Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaczelk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jaczelk

  1. Witam, zostały wykonane u mnie tynki maszynowe gipsowe Knauf MP75. Chciałem zapytać czy takie niedoróbki są akceptowalne czy powinny zostać poprawione? Ściany są równo zrobione, na poziomicy 2m nie ma większych dziur, ale dużo jest taki uszczerbków i jakby braku wygładzenia zwłaszcza w narożnikach. Daje link na zewnętrzu hosting żeby jakość nie ucierpiała. https://imgur.com/a/OUcCBZs Będę wdzięczny za ocenę.
  2. Witam, Wybraliśmy drzwi zewnętrzne i podczas pomiaru okazało sie, że otwór jest złych rozmiarów. Otwór ma 102,5x214. Producent drzwi Wikęd rozmiar 90N ma ościeżnice 101x210 i zaleca po 1,5cm miejsca na pianę z każdej strony. W związku z tym okazuje się, że nasz otwór jest o 1,5cm za waski i 2,5cm za wysoki. Wykonawca drzwi powiedział, że nie da rady w taki otwór wejść z ościeżnica, a do tego od góry mam domurować coś na 3cm. Wolelibyśmy nie zmieniać otworu bo murarze ładnie obrobili wszystko na równo klejem pod szczelny montaż. Kucie porothermu na 2cm wydaje się ciężkim pomysłem. Czy pozostaje nam dopłacać do drzwi na wymiar czy może są jacyś producenci, którzy do drzwi 90 mają ościeżnice max 100? A może ktoś doradzi inne rozwiązanie?
  3. Mam instalacje alarmowa, zwykły czujnik pir satela. Jestem jeszcze przed tynkami, więc wolałbym zostawić kabel, a potem ewentualnie zdecydować czy z tego skorzystać. Czy dociągnięcie 3x1 od kotłowni do tego czujnika pir będzie na tyle uniwersalnym rozwiązaniem?
  4. Witam, Chciałbym w salonie/kuchni zamontować czujnik ruchu, który aktywowałby pompę do cyrkulacji cwu. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jaki czujnik kupić i jaki kabel trzeba pociągnąć od miejsca czujnika do kotłowni?
  5. Chciałbym obok WC w łazience zamontować przycisk, który po naciśnięciu zwiększa na parę min moc rekuperacji. Czy ktoś się orientuje czy jednostka rekuperacji Zehnder comfo air q350 pl vv tr ma możliwość podłączenia przycisku łazienkowego? Jeśli tak to jaki kabel trzeba poprowadzić?
  6. Sterowanie w łazience poprzez włącznik powinno się sprawdzić bo jednak ręce myje się na końcu, a u nas w łazience tylko jedno małe okno, więc nawet korzystając w dzień to światło się zapala i tak. Nie wiem do końca jeszcze jak to zrobić w kuchni. Tutaj raczej jakiś czujnik ruchu bardziej by się sprawdził.
  7. Witam, chciałbym poprosić o pomoc. Jestem jeszcze przed tynkami i przypomniało się o kilku brakujących punktach. Elektrycy już skończyli swoją robotę, więc chciałem spróbować samemu rzucić kable. Chciałbym poprowadzić przewód od włącznika światła do pompy cyrkulacyjnej ciepłej wody. Moje pytanie to jaki to musi być kabel i czy wystarczy że pociągnę go od włącznika do kotłowni?
  8. Czy po tynkach gipsowych Nidy/Knaufa trzeba jeszcze wykonywać gładzie? Wykonawca tynków mocno zachęca mnie żeby w pakiecie z tynkami wziąć u niego gładzie + malowanie na biało. Proponuje za 27zl/m2 za 2x gładzie + 2x malowanie na biało Duluxem. Tynkowanie płatne oddzielnie 33zl/m2. Zastanawiam się czy warto wziąć dodatkowo taką usługę np w salonie i pokojach? A może po prostu wykonawca chce wykonać te dodatkowe prace bo łatwiej mu będzie ukryć ewentualnie niedoróbki przy tynkach? Jak uważacie?
  9. A coś takiego? https://www.klimatop.pl/2557,klimatyzator-split-mitsubishi-mszsf50ve-kompakt.html
  10. W największe mrozy po prostu nie będziemy korzystać z góry, to nie jest duży problem bo na dole mamy wystarczająco miejsca a góra to taki dodatek. Ważne żeby w największe upały dawała radę. Bo jednak z roku na rok lata coraz cieplejsze. https://klimaone.com/produkt/klimatyzator-scienny-flexis-5-2-kw/?gclid=Cj0KCQiAurjgBRCqARIsAD09sg8n3Kp2HfV6fuIYAmZ0Oh8K-1dCNckTsCcDSSZZtvBScsNOSu8bzsoaAp-PEALw_wcB cos takiego?
  11. Planujemy narożny kominek w salonie. Dokładnie ten wkład: http://www.unico-kominki.com/produkt/wklad-konwekcyjny-dragon-8b-xxl/ Chcieliśmy na dole i na górze zrobić kratki tunelowe, jednak wykonawca nam bardzo odradza montaż tego typu kratek zwłaszcza na dole i namawia nas na zwykłe białe prostokątne. Podobno tylko te białe kratki można wyjmować i odkurzyć wkład kominka. Wykonawca twierdzi, że jeśli zrobimy kratki tunelowe i nie będziemy odkurzać wkładu to z górnej kratki może lecieć kurz, który będzie się gromadził pod zabudową. Czy to prawda? Czy ktoś kto ma kratki tunelowe mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami?
  12. To może zadam pytanie inaczej, jakie są największe akceptowalne różnice pod panele? Jaki podkład najlepiej zastosować aby to wyrównać? Czy lekko wystające kamienie w betonie (jak na zdjęciu będą dużym problemem przy układaniu paneli?
  13. Mam wykonane OZC, czy mogę poprosić o pomoc w wyliczeniu? Dla całego domu wygląda to tak: Projektowana strata ciepła przez przenikanie: 4,2KW Całkowita projektowana strata ciepła: 6,17KW przy -20. Wskaznik strat ciepła: 32w/m2. Strata przez dach: 8,14GJ/rok, 2261 kwh/rok. U dachu - 0,107 W/m2*K Dachu nad częścią mieszkalną jest z 200m2. W całym domu i na poddaszu będzie rekuperacja. Na stałe 3 osoby.
  14. Witam, Chciałbym poprosić o pomoc w doborze klimatyzatora. Planujemy go zamontować na poddaszu, do którego prowadzą schody z salonu, ale póki co planujemy tam zrobić tylko jakieś pomieszczenie rekreacyjne użytkowane sporadycznie. Potrzebujemy zamontować jednostkę, która w razie chęci skorzystania z poddasza (bilard, siłownia) pozwoli nam je komfortowo nagrzać albo schłodzić. Dodatkowo jednostka będzie wisieć nad schodami, więc chcemy aby była możliwość sterowania nawiewem i skierowania podmuchu po schodach w dól aby w razie potrzeby schłodzić sobie salon latem. (kwestie ogrzewania dołu mamy rozwiązaną). Poddasze to jedno duże pomieszczenie po podłogach ma 100m2, ale z każdej strony skosy więc użytkowe w projekcie podane na 50m2. Dach dobrze ocieplony, 35cm wełny. 3 okna dachowe. Rozstrzał doboru jednostki jaki otrzymałem od instalatorów waha się od 3,5kw do 7kw dlatego postanowiłem zebrać dodatkowe opinie na forum. Proszę o poradę jak dobrać klimatyzację, która najlepiej spełni nasze wymagania.
  15. Mamy strop monolityczny i chcielibyśmy go wyrównać aby położyć panele. Interesuje nas najmniejsza możliwość grubość wylewki bo mamy już wylane schody i nie chce też tracić dużo z wysokości pomieszczenia. Różnica między najwyższymi i najniższymi punktami stropu max 2cm. Powierzchnia 100m2. Co w takim przypadku najlepiej wylać? Polecicie jakąś firmę w mazowieckim - okolice WWy.
  16. A jaka jednostka by się sprawdziła w takim pomieszczeniu? Jaki to mniej więcej koszt z montażem? 100m2 po podłogach, 50 uzytkowe, kubatura pewnie w granicach 200m3 Ogrzewanie podłogowe dla porównania wyjdzie mnie 100m*60zł + styropian 2000 + rozdzielacz 1500 + musiałbym pomyśleć o jakimś dodatkowym buforze do PC no i wylewka anhydrytowa 4000 to pewnie około 16.000 łącznie.
  17. Czyli co, pompa + np taki zbiornik https://www.buderus-sklep.pl/zasobniki/podgrzewacze-cwu/buderus-logalux-sh--rwew-monowalentny-podgrzewacz-cwu,p2078022867 i wszystko powinno dobrze smigac przy takiej powierzchni domu?
  18. Witam, czy mógłby ktoś wyjaśnić kiedy i jakiej wielkości stosuje się bufory, sprzęgła do pompy ciepła? Planujemy zakup pompy ciepła powietrze wody Logatherm WPLS.2 Buderus - 8kw. Dom 100m.p.u na dole + 50m.p.u na górze + garaz 40m dogrzewany troszeczkę. Góra użytkowana będzie sporadycznie, więc tam chciałbym jakiś oddzielny obieg żeby nie grzać tak mocno jak na dole. Rodzina 2+1. Jaki powinniśmy dobrać do tego zbiornik cwu? Czy potrzebny jest bufor albo sprzęgło? Hydraulik coś mówił o jakimś zbiorniku 400l 3w1, ale gadaliśmy na szybko przez telefon, więc dokładnych szczegółów nie znam, a chciałem posiąść jakąś wiedzę zanim się spotkamy i dogadamy szczegóły. Będę wdzięczny za informację na co zwrócić uwagę żeby nie dać sobie wcisnąć też niepotrzebnych/przewymiarowanych rzeczy.
  19. Chcielibyśmy na poddaszu zastosować rekuperację, ale mamy wątpliwości jak najlepiej rozmieścić kratki. Poddasze po podłogach ma 11x9m, użytkowe 50m2. Dach kopertowy, z każdej strony skosy. Ścianka kolankowa 1,2m. Sufit na wysokości 2,8m wymiary 5x3. Będą 3 nawiewy i 3 wywiewy. I teraz co zrobić; 1. Nawiewy i wywiewy w suficie, ale wtedy odległość między nimi wynosić będzie max 5m i mamy wątpliwości czy prawidłowo będzie zachodzić cyrkulacja powietrza pod skosami i w najniższych warstwach. 2. Nawiewy i wywiewy w ściance kolankowej na wys 1,2m po przeciwległych stronach pomieszczenia. 3. Mix tych ozwiązań czyli np nawiewy w ściankach kolankowych (wszystkie w 1 albo po 3 stronach?) a wywiewy w suficie? Pomieszczenie to będzie 1 dużą przestrzenią do użytku sporadycznego jakiś bilard, siłownia itp. Proszę o poradę.
  20. Mam okazję kupić pompę Buderus Logatherm WPLS.2 9kw za około 14tys netto. Powiedzcie proszę czy to dobra cena, czy w tych pieniądzach opłaca się ten zakup?
  21. Odpuszczam pomysł ogrzewania ściennego - za mała powierzchnia. Klimatyzacja słabo mnie przekonuje, ale poczytam o tym jeszcze. A kable albo maty grzejne w podłodze? Mogłoby się to sprawdzić? Albo doprowadzenie ciepłego powietrza z kominka z dołu? podpowiedzcie coś Ewentualnie jaka jest minimalna grubość wylewki na podłogowe? Może jednak trzeba przerobić stopnie schodów...
  22. Tak, mam płyty PIR położone nakrokwiowo. Wszystkie kanały do rekuperacji są poprowadzone za tą ścianką kolankową.
  23. Witam, Chciałbym u siebie na poddaszu zastosować ogrzewanie ścienne, ponieważ mam już wylane schody i nie mogę za bardzo podnieść poziomu posadzki - a więc zwykła podłogówka odpada. Po podłodze powierzchnia to 100m2(11x9) a po ścianach 50m2 (ścianki "kolankowe" wysokie na 1,3m). Dach koperta skosy z każdej strony. Ma to być tylko pomieszczenie rekreacyjne z jakimś bilardem itp, więc wystarczy żeby było tam przynajmniej 20 stopni. Chciałbym zastosować wariant suchy tzn. włożyć styropian w te otwory w ściance i przyczepić do niego rurki a całość zakryć płytami GK. Moje wątpliwości są następujące. 1. Czy to się w ogóle sprawdzi? Czy moc grzania będzie wystarczająca? Są niby rozwiązania systemowe wzbogacone o jakieś metalowe lamele, które lepiej rozprowadzają ciepło po płycie GK, ale ceny ponad budżet. 2. Jaką średnicę rurek zastosować? Jak ma się to do kwestii odpowietrzania? 3. Czy można wykuć bruzdy w stropie i doprowadzić wodę do tych pętli położonych najdalej od rozdzielacza? Planujemy później i tak jeszcze wylać samopoziom około 1cm. Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki
  24. Witam, Z racji tego, że zastosowaliśmy ocieplenie nakrokwiowe mamy możliwość zostawienia odkrytej więźby dachowej i deskowania. Podsyłam zdjęcia jak to wygląda aktualnie. (nie mogę dodać przez forum, więc linki) Pomieszczenie będzie użytkowanie sporadycznie; jakiś bilard, siłownia itp https://imgur.com/a/DPbXRTq https://imgur.com/a/8VPeGlw Myślałem nad zakupem szlifierki taśmowej i oszlifowaniu wszystkiego co będzie w części widocznej. Potem (a może wcześniej?) trzeba by to jakoś zabezpieczyć i pomalować. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jak podejść do tematu? Jaka będzie najlepsza kolejność prac? Jakich preparatów i narzędzi będę potrzebował? Dziękuje za wszystkie wskazówki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...