Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

frobek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    139
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez frobek

  1. Możesz napisać cos więcej na temat budynku? Powierzchnia/kubatura do ogrzania, technologia wykonania itp. ? "Wyprodukowana energia cieplna na cele CO - 23782kWh" to bardzo dużo nawet jak na średnio oszczędny dom. Dla przykładu mój 16-to letni dom ok. 220m2 po podłogach ocieplony 10cm styropianu potrzebuje na CO ok. 15000-16000kWh energii cieplnej w sezonie grzewczym, temp. wewnętrzna 21 stopni.
  2. Jednostka zewnętrzna zwykle jest napełniona gazem, więc transport pionowo zgodnie ze strzałkami na opakowaniu.
  3. 1. Ależ oczywiście, że taryfa G13 dla prosumenta jest dostępna. Przynajmniej w Tauronie, jak trzeba to podeślę kopię dokumentów. 2. Teraz idzie 4 sezon grzewczy pracy mojej instalacji z buforem 1000l. Instalacja z grzejnikami i chińską pompą ciepła jak w stopce. SCOP na CO jest 2.8, niskie jak porównać do instalacji z podłogówką, ale 92% zużycia mam w T1 (tania), 5,6% T2 (przedpołudnie), 2,5% T3 (popołudnie). Bufor grzany do temperatur nawet 55 stopni stąd niski COP. Temperatura w domu 21 stabilnie +/-0,2 stopnia. Póki co, koszt ogrzania domu 200m2 z roku 2007 (słabo izolowany jak na dzisiejsze standardy) nie przekracza 2000PLN po starych cenach bez PV. Instalację 6.3kWp mam dopiero od lipca i powinna zaspokoić, z niewielkim niedoborem, ogrzewanie domu i ładowanie auta elektrycznego.
  4. Wg. mnie, zapotrzebowanie na ciepło łatwo możesz wyliczyć na podstawie ilości pelletu jaki zużywałeś do ogrzania domu i CWU. Sprawność kotła możesz przyjąć 75% i będziesz miał wynik.
  5. Wykres dla mojej taniej, chińskiej PC. Moc nominalna 20kW. Moc przy -17 ok. 10 kW. Link do pliku, jakoś nie umiem dodać tu zdjęcia. https://drive.google.com/file/d/1l1ry9epKPnomBooCcsY83AAlgD-gxZZZ/view?usp=sharing Ja też grzeję bufor w tanich taryfach
  6. Ja mam czujnik CWU ok. 30 cm od góry zbiornika i histerezę 5 stopni. Ale szkoły są różne
  7. Coś tam wiem o tych pompach. Więc tak. Żadnych dodatkowych czujników temperatury itp. do płyty nie podepniesz. Pracą pompy steruje jej automatyka, która z grubsza pilnuje temperatury powrotu dla CO. Pompę można włączać/wyłączać w trybie CO z wykorzystaniem wejścia "Linked Switch", które najpierw trzeba aktywować w menu. "Linked Switch" nie działa w trybie grzania CWU. Żeby sterować poprzez LS potrzebny jest jakiś dodatkowy sterownik , który zewrze/rozewrze styki dla określonych parametrów np. temperatura wewnętrzna i wyłączy/włączy pompę. Generalnie sterownik tej pompy jest bardzo ubogi. Zawór trójdrogowy możesz oczywiście połączyć, ale zawsze obwód CO będzie otwarty, zawór przełączy się na grzanie CWU kiedy PC tego zażąda. Podłączenie zaworu: N,L zaworu odpowiednio do N,L w PC, zacisk 3 zaworu do zacisku 3 w PC (zaciski w prawym dolnym rogu schematu). Czujnik temperatury CWU powinien być razem z PC zwinięty w kłębek z resztą przewodów, gdzieś w środku PC . Ten czujnik montujesz na zbiornik CWU i tyle. Rura połączeniowa 32 na takim odcinku może mieć za mały przekrój, dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu dałbym rurę 40mm zamiast 32. Nie powiem na 100% że będą problemy przy rurze 32, natomiast na 100% problemów z przepływem nie będzie jak dasz rurę 40mm.
  8. Masz oczywiście rację, ale tu nawet to minimum nie jest zachowane . Tak czy inaczej wymiana zbiornika i tak jest nieuzasadniona ekonomicznie, bo inwestycja nie zwróci się nigdy. COPem na CWU bym się nie przejmował, poczekajmy z wyrokami do sezonu grzewczego. Ta PC to jedna z najlepszych na rynku więc powinno byc lepiej niż dobrze.
  9. To tak co najmniej 2 x za mała ta wężownica, pompa pracuje z dużą temperaturą zasilania więc i COP musi być mniejszy od oczekiwanego. Twoja moc wężownicy podana jest pewnie dla zasilania 60-70 stopni, PC "lubi" niższe temperatury.
  10. Jaką masz wężownicę w zbiorniku CWU, w sensie powierzchni grzewczej ?
  11. Pierwsze z brzegu ceny ofertowe: https://allegro.pl/oferta/kolton-airkompakt-pompa-ciepla-9kw-r290-monoblok-9885457761 https://www.ceneo.pl/42989586
  12. Ja osobiście nie mam nic do Kołtona i im podobnych. To bardzo dobrze, że próbują wejść na rynek z nowymi produktami. Powinni jednak znać swoje miejsce w szeregu i odpowiednio dostosować do tego cenę swoich wyrobów. W tym konkretnym przypadku, patrząc na ceny ofertowe w internecie, Panasonic monoblok o zbliżonych parametrach jest o ok. 10000 tańszy od Kołtona. Wybór oczywiście należy do Ciebie i tych którzy stoją przed taki samym wyborem.
  13. Chcesz kupić pompę ciepła monoblok 9kW za 30000 od firmy, która zajmuje się tym tematem 3-4 lata ??? W tej cenie można już celować w pompy Daikin, Mitsubishi czy Panasonic o podobnych mocach w wersji split. Producentów którzy działają w branży od dziesięcioleci, mają światowy zasięg i pewność, że za 5-8 lat nadal będą istnieć i realizować swoje zobowiązania gwarancyjne itp. Z całym szacunkiem dla firmy Kołton, ale czy kupiłbyś auto w cenie mercedesa od firmy, która dopiero uczy się robić auta???
  14. frobek

    Pompa c.o nie zasysa wody

    Pierwsza z brzegu pompa do fontanny ogrodowej powinna zadziałać.
  15. Jak dasz taką rurę https://www.hurtimex24.pl/product/PE-Rura-Nawodnienia-PE100-DN-40x2-4-PN10-200m--s9589 to nawet nie zauważysz oporów przepływu a cena bardziej niż przystępna.
  16. Różnica jest taka, że te wymienniki basenowe mają dużo mniejszą powierzchnię wymiany w porównaniu do płytowych o podobnych gabarytach i zbliżonej cenie. Po drugie używany wymiennik płytowy o mocy rzędu 100kW można kupić za kilkaset złotych.
  17. Przy mocy 10kW różnica temp. na wymienniku nie przekracza 3 stopni. Grzałem z mocą maks. żeby jak najszybciej nagrzać.
  18. Pierwsze grzanie basenu za mną. Wody ok. 10m3, temperatura początkowa 12 stopni, końcowa 28. W basen wpompowane 160kWh en. cieplnej z copem 4.5, koszt całej operacji 13 PLN. Całość pracuje stabilnie z mocą ok. 20kW, różnica temperatury na wymienniku PC-Basen ok. 7 stopni więc całkiem dobrze.
  19. Taka pompa w cieplejsze dni będzie mocno taktować przy grzejnikach. Mam świadomie kupionego podobnego "potwora", ale pompa pracuje z buforem 1000l i tylko dlatego nie taktuje. Wszystko mam zoptymalizowane do pracy w taniej taryfie co przy niemal 100% grzejnikach udaje mi się osiągnąć aż do -10 stopni. Przy czym ja za swoją pompę zapłaciłem 12500 z dostawą do domu, reszta własnymi rękami. Tak jak koledzy radzą, przemyśl jeszcze raz czy nie lepiej w Twoim przypadku kupić nieco mniejszą pompę. P.S. Duża moc natomiast idealnie się sprawdza przy grzaniu basenu ogrodowego . W tym roku, po zeszłorocznych doświadczeniach, mam nadzieję wykorzystać pełną moc mojej maszyny do tego zadania .
  20. Pompę mam INTEX 56672 (stary model), jej obecny odpowiednik to cos takiego: https://intex.pl/pompy-piaskowe/48-pompa-piaskowa-intex-10-500-lh.html Teraz masz mały basenik, ale za jakiś czas kto wie Porządna pompa zostanie Ci na dłużej, a filtracja piaskiem czy kulkami to zupełnie inna liga niż wkłady.
  21. Ja grzeję basen 10m3 przez dodatkowy wymiennik ciepła. Na czas grzania basenu otwieram zawory obiegu basenowego i zamykam instalację CO. Rok temu był dedykowany wymiennik basenowy z nierdzewki, ale okazał się za słaby. W zimie za 300PLN kupiłem używany płytowy coś ok. 100kW z przyłączami 1" po stronie PC i 5/4" po stronie basenu z przepływem ok. 12m3. Jako pompa obiegowa po stronie basenu jest piaskowa pompa filtrująca, w sensie hydraulicznym działało mi to dobrze, ale maks. moc jaką z sensownymi parametrami mógł przenieść poprzedni wymiennik to było coś ok. 6kW, teraz liczę na 20kW . Basen z domem połączony jest rurą PE (niebieska) bo tak było najtaniej.
  22. Czy masz w menu możliwość odczytu temperatury parownika? Wg. mnie tu może być problem. Pompa wykonuje defrost za krótko, stad problem. Może to wynikać z błędnego odczytu temperatury parownika albo jakiegoś uszkodzenia sterownika, który trochę oszukuje na czasie defrostu. Tak czy siak od czujnika temperatury parownika bym zaczął.
  23. Może już było takie pytanie, ale gdzie masz wstawiony czujnik temperatury CWU. Najlepsze IMHO ustawienie, to czujnik na środku zbiornika i histereza ok. 5 stopni.
  24. Ja też mam puszczone "samopas", CWU 300l grzane do 45 stopni z histerezą 5 stopni, czujnik pomiarowy na środku zbiornika. Dwa razy na dobę o 4 rano i 13 wymuszam grzanie CWU jak temperatura na górze zbiornika jest niższa niż 42 stopnie. Ostatnio wystarcza raz dziennie, tylko prysznic, 4 osoby w domu, zużycie za ostatnie kilka dni to 2,4-2,7 kWh dziennie.
  25. Zastanów się jeszcze raz, czy na pewno chcesz wykorzystać zbiornik CWU jako wymiennik ciepła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...