Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

X_ray

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    33
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez X_ray

  1. No tak ,ale kolega nie grzałby grzałką bo ma pompę ciepła i dla tego wydaje mi się lepszą inwestycją w fotowoltaikę która zasili pompę niż kolektory. Jak miałbym grzać wodę grzałką to wolałbym chyba przepływówkę założyć.
  2. Też mam kolektory (próżniowe 40 rur) i pompę ciepła, ale tylko dla tego że kolektory miałem wcześniej (podobnie jak u kolegi marcinbbb wiszą już ponad 10 lat) i szkoda mi było ich wywalać. Do pompy i tak musiałem nowy zbiornik kupić więc kupiłem z 2 dużymi wężownicami. Jeżeli miałbym kupić teraz kolektory to uważam że szkoda kasy, to już lepiej zainwestować w fotowoltaikę.
  3. Styczeń 842kWh w tym 175kWh CWU . Temp w domu 22-23st
  4. Dzięki Panowie za wszystkie sugestie i podpowiedzi, bardzo mi pomogliscie.
  5. Z tą rozbudową to już osiągam limit, bo mam 6kWp na dachu więc więcej będzie przekroczenie granicy opłacalności. Dodatkowo mam problem z miejscem żeby upchać coś więcej. Teraz planowałem dołożyć 8 paneli na gruncie i kombinowałem, że dam 4 za domem i 4 przed chatą, wszystkie skierowane na południe. Sprawdziłem tego konfiguratora którego polecił kolega d7d i wyszło że ten falownik 4.5 daje radę, tyle że nie pozwala mi na rozdzielenie po 4 panele. Za każdym razem poprawia mi że ma ją być w jednym łańcuchu, a myślałem że skoro ma 2 wyjścia to mogę do każdego podłączyć 4sztuki.
  6. W zasadzie to parametry mają identyczne, po 2 trackery, sprawność 3kW ma 96.5% 4.5kW ma 97%, napięcie zadziałania mają jednakowe 200V, o MPPT nic nie znalazłem. Co masz na myśli " jak pasują do tego wybrane panele"? Myślałem że jakie bym nie wziął to będą pasować
  7. Cześć, planuję rozbudowę swojej Fotowoltaiki o ok. 4kWp, nie wiem do końca czy to będzie 3.6 czy równe 4. Chcę kupić falownik Froniusa i do wyboru mam w tej samej cenie( różnica może 100zł) 4.5kW lub 3kW oba trójfazowe. Wszędzie czytam że optymalnie jest wówczas gdy moc paneli jest przewymiarowana od falownika o jakieś 20%, ale czy to oznacza że jeżeli będę miał większy falownik od instalacji to będzie ona gorzej pracować, będę miał z niej mniejsze uzyski niż przy mniejszym falowniku? Jeżeli chodzi o ekonomię to rozumiem że jeżeli miałbym kupić droższy i większy falownik to może nie mieć to sensu, ale jeżeli są w tej samej cenie, to który lepiej wybrać? Dodam że w grę wchodzą te 2 które wymieniłem wyżej , wiem że jest jeszcze wersja o mocy 3.7kW ale jest ona droższa od tych dwóch.
  8. Ja mam zbiornik 300l i z 38st do 48st nagrzewa 20-30min( nie mierzyłem z zegarkiem w ręku, ale bardzo szybko). Pierwsze grzanie zbiornika wiadomo dłużej.
  9. U mnie Panowie za grudzień 1024kWh CO +CWU odczyt z podlicznika, pompa pokazuje jakieś 50kWh mniej czyli 970. Wł/Wył przez cały okres od października wychodzi j 2.7/h -mogło być lepiej.
  10. U mnie ustawione na 48*C, zbiornik 300l Joule 3.2m2 wężownica. 5 osób + pies i po skończeniu grzania na zbiorniku 50* i zauważyłem że musi ze 3x na dobę dogrzewać. Wydaje mi się to trochę dużo, ale 3 baby w domu rozwalają system.
  11. Zamówiłem swojego monobloka z końcem marca, z montażem na sierpień. Do tej pory jeszcze nie mają maszyny i nie wiedzą do końca kiedy przyjdzie, a sprzęt zamówiony został w tym samym dniu kiedy przelałem na niego kasę ponad 3 miechy temu. Wydawało mi się że to ostatni dobry moment na inwestycję, ale chyba spóźniłem się ze 2-3 miesiące. Jak bym teraz zamawiał to bez szans na montaż w tym roku, tak mam nadzieję że może jeszcze się uda. Ogólnie jest lipa.
  12. Kurcze to lipa, myślałem że jak baniak jest z 2 wężownicami- bo jedna pod kolektory słoneczne ( więc nie jest typowo tylko do pompy) to może się uda
  13. Mam małe pytanko. Do dofinansowania łapię się na poziom podstawowy, wnioskuję o dotację na wymianę źródła ciepła na pompę pw i z tego tytułu mogę otrzymać 13500zł, oraz na modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z czego dodatkowo mogę uzyskać 4000,czy 4500zł. Sam koszt pompy i jej montażu wystarczy żeby zgarnąć te 13500zł. Osobno kupiłem zasobnik cwu ,bo pomyślałem że może udałoby się go wciągnąć do kosztów modernizacj instalacji cwu. Macie jakąś wiedzę czy przejdzie taki pomysł?
  14. No u mnie przyłącze jest chyba 16,1kW. Dodatkowo wszystko na prąd- indukcja, piekarnik, pompa studni głębinowej, pompa oczyszczalni, trójfazowy podgrzewacz wody 12kW( teraz bedzie odłączony ale w rezerwie zostanie) i inne pierdoły. Do jednofazowej musiałbym wydzielić jedną fazę tylko pod pompę wszystko poprzepinać w skrzynce plus kabel 6mm, więc mie wiem czy gra warta świeczki
  15. A wybrałem Althermę 6 kW bo w zasadzie moc Panasonica SDC J 9 kW waha się między Althermą 6 kW a Althermą 8 kW. Przy tym Panasonic ma grzałkę 3 kW, a ja zamówiłem Althermę z grzałką 9 kW. To było 2 lata temu, teraz posiadając obecną wiedzę może wybrałbym LG Therma V 7 kW (z grzałką 6 kW). Bo jest tańszy Ewentualnie Może LG 9 kW przy małej różnicy w cenie zakupu. No właśnie miałem taką samą sytuację, powiedzieli że mogą mi zamontować co będę chciał ale na własną odpowiedzialność i że pompa z jednym wentylatorkiem z ich doświadczenia sobie nie poradzi z takim dużym domem i nie biorą odpowiedzialności za niedogrzanie chałupy. Druga firma powiedziała że sama 9ka Panasonica to takie niezbędne minimum bez jakiegokolwiek zapasu i że T-cap będzie lepszym wyborem bo będzie pracował na niewyżyłowanych obrotach. Co do ceny to między zwykłą 9kW a T-capem jest tylko 1000zł różnicy więc jeszcze pół biedy ,problem pojawił się niestety z tego względu że u mnie wszystko na prąd, zabezpieczenie na styk i z jednofazowym T-capem mogłoby być słabo i musiałem wziąć 3fazowego, a tu już różnica w cenie to 3tyśki i to już mnie trochę zabolało:(. Cóż od dwóch lat się zbierałem z tą pompą, teraz klamka już zapadła, pompa opłacona więc nic nie zmienię, mam tylko nadzieję że jak Ty to Marco36 mówisz jakoś strasznie się nie przejadę, bo to nie mała suma i szkoda kasy i później nerwów że miało być tak pięknie a jest do kitu.
  16. Mam bufor 100l bo moje aluminiowe grzejniki mieszczą w sobie z jakieś 50l wody, a to za mało dla t capa. Na forum jest napisane trochę o taktowaniu, a i instalatorzy też o tym ględzą, więc co się dziwić że tacy laicy jak ja mają pewne obawy. Twój post Arturo trochę mnie uspokoił w tej kwestii, dzięki. Druga sprawa, to chyba jednak może być pompa za duża(pomijając taktowanie), bo bedzie wtedy zużywać więcej prądu niż mniejsza która też dawałaby radę.
  17. W ciepło właściwe miałem podobny wynik C.O+CWU wyszło mi 7.3kW ale pow. ogrzewana 190m2 i wszystko na grzejnikach. Zrobiłem OZC u Kolegi z naszego forum i okazało się że dobrym wyborem będzie Panasonic 9kW . Po zapytaniu kilku firm i przedstawieniu im parametrów chaty, wszystkie stwierdziły że lepszy(bezpieczniejszy) będzie 9kW T-cap 3 fazowy. W obecnej chwili czekam na dostawę T-capa 9kw 3 fazy monobloka i mam nadzieję ze nie będzie za duży i że nie będzie taktować
  18. Zamówiłem u ASOLTA z 1,5 miesiąca temu ozc i zapłaciłem coś ok 450 zł jakby kosztowało 1000 zeta to na pewno bym się nie zdecydował. Jak kosztuje gdzie indziej nie sprawdzałem i nie wiem. To tylko takie moje nic nie znaczące świadectwo Pozdrawiam kolegów.
  19. Fajnie, dzięki. Pompa i jednostka zewnętrzna będą na jednym poziomie, a odległość między nimi z jakieś 6m( nie wiem czy to się patrzy po prostej czy jak pójdą przewody po ścianach? ). Oni przewidzieli u mnie 1 pompkę obiegową więc chyba jedna starczy. No i pompa z ich wyceny to 1fazowa a szczerze to wolałbym 3 fazową.
  20. Tyle powinna rocznie(teoretyczne) wyprodukować . Pewnie powinienem napisać 5.89Kwp Solary zamontowane są na południowej ścianie, ale są zacienienia i nie pracują już tak super jak na dachu no ale zawsze to coś. Mam jeszcze miejsce na 5 paneli i mam te panele, czekam tylko aż firma która montowała mi instalację znajdzie czas żeby dołożyć te 5 szt. co pewnie szybko nie nastanie. Nie liczę na to że PC mi się kiedyś zwróci i nie chcę wywalać ponad 30k na pompę, 25 to jeszcze ujdzie no i liczę na dotację ,czyli pompa nie wyniosłaby 25 tylko z 16k
  21. Bufor jest oryginalny, a w opisie bojlera jest podana wężownica 3,2m2 i 1,1.Też wydaje mi się trochę dużo, samą pompę wycenili na 20k netto i to po upuście 1000zł(oczywiscie nie wierze w takie rabaty) , a tak jak piszesz to zwykła pompa
  22. - Jak liczyłem na ciepło właściwe to całość wyszła coś koło 14500kWh , ogrzewanie + woda 9kW - na zbiornik jest na pewno osobna gwarancja, źle napisałem z tą gwarancją, dają 5 lat na na pompę i sprężarkę - druga wężownica jest mi potrzebna bo mam kolektory słoneczne ,które chciałbym sobie zostawić - o przeglądach nie mam informacji od firmy, ale u kolegi ta firma montowała podobną pompę i za przeglądy płaci 200zł rocznie - 19 paneli longi 310W + falownik Fronius Symo 5.0-3-M
  23. Hejka, Jestem po pierwszej wycenie sprzętu. Panowie z Wrocka wyliczyli mi zapotrzebowanie na ciepło 7KW, zaproponowali Panasłonika Aquarea High Performance J w splicie 9KW na gazie R32, zbiornik 300l Jule z kwasiaka i 2 wężownicami , bufor 50l filtr odmulający + montaż za 32tyś 5 lat gwarancji na całość. Trochę sporo, ale z drugiej strony sam zbiornik kosztuje pewnie ponad 5k a wolałem mieć ze stali nierdzewnej i nie bawić się w anody. Co Wy na to?
  24. Powiem Wam szczerze że nie spodziewałem się że to taki trudny temat. Dopuki nie zacząłem o tym wszystkim czytać myślałem że pójdę do sklepu, wybiorę jakiś fajny sprzęt jak z piecem, jakiś Pan Staszek mi to podłączy i po kłopocie, a tu na tyle szczegółów trzeba zwrócić uwagę że masakra, do tego rodzaje tych pomp które różnią się literką w nazwie jak np w Panasłoniku wersja H wersja J. Wybierzesz za małą to lipa za dużą też lipa . R Chyba najbardziej pasowałby mi Daikin bo jest cichy przynajmniej na papierze, no ale znowu droższy od Pansa, same dylematy.
  25. Przeliczyłem sobie grzejniki (wszystkie mam aluminiowe + jedna drabinka w łazience) - mam łącznie 88 żeberek (drabinkę policzyłem jako 5 żeberek żeby jakoś ją ująć) . Wyczytałem że moc jednego żeberka przy temp. 50st wynosi 78,5W , zaokrągliłem do 80W bo jest temp 50 a nie 55st 88x80W=7040W x 0,59 =4153,6W Mało? Mam w odwodzie jeszcze z 10 żeberek które mogę dorzucić i dodatkowo jeszcze dokupię jakby co. Zastanawiałem się jeszcze jakby pogodzić te moje kolektory z pompą, szukałem jakiegoś zbiornika do pomy ciepła z 2 wężownicami i za bardzo nie ma w czym wybierać ,bo albo jest bojler z jedną dużą wężownicą albo z dwiema małymi, a to lipa z tego co piszecie. Pomyślałem że może (skoro zbiornik i tak muszę kupić ) to zostawiłbym ten od kolektorów i z niego zasilił ten od pompy, tylko czy to będzie działać ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...