
kowalmisiek
Użytkownicy-
Liczba zawartości
23 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez kowalmisiek
-
Jak ograniczyć moc w Brotje WBS 22 E i jak go ustawic żeby tak często ie taktował?
kowalmisiek odpowiedział Ramaiv → na topic → Ogrzewanie
Witam. Ja też posiadam piec Brotje tylko model WBS 22i. Pierwszy raz się zabieram za niego i konfiguracje. Widziałem że grzeje się do 70 stopni i spada i tak w kółko. Dość często się rozpala. Dopiero zaczynam z nim przygodę. Mam piec i do niego mam podłączone 2 rozdzielacze parter i piętro. 150m2 do ogrzania. Nie mam żadnego na ten moment sterownika i mogę jedynie na rozdzielaczu coś skręcić. Krzywą ustawiłem na 1,5. Podpowie ktoś jak go ograniczyć bo na gaz nie zarobię. Orientuje się ktoś jak się wchodzi w tryb serwisowy żeby moc moc ograniczyć?- 40 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- taktowanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
somfy radiowe i satel integra
kowalmisiek odpowiedział JerzyR → na topic → Inteligentne instalacje i bezpieczeństwo
Panowie jak to rozwiązanie by działało w połączeniu z Tahoma Premium? Czy to urządzenie RCS9002 przesyła sygnał tylko i wyłącznie do rolet? Ja Będę miał rolety oparte o IO Homeconrol i do tego centrala zarządzająca Tahome Premium. Czy RCS9002 będzie w stanie przesłać sygnał do Tahome i Tahome opuści mi wszystkie rolety podczas uzbrajania alarmu? -
Witam wszystkich. Sprawa wygląda następująco. Kupiłem już rolety dachowe. Musiałem kupić systemowe bo innych chyba niema pasujących do okien dachowych. Okna dachowe Roofart kupione zostały więc sprzedawca mi do nich dołóżył rolety dachowe Roofart zewnętrzna SSR M8A (78X140) solarna. Pierwszy problem to obsługa jedynie radiowa drugi problem to że jest solarna a nie na 230V. Roleta jest na silnik 24V. Dopytywałem już po kupnie i z tego co mi powiedział sprzedawca niema możliwości technicznych żeby podłączyć do nich zwykły przycisk zwarciowy i tylko jedynie radiowa komunikacja. Powiedział mi że da się je obsługiwać za pomocą IO-HomeControl. Teraz jestem na etapie kupna rolet do okien i drzwi balkonowych. Chcę to połączyć wszystko w jedną całość żebym mógł bez problemu wszystkim sterować z jednego urządzenia które potem chciał bym też podłączyć pod centralkę alarmową. Z tego co wyczytałem to IO-HomeControl to jest oprogramowanie do silników radiowych "Somfy". Założenie jest moje takie że chciał bym wychodząc z domu i uzbrajając alarm z automatu żeby wszystkie rolety się zamykały a kiedy rozbrajam to żeby wszystkie rolety się podnosiły. Do tego na pewno jakieś grupowe działania rolet też bym chciał żeby były. Myślałem żeby kupić rolety do okien na silnikach somfy i do tego Tahomai w teorii by to wszystko zaczęło działać przynajmniej jak chodzi o rolety ale problem zaczyna się robić jak chodzi o alarm. Po pierwsze nie podoba mi się że wszystkie urządzenia alarmowe są radiowe, po drugie nie podoba mi się że wszystkie urządzenia alarmowe są na baterie. Dla mnie to jest beznadziejne rozwiązanie. Wszystko powinno być oparte o kabel a jedynie podtrzymanie centralki powinno być o baterię w razie zaniku prądu. Znacie jakieś alternatywy dla mnie? Jak dla mnie ja nie potrzebuje rolet okiennych na silnikach somfy pod warunkiem że da się w jakiś sposób połączyć rolety dachowe z całą resztą urządzeń w jedną całość.
-
A jak temperatura 40-42 stopnie miała się do temperatury pokojowej(ile miałeś stopni w domu)? Nie jestem zorientowany jeszcze jak to działa. Czy pompa ciepła cały czas grzeje czy jest jak w piecykach gazowych czyli grzeje aż osiągnie temperaturę a potem się wyłącza i włącza dopiero jak temperatura spadnie w pomieszczeniu? Ile kosztowała Cię podłogówka? Mniej więcej chcę oszacować ile będzie mnie ogrzewanie kosztować. Stawiam że jak wezmę klimakonwektory to 50tys będzie mało.
- 48 odpowiedzi
-
- altherma
- chłodzenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No myślęże miał bym identyczny układ u siebie. Cały dół myślałem zrobić w ogrzewaniu podłogowym i do tego na salon połączony z kuchnią dać dodatkowo klimakonwektor (nie wiem co z pokojem na dole ale tam już chyba nie będę inwestował w klimakonwektor). Na piętrze myślę dać do każdego z pomieszczeń po jednym klimakonwektorze czyli w sumie 4. Przy czym największy pokój którym będzie strych będzie jeszcze przedzielony ścianką i będzie tam garderoba i suszarnia. Też by pasowało mi tam dać kaloryfery zwykłe. Do tego chciał bym w łazience na piętrze też zrobić ogrzewanie podłogowe i grzejnik na wieszanie ręczników dodatkowo. Będę miał bardziej skomplikowane niż u Ciebie. Wyszło cie wszystko 43,5 tys razem z instalacją rurkami i podłogówka? Kiedy robiłeś ta instalacje? I jaką temperaturę Ci się w ziemie udało na pompie ciepła osiągnąć?
- 48 odpowiedzi
-
- altherma
- chłodzenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jak to jest z poziomym źródłem ciepła? Na czym polega instalacja takiej pompy i jakie są ceny? Powiedzmy że ogórdka jako takiego będę miał jakieś 3 ary. W przypadku poziomego źródła co się robi? Wkopuje się rurkę pet odpowiedniej długości w ziemie na odpowiedniej głębokości która ma nie przemarzać? Napisałeś że sam kopałeś więc za pewne wiesz w jaki sposób się taką rurkę układa. I czy dobrze zrozumiałem że Twoja pompa ciepła kosztowała 5000zł? Jaką powierzchnię nią ogrzewasz (CO) (CWU) i jak się w zimie sprawuje?
-
adam_mk mam pytanie co do tej waszej pompy. Jestem na etapie rozmów z architektem i kończenia przystosowywania gotowego projektu pode mnie. Jakie są realne koszty waszej pompy ciepła wraz z całą instalacją do niej i odwiertami pod dobrze docieplony domek. Dom ma być zrobiony z ytonga 24cm+ 20cm styropian a dach ocieplony 30cm wełny mineralnej i okna 3 szybowe. To jest ten domek: https://www.extradom.pl/projekt-domu-jaskolka-6-WRL1058 Strych będzie przerobiony na pomieszczenie użytkowe więc więc realny metraż to 150m2. Robicie tylko instalacje pod pompy czy też robicie całe ogrzewanie w domach kompleksowo? Jakie są realne korzyści z wybrania waszej pompy w porównaniu do pompy powietrze-woda? Rozumiem że gdyby była ostra zima która już od dawna w Krakowie nie występuje to ta pompa sobie lepiej da radę w porównaniu do pompy powietrze-woda. Tylko jak wychodzi wasza pompa gruntowa realnie cenowo w porównaniu do pompy powietrze-woda. Dajecie gwarancje 10 lat na wszystko jak to wychodzi w porównaniu z konkurencją powietrze-woda? Co się psuje w tych 2 rodzajach pomp i jakie są realne koszty naprawy? Mieszkam w Krakowie Nowa Huta os Mogiła. Około 1,2km ode mnie jest Wisła. Na działce obok jest studnia i woda w niej jest na głębokości 3m. Więc dość sporo wód gruntowych jest. Nie wiem jak to się ma do pompy ciepła gruntowej i odwiertów z nią związanych. Jestem nowy w tym temacie dlatego mam dużo pytań.
-
A masz tylko klimakonwektory czy podłogówke też? Rozumiem że w zimie jeszcze nie miałeś okazji testować jak to grzeje? Jaki masz metraż do ogrzania i jakiej mocy pompę ciepła kupiłeś? Ogólnie jakie koszty wyszły Cię za całą instalacje C.O i C.U.W?
- 48 odpowiedzi
-
- altherma
- chłodzenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Właśnie jeszcze nie zobaczyłem nigdzie żadnego na forum komentarza który by chwalił działanie chłodzenie przez pompe ciepła. Czy ktoś ma u siebie pompę ciepła z modułem chłodzenia i klimakonwektory i może dać opinie na ich temat? Koszt jest bardzo duży takiego tandemu. Ja widzę jedynie taki plus że niema na domie powieszonych nigdzie sprężarek czyli jak chodzi o estetykę to chyba największy plus. Liczyłem że jak bym chciał w każdym pokoju na poddaszu klimę to musiał bym kupić sprężarkę multisplit na 4 klimy do poddasza i mocną sprężarkę do salonu żeby była w stanie schłodzić salon z kuchnią czyli jakieś 40m2 plus klimatyzator. Też to wcale tanio nie wyjdzie bo stawiam że z 10000zl albo więcej. Dlatego zacząłem drążyć temat pompy ciepła z opcją chłodzenia domu.
- 48 odpowiedzi
-
- altherma
- chłodzenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Budowa nowego domku z pompą ciepła i chłodzeniem
kowalmisiek odpowiedział kowalmisiek → na topic → Pompy ciepła
Marco36. Właśnie mam taki plan zrobić i doinwestować w ocieplenie. Chce styropian 20cm, poddasze 30cm wełna i okna 3 szybowe. W podłogę też będę chciał wsadzić styropian ale to jeszcze aż tak się nie znam ile. Może być i 10cm. Rozumiem że to będę musiał przedyskutować z architektem ten styropian w podłodze. Chcę żeby pompa ciepła grzała jeszcze CWU. Ogólnie w dom chcę zainwestować ale z głową bo portfel ma swoje ograniczenia. Rekuperator jest bardzo drogi i nie wiem czy jednak z niego nie zrezygnuję. Jakie są koszty takiej pompu ciepła powietrze-woda wraz z instalacją pod taki domek 150m2? -
Witam wszystkich znawców tematu. Piszę bo mam już mętlik w głowie. Czytam i czytam i nie wiem jaką decyzję podjąć co do ogrzewania i chłodzenia. Mam zamiar wybudować taki domek: https://www.extradom.pl/projekt-domu-jaskolka-6-WRL1058 Użytkowe tam będzie jakieś 150m2 bo strych będzie na sypialnie przerobiony. Myślę nad zakupem pompy powietrze-woda i odpowiedni moduł chłodzący do tej pompy i klikakonwektory. Niestety ale ciężko jest się dowiedzieć od kogoś jakie są to plus minus koszty takiego ogrzewania/chlodzenia. Szukam też w miarę tańszej alternatywy. Chcieliśmy z żoną na parterze zrobić ogrzewanie podłogowe, a góra to kaloryfery. Widząc jednak jak to wszystko wygląda i ile kosztuje to nie wiem czy nie lepiej zrobić zamiast podłogówki klimakonwektory. Nie wiem ile sama instalacja podłogówki kosztuje. Dużo pytań mam a stoję przed budową domu pierwszy raz w życiu. Szukam kompromisu też w cenie bo budowa domu to studnia bez dna. W co warto zainwestować żeby było w zimie ciepło a w lecie przyjemnie chłodno gdy na polu upał? Może pompa powietrze-powietrze tylko że słyszałem że się nie stosuje jej w naszym klimacie. Jeszcze pytanie czy taka pompa ciepła jeśli by jakimś cudem wróciły mrozy jak z przed wielu lat to czy ona sobie da radę jak będzie nagle koło -20?
-
Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"
kowalmisiek odpowiedział krzysiek87 → na topic → CZYSTE POWIETRZE i INNE DOTACJE
Łatwo się gada że stać kogoś to niech buduje. Właśnie w Krakowie mam zamiar się budować na działce po moim Ojcu bo nie stać mnie na kupno innej. Wolał bym mieć ogrzewanie na ekogroszek niż jakieś tam cuda na kiju które kosztują fortunę ale nie można bo kraków zabrania już kotłów na stałe paliwo. Zaraz cała Polska zabroni. A wiem bo miałem w starym domu piec na ekogroszek i nie był docieplony w żaden sposób a było gorąco. Unia zmusza do oszczędzania i inwestowania w ekologiczne termoizolacje które kosztują kupę kasy.- 1 129 odpowiedzi
-
- "czyste
- dofinansowanie
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"
kowalmisiek odpowiedział krzysiek87 → na topic → CZYSTE POWIETRZE i INNE DOTACJE
Niestety ale tak czytam i czytam i chyba nowi inwestorzy zostali zostawieni na lodzie. Do tego od 2021 roku mają wejść w życie jeszcze jakieś nowe unijne normy co do budowanych domów żeby były jeszcze bardziej energooszczędne = jeszcze droższe. Masakra jakaś.- 1 129 odpowiedzi
-
- "czyste
- dofinansowanie
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"
kowalmisiek odpowiedział krzysiek87 → na topic → CZYSTE POWIETRZE i INNE DOTACJE
Panowie bo ja już nic z tego nie rozumiem. 1. Program "czyste powietrze" jest skierowany tylko i wyłącznie do domów które już istnieją? 2. Konsultant Viessmann napisał że osoby które budują dom mogą skorzystać z Premia termomodernizacyjna. Nigdzie jednak w żadnym artykule na temat Premii termomodernizacyjnej nie znalazłem ani słowa że mogą ją dostać osoby które budują nowy dom. Jak to jest w przypadku osób które będą stawiać nowy dom? Czy mają szansę na jakieś dofinansowania? Czy na ocieplenie budynku ściany i poddasze jest jakieś dofinansowanie albo na pompę ciepła czy rekuperator dla nowych inwestorów budujących dom? Jedyne co jest dla mnie pewne to że mogę dostać 5000zl na fotowoltaikę ale to jest w sumie kropelka w tym ile trzeba zapłacić.- 1 129 odpowiedzi
-
- "czyste
- dofinansowanie
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Może zróbmy tak. To jest domek który będę budował: https://www.tooba.pl/projekt-domu-Jaskolka-6-z-garazem-2-st-TJM-245 Strych będzie mieszkalny więc powierzchnia około 150m2. Jak byście rozwiązali kwestię ogrzewania i chłodzenia w takim domku. Może ktoś określić jakie to mogą być plus minus koszty takiej pompy ciepła powietrze -woda na taki domek? I czy dostanie się jakieś dofinansowanie na taki sprzęt? Ewentualnie jaką widzicie alternatywę?
- 48 odpowiedzi
-
- altherma
- chłodzenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dziękuję za odpowiedź. Zastanawia mnie to co napisałeś. Czy u Ciebie podłogówka chłodzi dom? Jaka masz pompę ciepła i ile kosztowała Cię instalacja razem z pompą?
- 48 odpowiedzi
-
- altherma
- chłodzenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Ja jestem dopiero na etapie kupionego gotowego projektu i przerabiania go przez architekta. Zainteresował mnie właśnie temat pompy ciepła powietrze-woda. Dom będzie miał około 150m2 powierzchni mieszkalnej. Chciała na całym parterze zrobić ogrzewanie podłogowe a na piętrze kaloryfery (piec kondensacyjny na gaz). Też miał być bojler żeby mieć zawsze ciepłą wodę w kranie. Do tego jeszcze planowałem zrobić już instalacje pod przyszłą klimatyzację żeby dom był przygotowany na to. Zacząłem zgłębiać temat pompy ciepła powietrze-woda i ogólnie mi się zasada działania takiego ogrzewania spodobała. Najbardziej mi się spodobało to że dokupując odpowiedni moduł do pompy ciepła można w zimie chłodzić dom więc by odpadła mi już wtedy instalacja i zakup klimatyzacji. Oczywiście trzeba w takim przypadku kupić klimakonwektory. Powiedzcie mi jakie to są koszty takiego przedsięwzięcia? Czy to będzie dobrze działać z ogrzewaniem podłogowym? Czy to w zimie dobrze grzeje a w lecie da radę schłodzić taki dom. Oczywiście dom będzie docieplony. Jak jest z dofinansowaniem na taką instalacje jeśli buduje się nowy dom?
- 48 odpowiedzi
-
- altherma
- chłodzenie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
deszczówka średnice rur odwodnienia
kowalmisiek odpowiedział Andrzej z Wadowic → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Panowie ja mam też dylemat co do rur i odprowadzenia wody z dachu lub 2 dachów. Sprawa wygląda tak. Obecnie budują w głównej drodze kanalizacje sanitarną i kanalizację deszczową. Zostały już wprowadzone na działkę studzienki kanalizacyjna i deszczowa.Teraz czas jest żeby zrobić odwodnienie z dachu. Dach jest płaski i będzie miał jakieś 120m2. Ogólnie są na tym budynku 3 rury spustowe z dachu o przekroju 150mm, 120mm i 80mm. Przekrój rur nie był w tym budynku w żaden sposób wyliczany. Mój ojciec który był dekarzem zrobił takie blaszane rury już 20 lat temu i zapewne są przewymiarowane. Potrzebuje z tych 3 rur odprowadzić wodę do studzienki deszczowej. Jakiej średnicy musi być rura która by była w stanie odprowadzić wodę z takiego dachu 120m2? Kolejne pytanie mam takie. Działka obok domu o który pisałem wyżej jest moja i planuje tam wybudować dom. Niestety droga z której będę miał wjazd na działkę nie będzie miała dostępu do kanalizacji deszczowej (w planach jest tylko sanitarna). Domyślam się że żeby to wszystko było legalnie to muszę dostać pozwolenie na podłączenie się do studzienki deszczowej na działce sąsiada (dom z dachem 120m2) i oczywiście jego zgoda musi być. Ma być u mnie domek z dachem 2-spadowym o powierzchni 210m2. Wiem że ma być tam 6 rur ale nie znam ich przekroju jeszcze. Domyślam się że 100mm. Jaka by musiała być rura odprowadzająca wodę z tego dachu 210m2 z 6 rurami? Jeśli bym dostał zgodę od urzędu i od sąsiada to jakiej średnicy by musiała być rura która by wodę z tych 2 domów? -
Ogrodzenie w granicy możliwe?
kowalmisiek odpowiedział Ivonex → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Poradźcie mi bo mam problem. 50 lat temu mój ojciec postawił ogrodzenie. Dokładnie to siatka ogrodzeniowa. Każdy ze słupków był obetonowany w ziemi (mały fundamencik w ziemi). Do tej pory było wszystko fajnie. Ogrodzenie jest zrobione na granicy działek. Teraz pojawił się upierdliwy sąsiad (nowy właściciel) który jest wnukiem zmarłego już dawno temu właściciela działki. Przysłał do nas dziś list w którym żąda rozebrania ogrodzenia bo jest ono w połowie w jego granicy działki. Ogrodzenie które istnieje obecnie zostało zbudowane i sfinansowane wyłącznie przez mojego ojca. Poprzedni właściciel nie dał na to ogrodzenie ani grosza. Jednak też nie zgłosił żadnych przesłanek że mój ojciec ma usunąć ogrodzenie bo jest na jego terenie. W piśmie od obecnego sąsiada wynika że nikt z jego rodziny nie dał zgody na budowę ogrodzenia które postawił mój ojciec 50 lat temu i każe je zniszczyć albo sprawa trafi do sądu za 3 tygodnie. Co robić?- 12 odpowiedzi
-
Grillokominek w altanie i dużo dymu
kowalmisiek odpowiedział kowalmisiek → na topic → Przebudowy i remonty
Witam Panie Darku. Dziękuje za odpowiedź. Rozmiary paleniska znam u siebie. Szerokość 60cm głębokość 60cm wysokość 180cm. Komin ma fi200. Wysokość komina jest mała bo po 1 jak by to wyglądało a po 2 rurę 4m czy większą by mógł wiatr złamać. Obecnie komin ma koło 3m wysokości. Na to miałem założony wentylator wyciągowy który nie dawał sobie rady. Jak bym mógł prosić o fachową poradę był bym bardzo wdzięczny. Myślę o przebudowie komina tylko nie jestem fachowcem i jaki komin by dał radę z odprowadzenie spalin. Jaki rozmiar komina? Czy komin lepiej będzie usytuować centralnie na środku paleniska czy po boku i rurą skośną doprowadzać spaliny? Ewentualnie jakiej mocy wentylator zastosować do paleniska bo sam komin jako że nie jest wysoki to nie wytworzy ciągu? Jutro postaram się zrobić jakiś rysunek techniczny tego paleniska wraz z wymiarami. Za fachową poradę mogę zapłacić bo już na to wydałem dużo pieniędzy i nie chcę znowu wywalić pieniędzy w błoto. -
Grillokominek w altanie i dużo dymu
kowalmisiek odpowiedział kowalmisiek → na topic → Przebudowy i remonty
Na lato się zdejmuje okiennice i jest otwarta a na zimę się zakłada i można coś w zimie usmażyć. Jeżeli jest zamknięta to niby czemu ma dym wchodzić do środka? Wydaje mi się że to to jest komin żeby dym wyprowadził na zewnątrz. Jeśli chodzi o doprowadzenie tlenu do paleniska to pod paleniskiem jest rura która tlen doprowadza z zewnątrz. -
Grillokominek w altanie i dużo dymu
kowalmisiek odpowiedział kowalmisiek → na topic → Przebudowy i remonty
Tak dokładnie tylko że ta po prawej stronie wędzarnia jest zatkana żeby był mocniejszy ciąg w kominie nad środkowym kominkiem. -
Witam wszystkich. Tak jak w temacie mam problem z odprowadzeniem dymu z kominka. Na działce wybudowałem sobie altanę a w niej wędzarnie z projektu znalezionego w internecie. Co prawda w niej jeszcze nic nie wędziłem ale mam nadzieję że ona będzie dobrze funkcjonować. Do tej wędzarni dobudowałem taki kominek wraz rusztem do grilowania. Idea była taka żeby zrobić sobie ognisko w kominku i piec kiełbaski na ogniu. Wygląda to tak: https://images84.fotosik.pl/532/1a71b60194572af5.jpg Przepraszam że zdjęcie na serwerze zewnętrznym ale miałem problem z dodaniem zdjęcia tu na forum. Palenisko ma rozmiar 60cm x 60cm. Komin to rura fi200. Jako że jest to altana to komina do nieba robić nie chciałem ze względów estetycznych a z tego co wyczytałem to minimum musi być 4m żeby grawitacyjny ciąg się wytworzył. Zastosowałem więc mechaniczny wyciąg czyli wentylator kominowy. Z wentylatorem było dużo lepiej ale i tak dym się wydobywał do środka. Nie wiem czy komin jest zbyt mały żeby odebrał cały dym czy może źle osadzony? Może powinien być komin centralnie nad paleniskiem? Podpowiedzcie proszę jakieś rozwiązanie bo już trochę pieniędzy wsadziłem w to i nie chcę na chybił trafił dalej robić bo szkoda mi pieniędzy. Najchętniej jak by był jakiś fachowiec z Krakowa czy okolic który by podjechał i to obejrzał no i doradził co zrobić. Oczywiście zapłacił bym za poradę.