Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

leweklewek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez leweklewek

  1. Cóż, za późno na zmiany, wzięliśmy Koboka - historia oceni, czy był to słuszny wybór
  2. Próbowałem przebić się przez wyszukiwarkę i znalazłem Pani pisty dotyczące wkładu z gilotyną. Akurat mi chodzi o MBM 10 z prostą szybą otwieraną na bok. Generalnie to chyba mimo wszystko skłaniamy się bardziej ku Kobokowi, choć nie znalazłem w sieci wyraźnego wskazania za albo przeciw tym obu wkładom. Na plus dla Koboka to (według dystrybutor ma) stal 4cm vs 3cm MBMa, czopuch z giętej blachy i ogólnie +40kg wagi, więc może jednak jest nieco solidniejszy...z drugiej strony 3 lata krótsza gwarancja i produkcja poza PL. Tak czy inaczej Żonie bardziej spodobał się Vertical z pionową szybą, więc cóż, zobaczymy...
  3. Mam jeszcze jedno pytanie - Kobok ma ruszt z popielnikiem, MBM jest bezrusztowy. Czy to nie jest argumentem "za" MBM?
  4. Dziękuję za odpowiedzi. Czy są jakieś konkretne argumenty za Kobokiem? Kratki z serii MBM podobno nie są złym produktem, a w razie potrzeby sprawnie działa im serwis....
  5. Witam, potrzebuję wkładu kominkowego do obudowy z ciepłych płyt. Kominek ma służyć rekreacyjnie i jako dogrzewanie w chłodniejsze dni. Szyba prosta, otwierana na bok. Po długich poszukiwaniach do wyboru mam dwa: - Kratki MBM 10 - Kobok Vertical 440/570. Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia z ww.? Jakoś powinna być podobna czy któraś konstrukcja jest wyraźnie lepsza? Będę wdzięczny za podpowiedź.
  6. Mimo wszystko nie odpuściłem tematu i teraz szukam wkładu, który byłby najodpowiedniejszy i (niestety, chyba to konieczne) spełniał wymogi eko-projektu. Jeśli dobrze rozumiem, są dwie opcje - albo "piecokominek" ze specjalnym wkładem do pieców (i wtedy możliwa jest akumulacja) albo po prostu wkład kominkowy powietrzny i wtedy jako takiej akumulacji nie będzie (może tyle, co się kafle nagrzeją) tylko będzie to "zwykły" kominek konwekcyjny. Generalnie piec/kominek ma być alternatywnym - raczej rekreacyjnym źródłem grzania (dom ma ogrzewanie gazowe) i dlatego zależy mi z jednej strony na niewielkich rozmiarach, a z drugiej mam ograniczony budżet. Jakie wkłady są polecane do tego typu zabudów: - piecowe (np. Cebud PPA?) - kominkowe, które najlepiej nadawałby się do zabudowy kaflowej (czy to bez znaczenia i każdy się nada?) Będę wdzięczny za podpowiedź.
  7. Dzięki za odpowiedź. Cóż, to raczej wersja "zaporowa", trzeba myśleć o czymś innym...
  8. Dzień dobry znalazłem ten temat i mam nadzieję, że uda mi się uzyskać kilka cennych informacji. Stoję przed wyborem alternatywno-rekreacyjnego źródła ogrzewania w niewielkim salonie otwartym na kuchnie. Początkowo myślałem o "zwykłym" kominku konwekcyjnym jednak teraz chcę rozpoznać temat pieca kaflowego. Z uwagi na wielkość pokoju szukam czegoś małego i "zgrabnego: szerokość może być ok 80 a max 100cm. Głębokość max 60cm. Najlepiej aby część powyżej paleniska była "odchudzona", zwężona. Wylot jest na wysokości ok 215cm. I teraz kilka pytań: - czy do tych rozmiarów piecyka wystarczy dolot powietrza z zewnątrz fi 100mm? - czy paleniska zduńskie są objęte przepisami dot. ekoprojektu? - jaki może być orientacyjny koszt, wziąwszy pod uwagę najprostsze kafle? Będę wdzięczny za wskazówki.
  9. Czy można się dowiedzieć jakie rozwiązanie ostatecznie wybrał autor wątku?
  10. Dobry wieczór, chciałem zapytać jakie ostatecznie rozwiązanie Pan wybrał jeśli chodzi o kominek:

    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352561-Tani-kominek-akumulacyjny

    Mam w zasadzie dokładnie takie same parametry i założenia jak Pan opisał i ten sam dylemat. Będę wdzięczny za odpowiedź.

    Pozdrawiam

    Marcin

  11. Dziękuję za sugestie. Pomysł wynajęcia niezależnego kierownika budowy zdecydowanie dobry i już poczyniłem ku temu kroki (znajomy ma uprawnienia). Na razie umowę podpisałem na I-szy etap, czyli fundamenty. Na pewno przy każdym kolejnym etapie będę po pierwsze dokładnie rozeznawał rynek, po drugie konsultował to z kierownikiem, a po trzecie targował się. Generalnie wolałbym aby robił wszystko jeden sprawdzony wykonawca ale z drugiej strony muszę na pewno trzymać koszty pod kontrolą. W międzyczasie sprawdziłem inną polecaną firmę z okolicy i w zasadzie wyceniła te roboty bardzo podobnie. Tak jak napisałem - mam pełną świadomość tego, że przy systemie zleconym koszty będą wyższe ale w naszym przypadku mamy ograniczone pole manewru.
  12. Mam świadomość, że kompleksowa usługa firmy kosztuje na pewno drożej niż gdybym sam wszystko organizował. Problem polega na tym, że po pierwsze się na tym nie znam, a po drugie kompletnie nie mam na to czasu. Tak więc wybór firmy która to zrobi od A do Z to jedyna możliwość (bo z pracy raczej się zwalniać nie zamierzam ani też budować własnym sumptem przez kolejne 10 lat). Chodziło mi generalnie o to, czy podana kwota jest rynkowa, jak rozumiem tak.
  13. Dziękuję za odpowiedź. Czyli generalnie zgadzałoby się...
  14. Witam, mam prośbę o pomoc w oszacowaniu kosztów robocizny przy wykonaniu fundamentów. Dom z poddaszem użytkowym, na planie prostokąta 8x14m, bez podpiwniczenia. Powiat nowosądecki. Mam wstępnie ofertę firmy, o której słyszałem dobre opinie (budowała znajomym, nie było wpadek i generalnie w okolicy nie słychać narzekań na nich). Wycena jaką mi przedstawiono to blisko 19 tys zł brutto kosztów robocizny za: wykop, ławy żelbetowe, ściany z bloczków, wieniec, izolację, docieplenie, drenaż i rozprowadzenie kanalizacji zewnętrznej. Bez płyty chudego betonu, fundamentów schodów i tarasu. Są to same koszty wynagrodzenia firmy, bez materiałów (stal, betonu, folii itd.). Wydaje mi się, że to sporo. Na różnych stronach w sieci koszty fundamentów - robocizny - są szacowane na 7-8 tys. zł. Oczywiście mam świadomość, że to firm,a która płaci podatki i sama musi zarobić. Nie chodzi mi o to, żeby ktoś robił coś za darmo albo dla idei, ale z drugiej strony nie chciałbym przepłacić jakichś dużych kwot. Będę wdzięczny za opinię - osób które znają temat i są zorientowane w kosztach systemem zleconym.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...