Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

yurec

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    234
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez yurec

  1. Myjk, to pewnie mietlica rozłogowa, większość odmian tak wygląda. to trawa na golf, najlepsze to proselect nxt 201 albo penncross, penn-a1 itp. Jest krajowa odmaiana ale trudno dostać. Jest b. droga choć wydajna. Nie pomyl z pospolitą. To trzeba kosić nisko i często, więc robot pasuje.
  2. Noże trafiły na opór to ciągnęły, trzeba hamować. No, bruzdy wycina właśnie wertykulator.. nie zauważyłeś ich? Można zwertykulować trawnik, wygrabić siano, rozsiać trawę i przejechać wertkiem w poprzek
  3. Dlaczego szukacie drogi na skróty. chcesz mieć trawnik to zacznij od ziemi, jeżeli nie - wybetonuj i połóż sztuczną albo zasiej pastwisko. Wypuścisz 2 barany i będzie świetnie. volder1 - ta mieszanka to jest chaszcz, Ten skład to chyba nie z etykiety, to niezgodne z normą - a może nie ma etykiety? W każdym razie to jest słabe pastwisko dla dzikiej zwierzyny. danielw - twoja kompozycja wzięta z czego??? Przyznam że słabo mi się robi jak czytam takie teksty, nie chce mi się już wypowiadać na te tematy, ale może byście się wzięli za przygotowanie GLEBY zamiast wymyślać jakieś -przepraszam dyrdymały. Z opisu wynika że wysiałeś trawę na betonie przykrytym 1-2 cm ziemi. To czego oczekujesz?
  4. Duża rozpiętość cen, nie uważasz? To ma być wydanie nadwyżki kasy czy na rów, bo takie te trawy są. Dobrą trawę do ogrodu kupisz od 16 do 20 zł/kg A jaką?? Musi być coś o glebie, warunkach, użytkowaniu, Twoich preferencjach i chęci/niechęci do zajmowania się trawnikiem systematycznie. Na razie wiadomo że zwarta zabudowa - czyli może być sporo cienia, mała cyrkulacja powietrza, a może nie?
  5. Fajne to Elfir, tylko stare, niektóre odmiany już wyszły z użycia, a np więcławicki ma inną nazwę, W Dianie użyta jest od jakiegoś czasu Bokser, a nie Nira, To świetna wąskolistna odmiana.
  6. Oj, sarkazm czuję.. Dobra nie jestem taki wybredny, ale drażni mnie takie robienie z ludzi wała- mało kto zna te różne odmiany stosowane w mieszankach. Często jest opis jaka cudowna trawa, spotykam takie mieszanki gdzie jest 70% trawy rocznej, pastewnej czasem nawet 4N, od roku spotykam u jednego sprzedawcy na allegro, mieszankę opisaną jako cuda-wianki, super-hiper a tam właśnie takie coś, albo stosowana życica mieszańcowa Gosia, to jest 4N na łąkę kośną bardziej nawet niż na pastwisko -taka dynamiczna, liść na 1cm szeroki, itd. W tym przypadku (powyższym) oczywiście ujdzie, to jest mieszanka robiona na zamówienie sprzedawcy, producent więc nie ma nic do tego. Ale są stare dobre życice - niedrogie Nira, Niga, Naki, i nowsze Bokser, Stadion,Envy, Fancy itp. też tanie, droższe o 05-2zł/kg. Grasslands NUI mam sporo, też używam, blaszka jest 2x szersza niż np Boksera, przyrost 3x szybszy. Jak myślisz która lepiej wytrzyma suszę i skwar, ta z szeroką blachą czy ta wąskolistna, na łące coś innego, wyższa roślina osłoni glebę, warunki łatwiejsze. Fawn też mam, wystawiam nawet na allegro w worach, ale opisuję taką jaka jest. A przecież są inne "wąskolistne" odmiany. Mogę podesłać foty tych traw w porównaniu z innymi. PS. sama kiedyś pisałaś o odmianach pastewnych.
  7. No sorki Pyxis nie sobie. Wytnij dosyć głęboko te kępy. Elfir - tylko kostrzewa murawowa nie jest specjalnie odporna na wydeptywanie, a trawy pastewne... Tu jest pożądana duża masa zielona, a nie aspekt estetyczny, roślina rośnie szybko, ma szeroką blaszkę, dużo pędów generatywnych. czyli wszystko na odwrót niż na trawniku.
  8. Nie ma, generalnie w pierwszym/drugim sezonie dopóki nie ma dobrych warunków, czyli np. skrajnych temperatur nie widać jej tak bardzo. nie przepadam ogólnie za trzcinówką, ma jednak swoje zalety. Lepiej jeżeli stanowi przewagę, i użyte są dobre, wysokiej klasy odmiany. Mieszanki gdzie stanowi ona 10 -20 % stworzone są na skwery, place zabaw itp. a często dodawana jest ze względu na cenę. Na trawnikach przydomowych lepiej jak ona stanowi bazę, no oczywiście tam gdzie inne trawy nie dają rady. W twoim przypadku tylko nóż. ps. w sąsiednim wątku było pytanie o mieszankę traw (sportową), w składzie były pastewne trzcinówka i życica, oraz jak poważny składnik kostrzewa murawowa. Ta ostatnia to kostrzewa owcza szczeciniasta (wg. nowej eu. nomenklatury -murawowa), delikatna, wolnorosnąca, raczej na trawniki ozdobne przeznaczona. Bez szans.
  9. Sorki że tak późno, nie zaglądałem tu długo. To jest kostrzewa trzcinowa, pewnie trochę jej było w składzie. w pierwszym sezonie rzadko tak wygląda.
  10. NIE. Grassland NUI to tania pół pastewna odmiana , nadaje się do zadarniania nieużytków, rowów itp. FAWN to pastewna (tania) odmiana zastosowanie j/w.
  11. agatttka, żadna z tych mieszanek NIE NADAJE się na trawnik przydomowy. Zacznij od cen 15 zł/kg i więcej, te mieszanki są na nieużytki - do szybkiego zadarnienia.
  12. Wsypanie do wora i wymieszanie drogich traw, nie oznacza dobrego końcowego efektu, skład jest ni z gruchy ni z pietruchy. Weź Dianę lub Sun Hollywood, w tym nowym składzie. A piesek duży?
  13. wybrałbym diankę lub polski gazon, choć prawdę mówiąc chyba jednak sport. Ale nie wiem co są warte mieszanki polski trawnik. Pamiętam takie powiedzenie prof. Prończuka "życica trwała (rajgras angielski) trwała jest w warunkach klimatu angielskiego" Ale jest wiele nowych odmian dobrze się sprawdzających u nas, a nawet w klimacie kontynentalnym. Poza tym przy wiosennej wertykulacji można uzupełnić skład murawy, ja mam np. w tej chwili 5 różnych gazonowych odmian życicy. Czasem z trawnikiem kostrzewowym jest sporo całkiem innych problemów po kilku latach.
  14. Ojej Elfir, jesteś znana ze swojej niechęci do życic, ale mam dwie uwagi: 1. jest system nawadniania a gleba poprawiona. Użytkowanie rekreacyjne- intensywne -to najcenniejsze są życice i wiechliny, po co więc mieszanka uniwersalna z przewagą kostrzewy? To na trawnik parkowy/krajobrazowy-ekstensywny. Nie masz zastrzeżeń do kostrzewy trzcinowej, a do życicy masz. U nas co prawda klimat inny, ale na wyspach np. wysiewają zycice same. Mam wielu klientów którzy na trawnikach pokazują, lub mówią że chcą traw trochę "grubszych" wyraźnie nie chcą przewagi kostrzew, dlatego taką popularnością cieszy się wembley i podobne, jak jest nawadnianie to OK. 2. Dlaczego wszystko musimy brać z importu? Co nie ma naszych dobrych producentów? Ja np. bym wysiał Gazon z agronasu, choć znalazłoby się więcej propozycji.
  15. Ziemia po pieczarkach jest zasadowa pH=8, wujek google źle podpowiedział, ale tak często jest. Z prawdziwej pieczarkarni zużyty podkład wychodzi wyjałowiony w wysokiej temp. i wywożony na pola lub hałdę na której leżakuje. Często obok pieczarkarni są takie hałdy na których leży po kilka lat. Ja często używałem go do poprawienia gleby, pamiętając o wysokim pH, na kwaśne gliny/iły jak znalazł. Rzeczywiście powinno się go mieszać z glebą, choć znam ogrody gdzie wysypano 30cm. No ale tam trzeba zakwaszać i pilnować aby nie wysechł.
  16. To wygląda na zgorzel, były sprzyjające warunki, postawiłbym na hydrofobiczną glebę. Ale tak jak pisze Elfir sprawdź pH, należy wyeliminować czynniki osłabiające rośliny. Ja bym prysnął wetting agents`em, a może i dobrym fungicydem Jaki to humus?
  17. po widłach są małe otwory, piasek drobny trzeba wszczotkować, widłami najlepiej do połowy, i tak jak robisz lekko ruszyć powinien się teren podnieść na jakieś 5mm, wypełnić otwory piaskiem, dobrze podlać i kilka dni nie wchodzić. Większe otwory np. po aeratorze wypełnić mieszanką piasku z substratem, i piasek wtedy grubszy.
  18. No tak, przygotowanie powinno się odbyć PRZED założeniem trawnika. Aerator służy do rozluźnienia gleby zbitej w czasie użytkowania. Są oczywiście maszyny które działają do 40cm, ale to zupełnie inna sprawa. Trawnik ucieszy się jak poprawisz mu warunki choć te kilka cm. zrobiłem kilka fotek tego nieznanego w Polsce ustrojstwa: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3e457fe39a914af5.html Widły też się przydają.
  19. Jest takie narzędzie, nazywa się aerator rurkowy. Można wymienić/rozluźnić glebę wypełniając otwory piaskiem lub substratem. Ręczny jest bardzo popularny na wyspach. Na większej pow. można zrobić maszyną, wycina do 300 otworów/m2 głębokości 5-12 cm taki ręczny np: http://www.idealworld.tv/Handy+Hollow+Tine+Aerator+with+Folding+Handles+and+Collecting+Tray-185297.aspx
  20. Teraz jest deszcz, powinno ruszyć. Nie wiem jak to wygląda, Ruda to w większości jałowizny, prawie piach zabarwiony resztkami organicznymi i sadzą, często z hydrofobią..Jak liść będzie suchy zwałuj porządnie, jak się porobiły ubytki-dosiej. możesz wrzucić fotki. Jeżeli masz taką ziemię jak w/w przeczytaj co pisała Elfir w wątku o trawnikach, stosuj nawozy trochę lepszej jakości. Ale podstawa w tej chwili to woda, Najpewniej zaniedbałeś podlewania i z tego wynikły kłopoty.
  21. Jakieś banialuki... Trawnik młody nawozić - najlepiej przedsiewnie 1/3 rocznej dawki,jeżeli nie było przedsiewnie to po pierwszym koszeniu. Oczywiście jeżeli podłoże było przygotowane jak należy tzn. przekopane z obornikiem - to sztucznych nie trzeba. TRAWNIK ZAŁATWIŁO SŁONKO - WŁAŚCIWIE TY GO ZAŁATWIŁEŚ- młody trawnik ma płytki korzeń - nie sięgnie wody. Nawóz rozrzuciłeś po podwórku??? pewnie nierówno i nie zadbałeś by się rozpuścił i wniknął w glebę. Straszne mądrości człowiekowi opowiadacie. Ale w czasie upałów nie sypać nawozów, ale jak trzeba to przynajmniej podlać, no i winnego poszukać warto bliżej.
  22. Rzeczywiście kiepściutko to wygląda, w cieniu zawsze na początku lepiej startuje, no naturalne to chyba. Ale bladziusia jakaś, niedożywiona. Najpierw sprawdź pH - bo że kiepska to widać. Można zawsze na tydzień przykryć białą agrowłókniną, u Ciebie ostatnio susza była?? Proponuję najpierw sprawdzić pH i zastosować się do potrzeb. Następnie ( a co z nawozem?) np wysiać trawę niestety drugą dawkę, przelecieć wertykulatorem , dobrze byłoby rozrzucić na wierzch kilka worków dobrej ziemi. i odżywić tą bidotę. Z podlewaniem jest tak, nie jest takie ważne jak długo lejesz ( mowa o podlewaniu po zasiewie) chodzi o to by było wilgotne w strefie kilku cm. Jeżeli jest tak że trawa w cieniu jest w miarę gęsta, a na reszcie jak u Ciebie, to może za słabo przykryta, nawet taki piach na głębokości 1 cm utrzymuje wilgoć trochę.
  23. Słabo, mieszanka jest dosyć wszechstronna, ale na podmokłym terenie - nie bardzo. Kostrzewa owcza -nie, wiechlina spłaszczona -nie, obydwie czerwone też nie. A nie da się poprawić warunków? Rozluźnić glinę, zdrenować teren. Ew. wysiej, tak jak pisała Elfir samodzielny mix - trzcinówkę, życicę, ew. jeszcze wiechlinę najlepiej każdą w 2-3 odmianach. Jakaś taka gotowa ekstensywna np. Trawnikowa z agronasu, też się sprawdzi, jest jeszcze kilka takich gotowców.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...