Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tmki87

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    27
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez tmki87

  1. ok, poddaję się. W przyszły czwartek przyjeżdża serwis + montażyści. Okno ma 4 lata czyli jest już po gwarancji. Mam nadzieję, że doprowadzą temat do porządku. Ten system wzięliśmy głównie pod kątem dzieci żeby mógł łatwo przesuwać. Dam znać co zrobi serwis
  2. posprawdzałem Wasze sugestie za które przede wszystkim dziękuję. Problem jest w uszczelce na górnej belce. Jak jest ciepło i jest smarowanie (popsikam na całej długości WD-40) to chodzą płynnie ale przez 20 minut. Później znowu muszę zaaplikować WD żeby było płynnie. Przy niższych temperaturach (tj. 13-15stC a takie wystąpiły lokalnie) to WD pomaga ale tylko o 20-30%. Czy w 2 osoby (bez doświadczenia) jesteśmy w stanie zdjąć skrzydło? (2,3m x 1,9m). Wydaję mi się, że gdzieś uszczelka sparciała albo się wystrzępiła i ociera.
  3. Okucia Winkhaus. Poziom jest dobry. Niestety skrzydła nie można zdemontować. Ewidentnie coś obciera na całej długości. Wydaje mi się, że gdzieś mogła się uszczelka zawinąć.
  4. Cześć, mam problem z otwieraniem okna przesuwnego Poznio HST. Jak próbuję otworzyć to idzie ciężko (coś jak pchanie samochodu na ręcznym). Rolki są czyste. Próbowałem wszelkimi smarami/sprayami na bazie silikonu. Pomaga ale na 10-15 minut później znowu chodzi ciężko. Macie jakiś pomysł co zrobić?
  5. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i pomoc! Zacznę*od dołożenia sprzęgła wg zaleceń. Muszę teraz znaleźć doświadczonego hydraulika. Jeżeli szum ograniczałby się do pomieszczenia gospadarczego czy kotłowni to mały pikuś. Niestety jest jakiś pogłos w korytarzu i salonie. Jakby pudło rezonansowe i to przeszkadza. Kryzowanie nie przyniosło poprawy. Na piętrze nie mam podłogówki. Są tylko grzejniki i RTL jest na powrocie grzejników. U mnie zeszły rok od września 2018 do września 2019 wyszło 2700zł + skopciłem ok 4-5mp drewna (kominek z płaszczem wodnym).
  6. Właśnie z kotła wychodzi 1 rura z zasilaniem (nie dwie) i dopiero przy podłogówce jest odejście do góry na grzejniki. Na górze mam 4 grzejniki pod parametr 55/40stC (1800x600mm). Również na piętrze na powrocie tych grzejników jest RTL (podłogówka) w łazience ok 8m2 + mały "ręcznikowy" grzejnik. Grzejniki są na 1 rurze zasilania na górze. Nie mam żadnego rozdzielacza. A co sądzisz o wymianie 3D na KVS 3,4? Tak z ciekawości bo widzę, że masz podobny metraż + podłogówkę, kalafiory i kocioł 20kW. Jakie miałeś spalanie m3 za poprzedni sezon grzewczy i przy jakiej temperaturze? Pytam bo pamiętam, jak rozmawiałem z hydraulikiem, który mi tą kaszanę odstawił to mówił, że instalacja powinna pracować 24h na niskiej temp. Odradzał termostaty on/off. sugerował jedynie regulację temperatury podłogówki rotametrami a na górze głowicami termostatycznymi. Przy takiej konfiguracji jak na piecu wychodziło mi 45stC przy -10stC piec miał apetyt i zjadał od 11-12m3 gazu dziennie. Po przebudowie (termostaty on/off w pokojach, siłowniki, głowicę z programatorem) spalanie zeszło to 7-8 m3/dziennie przy analogicznej temp zew. Jest to wynik dla mnie bardzo dobry w szczególności, że mam słabą izolację w skosasach (tylko 15cm wełny 0,37). Nie mniej jednak szum OP i niedogrzewanie pętli bardzo ten komfort rachunków niszczy
  7. Jednak zwęża się z 1 do 3/4. Chyba pozostaję rwanie podłogi. Zastanawiam się*czy przed wymianą sprzęgła zainwestować w 2 potencjalne rozwiązania: - mocniejszą pompkę tj. 25-60. Aktualnie mam 15-60-130. - 3D z z zdecydowanie większym KVS niż 2,5 np. 3,4. Jak dzisiaj odpaliłem do testów kocioł na 50stC ustawiając 100% pompy w kotle i 100% (3 bieg) w ogrzewaniu OP to bulgotało powietrze w kotle, rozdzielaczu OP i na piętrze w grzejnikach. Próbowałem odpowietrzyć w grzejniku w najwyższym punkcie ale to nic nie dało. Przestało bulgać po 10-15min. Czy to może być przyczyna? Hydraulik w zeszłym roku próbował odpowietrzyć ale niestety bez skutku. Czy odpowietrzniki powinny być*wszystkie zakręcone bo mam automatyczny odpowietrznik na zasilaniu OP, na powrocie OP i w zbiorniku wyrównaczym (baniak). Może na jakimś etapie instalacja się*odpowietrza ale później znowu zapowietrza? W poprzednim sezonie miałem 2-3 sytuacje w której musiałem dobijać wodę do kotła bo spadło poniżej 1 bara i wywaliło błąd na kotle.
  8. u mnie jest 90m2 podłogówki, 16mm przekrój rurki, ułożone w odstępach ok 10-15cm, przyłącze 1. KVS na 3drogowym wynosi 2,6 i był zmieniany bo pierwotnie był 1/5. Zobacz proszę na mój pierwszy post. Jest tam zdjęcie poglądowe. Od kotła do rozdzielni OP mam około 15m bo dopiero przy OP następuje rozdzielenie pętli na podłogę i na grzejniki. Do tego miejsca dochodzi jedno zasilanie. Jako uzupełnienie: - jeżeli odkręcę 3D na max to przepływy są gorszę niż przy np. 3 (w skali od 1-6). - temp na zasilaniu OP jest zawsze mniejsza o 4-6stC niż ustawiona na 3D. Dlatego jeżeli chce uzyskać 30st to muszę ustawić na 35-36stC - kocioł sterowany jest pogodówką i temperatura, która z niego wychodzi jest o 5stC wyższa niż ustawiona na 3D. - jeżeli grzeje jednocześnie OP i grzejniki to raz/dwa dziennie słyszę uderzenie jakby ktoś kluczem francuskim uderzył w rurę.
  9. Tak, na każdej pętli są elektrozawory. Pompa działa między 40% a 60% swojej mocy. Jak nawet ustawie 100% to nie ma róźnicy w przepływach na rotametrach. Jak zejdę poniżej 40% to grzejniki na piętrze są zimne do połowy. Szumi podłogówka. Jeżeli wszystkie pętle są zamknięte i grzeje góre to instalacja jest cicha. Ciężko mi będzie teraz dostać się*do rozgałęzienia przy podłogówce. Czy mogę zaślepić zasilanie i powrót, które wchodzą do rodzielacza do podłogówki i na wysokości pompy od podłogówki wbić się w ścianę i dołożyć sprzęgło?
  10. Dzięki za odpowiedź. Czy szum w instalacji OP może być spowodowany źle dobraną pompą? Mam inną pompę niż na zdjęciach tj. grundfos Alpha 1L 15-60-130. Oprócz szumów jak włączona jest podłogówka na wszystkich 10 pętlach to przepływ na rotametrach spada poniżej 0,5l/min. Jest minimalny. Przy 10 pętlach instalacja najbardziej szumi. Jeżeli 4-5 pętli jest odkręconych to jest praktycznie nie słyszalna i przepływ Jest ok i wynosi ok. 1,5l/min.
  11. Witam, czy jest możliwe żeby w miejscu w którym rozdzielają się rury na podłogówkę (parter) i na grzejniki (piętro) dołożyć sprzęgło? Instalacja jest już skończona więc są już położone płytki ale szumy w instalacji są bardzo słyszalne i mam wrażenie, że podłogówka za długo się nagrzewa a na kilku pętlach jeszcze grzeję*o 2-3 stC niżej od pozostałych.
  12. Witam, proszę o radę. Mam ustawiony sterownik CAR na AMB OFF. Kocioł Zeus Superior z podłączoną pogodówką (zasilanie przy 0stC idzie 40stC). Od 3 dni kocioł pracuję bez przerwy. Z tego co rozumiem funkcja AMB OFF polega na tym, że kocioł powinien się wyłączać po uzyskaniu odpowiedniej temp powrotu. Pracuję na minimum z konsumpcją 0,4m3 gazu/h. Mam instalację mieszaną. Parter podłogówka (na 3D ustawione 36stC) a reszta idzie na piętro w kalafiory. Jak uzyskać pracę kotła żeby wyłączał się po osiągnięciu odpowiedniej temperatury powrotu. Mam nadzieję, że powrót nie musi się zrównać w zasilaniem żeby się wyłączyć bo w tym przypadku w mojej instalacji mieszanej to jest chyba nierealne. Co o tym sądzicie?
  13. Skręcenie ograniczy przepływ wody przez co jest ryzyko, że sterownik nie osiągnie zadanej temperatury. Znowu wróciłem do AMB OFF. Od rana tj. od 10 piec włączył się 90 razy. Temperatura nie sprzyja bo jest na plusie 6stC. Nie mniej jednak kocioł chodzi średnio włącza się i wyłącza co 3 min. Zauważyłem, że w ciągu tych 3 min. jak kocioł się wyłączy temperatura spada o 5stC na wyświetlaczu i kocioł znowu startuje. Może mógłbym ograniczyć częste starty kotła przez zwiększenie histerezy np. 10stC. Czy jest możliwa zmiany tego parametru? W instrukcji nie znalazłem. Dodatkowo w opcjach serwisowych (P63) zjechałem z mocą minimalna z 1240 do 940. Nie mniej jednak zaczynam się obawiać, że takim podejściem laika mogę rozregulować / uszkodzić kocioł.
  14. Witam serdecznie, chciałbym ponownie odgrzebać mój wątek i uprzejmie prosić o poradę. Dla przypomnienia, mam egzotyczną instalację CO . Dom 160m2. Parter (100m) w podłogówce. Natomiast piętro w grzejnikach (4szt. 55/45/20) i łazienka w podłogówce RTL. Kocioł Victrix Zeus Superior 26 2 ERP. Na parterze przy rozdzielaczu podłogowym siłowniki gadające z termostatami w pokoju i listwa sterującą kotłem wraz z mieszaczem 3D (stoło temperaturowy) oraz pompą za mieszaczem. Natomiast na piętrze do grzejników Tybox w najzimniejszym pokoju. Wszystko niestety na jednym zasilaniu. Jeżeli chodzi o parter to sterowanie jest znośne. Natomiast piętro w przypadku gdy grzeje podłogówka na parterze mocno przegrzewa pokój w którym jest Tybox a w którym jest odkręcona głowica na grzejniku na maxa. Pytanie czy jest jakiś sposób żeby zamknąć grzanie obiegu na piętrze w momencie grzania parteru? DIM na razie nie wchodzi w rachubę bo rozgałęzienie parteru z piętrem instalator zrobił pod rurkami od podłogówki… Próbowałem też grzać w modelu AMB OFF, który nie ukrywam dał najlepszy komfort cieplny w domu, ale spalanie gazu w średniej temp. 0stC wyniosło 15m3 oraz taktowanie kotła (ok 100-120 włączeń na dobę) i ciągła praca pompy kotła i podłogi. Oczywiście kocioł jest mocno przewymiarowany i minimalnie paląc (4,7kW) zjada ok. 0,65m3 gazu/h.
  15. Karol1981, tylko kawałek domu muszę rozkopać. Zobacz na zdjęciu jak bez głowy zrobił to instator. Odległość od kotła to ok. 10m, także spokojnie DIM niska/wysoka moge w tym miejscu zainstalować.
  16. Karol1981 odpowiadam poniżej w punktach. 1. Napisz ile Ty masz tego domu do ogrzania: m2 / m3. Parter 110m2, Piętro 85m2. 2. Czy podłogówka po odpowietrzeniu ruszyła ? Tak, ruszyła po wymianie górnej belki. 3. Czy podłogówka w tym sezonie już grzała Ci poprawnie i w jakimś momencie przestała - czy taki objaw masz od jej tegorocznego rozruchu ? Grzała poprawnie do momentu kiedy padły rotametry w starej belce. 4. Czy grzejesz w garażu - jeżeli tak to jaka tam panuje temperatura ? Grzeje, jest tam mały grzejnik. Głowica ustawiona na 2 5. Czy masz regulację temperatury zależną od temp. zewnętrznej - ustawiasz krzywe grzewcze czy na stałe masz takie zasilanie ustawione ? Tak, mam podłączoną do CAR v2 pogodówkę. Opierając się o kalkulator forumowicza Montixe ustawiłem krzywą 4,0, offset -5,0, mod OFF. 6 .Czy ta podłogówka to tylko w łazience czy więcej - jeżeli więcej tak jak sterujesz podłogówką i jaki masz rozstaw pętli/ / jaka temperatura zasilania idzie w podłogówkę ? Podłogówkę mam na parterze na 10 pętlach. Zasilanie jest manualnie ograniczone na 30stC w mieszaczu ESBE. Sterują nią CAR v2. Docelowo chce wymienić na mieszacz ESBE VRG (siłownik i sterownik pogodowy). 7. W jakim konkretnie celu rozważałeś zakup DIM - jaki problem chcesz nim rozwiązać? Mam zasilanie podłogówki i grzejników na jednej rurze ;/. Ni jak tym teraz sterować. Podłogówką na parterze steruję CAR v2 i ograniczam temp zasilania mieszaczem. Natomiast piętro sterowane jest Tyboxem. Na powrocie piętra (RTL) jest podłogówka w drugiej łazience. Żeby ogarnąć ogrzewanie bez DIMa zamierzam zainstalować w rozdzielaczu podłogówki siłowniki i listwę sterującą kotłem oraz pompą. Pytanie, czy sterownik kotła podłączam również w zworki 40 i 41 w kotle. Zaznaczam w tym zworkach mam już Tyboxa.
  17. Witam serdecznie, chciałbym odgrzebać temat i prosić o poradę. Żeby usystematyzować temat po dziele go na 3 oddzielne punkty. 1. Generalnie temat jeszcze bardziej się skomplikował bo instalator (nie odbiera tel, zero kontaktu z nim) do pieca kondensacyjnego dobrał 5 grzejników wysokotemperaturowych (75/55/20). Pokoje są dogrzane ale piec pracuję w temp 50-55stC. Podczas minusów będzie to zapewne oscylować w granicy 65-70cm i wtedy zapewne odczuję rozliczenie od Krystyny z gazowni. Zamierzam zainstalować grzejniki do kondensacji 55/45/20. Bardzo proszę o poradę czy jest to zasadne w mojej instalacji. Poniżej podaję kubaturę pomieszczeń i wymiary grzjenikó Parametry domu: Dach 25cm wełna λ 0,033strop ocieplony wełną 15cm (w garażu za mało bo w pokoju nad tym pomieszczeniem jest zimna podłoga). Sćiany Porotherm 25cm + 15cm styropianu λ 0,031. Pokój 1 (nad garażem) - 6x4x2,6m (62m3) - 2 grzejniki 80x60cm. Zapotrzebowanie 2400W. Pokój 2 6x3.8x2,6m (59m3) - 1 grzejnik 100x60cm. Zapotrzebowanie 2000W. Pokój 3 6x3,8x2,6m (59m3) - 1 grzejnik 100x60cm. Zapotrzebowanie 2000W. Przy aktualnym rozwiązaniu i śr temp (6stC) mierzonej o 20:00 spalanie nie jest najgorsze i wynosi 10m3 (CO+CWU). Zadana temperatura komfortowa na parterze 22stC, ekonomiczna 21stC. Na piętrze (grzejniki) analogicznie 20stC i 19,5stC. 2. Teraz podsumowanie tego co jest możliwe u mnie do zrobienia i w miarę racjonalne. Zmierzam do tego żeby wyeliminować sterownik do kotła i puścić temperaturę mierzoną na powrocie. Zasilanie będzie regulowane pogodówką i ustawioną krzywą grzewczą na sterowniku (CAR v2 ma taką funkcję tj. AMB OFF). Wtedy na dole siłowniki odetną nagrzane pętle podłogówki a na górze (grzejniki) głowicę termostatyczne Danfoss ECO i ustawić 20stC w dzień i 19stC w nocy). Niestety po konsultacji nie sposób zainstalować DIMa nie rozwalając połowy parteru. 3. Mam problem z ogrzewaniem podłogowym, które wcześniej działało prawidłowy ale od pewnego czasu mimo grzania w łazience jest zimna podłoga oraz parę dni później w kotłowni. Pierwsze co zrobiłem to zakręciłem wszędzie powrót oprócz łazienki. Po 30 minutach sprawdziłem i zasilanie łazienki jest ciepłe. Natomiast powrót zimny. Co najdziwniejszy rotametr wskazuję przepływ!!! na 1 pierwszym biegu pompy 2l/min. Teraz konik. Zasilanie i powrót kotłowni jest ciepły w podłoga zimna mimo grzania tego obiegu przez 8h! Czy macie jakiś pomysł? W piątek będzie u mnie hydraulik, który chce odpowietrzyć cały układ (nie tylko belkę). Z dodatkowych informacji na piecu mam ustawione za duże ciśnienie tj. 1,8 bara (producent zaleca 1-1,20). Natomiast na naczyniu przeponowym 1,5 bara. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie z Waszej strony. Pozdrawiam
  18. Witam, w zworce 40 i 41 w Victrix Zeus 26 mam podpięty Tybox, który steruje pracą grzejników na piętrze. Natomiast na dole do rozdzielacza podłogówki chce zainstalowac moduł sterowania kotlem (on/off) i pompą. Pytanie czy kolejny sterownik również należy podpiąć do slotu 40 i 41? Pozdrawiam
  19. tak, ta zworka jest wyciągnięta. Była w slocie 40 i 41.
  20. Witam, mam podłączone do Victrixa Zeus 26 CARv2 i teraz na piętro podpiąłem dodatkowo Tybox 137. Tybox działa jak sterownik ON/OFF ale w żaden sposób nie reguluję temperatury. Victrix grzeję nie zmiennie jedynie 30stC. Tyboxa mam wpiętego do kotła na zaciskach 40 i 41. Macie jakiś pomysł?
  21. Witam, wracając do tematu. Przestawiłem CAR na opcję AMB OFF i nareszcie jest dobra temperatura zarówno na dole (podłogówka) jak i na górze (grzejniki) i w łazience na górze (RTL). Nie mniej jednak zastanawiam się czy poniższa praca kotła jest właściwa. Mianowicie: Temp na zewnątrz 12stC CH MIN 40stC OTC 1.0 Build 14 Auto adaptation OFF OFFSET -5.0 Kocioł pracuję 15 min następnie wyłącza i zostaję tylko pompa - 3 min Ponownie pracuję - 9 min Przestaję, wyłącza pompę - 1 min Pracuję - 16min wyłącza i zostaje tylko pompa - 3 min. Grzejniki na termostatach skręcone do 3 (w skali od 1-6). Podłogówka odkręcona.
  22. Ty masz wzorowo wykonaną instalację CO. U mnie nie ma DIMa, za to mam zawór mieszający stało temperaturowy. Tu jest pies pogrzebany. Gdybym miał rozdzielacz strefowy to nie miałbym żadnego problemu. Teraz pozostaję mi rozebranie połowy domu żeby ew. zainstalować DIMa.
  23. Czyli na termostatach ustawiam żądaną temp i pogodówka robi swoje? Na CWU zakładam pompkę do obiegu i chciałbym żeby pracowała razem z interwałami ustawionymi na kotle. Zakładam, ze w skali czasu znajdą się dodatkowo oszczędności. Jeżeli nie gazu to prądu.
  24. okej, rozumiem. Tylko jak np. przejść w tryb wakacyjny w którym mam włączone ogrzewanie CWU bez CO oraz jak ew. ustawić*interwały podgrzewania ciepłej CWU w obiegu? Wydaje mi się, że bez sterownika może być*ciężko.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...