to prawda. Zobaczymy, coś z tym salonem zrobimy, a co... musimy się z tym przespać czy rezygnować z całego tarasu, czy trochę poszerzyć dom i salon.
  15. Generalnie nam ten mały pokój wydawał się w porządku, obecnie w blokach mamy podobny i tragedii nie ma. Choć może faktycznie warto poszerzyć dom o 1-1,5 m w stronę północną, wówczas poszerzyć dwa najmniejsze pokoje uzyskując metraż ~10m i ~12m, do tego poszerzyć WC i garaż. Brzmi chyba sensownie? Z salonem to jest tak jak pisałem, zależy nam na tym tarasie, który zapewni nam intymność (po stronie południowej będzie podwórko, na zachodzie widok na pola, więc będziemy ładnie osłonięci). Musimy tu znaleźć jakiś kompromis pomiędzy wielkością tarasu a salonu, pewnie też poszerzając delikatnie domek.
  16. Nad drobnym powiększeniem salonu myślimy, natomiast co do sypialni z dwoma drzwiami - pisalismy już o jej funkcji i o rezygnacji z drzwi balkonowych.
  17. No nie do końca, jak dla mnie ten układ salon-hall-jadalnia to w pewnym sensie wspólna przestrzeń. Z tym, że nie w klasycznym układzie prostokątnym.
  18. Dzięki za kolejne opinie. Ostatecznie postanowiliśmy jeszcze pochylić się nad parterówką. Oto pierwszy szkic: LINK. Ograniczają nas wymiary 19m x 14m. Chcemy tutaj zrównać tylną (zachodnią - tę od góry) ścianę, aby maksymalnie wydłużyć garaż, ew. jeszcze zabrać 20 cm z szerokości łazienki. Ponadto równamy okno łazienki z elewacją. Do tego poszerzamy trochę kuchnię (około 0,5 m) i salon (kosztem tarasu). Najmniejszy pokój pełniłby funkcję gabinetu z jakąś wersalką, na której można się przespać (w nim rezygnujemy z okna balkonowego), dwa pozostałe pomieszczenia do dyspozycji naszej i córki.
  19. Dzięki za wszystkie uwagi, są bardzo cenne. Co do dużego hallu, to zależało nam na pewnej wolnej przestrzeni, mamy sporą rodzinę i podczas jakiejś dużej imprezy spokojnie będzie można rozłożyć stół i pomieścić wiele osób. Mówiąc szczerze ta część salon-hall-jadalnia-kuchnia-taras pod względem funkcjonalnym jest dla nas idealna. Jeśli chodzi o górę, to płaski dach odpada ze względu na WZ. Co do energooszczędności, faktycznie trzeba wszystko przekalkulować. Generalnie po wczorajszej domowej burzy mózgów zastanawiamy się jeszcze, czy nie rozważyć modyfikację projektu na parterówkę, aby uciec od schodów. Wówczas pewnie byłaby rezygnacja z garderoby, zmniejszenie wspomnianej kotłowni i poszerzenie szerokości domu do max 19 m, na tyle pozwala WZ. Wtedy na dole docelowo chcielibyśmy naszą sypialnię, pokój dziecięcy, gabinet, łazienkę i małe WC. Dach można zmienić na dwuspadowy, będzie zawsze taniej i oszczędniej. Może w tym wypadku zbliżamy się do projektów gotowych, ale nie znaleźliśmy takiego z garażem 2-stanowiskowym, który spełniałby w pełni nasze wymagania funkcjonalne. Tak jak wspomniałem, "lewa część dołu" jest dla nas naprawdę idealna.
  20. Zgadza się, zdajemy sobie sprawę z tego, że na koszty ma wpływ cały metraż. Garażowi się przyjrzę, choć wydawał mi się standardowy, jeśli chodzi o wymiary w porównaniu do innych projektów. Co do bryły mamy świadomość, o poziomach też pisałem. Salon - tutaj tyle styknie, w wielu projektach salon znajduje się w jednym ciągu z częścią jadalnianą, nam zależało na wydzieleniu. Oczywiście można zrobić większą przestrzeń kosztem gabinetu, ale coś za coś. Co do schodów, mógłbyś rozwinąć myśl, czemu nie będą wygodne? Oknom musimy się przyjrzeć, dzięki za uwagę. Co do wad okien łączonych, o których wspomniałeś, także mamy tego świadomość. Kaizen, dzięki za rozwinięcie tematu.
  21. Oczywiście, czynnik kosztowy także jest brany pod uwagę, choć cięcie kosztów za wszelką cenę nie jest priorytetem. Generalnie zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny, aby domek z jednej strony spełniał nasze założenia funkcjonalne, a z drugiej czymś się wyróżniał, stąd "fikuśne" okna na górze i dach wielospadowy. Jeśli chodzi o różnicę poziomów pomiędzy częścią garażową a mieszkalną, to jest to faktycznie cenna uwaga. Tutaj zapewne wniesiemy o zmiany. Czy mógłbyś rozwinąć myśl dotyczącą wspomnianej wentylacji? Czemu to słaby pomysł? Rezygnacja z północnych okien i drugie WC oczywiście do przemyślenia. Co do 150m - fakt, architekt trochę poszalał. Przyznam, że wrzuciłem projekt na forum "na gorąco" po jego otrzymaniu. Wersja papierowa nieco się różniła. Generalnie naszym celem jest max. 150m powierzchni użytkowej, nie licząc garażu, sportowego i pralni.
  22. Cześć! Mamy w planach budowę domu, jest to projekt indywidualny i chcielibyśmy prosić o opinie co ewentualnie można tu zmodyfikować. Być może sami nie wzięliśmy czegoś pod uwagę, więc każda opinia się przyda. Założenia: - ~150m^2 powierzchni użytkowej - dom na działce prostokątnej o wymiarach 40m x 25m, garaż od strony północnej - na dole oczywiście kuchnia, jadalnia i salon + jeden pokój pełniący na starcie funkcję gabinetu - gabinet ma znajdować się z tyłu w okolicy WC, gdyż być może w przyszłości będzie to strefa mieszkalna rodziców - na górze nasza sypialnia, pokój córki + jeden pokój "gościnny" (od strony zachodniej) - w naszej sypialni i pokoju dziecięcym okna łączone (kolankowo-dachowe), reszta okien na poddaszu "standardowa" - nad garażem pomieszczenie na ew. "pokój gier i zabaw" + pralnia W najbliższym czasie planujemy kolejne spotkanie z projektantem, na którym mamy zgłosić swoje uwagi. Z góry dzięki za pomoc. Jola & Marcin Oto linki do rzutów parteru i poddasza: http://www.oneion.pl/domek%20parter.jpg http://www.oneion.pl/domek%20pietro.jpg
×
×
  • Dodaj nową pozycję...