Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pipit

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pipit

  1. A w sieci dostaje 6 i więcej bar, to dopiero się męczy.
  2. Jaka ekspansja termiczna? Delta T tam jest żadne, ciśnienie również mierne. Poza tym ekspansja termiczna i tak będzie - przecież to jest wymiennik ciepła. Bez względu, czy damy tam naczynie, czy też nie.
  3. Wszystko rozumiem, tylko kulibob napisał: 'Mam gwc bez naczynia i ciśnienie utrzymuje się praktycznie cały czas okolicy 2+-0,2 barów. Temperatura pod ziemią zmienia się nie znacznie W skali roku jest to może 10*'. I wydaje mi się to sensowne. Wahnięcia temperatury w układzie, nawet doliczając to co schłodzi/ogrzeje powietrze wentylacyjne, to chyba max 20 st.
  4. Żeby była jasność: ta wanienka ma być tylko na chwilę napełniania. Po zamknięciu układu planuję, tak jak Ty, bez naczynia.
  5. Jakie ma znaczenie izolacja termiczna miedzi, w której płynie czynnik naszych klimatyzatorów? Jaka jest temperatura (orientacyjne) tych dwóch rurek, w których krąży czynnik między jednostkami?
  6. Ok, dzięki za opis. Ja planuję inaczej. Jeśli macie spostrzeżenia czemu nie tak, to bardzo proszę o uwagi krytyczne. Wymiennik mam na poddaszu, czyli z okładem ok 5m nad złożem. Po poskładaniu wszystkiego wraz z pompą 28-80 (przed i za pompą zawory, ok metr przed i za pompą przewody gumowe chłodnicze samochodowe dla łatwości manipulacji). Blisko pompy wanienka z glikolem 50L, układ przerwany w części ssawnej pompy, wąż ssawny do wanienki, drugi wąż też do wanienki i włączamy pompę. Pompa wypycha całe powietrze z układu, w pewnym momencie DO wanienki wpływa tylko sam glikol bez powietrza. Zamykamy zawory, dopełniamy fragment rury między zaworami i gotowe.
  7. Wiesz, w aucie też są zamknięte, a mimo to trzeba dolewać co jakiś czas. Ale wiem, temperatury inne. Czy możesz napisać jak odpowietrzałeś i wrzucić jakieś zdjęcie układu przy wymienniku?
  8. Czy nie masz ubytków roztworu roboczego?
  9. No, durszlak straszny. 15 cm grafitu na ścianach, 50 cm celulozy na stropie... Nie wiem, czy jest sens porównywać ogrzewanie pompą ciepła ze spalaniem węgla w domowym kotle. To są dla mnie standarty trzeciego świata, jakkolwiek przedrostek 'eko' przed groszek fajnie i 'zielono' brzmi.
  10. Dlaczego utrudniać? Masz na myśli parowanie czynnika? Tak sobie myślę, że z naczyniem otwartym łatwiej byłoby napełnić i odpowietrzyć układ.
  11. Dzięki za informację. Przy moim układzie (40L) i Twoim założeniu potrzeba bardzo małego naczynka: 2-4L Czy takie się nada: https://sklep.argotech.pl/de2-naczynie-przeponowe-cwu-2l-10-bar-7200300-reflex-p-18702.html ? I czy nie można zastosować naczynia bez membrany, tzn otwartego?
  12. Masz rację, źle nie jest. Jednak liczyłem na mniej przy takich izolacjach. Pytanie, czy winna jest izolacja budynku, czy raczej nierealny SCOP podawany przez GREE. Wydaje się, że to drugie.
  13. Mały update, od miesiąca grzeję moje puste 140m2 sześcioma splitami, temp nastawiona 20 st. Średnia z miesiąca wyszła 830W/h.
  14. Drodzy Forumowicze, Przeczytałem chyba ze 60 stron wątku, przeszukiwałem temat, ale nie znalazłem odpowiedzi na prozaiczne pytanie: Jakie dokładnie naczynie wzbiorcze/zbiornik wyrównawczy kupić? Napiszcie proszę, bo potomni będą mieli podobne rozterki. Najlepiej cały schemat z pompą no i filtrem przed nią + linki do sklepów/dokładna nazwa modeli. Mam zakopaną 1 pętlę ok 2m pod ziemią o długości 110m fi 25mm i solidny, przewymiarowany wymiennik z króćcami fi 315. Moja Thessla 650h ustawiona ma 100% bierze raptem 120W. Zostało mi tylko podłączenie króćców PEX i zalanie ich glikolem.
  15. Wiadomo, że kanałówka musi mieć gorszy COP niż klasyczny split. Jeśli grzałeś kablami w lutym, uzyskując ok 40 kWh/dobę, w listopadzie masz 12-15 z klimy, to spokojnie można przyjąć, że ta klima w lutym weźmie co najmniej 20 kWh/dobę, co daje COP 2 lub poniżej 2, więc mocno średnio. Ja teraz robiłem próbę z jednym klimatyzatorem włączonym w centralnym pomieszczeniu. Reszta peryferyjnych wyłączona, wszystkie drzwi otwarte. Średnia z ostatnich 3 dób to 16.2 kWh/dobę, czyli wcale nie mniej niż przy wszystkich włączonych, nie wspominając o komforcie cieplnym. W centralnym pomieszczeniu jest 21 st, a w peryferyjnych ok 18.
  16. Jestem po paru próbach. I tak: 1. Klimatyzatory, wbrew hipotezom nie pobierają dużo prądu. W czuwaniu, jak nie chodzi sprężarka jest to ok 70W/6 szt, czyli tyle, co nic. Programować więc startów nie ma chyba sensu. 2. Zrobiłem próbę, wyłączyłem ogrzewanie na 24h. Temp spadła z 18.5 na 18 st. Dom stoi pusty, zero uzysków bytowych. W nocy było kilka st na plusie, w dzień ok 10. To nie jest zły wynik, jak sądzę? 3. Myślę, że zapotrzebowanie na ciepło wyliczone na cieplowlasciwie.pl ma się nijak do realu, bo nie sądzę, żeby moje Gree miały COP niższy niż 4 przy obecnych temperaturach.
  17. Splitów mam 6, tak ba prawdę 7, bo jakoś muszę ogrzać/chłodzić wszystkie pomieszczenia. Te 140 m² to nie jest jedna otwarta przestrzeń. To lokal użytkowy, a nie dom prywatny. Też obstawiałem wyraźny pobór mocy w standby. Jutro postaram się sprawdzić ile one pobierają w tym trybie. Niestety sprawdzałem timer i ma on opcję tylko jednokrotnego załączenia/wyłączenia. Trzeba będzie sterować ręcznie lub poprzez Wi-Fi. Kaizen - masz rację z normami, Gree z sobie tylko znanych przyczyn nie podaje kWh na cały sezon, gdzie np LG i Daikin nie ma z tym problemu. Tym niemniej ma A++ w grzaniu i A+++ w chłodzeniu więc zły nie jest. No i grzeje do -22, a to dla mnie ma znaczenie, bo to jedyne źródło ciepła.
  18. Cześć Inverterowcy! Piszę do Was, bo widzę, że wątek się rozrósł, a ja nie wiem jak wstępnie oceniać moją instalację. Mam parterowkę użytkową typu stodoła. 13cm granulatu pod wylewkami, 15cm grafitu na ścianach, 50 cm celulozy nad stropem. WM na Thessla Green, obecnie wyłączona. Na cieplowlasciwie.pl wyliczyłem zapotrzebowanie na moc przy średniej dobowej 1 st C na 1.5kW. Mam 6 splitów Gree Amber Standard najniższej mocy, z dobrym SCOP, ok 4.6. System odpaliłem 10 dni temu, dając tryb grzania, najniższy wentylator i 19 st. Przez pierwsze dni zużycie było spore: 20-24 kWh na dobę. Po tygodniu, gdy jak sądzę wszystko się nagrzało, zużycie spadło do ok 600W/h przy temperaturach 5st noc/10st dzień. Co o tym sądzicie, bo ja uważam, że trochę dużo ciągną, jak na taki budynek i taką temperaturę zadaną przy ciepłej w sumie pogodzie. Myślicie, że mogę coś zmienić w ustawieniach, żeby było ekonomiczniej?
  19. Cześć, Mam taki dylemat przed ociepleniem ścian. XPS na ścianie fundamentowej kończy się ok 30 cm poniżej poziomu 0. Ne chcę mieć schodów i stąd mam plan by podjechać kostką brukową opaski do poziomu zero. Czyli te 30 cm izolacji miedzyy zasypanym XPSem a przyszłą listwą startową będzie pod 'ziemią' (kruszywo). Pod nim jest drenaż opaskowy. Robić ten kawałek z XPS'a i potem pokryć go folią kubełkową (to, co widać nie sięgnie do poziomu zero, trzeba dołożyć), czy nie przejmować się chłonnością styropianu i wykończyć tę strefę styropianem, pokryć siatką, na to klej i np dysperbit? Tak, czy inaczej planuję pomalować pustaki przed przyklejeniem izolacji jakimś bitumitem. Co sądzicie?
  20. Cześć. Chciałbym wentylować mechanicznie siedzibę firmy 140m². Ze względu na akustykę odpadają podcięcia w drzwiach, a już na pewno w większości z nich. Nawiew i wywiew w każdym z jedenastu pomieszczeń również odpada ze względu na skomplikowanie. Mogę za to budynek podzielić na 4 strefy, oddzielone od siebie szczelnymi drzwiami przylgowymi. W każdej strefie po 2, 3 pomieszczenia oddzielone drzwiami z podcięciami. Każda taka strefa byłaby zbilansowana na zasadzie np nawiew sumaryczny 3x75mm, wywiew również 3x75. Pytanie jak poskładać taką instalację? Czy każda strefa musi mieć swoją skrzynkę rozdzielczą nawiewną i wywiewną, czyli łącznie 8 skrzynek, czy mogę dać po jednej wywiewnej i nawiewnej 200/16x75 na cały budynek i każdy z szesnastu przewodów rozdzielić po tych 4 strefach?
  21. Pisałem w pierwszym poście - przedmuchy na piórowpustach.
  22. Miałem na myśli porotherm. Wyschnie, bo ma na to jeszcze pół roku. Przez ten czas nie będzie elewacji zewnętrznej. Co do połączeń płyt, to jeśli będzie to wykonane zgodnie z zasadami sztuki, to czemu miałoby pękać? Mam pół domu w płytach rigips i nie wiem, gdzie są ich łączenia. Drugie pół domu mam w tynku CW + gładź i są dwa pęknięcia. Mnie interesuje czy i czym uzupełnić pustkę między płytami a ścianą?
  23. Jeśli budynek pracuje nadmierne, to wszystko pęknie, obojętnie co jest na ścianie. Zakładam pracę zgodna z zasadami. Elewację planuję na wiosnę, chyba do tego czasu porotherm wyschnie?
  24. A coś bardziej w temacie? Z P+W musi wiać - nie ma tam zaprawy, są szczeliny do kilku mm, to czemu miałoby nie wiać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...