Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ryca66

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ryca66

  1. U mnie po wymianie na ERV w centrali AP Home 300H wilgotność wzrosła o ok. 10%
  2. Dziękuję za poprawienie odnośnie temp. Co do bilansowania to mam zamontowany moduł CF i bilansowanie przepływów 1:1. Od czasu uruchomienia jednostki przez instalatora w maju 2019r nie zmieniałem żadnych nastaw oprócz temp. BP. No i oczywiście kombinowałem z wymiennikami. Oryginalny dostarczony z centralą lekko przeciekał od strony nawiewu i TG dosłała nowy w ramach gwarancji. Następnie kupiłem wymiennik firmy Recair typ RCH160, ale niestety nie spełnił oczekiwań w temacie odzysku wilgoci. No i ostatni zakup, CORE typ C-ERV366 jak na razie się sprawdza. Po tych wszystkich kombinacjach zostały mi 3 szt. "zapasowych" wymienników.
  3. Dzisiejsze foto z temp. pracy mojego rekuperatora Nie wiem czy zdjęcie się dodało więc podaję parametry : 1. CZERPNIA +8.0C 2. WYRZUTNIA +16.5C 3. WYWIEW +19.8C 4. NAWIEW +19.3C Powyższe temp. przy wydajności centrali 35% Działanie wymiennika firmy ERV CORE pokazano na filmie : CORE wykorzystuje membranę firmy dpoint https://dpoint.ca/products/ Na ich stronie w zakładce "MENU" jest przekierowanie na stronę firmy CORE A odnośnie montażu przez TG grzałki na nawiewie to dla mnie jest ona niepotrzebna. Przy -16C nie odczułem wiania chłodnym powietrzem z nawiewników.
  4. Uważam, że wymiana standardowego wymiennika w centrali Air Pack na ERV jest jak najbardziej zasadna. W moim przypadku po wymianie uzyskałem wzrost wilgotności o ok. 10%. Po założeniu ERV nie zmieniałem żadnych nastaw centrali. Spadek sprawności jest według mnie niezauważalny i dyskusje w tym temacie uważam za "akademickie". Nawet przy ostatnich mrozach -15C nie było problemów z temperaturą na nawiewie.
  5. Nie zmieniałem żadnych nastaw w stosunku do wymiennika HRV. Widzę, że przy ERV wilgotność w domu wzrosła średnio o 10 % w analogicznych warunkach i zawsze utrzymuje się powyżej 40% co mnie zadawala. Powierzchnia went. 140m2, wys. pom. 2,8m w domu mieszkają 2 osoby Dom "bardzo suchy" Nastawy wydajności pracy centrali : 15% - podczas nieobecności domowników 30% - noc 40% - podczas obecności domowników Poziom CO2 - 400-650ppm
  6. Potwierdzam poprawne działanie wymiennika ERV w centrali AirPack Home 300h. Przy temp. powietrza na zewnątrz -15st. wilgotność względna w domu jest powyżej 40%.
  7. Wystarczy zwymiarować wymiennik z Pana centrali i wysłać zapytanie do pe-flex.
  8. Zgadzam się. Jeśli w systemie jest zamontowany nawilżacz kanałowy to zakup wymiennika ERV traci sens. Ja chciałem uniknąć montażu kolejnego urządzenia w ciasnym pomieszczeniu technicznym i zaoszczędzić trochę grosza, ale nie mam 100% pewności czy w przyszłości nie będę montował nawilżacza. Jeśli znajdę odpowiednie urządzenie to kto wie..
  9. Potwierdzam powyższe wpisy. Założyłem i działa dobrze. Wymiennik kupiłem na peflex.pl (cena jest podana na stronie). Na dostawę czekałem kilka tygodni, ale krócej niż podawali przy zamówieniu. Dwukrotnie musiałem potwierdzić wymiary jednostki (łącznie z rys. wymiarowym). Thessla twierdzi, że te ich wymienniki, które bedą mieli w ofercie maja jeszcze wyższy współczynnik odzysku wilgoci od CORE (ok. 20%) https://thesslagreen.com/airpack-home-wymiennik-entalpijny/. Zobaczymy jaka będzie cena. Jeśli to co piszą się sprawdzi to nie będzie trzeba montować nawilżacza kanałowego. Dołączam się do pytania : dlaczego od początku nie oferowali takich wymienników jako dodatkowa opcja, skoro inni producenci oferują w standardzie (Aeris, Zehnder). Jest mało prawdopodobne, że przeoczyli problem suchego powietrza. Na koniec dadam, że widzę "światełko w tunelu". Świadomość problemu wśród użytkowników rośnie i producenci oferują coraz lepsze produkty. Ale niestety jest jeszcze problem fizyki zjawiska, której raczej nie przeskoczymy.
  10. Na razie nie zamierzam zmieniać ustawień.
  11. Pasował idealnie. W konfiguracji nic nie zmieniałem, więc fpx jest aktywny.
  12. Postanowiłem opisać moje (krótkie) doświadczenia z różnymi wymiennikami. Jestem użytkownikiem centrali AirPack Home 300h. Zamontowana i uruchomiona w nowym budynku w maju 2019r. W sezonie zimowym 2019/2020r pojawił się problem zbyt suchego powietrza. Pomimo łagodnej zimy wilgotność względna oscylowała w okolicach 33-35%, a często spadała poniżej tej wartości. Zacząłem szukać rozwiązania problemu. Pierwsza myśl to zakup nawilżacza kanałowego. Niestety oferta nawilżaczy na naszym rynku jest bardzo uboga (w przeciwieństwie do np. USA, gdzie jest to standard). Pomijam urządzenia typu HIGROPLUS+ ze względu na cenę zakupu oraz koszty eksploatacji. Widać popularność tych urządzeń jest znikoma. Ostatecznie brałem pod uwagę zakup urządzenia HomEvap (to samo oferuje BRINK), ale z uwagi na problemy z montażem postanowiłem jeszcze spróbować wymiany wymiennika w centrali na typ ERV. W lutym 2020r zakupiłem wymiennik firmy Recair typ RCH160. Był tani, ale niestety nie rozwiązał problemu. Nie zauważyłem wzrostu poziomu wilgotności. Szukałem zatem dalej. W październiku 2020 zakupiłem wymiennik firmy CORE typ C-ERV366. Przez prawie 2 miesiące użytkowania widzę pozytywne rezultaty. W chwili obecnej przy temp. na zewnątrz w granicach 0-2stopnie, wilgotność względna powietrza w domu oscyluje w granicach 42-45%. Widzę znaczną poprawę względem poprzedniego wymiennika. O tym, że działa dobrze świadczy zupełny brak skroplin (odprowadzam do wiadra, nie zrobiłem odpływu do kanalizacji). Ciekawe jak będzie działał przy temp. -10 na zewnątrz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...