Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nerialis

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Nerialis

  1. Czy na przyklejony do nadproży styropian można / należy zaciągnąć klej jeżeli rolety będą montowane w późniejszym czasie ? Czytałem, że nadproże po dociepleniu powinno być zlicowane / w jednej płaszczyźnie z oknem.
  2. Witam, chciałbym zapytać jaka wysokość okna dachowego będzie optymalna do ścianki kolankowej 104 cm ( razem z murłatą ) i kącie nachylenia dachu 40 st. Zastanawiam się nad 78 x 118 oraz 78 x 140. Mam jednak obawy, że przy większym wymiarze, górna krawędź okna może być za wysoko. Pozdrawiam.
  3. Podciag 40 cm jest liczony od góry stropu ( najczęściej * ), czyli jeżeli strop ma 14 cm to podciąg wyjdzie 26 poniżej - tyle belka będzie wystawać w stanie surowym z sufitu. I tak mając wysokość pomieszczenia np. 2,8m ( od podłogi na gotowo do sufitu - ale bez obniżenia np. płytami KG ), pod podciągiem będzie wysokość 2,54m. Całkowicie tego nie ukryjesz, chyba że masz bardzo wysokie pomieszczenia i znacząco obniżysz sufit płytami KG. * Można wyciągnąć ponad strop ale wtedy pojawiają się problemy z prowadzeniem instalacji na poddaszu w podłodze. Będzie to i tak tylko kilka centymetrów, max. 10 myślę.
  4. Powietrze musi się dostać do wnętrza - nieszczelności w oknach, drzwiach lub celowo zastosowane nawiewniki. Rozszczelnić okna, zamontować nawiewniki. Powietrze musi się wydostać na zewnątrz - drożne kanały wentylacyjne ponad dach, wentylatory mogą w tym pomóc. Zawołać kominiarza aby zbadał kanał. Któryś z tych elementów nie działa.
  5. I przy okazji sprawdź czy masz zapewniony prawnie ( poprzez służebność gruntową przejazdu, drogi gminne wewnętrzne ) 5 metrowy dojazd do tej działki z drogi publicznej. Inaczej nie dostaniesz pozwolenia na budowę. Piszę z własnego doświadczenia bo mam drogę utwardzoną pod samą działkę, wszystkie media ale brakuje 1m do wymaganych 5m i proszę ludzi o służebność na brakujący fragment.
  6. - Studnia chłonna powinna mieć głębokość ok 3m licząc od poziomu terenu, jednocześnie będąc 1,5m nad poziomem wód gruntowych.
  7. W tym roku przed budową przesuwałem zarówno garaż prostokątny 3m x 5m ( szkielet stalowy, ściany z płyt OSB + styropian ) jak i altankę drewnianą w kształcie ośmiokąta o boku około 1,5m. Też stare po kilkanaście lat. Nie były to jakieś imponujące odległości - raptem kilka metrów 1) Najważniejsze przygotować obiekt aby był stabilny / sztywny -> podczas pchania, ciągnięcia itp. nie rozwali się / ściany nie zostaną wyszarpane. - w tym wypadku przynajmniej u dołu słupów należało by je ze sobą skręcić wstawiając np. kantówki ( zrobiłem tak u siebie w każdym z przejść altany ) - później bym je uciął u podstawy a w nowym miejscu postawił na kostce, płytkach chodnikowych, bloczkach betonowych, drewno nie powinno mieć kontaktu z ziemią bo gnije. 2) U siebie przesuwałem oba obiekty ręcznie w 2 - 3 osoby poprzez stopniowe uniesienie całej konstrukcji do góry ściana po ścianie i ustawienie jej na rolkach wykonanych z pociętych rur - u mnie były z tworzywa ale o ściance co najmniej 1cm - nie mogą się zgiąć pod ciężarem. Następnie powoli pchałem, ciągnąłem małymi krokami podstawiając rolki dalej aż do miejsca docelowego. Gdybym miał więcej osób do dyspozycji to bym zwyczajnie podniósł wszystko i przeniósł. - nie wiem czy koparka tu pomoże gdyż złapanie altanki w jednym miejscu może ją po prostu zawalić, to już trzeba ocenić na miejscu.
  8. Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to jest z typowymi wymiarami bram garażowych segmentowych i montażem Planuję wstawić bramę o szerokości 2750mm np. Wiśniowskiego i tu pojawiają się pytania: 1) Jaka powinna być szerokość otworu na surowo - 2750mm ? 2) Co w przypadku chęci ocieplenia ościeża ( bo bokach ) styropianem 5cm, pomniejszam otwór w świetle po montażu bramy czy powinienem to właśnie uwzględnić już przy murowaniu i zrobić go odpowiednio większy np. 2850mm ? 3) Gdy będzie większy otwór to jak zostaną zamontowane prowadnice pionowe, bo do styropianu się nie będzie trzymać - jakieś haki ? 4) W projekcie jest otwór o szerokości 2800, będzie OK czy zmienić ? Na jaki - 2750 czy 2850? Zaczynają murować ściany nośne. 5) Niczym się nie przejmować i zostawić jak jest bo bramę dotną na wymiar ? Dziękuję za wszelkie informacje. Pozdrawiam
  9. Ściany fundamentowe mają zawsze izolację przeciwwilgociową po obu stronach, a po zewnętrznym obrysie budynku jest styropian hydrofobizowany, a wyżej już na ścianach nadziemia izolacja ze stryropianu grafitowego. Pomiędzy ścianami fundamentowymi a nośnymi jest izolacja przeciwwilgociowa. Nie ma termoizolacji. Budynek z użytkowym poddaszem. W garażu na suficie będzie przyklejony styropian od dołu stropu, gdyż nad nim znajduje się pomieszczenie mieszkalne. Dach wełna 20 + 10. Jest spadek terenu Północ - Południe, elewacje frontowa od mniej więcej zachodu wygląda tak:
  10. W powstającym budynku jednorodzinnym będzie garaż w bryle domu, nieogrzewany. 1) Na ścianie łączącej będzie wykonana izolacja ze styropianu 12cm. 2) Od gruntu nie chcę stosować styropianu, bo wtedy przy nieogrzewanym garażu temperatury są podobno niższe -> brak "źródła" ciepła z podłoża. I tutaj miałbym pytania : 1) Jak wylać chudy beton w garażu gdy jest on powyżej ścian fundamentowych ? Może głupie pytanie, jeszcze nie rozmawiałem z KB. a) wymurować wcześniej pierwszą warstwę ścian nośnych ? b) wykonać szalunek ? c) wylać później, razem ze stropem ? 2) Czy zalecane było by wykonanie izolacji ściany fundamentowej wewnątrz, na styku garażu i budynku ( zielony obszar )? Czy nie wpłynie to znacząco na straty ciepła. 3) Czy układ warstw w garażu jest prawidłowy - folia pod betonem ? Wykonany przeze mnie fragment przekroju:
  11. Nerialis

    Wycena SSO

    Także mogę powiedzieć, że to dobra cena, przynajmniej tak wygląda wstępnie. U mnie za domek 119 m2 pow. użytkowej (dom z poddaszem, dach dwuspadowy ) + garaż w bryle 22 m2 za stan surowy bez dachu wychodzi robocizna 66.900 - Śląsk. Ale z mojej strony jest tylko zapewnienie wody i prądu. Co musiałbyś jeszcze doliczyć, uzgodnić: 1) Kierownika budowy 2) Geodetę do wytyczenia budynku 3) Narzędzia - betoniarki, zagęszczarki itp. 3) Koparkę do wykopu i późniejszego zasypania, obsypania budynku 4) Izolacja ław i fundamentów nie jest także nigdzie uwzględniona 5) Drenaż jeśli potrzebny 6) Wyprowadzenia do wody, kanalizacji, prądu - przepusty w fundamentach Później oczywiście jeszcze: 7) Wykończenie dachu i komina jeśli będzie: okna, rynny, oblachowania, heblowanie, malowanie itp.
  12. Witam, Chciałbym zapytać jaki kominek wentylacyjny użyć do wyrzutu powietrza z rekuperacji ? Chciałbym uniknąć budowy dodatkowych 2 kanałów murowanych z kształtek ( problem z miejscem ) Czy takie rozwiązanie jest odpowiednie ? - a konkretnie zastosowanie dwóch takich kominków aby zapewnić odpowiedni przekrój ( kanał z reku ma 200mm ) https://domwent.pl/pl/p/Kominek-wentylacyjny-z-odplywem-kondensatu-do-dachowki-betonowej-W18-WiroventPRO-150-Braas%2C-Euronit%2C-IBF%2C-Prodach%2C-Nelskamp%2C-Benders/3630 Inne rozwiązania także mile widziane.
  13. Ścianka kolankowa to 90 cm + Murłata - > na gotowo ok. 102 cm. Łóżko było tak ustawione, że po lewej stronie jest miejsce by spokojnie stanąć ( osoba 180 cm ). Jeśli chodzi o zlew, to tak naprawdę wszystko zależy od tego ile miejsca zajmie rekuperator. Wiem, że fajnie było by go to tam mieć. Zobaczę jak to będzie wyglądać, ale chyba jednak pozostanę przy obecnym układzie. Rzeczy z lodówki będę wykładał na wyspę i tam też wykonywał wszelkie prace. Blaty za wysoką zabudową ( Lodówka + Piekarnik / Cargo ) poprzez płytę aż do zlewu będą raczej zastawione różnego rodzaju elementami. A co jakby tak odwrócić wyspę o 90 stopni ? Faktycznie, dziękuję. Musiałem czegoś sobie nie zapisać bo już to raz zmieniałem.
  14. Rozumiem, że chodzi o możliwość wykorzystania przestrzeni pod oknem na np. biurko ? Cena oczywiście też jest niższa i odpada balustrada Dzięki, przemyślę to raz jeszcze choć chciałem jakoś uniknąć ustawienia łóżka pod skosami. Tutaj chciałem aby łazienka była blisko wejścia do domu i z dala od salonu i jadalni. Również często się z niej korzysta nawet gdy na nogach są już buty. Była jeszcze opcja, w której łazienka i schody zostały zamienione miejscami. Tak.. niby wcale nie mała kuchnia a mam z tym problem. Nie chcę niczego umieszczać na wyspie. Wnęki zrobiłem na planie po 65 cm, 70 było by pewnie optymalnie ale jak sam będę robił zabudowę to powinienem się zmieścić. Postaram się zyskać kilka centymetrów. Zrobić drzwi wejściowe, z wiatrołapu i do łazienki nie w jednej osi ? Dziękuje za wskazówki.
  15. Wstęp: Planuje budowę domu według własnego pomysłu. Nie jest to nic innowatorskiego, po prostu do działki którą posiadam nie udało mi się znaleźć nic odpowiedniego lub projekt wymagałby daleko idących zmian. Ponadto siostra pracuje w branży budowlanej jako konstruktor, więc wykonanie projektu indywidualnego wydaje mi się najlepszą opcją. Niestety konstruktor to nie architekt więc układ pomieszczeń muszę opracować samodzielnie. Lokalizacja: Załączam mapkę, na której zaznaczyłem działkę ( około 27m x 27m ) oraz planowaną lokalizację domu. W związku z tym, że wjazd znajduje się od zachodu / południowego zachodu, dom chciałbym umieścić jak najbardziej wgłąb działki w kierunku północnym z pozostawieniem miejsca za domem na istniejący garaż blaszany który przekształci się docelowo w warsztat / skład na narzędzia ogrodowe. Jeśli chodzi o kształt domu, to nie podobają mi się kompletne stodoły z dachami bez okapów oraz ustawienie kalenicy prostopadle do wjazdu zatem wybór padł na kształt prostokątny z dłuższym bokiem równoległym do drogi. Parter: Strony świata / położenie słońca wskazują na umieszczenie salonu od strony frontowej, doświetlonej z dwóch stron. Kuchnia na tyle z jadalnią obok. Łazienka przylegająca do kuchni aby skupić instalacje w jednym miejscu. Garaż i wiatrołap cofnięty aby zapewnić zadaszenie na wejściu i aby nie był to 100% klocek. Tył domu wydłużony o 60 cm aby było więcej miejsca na zabudowę w kuchni i prysznic na parterze. Gdyby ktoś miał pomysł jak jednak pomniejszyć budynek w tym miejscu ( zwłaszcza ustawić później kuchnię ) byłbym szczególnie wdzięczny. Łazienkę można by wtedy przesunąć i zrównać ze ścianą ( przejście 120 cm ) a drzwi z wiatrołapu otwierać w drugą stronę. Piętro: Na piętrze, dwa pokoje 1-os. od strony południowej-wschodniej. Mam nadzieję, że nie będzie potrzeba montażu okien połaciowych ale przewidzę to w rozstawie krokwi dachowych. Brak okien w domu sąsiada od tej strony. Łazienka i pralnia umieszczone nad łazienką i kuchnią z parteru w jednym pionie wod-kan. W pralni zabudowany piec CO na gaz oraz rekuperator. Wywiew z reku poprzez dwa kanały wentylacyjne na dach. Jeden kanał przewidziany na okap kuchenny a 4. na piec. W otwartej przestrzeni znajdzie się biurko / stanowisko pracy - wiem blisko drzwi z łazienki. ( Miałem wcześniej wariant gdzie Łazienka z Pralnią były zamienione miejscami ale teraz wydaje mi się, że jest jednak lepiej ) Okno dachowe zapewni światło na piętrze i schodach. Brak ściany przy schodach i to miejsce sprawi, że nie będzie się chodzi jak w labiryncie. W trzecim pokoju będzie sypialnia 2. osobowa z garderobą. Wyższa ścianka kolankowa ( ze względu na przesunięcie ściany ) umożliwi zabudowę dwóch szaf po bokach i wysokich komód na środku. Oprócz okna balkonowego w ścianie szczytowej zastanawiam się nad co najmniej jednym oknem dachowym. Bez niego chyba będzie ponuro przy samym balkonie 110x220 cm. Jeżeli dotrwałaś / dotrwałeś do końca tego posta, daj znać co myślisz. Nie zwykłem się obrażać, a w internecie też łatwiej coś napisać. Dla każdego myślącego o własnym domu i później budującego jest to spore wydarzenie w życiu, dlatego za wszelkie uwagi i konstruktywną krytykę, które być może pomogą mi uniknąć różnych błędów, już teraz dziękuję.
  16. Informacja od Pani w Punkcie Obsługi Klienta z Tauronu z tego tygodnia: Przypisanie do taryfy C ( tzw. prąd budowlany ) lub G ( gospodarstwo domowe ) następuje w oparciu o informacje od montera gdzie została zabudowana skrzynka elektryczna po naszej stronie. Jeżeli na działce znajduje się niezadaszona eRBetka to dostaniemy C, jeżeli mamy ją zabudowaną w garażu lub jakiejkolwiek altanie ( pani mówiła nawet o dwóch słupkach z daszkiem ) to otrzymamy G. Dodatkowo, najlepiej jest to zrobić zanim zaczniemy budowę. Również mając garaż lub altanę można od razu podpisać umowę na docelową moc np. 14kW aby od początku zabudowali zabezpieczenie 25A gdyż w taryfie G nie ma opłaty od mocy. Nie będzie to wymagało dodatkowych opłat przy późniejszym jej zwiększaniu. W przypadku taryfy C ( gdyby z jakiś powodów tak się stało ) jest możliwość podpisania umowy na mniejszą moc na czas budowy niż docelowo wnioskowana aby nie płacić kosmicznego abonamentu.
  17. Ktoś się orientuje jak kształtują się obecnie ceny za prąd budowlany w Tauronie ? Znalazłem tylko taki wpis w artykule z przed kilku dni : Tauron – taryfa budowlana firmy Tauron prezentuje się dość atrakcyjnie. W ofercie całodobowej płacimy 0,3752 zł/kWh. Comiesięczna opłata handlowa wynosi w tym wypadku 22,00 zł. Opłaty Tauron w taryfie C12a wynoszą odpowiednio 0,4604 zł/kWh w godzinach szczytu oraz 0,3262 zł/kWh poza godzinami szczytu. Opłata abonamentowa również wynosi 22,00 zł miesięcznie. W ofercie operatora brakuje taryfy C12b. Przed moją działką znajduje się skrzynka przyłączeniowa podwójna ( sąsiad musiał taką postawić lata temu przy budowie domu) więc ... - Chyba nie powinno być problemu aby się wpiąć ? - Ile czasu może trwać wykonanie takiego przyłącza tymczasowego ? - Co jest do zrobienia po stronie użytkownika ? Dostałem też warunki na przyłącze docelowe ale termin to rok 2021 ... chciałbym zacząć wcześniej.
  18. W którym miejscu umowy na przyłączenie jest informacja, że będzie to taryfa G11 ? Grupa V mówi tylko że - to podmioty ubiegające się o przyłączenie do sieci, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63A. Umowa o dostarczanie energii elektrycznej będzie dopiero zawarta po zakończeniu prac - w terminie do 14 dni od realizacji przyłącza. Czy nie wtedy dopiero będzie określona taryfa ?
  19. Witam, poszukuje informacji czy możliwe jest wykonanie ściany tylko pomiędzy połaciami dachu z płyty OSB ( plus standardowo ocieplenie od zewnątrz ). Płyta przybita do krokwi z obu połaci dachów. Widziałem, że ogólnie można wykonywać pełne ściany szczytowe z płyt OSB. Czy konieczne jest jednak murowanie pełnej ściany od stropu az po szczyt ? Jeżeli tak, to czy musi to być ściana nośna ( najgorsza opcja ) skoro i tak nie jest połączona bezpośrednio z dachem ? Zaznaczona ściana:
  20. Ściany nośne najpewniej są: A) w linii pionowej między sypialnia a salonem B) w linii poziomej nad kotłownią aż po kuchnie Dodatkowo między nimi nad centralnym punktem domu po wyjściu z wiatrołapu będzie rozciągnięta belka - podciąg. Na szkicach w katalogach się jej nie pokazuje.
  21. 1. Nad organizacją poddasza jeszcze pracuję choć ogólna koncepcja raczej się nie zmieni: łazienka, schody i schowek od północy a pokoje od południa i zachodu. Pokoje będą miały powierzchnię użytkową 12 - 13 m2. Powiedziałbym, że to taka średnia wartość ale większość życia spędziłem w pokoju 9,5 m2 i było ok. U siostry pokoje od dzieci na poddaszu mają podobną powierzchnię ze skosami jak te co wyjdą tutaj i wydają się być wystarczające. 10 - 11,5 m2 powierzchni z wysokością > 2,2m oraz 4 m2 - 5 m2 powierzchni z wysokością 1,4m - 2,2m Zapewne można by wydzielić 3 większe pokoje + łazienka. Na dzień dzisiejszy trudno to ostatecznie ustalić gdyż nie posiadam dzieci. 2. Zdaję sobie sprawę, że koszt okien dachowych będzie spory jednak wstawianie okien naprzeciwko sąsiada oraz od północy / północny zachód raczej nie będzie korzystne. 3. Grzać chcę gazem. Gazownia zobowiązała się trochę rozbudować sieć dla sąsiada, który chce zrezygnować z węgla. Myślę, że wniosek z mojej strony tylko to przyspieszy.
  22. Aktualny Temat z nowym układem: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360880-Projekt-domu-Pro%C5%9Bba-o-ocen%C4%99-uk%C5%82adu-pomieszcze%C5%84-i-sugestie&p=7895725#post7895725 ------------------------------------------------------------ Witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post, nie mniej bardzo proszę o porady i konstruktywną krytykę na temat projektu. Do założenia tematu zachęciły mnie przeczytane opinie i uwagi użytkowników w temacie "JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRAĆ-wątek-dla-zmagających-się-z-wątpliwościami" Wstęp: Planuje budowę domu według własnego pomysłu. Nie jest to nic innowatorskiego, po prostu do działki którą posiadam nie udało mi się znaleźć nic odpowiedniego lub projekt wymagałby daleko idących zmian. Ponadto siostra pracuje w branży budowlanej jako konstruktor, więc wykonanie projektu indywidualnego wydaje mi się najlepszą opcją. Niestety konstruktor to nie architekt więc układ pomieszczeń muszę opracować samodzielnie. Lokalizacja: Załączam mapkę na której zaznaczyłem działkę ( około 27m x 27m ) oraz planowaną lokalizację domu. W związku z tym, że wjazd znajduje się od południowego zachodu, dom chciałbym umieścić jak najbardziej wgłąb działki w kierunku północnym z pozostawieniem miejsca na istniejący garaż blaszany który przekształci się docelowo w warsztat / skład na narzędzia ogrodowe. Jeśli chodzi o kształt domu, to nie podobają mi się kompletne stodoły z dachami bez okapów oraz ustawienie kalenicy prostopadle do wjazdu zatem wybór padł na kształt prostokątny z dłuższym bokiem równoległym do drogi. http://imagizer.imageshack.us/a/img923/2272/wDYJA0.png Parter: Strony świata / położenie słońca wskazują na umieszczenie salonu od strony frontowej, doświetlonej z dwóch stron. Kuchnia na tyle z jadalnią obok. Do czego nie jestem przekonany to łazienka z przodu domu zmniejszająca wiatrołap. Wolałbym ją umieścić gdzieś na tyłach, kosztem pomieszczenia gospodarczego. Z drugiej strony wykluczam umieszczenie schodów od strony frontowej. Jakieś pomysły ? http://imagizer.imageshack.us/a/img923/5002/ZtH9Zj.png http://imagizer.imageshack.us/a/img923/5002/ZtH9Zj.png Piętro: Na piętrze, z pokojami od strony południowej nie mam problemu. Można doświetlić pomieszczenia zarówno oknami fasadowymi jak i połaciowymi. Brak okien d domu sąsiada od tej strony. Łazienka może być umieszczona z tyłu z jednym oknem dachowym. Większy problem mam z dwoma pozostałymi pomieszczeniami. W jednym można wstawić tylko okna dachowe, w drugim z kolei nie widzę sensu dodawać okna od północy w ścianie bocznej gdzie ponadto sąsiad ma swoje okna - co mi tam będzie zaglądał. Są tu jakieś inne opcje ? http://imagizer.imageshack.us/a/img921/8058/L8mp2W.png http://imagizer.imageshack.us/a/img921/8058/L8mp2W.png Widok na domek od południa: http://imagizer.imageshack.us/a/img924/8629/dbjr1Y.png http://imagizer.imageshack.us/a/img924/8629/dbjr1Y.png
×
×
  • Dodaj nową pozycję...