Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

iTT

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez iTT

  1. Cześć, jestem na etapie wstawiania kominka z PW do instalacji c.o. W skład całości będzie wchodził w/w kominek, kocioł gazowy c.o., bufor z wew zbiornikiem c.w.u. + 3 pompy obiegowe. Zastanawiam się nad sterownikiem do całości. Zaproponowano mi ecoKOM 260 Bufor firmy Plum w cenie 900zł. Zastanawiam się czy ktoś na forum używa tego urządzenia i z jakim rezultatem. Może polecicie mi coś innego, czy marto się zainteresować. Cena 900zł wydaje mi się trochę wysoka aczkolwiek jestem w stanie ją przełknąć o ile faktycznie warto. Jeżeli powielam temat to przepraszam, szukałem na forum tego Plum-a, ale bez rezultatu.
  2. Uczę się, to prawda. Czasami jednak zamiast wywarzać otwarte drzwi warto zwyczajnie zapytać. Tym bardziej, w przypadku takim jak zakup kominka czy innego urządzenia - w takim wypadku najlepiej zapytać użytkowników o opinie.
  3. Jestem laikiem w temacie więc przyjmuję to co zaproponują mi fachowcy, czy też "fachowcy" (laikowi ciężko rozróżnić). Nie stać mnie na wkład za 15 czy 20tys. Jeżeli jest coś godnego polecenia w cenie do 5 tys to chętnie wezmę pod uwagę. BTW fajnie jest wytknąć błędy, czy słabe strony, ale ludziom takim jak ja, którzy stoją przed znaczną inwestycją, nie wiele to daje, fajnie byłoby dopisać jakąś rozsądną alternatywę.
  4. MD. i cezary.pl, dzięki za konkretne podejście do tematu. Przy kominku Lava Trend 17kw, do wody idzie 15kw zgodnie ze specyfikacją producenta. Parter domu w założeniach będzie w całości otwarty, kominek będzie stał w pomieszczeniu 40 m2 więc to co pójdzie przez szybę raczej nie powinno robić sauny. Zgodnie z informacją od MD. bufor powinien mieć minimum 750l i przyznam, że to dużo bardziej składa mi się w głowie niż beczułka 200l. Rozważam wężownicę CWU ale martwi mnie kwestia ciepłej wody latem. Grzanie bufora kominkiem lub gazem tylko dla CWU to chyba niezbyt ekonomiczne rozwiązanie nie mam miejsca na solary bo chciałbym zainwestować w panele fotowoltaiczne ale też nie po to, żeby grzać nimi 1000L bufor dla CWU.
  5. Panowie, chciałbym odświeżyć trochę temat. Od razu na początku dodam, że jeśli dotykam gdzieś absurdów, proszę o cierpliwość, moja dotychczasowa historia mieszkaniowa opierała się o ogrzewanie bezobsługowe, dopiero teraz mierzę się z tematami jak niżej. Kilka dni temu otrzymałem raport z badania termowizyjnego mojego domu. Poza drobiazgami, które w prosty sposób można usunąć oraz uszczelnieniem dwóch elementów połaci dachowej, nie stwierdzono poważnych ubytków mogących mieć wpływ na zużycie energii do celów grzewczych, co mnie bardzo cieszy. Na podstawie raportu konsultowałem się z firmą, która owe badanie prowadziła, w ich ocenie (bez wdawania się szczegółowe wyliczenia) kominek z pw o mocy 15kW powinien w zupełności wystarczyć. Jak już pisałem firma, która ma zająć się montażem i modernizacją instalacji grzewczej proponuje mi kominek LAVA 17kW, model niższy w asortymencie producenta to 13kW. Kominek ma działać w połączeniu z buforem. Tutaj zaproponowano mi zbiornik buforowy 300/100 stal nierdzewna z wężownicą. Co wydaje mi się bardzo małą pojemnością dla 120m domu. Obeznanych w temacie chciałbym poprosić o pomoc. Z jednej strony kominek 17kW jest duży jak na mój dom, z drugiej ma grzać dom i bufor a to, jak się domyślam, zmienia postać rzeczy. Druga kwestia to sam bufor, tj. czy te 200L (po odjęciu pojemności cwu) ma w ogóle sens. Czy nie będzie tak, że palę po powrocie z pracy około 17, do godz 22-23, później palenisko wygasa na noc, a tak mały bufor wychłodzi się w ciągu 2-3h i wstając rano znowu będzie zimno. Przy cyklu życia mojej rodziny idealnie byłoby palić raz na dobę np. w godz. 17-23. Do tego dochodzi jeszcze kwestia cwu na ten moment piec 2-funkcyjny. iT!T
  6. Tego nie wiem, ale przed chwilą zamówiłem usługę podstawowego audytu (zdjęcia + raport) 400-450 zł w moim przypadku. Jeżeli będę chciał dodatkowo dokładne wyliczenia zapotrzebowania czy obciążenia cieplnego, to kosztuje to drugie tyle (mniej więcej, bo nie ustalaliśmy jeszcze szczegółów co do obliczeń).
  7. Dzięki, pisząc o miedzi, miałem na myśli, że instalacja wymieniona z takiej starego typu, o dużych przekrojach. Dom pochodzi z 1950 roku, tak jak pisałem jest ocieplony (nie moja robota, kupiłem z dobrodziejstwem inwentarza) z wykończoną elewacją więc nie chciałbym tego robić od nowa o ile faktycznie nie okarze się, że to porażka. Ocieplenie dachu jest ale na pewno poprawy, bo zrobione jest nie zgodnie z przyjętymi zasadami bez membran itd. Termowizję zgodnie z sugestią ogarniam (może to być śmieszne, ale nie wpadłem na to - ot laik ze mnie). Mam nadzieję, że niebawem wrócę z konkretnymi danymi.
  8. Czołem Panie i Panowie, przymierzam się do remontu domu. Jest to 140m2, leciwy bliźniak, ocieplony z wymienioną instalacją grzewczą na miedzianą. Obecnie dom ogrzewany jest piecem 2F (chyba model VAILLANT turboTEC VUW Pro 202-3 M-H). Do istniejącej instalacji chciałbym domontować kominek z PW - tak to już postanowione (tu nie do końca mam pewność jak dużej mocy powinien być, około 20kW?), podłączyć go do wymiennika ciepła/bufora. Nie do końca jestem też zadowolony z efektywności działania funkcji CWU w piecu gazowym. Chciałbym przełączyć piec gazowy na 1F i korzystać z niego jako drugiego źródła ciepła, a ciepłą wodę pobierać z innego źródła. Na ten moment mam dwie opcje do wyboru. Wymyśliłem sobie to tak: - kominek 20kW - bufor zwykły 1000L - gazowy podgrzewacz wody 120L z ew. wężownicą na alternatywne źródło grzania np. solary latem Mój hydraulik sugeruje: - Kominek 17 kW - Zbiornik buforowy 300/100 stal nierdzewna z wężownicą Zastanawia mnie czy w przypadku mojego domu (bądź co bądź jest to stare budownictwo) zapotrzebowanie na ciepło nie będzie na tyle duże, że ten bufor 300/100 schłodzi się błyskawicznie i de facto będę musiał co chwilę palić w kominku bo woda ze zbiornika wyziębi się w ciągu 2-3h Druga kwestia to CWU latem kiedy będę musiał grzać bufor (ten drugi – 300/100) żeby mieć ciepłą wodę, a to nie wydaje się zbyt ekonomiczne, nawet przy jego częściowym grzaniu. W przypadku mojego pomysłu zbiornik jest duży więc wystarczy na dłużej, wydaje mi się też, że kominek 20kW powinien podgrzać go wystarczająco w ciągu 5-6h palenia. Natomiast CWU byłoby pobierane z niezależnego od ogrzewania źródła. Oczywiście całość spięta automatyką, aby działała bez obsługowo (wyłączając palenie w kominku oczywiście). Co ciekawsze koszt opcji zbiornik w zbiorniku 300/100 jest zbliżony do opcji bufor 1000L + podgrzewacz gazowy z wężownicą. Tylko proszę nie linczujcie mnie za inny podobny post w podforum kominkowym, tam niestety nie uzyskałem zbyt wielkiej pomocy poza sugestią, żeby zapytać tutaj. Jestem laikiem w kwestiach ogrzewania i hydrauliki i wszelkie konstruktywne sugestie są mile widziane.
  9. iTT

    kominek + bufor w domu 140m

    Coś w tym jest Jednakże, jakby nie było sercem systemu będzie wkład kominkowy. Z tego co czytałem na forum to jest to również element na którego działanie lepsze lub gorsze wpływa mnóstwo niuansów, a na rynku modeli są setki, a zatem decyzja nie łatwa. Stąd najważniejszy na ten moment jest wkład i ewentualne sugestie dot. jego współdziałania z wymiennikiem.
  10. iTT

    kominek + bufor w domu 140m

    Rozumiem, zastanawia mnie też reszta instalacji tj. wymiennik ciepła i boiler. Proponowany mi system jak już pisałem to zbiornik w zbiorniku. Przy wielkości 800/200 to kwota 6 315 przy tym rozwiązaniu muszę grzać bufor nawet latem https://www.bojlery.pl/zbiornik-akumulacyjny-kombinowany-z-2-wezownicami-lemet-800-200.html Ja wolę to rozdzielić i kupić zasobnik z palnikiem gazowym wężownica na ew. solary (w przyszłości) https://www.bojlery.pl/pojemnosciowy-gazowy-podgrzewacz-wody-termica-psw120.html i bufor również z wężownicą: https://www.bojlery.pl/zbiornik-akumulacyjny-prosty-z-1-wezownica-lemet-1000l.html Łączny koszt obu zbiorników to 6 085 zł (powyższe modele zamieściłem dla przykładu, jeżeli zarówno na zasobnik CWU i bufor polecacie coś innego, chętnie przyjmę każdą sugestię) Pytanie czy ma to sens? Jednocześnie nasuwa mi się pytanie, czy jest sens grzać duży bufor piecem gazowym, czy nie lepiej podłączyć to tak, że kominek grzejąc ładuje bufor, a kiedy temperatura w buforze jest niska i kominek nie pracuje, to obieg jest zmniejszany (zawór ogranicza obieg na centralne + piec gazowy) Kolejne pytanie, czy jest możliwość tak podłączyć "jeden zestaw solarny", żeby najpierw grzały zasobnik CWU a po podgrzaniu wody przełączały się na wężownicę w buforze. Jestem kompletnym laikiem w tego typu sprawach i część kwestii biorę na własną logikę, więc proszę o wyrozumiałość
  11. iTT

    kominek + bufor w domu 140m

    Dzięki, a porządny, w miarę nowocześnie wyglądający, wkład za około 7k, to np... (poproszę o sugestie)?
  12. Cześć wszystkim, po długiej lekturze forum postanowiłem napisać pierwszy post. Od pewnego czasu zaczytuję się w temacie kominków (i nie tylko) ale nie do końca znalazłem rozwiązania dla moich wątpliwości. Kupiłem niedawno dom, około 140m, rok budowy 1950, ale ocieplony z wymienioną na miedzianą instalacją grzewczą. Ogrzewanie to kocioł gazowy dwufunkcyjny, niekondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Ogrzewanie bazuje częściowo na podłogówce (łazienki, korytarz kuchnia), reszta to grzejniki. CWU grzana niestety w oparciu o kocioł co jest mało komfortowe. Chciałbym zamontować kominek + bufor i podłączyć pod istniejącą instalację. Kominek miałby być głównym źródłem ciepła i CWU + gaz rezerwowo. Nie wiem niestety w co zainwestować. Hydraulik poleca mi bufor typu zbiornik w zbiorniku 500+200 (lub 500+100) + nieduży kominek, około 15kW. Ja się obawiam, że zimą bufor może być zbyt mały żeby działać efektywnie a latem, będę musiał go grzać (przynajmniej częściowo), żeby zagrzać CWU, co również wydaje mi się mało ekonomiczne. Dlatego myślałem o zwykłym buforze 1000L + kominek 19-24kW i oddzielnym zasobniku na CWU około 120L z palnikiem gazowym i ew. wężownicą (do podgrzewania z alternatywnego źródła). Na całość nie chciałbym wydać więcej niż 20 000 (może być odrobinę więcej ale nie zmartwię się jak będzie mniej;) Kominek ma być usytuowany w salonie 36m otwartym na kuchnie i korytarz 30m Hydraulik polecał mi kominki LAVA, co o nich sądzicie? Jak widać po moim budżecie nie stać mnie na Romotop, itp.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...