Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BettaR

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez BettaR

  1. Dzień dobry! Będę przerabiał bufor 800l, wrzucę górną węzownicę CWU (z nierdzewki) i przy okazji chcę zagospodarować posiadaną wężownicę schładzającą z kominka (w kominku mi nie będzie potrzebna) do podłączenia solarów o mocy max 2kW. Zdjęcie takiej wążownicy załączam. Jest miedziana, ma opis 25kW ... cokolwiek to znaczy. Co sadzicie o pomyśle?
  2. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Otwarty bo to dla mnie łatwiejsze. Nad kominkiem strych bo to parterówka. Naczynie 80l, rura 1cal bezpośrednio z kominka.
  3. Witam, proszę o porade ... nie umiem znaleść odpowiednich informacji. Składam kominek z płaczem + bufor 800l z grzałką el.+ podłogówka. Wszystko na jednym zładzie wodnym (bez wymienników) i całość w ukłądzie otwartym. Teraz pytanie - naczynie wzbiorcze: powiiny być dwa - dla kominka i dla bufora, czy jedno (bardziej nad kominkiem czy nad buforem)? Z góry dziekuje!
  4. Hej, a dobra grubość blachy na bufor to ? Pozostaje jeszcze kwestia wężownic - w gotowcach są nierdzewne, karbowane. Ciekawym, czy awarie wężownic się zdażają ?
  5. Dzien dobry. Widzę to dużo osób doświadczonych buforem... moje pytanie - czy bufor się zużywa? Pytając inaczej - czy zakup z drugiej ręki jest obarczony ryzykiem?
  6. Witam, pytanie o komin systemowy. Jak myslicie czy rura dymowa powinna miec luz wewnątrz ocieplenie? Kazda instrukcja i film na YT pokazują, że rury wchodzą z oporem - są stalilizowane przez ocieplenie. To co kupiłem od Jawara ma luz około 1cm i mozna rurą machac na boki. Boje sie, że przy montażu czy też obsłudze komina puści kit uszczelniający i będzie problem. Producent - problemu nie widzi ... Link na YT przedstawia potencjalny problem. Pozdrawiam
  7. Raczej lokalny. Ma trzy betoniarnie w okolicy. Ale co do jakości - brałem od nich latem samozageszczalny - ani jednej rysy na całej płycie, a zbrojenie było płytko oj płytko. Tym razem nie wyszło...
  8. Ja to widzę tak: strzemiona są dosyć płytko, około 1,5-2cm , ale wg norm jest ok dla wieńca. Beton kurczy sie a ponieważ strzemiono staje na drodze skurczu i niedostatecznie związany beton pęka. Być może zlecę badanie, ale raczej dla własnej świadomości bo niedługo na wieńcu stanie konstrukcja dachu.
  9. Chciałem 70% dostałem 45% jak po rozszalowaniu bedzie tragedia będą dalsze kroki, ale wydaje mi się że wady są tylko powierzchowne. Z drugiej strony, za trzy tygodnie wiązary, więc nie mam dużo czasu. Jutro coś poprubuje porównać, pozalewac rysy zaprawa cx15. EDIT. KB zalecił zaprawę CD25 i tak to będzie zrobione.
  10. Potwierdzenie mam w ich dokumentach. Tych co się dostaje po betonowaniu. Tutaj nie ma żadnych watpliwosci. Kierowca dłuższy czas coś tam majstrował przy pompie, slychac było wodę, ale ja się nie znam, myślałem że tak trzeba. Dzisiaj rozszalowalem jeden trzpień, jest jeden rak tak 5 cm średnicy a poza tym bez rys i ładnie wypełnione. Nawet porów nie ma dużo.
  11. Zamawiałem samozageszczalny więc zadka konsystencja mnie nie zdziwiła. Świadectwo dodają do każdej dostawy, na świadectwie jest S3.
  12. Gdy tylko się zorientowałem, napisałem reklamacje. W odpowiedzi dostałem 45 procent upustu. A rysy chyba skurczowe, tak jak przeglądam zdjęcia innych... Są tylko nad strzemionami.
  13. żeby było bardziej obrazowo, zdjęcie przedstawia problem w najgorszym miejscu:
  14. Miło widzieć, że dziennik ruszył ! Mój Z7 wystartował w lipcu i przyznam bez bicia, że wiele zgapiłem od Ciebie. Powiedz proszę - jam mają sie bloczki podwieszane pod otworami okiennymi? Nic nie spekało? Zdecydowałeś wylać podłoge przed tynkami, co zaważyło? Pozdrawiam
  15. Dziękuję za komentarz. Pomysł na samopoziom bo: brak skurczu, wytrzymałość M20, konsystencja i kruszywo pozwoli na wypełnienie rys. Liczyłem, że są tu fachowcy w dziedzinie betonów, nie sądzę że moje pęknięcia są wyjątkowe, dlatego pytam. Serio bez badań można stwierdzić że z betonu C20/25 zrobił sie o 3 klasy słabszy (czyli C8/10)? to mniej niż chudziak ...
  16. Dzień dobry! Temat meczy mnie już troche ... W dużym skrócie: tydzień temu betoniarnia zamiast przywieść samozageszczalny beton przywiozła zwykły o konsystencji S3. Wierząc że to SCC - nie wibrowałem, choć buławę mam. Dodatkowo kierowca zdaje sie dodał sporo wody, no i efekt: rysy skurczowe nad każdym strzemionem. Wierzę (choć szalunków jeszcze nie rozebrałem) że to problem jedynie wyglądu ale chciałbym jakoś to naprawić. Wpadłem na pomysł, by zalać górę wieńca żadką zaprawą - typu samopoziomująca, warstwą do max 2mm. Liczę, że jednocześnie wypełnię wszystkie rysy i poprawię wizualnie. Co o tym sądzicie? Każda porada jest cenna. Może ktoś poleci jakiś specyfik do takich zastosowań? Pozdrawiam PS KB wie i kazał sie nie martwić zbytnio
  17. Nie było w porę odzewu, więc podparłem na rogach, uklepałem piasek i zalałem. Nic sie nie rozeszło. Przy okazji polecam beton SCC fajnie sie układa,
  18. Witam, prosze o poradę. Jestem przed wylaniem betonu na plyte 100m2. Calosc na xps 10cm. Najpierw robiłem spód, potem dokleilem burty. Teraz całość po obwodzie mam obsypaną piaskiem. Zastanawiam się czy takie wzmocnienie wystarczy na 20 cm betonu?
  19. Dziekuje wszystkim za odpowiedzi: Byłoby OK ale kredycik będzie na dom, wiec garaż nie może widnieć w PNB @Bertha W części opisowej MPZP stoi napisane: "linia zabudowy" W legendzie tak samo. @Elfir nie można postawić garazu w głębi bo on jest pierwszym budynkiem i musi zachowac linie zabudowy. I to jest sedno problemu... Chyba biurokaracja wygrała ...
  20. Witam, przychodzę z problemem natury prawnej. Wczoraj próbowałem zgłosic budowę garazu na pustej (jeszcze) działce. Chcę postawić garaż przed budową domu, aby było wygodniej w przyszłości. Niestety w rozmowie z urzędnikiem dowiedziałem się, że: - wg MPZP na mojej działce obowiązuje linia zabudowy i dopuki nie postawie w tej linii domu to nie mogę postawić garażu w głębi działki. Fragment z paragraf 3 MPZP dla obszaru 4MN: "Funkcja mieszkaniowa - tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, wolnostojącą o niskiej aktywności zabudowy. a. Tereny zabudowy jednorodzinnej, wolnostojącej. Wyklucza sie zabudowę szeregową. . . e. Określona na rysunku planu obowiązująca linia zabudowy oznacza, że zewnętrzny obrys budynku nie może jej przekroczyć" Wiecej informacji odnośnie lini zabudowy czy też garażu etc -brak. Czy znacie jakiś kruczek, który pomoże mi w potyczce z urzędem? Nie mam jeszcze PNB, w sumie architekta też jeszcze nie wybrałem... będzie na dniach. Jak myslicie - da się coś wymyślić? Pozdrawiam
  21. Będzie kominek z płaszczem. A o klimie nie pomyslałem... taka 4-5kW z funkcja grzania nawet nie jest droga... Niezła myśl
  22. Witam, jestem na etapie adaptacji i borykam się z problemem ogrzewania. W projekcie jest gaz ale ja chciałbym grzac prądem w buforze a PO ZAKONCZENIU inwestycji postawic na dachu 10kW paneli. Panele po zakończeniu - by móc skorzystac z dotacji. Problem jeste taki, że prąd ma współczynnik x3 do energii pierwotnej, czyli taki budynek nie spełni warunków energetycznych. Pytanie do Was: jak to ogarnąć w papierkologii, żeby dało się dostać PNB i późniejsze zakończenie budowy?
  23. Tak, prostokąt, cztery kąty, prosta stodoła. Skoro nawet posiadacz płyty na rozproszonym przekonuje do tradycyjnej, coś w tym musi być. A ewentualne siatki zamiast prętów duzo ułatwiają? Czy tylko podnoszą koszty?
  24. Płyty jest jakieś 115m2. Wszystko co piszesz to prawda, ale chętnie usłyszałbym też opinie kogoś kto ma rozproszone, tak żeby mieć punkt odniesienia. A takich osób niestety nie jest dużo.
  25. Nie ma problemu z kręceniem, ale jeśli można je ominąć ... Na razie to dywagacje, ale ja widzę kilka plusów: mniej roboty = szybciej, no i te plusy, które reklamują sprzedawcy: mniej spękań, wieksza wodoodporność etc. Minusy rozproszonego to tak jak piszesz, brak wykonawców, mała wiedza (w PL) a o betoniarniach nie wiedziałem . Może ktoś jeszcze się wypowie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...