Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Buti

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    27
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Buti

  1. Dzień dobry. Za dwa lub trzy miesiące wykonawca będzie wykonywać u mnie dach dwuspadowy o powierzcni ok 200m2. Wybieram materiały. W uzgodnieniu z wykonawcą będzie papa termozgrzewalna na osb a potem dachówka cermiczna. Wykonawca nie ma preferencji co do konkretnego producenta papy, zasugerował papę podkładową. Mam kilka ofert na papy. W związku z tym pytanie do osób z doświadczeniem w tej branży. Czy, któraś z poniższych propozycji jest wyrażnie lepsza od pozostałych czy mogę bezpiecznie iść w najtańszą z tej listy? -UNI STANDARD PYE PV250 S40 -Icopal Baza PYE PV 250 S4,0 s Szybki Profil SBS proponują jeszcze samoprzylepną Brass bit premium jednak poza tym, ze jest samoprzylepna (ponoć wygodniejsza w montażu) to jest cieńsza. Czy wręcz wybrać jeszcze coś innego?
  2. CityMatic, Rozumiem, ze masz inną technologię wykonania i u mnie może być inaczej. Prawie jestem zdecydowany na papę a czytam też o tej propozycji z posta powyżej marki Knauf. Od zera do stropu teriva zrobiłęm we własnym zakresie. Teraz czas na środek. Ta izolacja w postaci papy musi być naprawdę wytrzymała by w trakcie robienia instalacji (np elektrycznej z obwodami ciągnietymi w rurkach po podłodze) móc po tym chodzić. Chyba, że najpierw zrobić a ptoem unieść by zgrzać papę. Jest na to jakiś złoty środek? Wydaje mi się, że w przypadku tajkeigo produktu jak Knauf zastępującego papę nie mogę sobie pozwolić na długotrawałe chodzenie po tym.
  3. Na wiosnę będę zajmować się pracami wewnątrz mojego budynku. 1) Pod ścianami nośnymi jest papa icopal fundament 4.0 . Dom jest na płycie f. Jako izolację na płycie chciałbym dać papę termozgrzealną i połączyć ją z papą pod ścianami (jest wypuszczona na 10cm). Zproponowana przez doradcę/dystrybutora została papa copal P Base 35 ww Speed Profile SBS. Czy ktoś miał z nią do czynienia? Co o tym sądzicie? Wg opisu technicznego wydaje się być ok. Nie ma posypki na górze. 2) CityMatic, przeglądając zdjęcia z Twoich wpisów widać, że wywinąłeś pape na ścianę. Po co to jest? Dlaczego nie przygrzać papy do zakładu wystającego spod ściany. Ciągłość izolacji jest zachowana. Nie wiem czemu ma zapobiegać to wywinięcie na ścianę.
  4. finlandia, w jaki sposób sprawdziłeś poleconą przez siebie firmę? Masz konkretne argumenty za wyborem właśnie ich? Ja znam tą firmę tylko z etapu ofertowania. W kwesti docieplenia niecofniętych nadproży pod żaluzję proponowali spopularyzowane i wygodnickie alutermo. Poszerzenia górne w ich ocenie są niedobrym rozwiązaniem. W wątku o montażu żaluzji fasadowych bez cofniętego nadproża ich nie wymieniłem a tu są polecaną firmą. Jaki ten świat mały.
  5. Listwa bazowa czyli jak rozumiem listwa podparapetowa. Czy jest z tym jakiś problem by dwie te listwy ze sobą połączyć i uszcelnić? Łączenie tych podwójnych listew odbywa sie w fabryce producenta okien? W Rehau widzę, że listwa podparapetowa jest z dodatkową izolacją w dwóch komorach po bokach profilu listwy. Gdyby była możliwość bezproblemowego montażu dwóch takich listew było by to rearlnie przekonujące mnie rozwiązanie. Oczywiście z xps pod parapetami. Podwójna listwa jak rozumiem to zwiększanie miejsca na właśnie izolację pod parapetem.
  6. Rozumiem, dziękuje. Chciałem się upewnić. To rozwiązanie zaczerpnięte było z treści wpisu jednego użytkowników forum i sądziłem, ze może ma jakieś techniczne uzasadnienie. bwojtek, W innym temacie ale też związanym z montażem na ciepłym oparciu. Czy masz jakieś za i przeciw w stosunku do wspomnianych też przeze mnie ciepłych parapetów stropex? Mam dwa okna 150x150 bez słupka. Chciałbym je jak najbardziej solidnie zamocować. Zaproponowano mi w stolarce Veka (Witraż) jako podpracie taki parapet stropex. Czytałem instrukcję montażu i jest możliwość mocowania tego na kotwach. Alternatywą jest okno Rehau jednak nie ma do tego profilu systemowego parapetu stropex. Czy montaż takiego okna na frezowanym xps musiałby się czymś wyróżniać? W instrukcji klinarytu jest tylko rysunek, że można przewiercić przez ramę dolną część okna i ten parapet. Czyli wkręt przez ościeżnicę i parapet do muru. Czy tak to powinno byc zrobione? Jakie w tym wypadku jest najlepsze rozwiązanie?
  7. Panowie, odkopałem ten ciekawy temat proszę się tu trochę udzielić jak przed laty a temat chyba jest ciekawy. W moim przypadku wręcz naglący. Co myślicie o poszerzeniach górnych opisanych dwa posty wyżej. Dajcie jakąś fachową poradę mi i koledze.
  8. Temat jest o poszerzeniach więc dodam krótkie pytania o poszerzenie od góry. Sytuacja: Ściana silikat 18cm. Okno tarasowe wysokość 2300 i szerokość 3000 (jeszcze nie wiem jaki podział). Dwa okna o szerokości 1500, 2000 i wysokości 1500. Na dole ciepły parapet systemowy stropex (dotykałem, widziałem i mnie przekonuje względem rozwiązań frezowany xps ale mogę się mylić). Na górze jest jednak w planie nadproże (2x "L") niecofnięte przykryte w przyszłości 20cm styropianu. Nadproże nad oknem tarasowym będzie wylewane. Na tych oknach nie będzie rolet ani żaluzji zewnętrznych. Czy jest uzasadnienie do zastosowania wszędzie nad tymi oknami poszerzenia górnego pvc 10cm biorąc pod uwagę, że wysokość nadproży mogę ustawić wyżej (jest to możliwe na tym etapie budowy)? Chodzi o poradę czy to mogło by poprawić sytuację termiczną w górze okna. Steropian na elewacji będzie wówczas sięgał dalej poza pianę i taśmy niż w przypadku bez poszerzenia. Napewno takie rozwiązanie rodzi konsekwencję potem wykończenia styropianem jeszcze od środka więc koszty w tym rozwiązaniu się mnożą. Więc czy są jakieś absolutne za?
  9. Jedna z firm przedstawiła ofertę z poszerzeniami. Dwa okna z poszerzeniami podnoszą cenę stolarki z montażem o 1100zł. To kwota, za którą można kupić całe okno 150x150. Teoretycznie kusi mnie rozwiązanie, do którego odniósł się CINEK. Jest tańsze porównując oferty. Teoretycznie powinienem wygospodarować 4cm z wysunięciem okna o 1cm i zastosowaniu skrzynki BOX selta. Czyli nie powinno być problemów. Mostek termiczny jakiś będzie jednak czy jego eliminacja jest warta 1100zł? Mam takie przeczucie by rozwiązania z poszerzeniami jeszcze nie skreślać i poczekać na dodatkową ofertę drugiej firmy. Chodzi tu tylko o dwa okna. Nie wyborażam sobie zastosowania poszerzeń do wszystkich okien - rozwiązanie podnośi cęnę stolarki wyraźnie. Czy do montażu okien w domu jednorodzinnym w Orzeszu (mam ofertę z Mikołowa i Żor) polecicie jakąś firmę do zlecenia stolarki okiennej?
  10. Mam wyobraźnię przestrzenną i to chyba całkiem dobrą niemniej jednak proszę o fotkę na maila. Prześlę maila wiadomością z forum. Niemniej jednak z tego co zostało napisane wynika, że można w dużym zakresie regulować wysunięcie skrzynki oddalając ją od nadproża gdyż umożliwiają to prowadnice. Rozumiem, że same prowadnice montowane są do ramy okiennej i mogą być regulowane, tzn wysuwane na zewnątrz od okna. Skrzynka zatem jest montowana chyba do tych prowadnic. To by pozwalało wysuwać ile fabryka da. Muszę to potwierdzić. Na wysunięcie poza lico muru okien też nie chcę się decydować. Wydawało mi się, że maksymalne wysunięcie skrzynki selta w przód to 3cm biorąc pod uwagę systemowe prowadnice. Zatem pozostałe centymetry chciałem zyskać wysuwając okno a z tego wszystkiego wynika, że nie trzeba. Cel jest taki by maksymalnie docieplić to nadproże. Pozdrawiam
  11. W to rozwiązanie celowałem. To, że skrzynka żaluzji jest na głębokość węższa od roletowej daje tu pewien manewr. To jest sedno sprawy i punkt zaczepienia do podjęcia przeze mnie ostatecznie decyzji. Tak proponuje jedna z firm. Dwie pozostałe upierają się przy alutermo. Gdybym nie miał zawodowo styczności z badaniami termicznymi to bym mógł się na to nabrać. Napewno to lepsze niż kontakt skrzynki z betonem ale jak to już w tym wątku było wspomniane należy czytać informacje z gwiazdką w folderach reklamowych. jareko, To by było pomocne w ocenie rowiązania gdyby zobaczyć zdjęcia z montażu, o których wspomniałeś. Z tego co wiem selt ma takie rozwiązanie z prowadnicami odsuniętymi by zmieścić za skrzynką 3cm styroduru. Takie mam w ofercie. Gdyby wysunąć dodatkowo okna poza lico muru zyskałbym dodatkowe dwa bądź jeden cm przed nadprożem. Coś mi intuicja mówi, że termicznie nie będzie to idealne ale bezproblemowe - czyli nie zaszkodzi. Coś jak cofnięcie nadproża. Rozwiązanie z poszerzeniami gdybym chciał więcej miejsca na izolację termiczną. Na chwilę obecną nie znam cen poszerzeń. Do dwóch firm powtórnie zwróciłem się z prośbą o wycenę takiego rozwiązania. Jakiego rzędu wielkości się spodziewać? Termicznie coś mi mówi, że będzie ok tylko z drugiej strony musiałbym zgłebić jakie konsekwenje ma odwrócenie warstw - czyli styrodur od środka. jareko, może uda Ci się zamieścić foty. Pozdrawiam.
  12. Rozumiem,że wśród Was są osoby z dużym doświadczeniem związanym z montażem różnego typu rozwiązań dotyczących okien. Nie rozumiem jednak jak można tak łatwo próbować kogoś napiętnować i wytknąć palcem bo ma odmienne zdanie. Raczej jestem powściągliwy w wydwaniu opini. Gdybym miał wejść w szczegóły to bym zapytał jak zamocować pakiet profili takiego poszerzenia z prawej i lewej strony nad oknem, gdzie jak rozumiem na wysokości około 34cm (wysokość skrzynki żaluzji) mam po prostu przycięte profile poszerzeń bez mozliwości zapięcia kotwy. Jak to jest rozwiązane? Druga sprawa, że taki profil ze wzmocnieniem w środku z pewnością ni jak się ma pod względem izolacji termicznej w porównaniu z profilem okiennym. Może nie musi skoro będzie od środka docieplony - w tym wypadku grubości ściany około 10cm warstwą np styroduru.
  13. fotohobby. Wertuję Twoje wpisy z przeszłości. Budowałeś z silikatów 18cm (ja tak mam) i kilka okien zastosowałeś na poszerzeniach ze względu na rolety. Czy masz jakieś przemyślenia do tego rozwiązania? Ja chciałbym tak zamocować żaluzje fasadowe. Czy masz jakieś przeciwskazania co do pewności motnażu, wytrzymałości takiego rozwiązania? Coś się wygina lub słabo izoluje akustycznie? Czy może jest jakiś problem z wilgocią od strony wewnętrznej tam gdize jest ocieplenie od wewnątrz? Ciekawi mnie to bo to polecane tu rozwiązanie nie jest polecane przez trzy firmy, do których się zwróciłem z zapytaniem. Mam dylemat. Podziel się proszę swoją opinią.
  14. Okna o szerokości 180cm na 235cm dzielone przejściowe oraz okno 150 na 150 pełne. To wymiary wnęk. Oczywiście, że nie podam tych firm gdyż to nie miejsce by kierować działo w stronę osób mających inne zdanie co do poszerzeń. Ja nigdy okien nie montowałem, to jedna z prac, które zlecę. Kierując się minimalizacją strat ciepła w przyszłym domu szukam skutecznego rozwiązania. To odmienne zdanie w sprawie poszerzeń wynika pewnie z doświadczenia przy montażach. Zadziwiające jest to, że nikt tego nie chce zrobić tłumacząc to nie tylko ceną dodatkowych poszerzeń ale wytrzymałością. Jak takie poszerzenia są połączone ze sobą? Czy są szczelne,? Ile ich jest? Czy jest ograniczenie w wymiarach? Czy muszą być wzmacniane wewnątrz? Czy są ekonomicznie uzasadnione? To pewnie każdy z tych sprzedawców powie jak się na te poszerzenia bym uparł. Tylko czy nie popełnię błędu? Kto móglby pochwalić się poszerzeniami z żaluzjami fasadowymi? Chętnie poznam argumenty. Ciekaw jestem też orientacyjnego kosztu samych takich poszerzeń. Okna jakich wyceny mam są robione na profilach Salamander, Veka lub Rehau. Fabryki tych okien są wskazane przez dostawców. Ja rozumiem, ze każdy z tych profili ma możliwość zastosowania poszerzeń.
  15. Odświeżę wątek. Jestem na etapie murowania ścian i będę osadzał nadproża prefabrykowane L na ścianie z silikatu 18cm. Przeprowadziłem akcję ofertową na wykonanie okien biorąc pod uwagę to, że na dwóch z okien chcę zamontować żaluzję fasadową. Jedno z okien wysokie i skrzynka żąluzji wychodzi na 33cm wysoka. Brak możliwości cofnięcia nadproża. Wszystko chcę schować pod 20cm styropianu. Pytałem każdego z dużych sprzedawców o możliwość zastosowania tak polecanego na forum złotego środka jakim są poszerzenia okienne u góry by do nich zamocować skrzynkę a same nadproża zamocować wyżej by zmieścić te poszerzenia w świetle otworu montażowego. Nikt (trzy firmy) nie poleca tego rozwiązania tłumacząc to rozwiązanie małą sztywnością łączonych ze sobą profili poszerzeń. Tak zamocowane okno z dużym/wysokim od góry poszerzeniem ma być podatne na odkształceniai przy obciązeniach niż bez poszerzeń. Zatem jak to jest? Proponują alu thermo bądź np skrzynkę selta ze styrodurem 3cm pod skrzynką. Jest jakieś inne rozwiązanie pozwalające wygospodarować więcej miejsca na docieplenie pod skrzynką przy ścianie i nadprożach jakie mam zakupione?
  16. Daniellos Za którą scianą pomieszczenia jest agregat pompy ciepła? Jak daleko do jednostki wewnętrznej? Wiem, ta odpowiedź zdemaskuje gdzie stoi i cała konspiracja nie wypali. Proszę jednak o info
  17. Z waszych informacji wynika, że miejsce przewidywane na instalacje pompy ciepła nie jest duże, zatem można umieścić je w pomieszczeniu nie będącym typową kotłownią.
  18. Dobry wieczór wihajster. Jeśli mam rozwinąć Twój skrót myślowy i odnieść się do cytatu to najbardziej będzie podobać mi się projekt, który będzie przemyślany by u podstaw nie było błędów. Drastycznie zmieniony projekt wynika z faktu, że przeniesienie kotłowni w inne miejsce zmienia układ pomieszczeń. Podobać się będzie, jeśli będzie spełniał moje założenia i zapewne pojawi się jeszcze wiele projektów, które poważnie przeanalizuję zanim dokonam ostatecznego wyboru. Potwierdzasz moje obawy, że jednak warto mieć jednostkę zewnętrzną bardzo blisko jednostki wewnętrznej.
  19. Dziękuje za informacje. Miałem okazje dwa dni temu zobaczyć w praktyce jak wygląda i jak działa zainstalowana pompa ciepła Panasonic Aquarea. Niestety nie zwróciłem uwagi na wymiar pomieszczenia gospodarczego. Szczególnie interesowało mnie sprawdzenie jak głośno chodzi jednostka zewnętrzna. W danym momencie działała na 40% możliwości i było naprawdę dobrze, tzn subiektywnie cicho. Podchodząc z boku do agregatu nie byłem wstanie z kilku metrów rozpoznać czy w ogóle chodzi. To był jeden z mroźnych dni tej zimy. W kotłowni słychać jak działa jednostka wewnętrzna. Po wyjściu z kotłowni nie było nic słychać ale nie mogę tego sprawdzić przy zupełnej ciszy w nocy. Wg właściciela coś słychać ale zupełnie nie stanowi to problemu. Moje wnioski na dziś są takie, że ustawię agregat za ścianą bez okien ze względów również estetycznych i warunków na działce. W planach jest garaż, który powstanie w przyszłości i tu jest pewna sprawa nie do ogarnięcia na dziś. Biorąc pod uwagę np. taki projekt: http://www.archand.pl/pesto/projekt.htm ,w którym od kotłowni do ściany bez okien jest jakieś 10m a w przypadku budowy garażu 14m wzrasta odległość między jednostką wewnętrzna a zewnętrzną. Czy to w praktyce ma duże znaczenie jeśli chodzi o spadek sprawności pompy ciepła? Jeśli tak to drastycznie muszę zmienić poszukiwany rodzaj projektu domu.
  20. Planuję dom parterowy ok 100m2. Jaka powinna być rozsądna powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na wszystko co niezbędne do instalacji ogrzewania podłogowego i grzania wody pompą ciepła. Dodatkowo będzie rekuperator. Czy 4m2 to wygodna przestrzeń na to wszystko?
  21. Dzięki za odpowiedzi. Arturo72, jak widzę w układzie masz agregat za ścianą kuchni, na której nie ma okna. W kuchni też nic nie słychać? Dwiecegły, jaka to pompa? Sadziłem, że z drugiego końca domu nie można tego usłyszeć. Zatem dwie przeciwstawne opinie;) Nie słychać i słychać. Rozumiem, że: - słychać sprężarkę, - najbardziej słychać w momencie gdy nie ma wysokiego poziomu szumu tła, - najlepiej gdyby agregat oddalić. Musiałbym to usłyszeć na własne uszy. Bezpieczniej było by ustawić zatem gdzieś za garażem. Tylko teraz trzeba wyjść z połączeniem od pomieszczenia gospodarczego na zewnątrz i przedostać się za garaż. Robi się kilkanaście metrów a to nie jest optymalne z punktu widzenia sprawności pompy. Bazuję na razie na tym co wyczytam. Z punktu widzenia planowanego przeze mnie wstępnie projektu domu agregat byłby za ścianą dwóch sypialni bez okien. Teraz poważnie rozważam by za tymi sypialniami był garaż a agregat dopiero za garażem.
  22. Pytanie mam do Was. Chcę na etapie wyboru projektu tak przewidzieć optymalne ustawienie agregatu pompy ciepła PW by nie słyszeć jego pracy. Czy jeśli agregat stoi na swoim fundamencie za ścianą murowaną i ocieploną bez okien są słyszalne odgłosy jego pracy z wewnątrz? Jak to jest w przypadku Waszych lokalizacji agregatu?
  23. Szukam architekta do zaprojektowania/adaptacji domu jednorodzinnego, Nie rozstrzygnąłem czy będzie to adaptacja na bazie gotowego projektu czy dom indywidualny. Celuję w dom parterowy, Powierzchnia ok 100m2. Mam pewną koncepcję jednak liczę na fachowość i porady bazujące na doświadczeniu w wykonywaniu podobnych zleceń. Więcej danych przez kontakt na forum. Planowany start rozpoczęcia współpracy to najbliższych kilka tygodni. Pozdrawiam.
  24. W związku z dachem ciekawi mnie jak będą przebiegać instalacje. Czy dom będzie miał system rekuperacji? W przypadku podwieszanego sufitu i nieużytkowego poddasza jest chyba łatwiej a jak to będzie w tym przypadku? Doczytałem, że w płycie są kanały od systemu rekuperacji. Dobre
  25. W odniesieniu do konstrukcji dachu i zdjęć zamieszczonych wcześniej. Fantastycznie wygląda dach od wewnątrz. Rozumiem, że celem izolacji na krokwiach jest uzyskanie widoku na naturalne drewniano konstrukcji dachu od wewnątrz. Czy to drewno zostanie jeszcze czymś zakryte czy tak ma pozostać? Widok tego dachu przekonuje mnie, że ja chcę u siebie w przyszłości tak mieć
×
×
  • Dodaj nową pozycję...