
gt12345
Użytkownicy-
Liczba zawartości
49 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez gt12345
-
Cześć, chciałbym wynieść licznik na zewnątrz budynku. Licznik mógłby być na słupie do którego jest dostęp od drogi z którego dom przyłączony jest przewodem napowietrznym(wiązka) do wysięgnika, słup ten znajduje się na działce z budynkiem. Pytanie czy jeśli licznik zostałby tam przełożony to ten przewód od słupa do domu staje się moją własnością i ewentualne naprawy będą po mojej stronie? Budynek nie jest ogrodzony więc, szafkę licznikową można by zainstalować też na elewacji wpuszczoną w styropian. Wnęka z zaplombowanymi przedlicznikowymi jest wyżej, od tej wnęki należałoby poprowadzić dwie rurki z przewodami do szafki z licznikiem na wysokości wzroku. ZE z tego co wiem wydając warunki idzie na rękę klientowi w kwestii lokalizacji licznika, bo tak czy inaczej zależy im na wyniesieniu. Które rozwiązanie byłoby korzystniejsze? Jaka będzie orientacyjnie różnica w koszcie tych dwóch rozwiązań?
-
Właśnie to byłoby najlepszym wyjściem. Gdzie szukać takich kotłów jeśli te, które przedstawiłem się nie nadają? Taki kocioł zapewniłby pewną bezobsługowość, dawał możliwość spalenia polan drewna i, jak dobrze rozumiem, nie byłoby potrzeby rozpalania a jedynie ich wrzucenia? Kocioł muszę wymienić, uchwała antysmogowa, i w grę wchodzi raczej albo gaz albo kocioł na pellet z komorą na polany drewna.
-
130m bez skosów + nieocieplone sutereny z kuchnią roboczą i garażem do lekkiego dogrzania. np ten https://mpm-kotly.pl/produkty/kotly-...o/mpm-ds-14-kw ?? Tak właśnie celuję w domyślnie opalanie drewnem + pellet na pory przejściowe i ewentualne wyjazdy aby całkowicie nie rezygnować z bezobsługowości. Jeśli typowy kocioł zgazowujący + bufor to bufor z grzałką elektryczną w 2 taryfie. Ale mam PV 5kW i też pytanie(na osobny wątek) czy fotowoltaika może być z 2 taryfą?
-
Cześć, do sedna, sytuacja zastana: - dom z lat 90, dobrze ocieplony, wiele pomieszczeń jak to wówczas budowano, odpada ogrzewanie splitami - instalacja CO na dosyć sporych grzejnikach panelowych, rury na zewnątrz, w dobrym stanie, nie zamierzam wymieniać - zapasy sezonowanego, twardego drewna i możliwość przygotowania kolejnego z własnego lasu Trzeba wymienić kocioł, najlepszym byłby taki na pellet(w porach przejściowych) z możliwością nieawaryjnego spalania polan drewna(przy niższych temp) bez bufora CO. Godzę się na chwilowy wzrost temperatury w domu przy spalaniu polan. Czego są warte takie kotły Atmosa albo Kostrzewy, sigma dual? Jak to się sprawdza w praktyce? Jakie inne można polecić? http://atmospolska.pl/kotly-zgazujace-z-palnikiem-pelletu/ https://www.kostrzewa.com.pl/produkty/twin-bio Drugą opcją jest założenie kotła gazowego do obecnego bezklasowego w którym spalałbym drewno wspomagając gazowy. Instalacje gazu mam w kotłowni. Jakie są ewentualne kary za takie ogrzewanie domu?
-
Nowy mały dom a ogrzewanie elektryczne w 2 taryfie.
gt12345 odpowiedział gt12345 → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
A z klimatyzacją w salonie? -
Nowy mały dom a ogrzewanie elektryczne w 2 taryfie.
gt12345 odpowiedział gt12345 → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
Głównie ze względu na prostszą instalację elektryczną, mniej sterowników, aparatów, zabezpieczeń, przewodów zasilających. Wydaje się, że sprawność obydwu rozwiązań powinna być bardzo zbliżona? -
Czy obecnie w nowej parterówce - 105 - 110m2, można przewidzieć ogrzewanie elektryczne(nie PC) i dostać pozwolenie na budowę. Wodna podłogówka, kocioł elektryczny, 2 taryfa, grubsza akumulacyjna wylewka. Po jakimś czasie fotowoltaika do tego. Jak wygląda rozliczenie produkcji z PV w 1 a jak w 2 taryfie?
-
Dotychczasowe zużycie energii to pewnie ok 3MWh / rok + CWU w lecie 2MWh / rok zostaje 1,5 MWh na indukcje. Raczej zabraknie nawet na to.
-
Mam od niedawna 7kWp. CWU była przygotowywana kotłem zasypowym, kuchenka gazowa. Jak oszacować na co wystarczy energii z PV? CWU? Indukcja? Nie wiem jakie było dotychczasowe zapotrzebowanie na energię. Po zainstalowaniu PV nie mam dostępu do starych faktur na mój Tauron. W 2021 rata na G11 wynosiła 180zł. W domu jest 5 osób. Chcę teraz kupić grzałkę do zasobnika CWU i zastanawiam się czy, może byłoby zasadne zamiast grzałki kupić kocioł CO elektryczny, który wspomagałby kocioł zasypowy tak aby ta ewentualna nadwyżka energii(?) nie poszła na marne. Ten kocioł elektryczny w lecie służyłby do przygotowania CWU. W przyszłości kocioł zasypowy zostałby wymieniony na gazowy. Instalacja gazu jest już w kotłowni.
-
Witam, Zamierzam zlecić budowę domu do stanu deweloperskiego firmie, która klepie takie same domki wg. własnego projektu. - Parterówka 110m2 - Wiązary, dach kopertowy - dachówka cementowa - wylewki anhydrytowe - tynki wapienne - fundamenty na ławach - ściany z betonu komórkowego Czy jest duża szansa, że coś albo większość zostanie spartolone? Sam nie znam się na budowlance. Zatrudniłbym swojego kb ale wiem, że różnie to bywa i kb są przyzwyczajeni do niepojawiania się na budowie, przynajmniej w mojej okolicy gdzie wszyscy budują gospodarczo.
-
Schody na poddasze do aranżacji w domu parterowym.
gt12345 odpowiedział adam3333 → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
A jak się rozwiązuje zaślepienie na lata przez które mieszkam jedynie na parterze ten otwór? Na górę deski wkrętami do płyty, do nich stelaż i wełna i regipsy do poziomu sufitu + wyłaz. -
Schody na poddasze do aranżacji w domu parterowym.
gt12345 odpowiedział adam3333 → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
Nie, to nie jest rysunek architekta, mój szkic z dwiema lokalizacjami do skonsultowania tutaj jak to widzicie. Architekt tylko wstępnie zapewnił, że można by poprowadzić schody jak na 2 rysunku. Ja uważam, że pierwsza propozycja tj. nad wejściem do sypialni 14m2 sprawiłaby mniej problemów przy zabudowie schodów w przyszłości. Niestety działka ze spadkiem wschód - zachód została już zniwelowana. Dom trzeba by dosunąć do skarpy aby fundamenty kopać w gruncie rodzimym. Najlepszy byłby projekt parterówki z dachem dwuspadowym z poddaszem do aranżacji w przyszłości(jedynie na 2 pokoje), bez odrębnej klatki schodowej, z salonem jak tutaj czyli kanapa w miejsce TV we wnęce gdzie można odpocząć na uboczu i kuchni we wnęce. Komunikacja nie przed kanapą. Dwie sypialnie na dole. Bez osobnego WC. Pod tym względem Elka 2 najbardziej mi odpowiada. No i wejście od pn bo też od pn będzie wjazd na działkę, od wschodu brak okien? Chyba nie ma wyjścia przy takiej działce. -
Schody na poddasze do aranżacji w domu parterowym.
gt12345 odpowiedział adam3333 → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
Chodzi o możliwość zrobienia schodów na górę w ty projekcie w miejsce szafy. Tutaj inna propozycja architekta. Ja nie mam doświadczenia ani wyobraźni dlatego tutaj pytam. Projekt domu to Elka 2. Co do tych słupków już to wyjaśniłem. Dach zostanie podniesiony na 2 cegłach aby zwiększyć powierzchnię na strychu. Problem jest tutaj tylko w tym drogim dachu kopertowym. Poniżej plan mojej działki. Położona jest pod poziomem drogi lokalnej z której będzie zjazd. Lepsza byłaby parterówka z dwoma pokojami + salon i z możliwością adaptacji strychu na 2 pokoje w przyszłości. Nigdzie nie mogę znaleźć takiego układu aby od północy było wejście, od wschodu brak okien(budynek przytulony do skarpy), od południa albo zachodu taras. Elka 2 spełnia wszystko oprócz dachu. -
No i trzeba też brać pod uwagę, że przy ogrzewaniu prądem w 2 taryfie automatycznie gotowanie będzie droższe bo zwykle gotowanie a już na pewno podgrzewanie będzie w droższej taryfie. Chyba jednak wszystko wskazuje by tradycyjnie wybrać gaz + samodzielny montaż kilku PV na gruncie jedynie na potrzeby CWU + płyta indukcyjna przy jednej taryfie.
-
Pisząc ten post ciekawiła mnie głównie kwestia oszacowania różnicy w kosztach ogrzewania + CWU gazem vs prądem w 2 taryfie. Cały czas chodzi o COP=1 w 2 taryfie do gazu. Znając tą wartość już jakoś mógłbym decydować co wybrać biorąc pod uwagę inne wady i zalety każdego ze sposobów ogrzewania. Co do pompy ciepła nie brałem jej pod uwagę bo musi działać ciągle w jednej taryfie, przy większych mrozach sprawność maleje(no chyba że gruntowa ale droższa), jednostka zewnętrzna hałasuje, urządzenie bardziej skomplikowane - narażone na częstszy serwis, którego sam nie wykonam, droga inwestycja w PC a chcę wprowadzić się jak najszybcie, najtaniej i bez kredytu. PV dopuszczam ale dopiero po adaptacji poddasza, czyli najwcześniej za 4-5 lat. Pytanie czy do tego czasu nie zmieni się sposób rozliczania(np na kwartalny). No chyba że PC jakoś przewymiarowana i pracująca jedynie w 2 taryfie i tutaj wyższy koszt inwestycji i wady PC byłby warty poniesienia ze względu na duże oszczędności. Co do grzejników w sumie zależy nam aby je mieć, coś ciepłego aby ogrzać zziębnięte ręce itd. Do podłogówki przekonałyby mnie oszczędności >15proc w stosunku do grzejników. Nie mam jeszcze projektu, na chwilę obecną jeszcze zastanawiam się nad jego wyborem ale najbliżej jestem właśnie parterówki ok 10x10m - salon 30m2, sypialnia 12m2, 2sypialnia 9m2, mała kuchnia, łazienka, kotłownia, wiatrołap. Do wprowadzki ocieplam strop wełną, po kilku latach robię na poddaszu 2 pokoje po ok 20m2 i je też jakoś będzie trzeba ogrzać. No chyba, że ogrzewać kablami/matami też można tylko w 2 taryfie a ciepło będzie akumulowane w posadzce to by całkowicie plany wywróciło do góry nogami. A i nie planuję wentylacji mechanicznej. Ogólnie nastawiam się na jak najmniej skomplikowany sposób ogrzewania, czas i nerwy poświęcone na serwisy, doglądanie, regulację wolę poświęcić pracy zawodowej i pokryć trochę większe koszty eksploatacji.
-
Planuję mały domek parterowy 9,5 x 10m. Na poddaszu będą jeszcze 2 pokoje ale to za dobrych kilka lat. Trzeba to będzie ogrzać. Zastanawiam się pomiędzy gazem a buforem C.O. i grzaniem grzałką w 2 taryfie. Nie znam na chwilę obecną zapotrzebowania na ciepło tego budynku. Fakty: 1. Gaz ziemny jest na działce w odl. ok 30m od budynku. 2. Dom zlokalizowany będzie w okolicach Nowego Sącza, więc zimy są prawdziwsze. 3. Planowałem zrobić instalację CO samodzielnie tradycyjnie na grzejnikach, taki wybór również ze względu na możliwość ogrzania dłoni, mokrych rzeczy itp. 4. Kotłownia ma wymiary 150 x 250 5. Warunki wystawione na 16kW Jak to widzicie? Czy można teraz oszacować na ile grzanie w ten sposób prądem w 2 taryfie będzie droższe? Liczę się z każdym groszem, dom też planowany jest tak aby jak najtaniej i najszybciej w nim zamieszkać. Jeśli chodzi o gaz to wiadomo koszt startu będzie większy: - droższy projekt - przyłącz - gazownia - wprowadzenie do budynku - instalacja kotła - przeglądy Niczego tutaj nie zrobię samodzielnie w przeciwieństwie do instalacji bufora, grzałki i podłączenie do CO co zrobię we własnym zakresie. Minusem jest konieczność przygotowania CWU również prądem w 2 taryfie. Na ile problematyczne byłoby odebranie budynku w nadzorze w którym zaplanowana była kotłownia gazowa a wykonałbym ogrzewanie elektryczne.
-
Wielka prośba o rzucenie okiem na umeblowanie pomieszczeń. Budynek ma być poszerzony aby uzyskać te wymiary. Szczególnie chodzi o kuchnię(gotowe meble i samodzielne umeblowanie) i sypialnię. Na poddaszu będą jeszcze 2 pokoje po ok 18m2 ale to za kilka lat. Myślę, że nie powinno być problemów z umeblowaniem pokoi w ten sposób? Proszę o opinie. W wersji pdf: https://we.tl/t-4zuIThVD5g
-
Ocena projektu - dom parterowy
gt12345 odpowiedział gt12345 → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
Teren na którym ma być zlokalizowany dom. Działka zniwelowana poniżej poziomu drogi. Chcę przysunąć budynek ścianą bez okien do skarpy na odl 3 - 4m. Zjazd do działki będzie od północy, na południe będzie ogród po zniwelowaniu i wypłaszczeniu tej części działki, na zachód jest widok(teren opada do potoku). Na wschód od budynku w skarpie zostanie posadzony szpaler tui oddzielający budynek od drogi. Architekt pierwotnie zaprojektował przebicie jak poniżej i jeśli nie można czegoś z tym zrobić aby wejście na piętro było od hallu to musi tak zostać Ja myślałem że można by zastosować schody jak poniżej. Wówczas wejście na poddasze byłoby przy ścianie sypialnia - salon Mój plan aranżacji poddasza to chyba żadna istotna zmiana. Nie ma potrzeby jej planowania teraz w projekcie budowlanym. Kwestia wybicia okien dachowych, rozplanowania ścianek działowych, ocieplenia. Z takiego poddasza zawsze te 2 pokoje będzie się dało zrobić. Łazienki na poddaszu nie planuję. Jedynie dach powinien być zrobiony pod większym kątem i podniesiony na przynajmniej jednej cegle. Raczej nie będzie problemów z przesunięciem drzwi tarasowych tak aby nie kolidowały ze schodami. Przekrojów jeszcze nie mam. Zostały mi wysłane jedynie rzuty parteru i poddasza zgodnie z moimi wytycznymi w pierwszym poście i po przesłaniu mapy z terenem na którym ma być zlokalizowany budynek. Co do wymiarów salonu. Poniżej rzut mieszkania salon 518 x 388 a w tym domu odpowiednio 558 x 564. Czy rzezczywiście będzie problem z umeblowaniem tego salonu jak poniżej? Rzut salonu powinien być jednak prostokątem -
Ocena projektu - dom parterowy
gt12345 odpowiedział gt12345 → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
https://we.tl/t-TMH0ODPKVj -
Ocena projektu - dom parterowy
gt12345 odpowiedział gt12345 → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
https://we.tl/t-aPCqr7Glgu Tak to widzę. Ma to jakikolwiek sens? Najważniejsze aby architekt prawidłowo wyznaczył otwór w stropie i pytanie czy on może być tak na środku a nie przy ścianie nośnej. Chciałbym mieć wyjście na schody od strony hallu. Wejście od okna tarasowego to przechodzenie przed TV. Jeśli to jest niemożliwe to chyba będę musiał zrezygnować z tego projektu a szkoda bo ma wszystko na czym mi zależy. Nie całkiem otwarta kuchnia, mała kotłownia i hall, 2 sypialnie, spory salon jak na metraż, no może wejście mogłoby być do hallu(wiatrołap w miejsce kotłowni) Trzeba doświadczenia aby stwierdzić czy można w tym przypadku tak dobrać schody. -
Ocena projektu - dom parterowy
gt12345 odpowiedział gt12345 → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
Od wschodu budynek jest przytulony(3m od dolnej krawędzi skarpy) do skarpy o wysokości ok 1,7m więc tam widoku ani słońca nie będzie. Piękny widok mam na południe, zachód i północ. Jedynie w kuchni to okno mogłoby być od zachodu i zmieściłoby się więcej mebli, tylko znów wjazd do działki mam od północy(wejścia). No właśnie chciałbym aby dół schodów był od strony hallu aby nie trzeba było przechodzić całego salonu aby wejść na górę. Przebicie byłoby przesunięte w stronę ściany ale też nie planuję 4 pomieszczeni u góry więc nie jest potrzebny hall na poddaszu na środku. Schody zajmą 90cm salonu. Zostaje nadal 474cm na kanapę tyłem do schodów, stolik i półkę na TV. To przecież nie jest tak mało. Może ktoś ma namiary na jakiś podobny projekt spełniający te założenia. Domu z poddaszem użytkowym i tymi wymaganiami nie znalazłem(szczególnie 2 pokoje i klatka na hallu lub w salonie. -
Czy moglibyście zerknąć na projekt? https://we.tl/t-puPFXN1a7y Szukam jakiegoś optymalnego pod względem kosztów projektu domu. Chcę się wprowadzić jak najszybciej na parter. Wybierałem pod następujące wymagania: - parter to kuchnia z salonem, sypialnia(11m2), pokój 9m2, łazienka(dla wanny z szybą na prysznic, muszlą, umywalką), wiatrołap, kotłownia - schody w salonie lub przedpokoju(możliwość adaptacji poddasza) - brak klatki schodowej - możliwość adaptacji góry na 2 pokoje - duże okna od zachodu i południa - brak okien(ew łazienka) na wschód - dom od tej strony przytulony do skarpy - nietypowa działka - wejście od północy - dach raczej dwuspadowy - no i właśnie niczego nie mogę znaleźć - zabudowa max 10x10m Dach podniósłbym na 2 cegłach myśląc o zabudowie poddasza w przyszłości, tylko pytanie czy robiąc schody w salonie z wejściem od strony hallu stromość schodów i wyjście na górze będzie ok? Czy nie będzie wówczas problemów z podziałem góry na 2 pokoje i hall? Góra zostałaby podzielona na 2 większe pokoje. O ile w ogóle będzie potrzeba adaptacji poddasza. No i ten dach kopertowy będzie jednak droższy. Rzut poddasza nie jest jeszcze dostosowany do parteru.
-
https://we.tl/t-yyeQQ4UfJW Wstępnie wybieram jak powyżej. Oznaczony na czerwono wyłaz na poddasze. W łazience(będzie tylko jedna) musi się zmieścić wanna(raczej narożna) ze ścianką i prysznicem, muszla, umywalka. Kuchnia trochę mała. Po ewentualnym wybudowaniu schodów kanapa musiałaby być ustawiona tyłem do nich a TV na ścianie za kanapą. I zasadnicza część wyboru projektu: - czy przy takim projekcie powiedzmy za 5-8lat nie byłoby żadnych problemów z adaptacją poddasza na 2 pokoje(nie tak jak to jest tu rozrysowane) - myśląc o adaptacji poddasza dobrze by było konstrukcję dachu podnieść o dwie cegły, czy wpłynie to drastycznie na wygląd domu, domyślnie dach położony jest na płycie. Wcześniej myślałem o: https://we.tl/t-D0Lx8875p8 Na jaką różnicę szacunkowo trzeba by się nastawić w kosztach SSZ + elewacja w obydwu projektach? Wadami tego drugiego jest tylko jeden pokój na dole po wprowadzce na parter i nieustawny salon.
-
Witam, możecie polecić jakiś sprawdzony projekt domu parterowego ok 9x9 z możliwością adaptacji poddasza w przyszłości(2 pokoje), łazienką na dole mieszczącą wannę. Fajnie aby polecił ktoś kto to poddasze zaadaptował i wyszło wszystko ok. Dach musi być pod większym kątem podniesiony na 1 albo 2 cegłach i fajnie aby to nie zepsuło estetyki budynku. Ma być tani w budowie, więc dobrze aby miał fundament zaprojektowany jedynie pod ścianą zewnętrzną. Rozumiem, że: - można będzie odebrać budynek z rozłożona wełną na poddaszu na płycie w ramach jej ocieplenia. Potem tą wełną ocieplę skosy. Czy robi się tak że do zamieszkania na dole ociepla się od razu skosy? - okna dachowe można będzie zrobić w gotowym dachu kiedy będą robione pokoje na poddaszu
-
Rozumiem, że w ramach zmian można będzie myśleć o np takim budynku bez pozwolenia? https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-11-ver-2-mafb1f92f7f51f