Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ADI-mistrzu

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    109
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana ADI-mistrzu w dniu 17 Sierpnia 2021

Użytkownicy przyznają ADI-mistrzu punkty reputacji!

O ADI-mistrzu

  • Urodziny 22.06.1989

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zawód
    mgr inż
  • Mój klub zainteresowań
    Inteligentne instalacje i bezpiecześńtwo
  • Jestem na etapie
    Stawianie ścian

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Legionowo
  • Kod pocztowy
    05-119
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

ADI-mistrzu's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

26

Reputacja

  1. Witam. Chciałem zapytać jak się zakończyły twoje problemy z nieszczelna podlogowka? Mam teraz podobne
  2. Pytanie czy muszą być te kaloryfery? Bez nich cała instalacja mocno się upraszcza. Ja osobiście mam duży dom w którym mam ogrzewanie podłogowe i kaloryfer w garażu podpięty pod rozdzielacz podłogówki. Wystarcza to w pełni (w garażu jest w zimie nie mniej jak 16-17 stopni). Moja instalacja to kocioł kondensacyjny, za nim sprzęgło hydrauliczne i grupa pompowa bez mieszacza (czyli sama pompa z zaworami). Grupa pompowa pcha wodę już do rozdzielaczy (po dwa na piętro) na których są rotametry którymi wyregulowałem sobie przepływy. Bezwładność podłogówki jest tak duża, że moim zdaniem niema sensu elektroniczne sterowanie, ale to już raczej na dyskusję. Jeśli chodzi o kocioł, to często producenci projektują je np. na 25kW i wypuszczają na rynek mniejszej mocy (np. 15 czy 12kW) które są stłumione, czyli mają wyłączone górne zakresy modulacji. Czyli kocioł 25kW, 15kW i 12kW będzie miał modulację od 2.5kW ale ograniczoną moc maksymalną. Bufor ciepła niema sensu, kocioł przy większych sprzęgle hydraulicznym bardzo dobrze sobie poradzi (sprzęgło to po części także mały bufor). W takiej instalacji kocioł pilnuje temperatury na sprzęgle (modulując sobie obroty swoją pompą oraz mocą palnika) zaś grupa pompowa pobiera tylko stałą temperaturę ze sprzęgła. Instalacja prosta i niezawodna, dodatkowo tańsza. Najbardziej obciążona w tej instalacji jest pompa w grupie pompowej która jest tańsza niż ta w piecu, więc w razie awarii mniejszy wydatek.
  3. gnago, jak obudować chłodnicę? I po co wentylator jak rekuperator wymusza przepływ? Druga sprawa, to chłodnice są projektowane do wytrącania ciepła z cieczy, nie do nagrzewania powietrza tą cieczą (a wierz mi że jest w tym różnica). Trzeba by zastosować ze dwie jedna za drugą i połączone szeregowo.
  4. U mnie pokazuje od początku roku 362kWh, czyli jakieś 45kWh miesięcznie. Bieżący pobór to 48-50W przy przepływie 230m3/h (między 22:00 a 7:00 spada to 125m3/h). W pobór wliczona jest nagrzewnica wstępna która czasem się włączała tej zimy. Rekuperator to Zehnder Q450 z wymiennikiem entalpicznym.
  5. Ja u siebie robiłem podobnie i puszki rozprężne owinąłem gąbką w rolce o odpowiedniej grubości. Wtedy puszka ładnie pozycjonuje się po środku. Obciąłem następnie na równo ze stropem i panowie to wszystko zatynkowali.
  6. sruba014, Junkers Cerapur GC2200 moduluje 4.8kW, 20% (czyli 1:5) ma przy mocy 24kW. Mniejsze moce to po prostu wersja 24kW ze zredukowaną maksymalną mocą. Jak byś cegłę sobie pod pedał gazu wsadził w samochodzie aby zmniejszyć moc.
  7. Jeden dla kanalizacji zostaw (bądź więcej jak budynek duży). Rekuperację robi się zazwyczaj prawie że w każdym pomieszczeniu, czyli pokoje nawiew, łązienki, kuchnia, garderoba wywiew. Garaż raczej niema sensu, zazwyczaj jest w nim niższa temperatura i długo się tam nie przebywa. Ja w czasie lania stropu wstawiałem w miejsca wentylacji rury kanalizacyjne 150mm, w ten sposób miałem gotowe otwory pod rury anemostatów (one mają 125mm). Wziąłem je dodatkową gąbką owinąłem aby usztywnić w rurze 150mm i wstawiłem.
  8. Jak będziesz miał szczelny dom to ciągu nie będzie. Cudów niema, aby wyciągnąć powietrze wentylacją grawitacyjną, gdzieś trzeba je zaciągnąć. Zdajesz sobie z tego sprawę?
  9. U mnie pompa pracuje 5min co 15 min. Pomiędzy 23:00 a 5:00 jest wyłączona. Piec pilnuje aby temperatura wody była między 42 a 52*C (jak jest 42 to dogrzewa do 52*C).
  10. PEX? Może tak nazywa plastikowe kanały wentylacyjne... Czy lepsze, na pewno tańsze niż stosowanie 5x14cm gotowe plastikowe. Ja osobiście wolę plastik, raz że nieco lepiej izoluje, dwa jest obojętny na wodę (blaszane są najczęściej cynkowane, to rozwiązanie może nie być wieczne).
  11. Czy ja wiem czy to taki problem płytki w łazience jak ma się ogrzewanie podłogowe. W zimę ciepło, w lato i tak często Ci za ciepło. Ale wiadomo, każdy wole co innego i niema idealnego rozwiązania
  12. Ja mam kanały płaskie 5x12cm, sprawdzają się dobrze w tym przypadku. Są niestety droższe.
  13. cezary.pl pod tym względem patrząc to racja Chodź osobiście myślę że płytki w kuchni czy łazience to lepsze rozwiązanie niż panele laminowane czy winylowe. Do pokoi można wziąć o podwyższonej odporności na zalanie.
  14. Także sam uszczelniałem u siebie budynek i mimo wszystko wilgoć spada poniżej 40%. Tylko u mnie budynek w większości jest z porothermu i tynki nie wystarczają do akumulacji wilgoci.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...