Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lkowal

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez lkowal

  1. Ok, czyli deweloper w takim wypadku wykorzystuje taki przepis na swoją korzyść sprzedając mieszkanie, które w na pierwszy rzut oka jest funkcjonalne a w praktyce klient dostaje mieszkanie z korytarzem/przedpokojem w którym ma wnękę na szafę, której nie może wykorzystać jeśli chciałby zaprojektować aranżacje zgodnie z przepisami. Dopytam jeszcze czy jeśli mamy np. korytarz o długości 6m to zawężenie na odcinku 1,5m może pojawić się np. dwukrotnie? Czy te podane 1,5m powinno traktować się jako suma na całej długości korytarza?
  2. Witam, Mam pytanie jak się mają warunki techniczne określające szerokość korytarza w mieszkaniu do dodatkowego wyposażenia? Korytarze stanowiące komunikację wewnętrzną w mieszkaniu powinny mieć szerokość w świetle co najmniej 1,2 m, z dopuszczeniem miejscowego zwężenia do 0,9 m na długości korytarza nie większej niż 1,5 m. Jak powinno traktować się zawężenie takich przestrzeni przez meble wolnostojące lub zabudowy meblowe pod wymiar jak np. szafy? Często mieszkania na rynku deweloperskim posiadają długie korytarze, które spełniają ten zapis poprzez wnęki poszerzające szerokość takiego korytarza. Wspomniane wnęki są również naturalnym i najczęściej jedynym możliwym funkcjonalnie miejscem na lokalizacje szaf. Jak w takiej sytuacji traktować warunki techniczne? Czy projektant takiego wnętrza mieszkalnego powinien w tej sytuacji szukać innych rozwiązań? Czy nie ingerując w projekt budowlany, nie wprowadzając zmian w układzie funkcjonalnym, a jedynie aranżując lokal wyposażeniem meblowym podlega to zmianie szerokości korytarza w rozumieniu warunków technicznych? Z góry dziękuję za pomoc.
  3. Jeszcze mam pytanie czy ewentualnie jakiś zapis w projekcie pozwoli na zrzucenie odpowiedzialności na klienta?
  4. Tak, jak najbardziej się zgadzam - niestety kilka projektów poszło już z naniesionymi przeze mnie wytycznymi klientów. Jedyne co mam na swoją obronę to treści maili klientów, w których informuje o niezgodności takich rozwiązań. Przykładów jest sporo. Jeśli chodzi o aspekt wizualny to np. gniazda do pralki wykonane na wys. 1.40m są automatycznie chowane przez klientów za pralke na wysokosc okolo 70cm. Jeśli chodzi o aspekt funkcjonalny to mam np. łązienkę, gdzie z jednej strony mam zabudowę meblową, z drugiej kabine prysznicową, pomiędzy szafkę umywalki około 70cm, bateria podtynkowa montowana na lustrze a klientka chce gniazda pod blatem umywalki, tak samo włączniki - tak naprawdę nie ma miejsca na ich montaż w tym układzie i to staram się wytłumaczyć klientowi jednak jest jak jest... Jeśli dokumentacja ma być w 100% zgodna z normami i przepisami to ok, wiązało się bedzie to tak czy inaczej z dodrukowaniem rysunków zamiennych dla wykonawcy na życzenie klienta(goły rysunek, bez podpisów itp.)
  5. Dziękuję za odpowiedź - upierdliwa sprawa bo wiąże się z koniecznością wykonania podwójnej dokumentacji projektowej.
  6. Witam, Chciałbym się poradzić w jednej kwestii... Mianowicie jestem architektem i zajmuje się projektowaniem wnętrz. Wykonując projekt wnętrz jednym z rysunków jest schemat wykonawczy instalacji elektrycznych(nie posiadam uprawnien do projektowania instalacji elektrycznej), na którym pokazuję lokalizację gniazd elektrycznych, włączników oraz punktów oświetleniowych. Określam tam również wysokości gniazd elektrycznych. Przy projektowaniu instalacji elektrycznej w łazience okreslam gniazda szczelne IP44 oraz odległości pilnując stref bezpieczeństwa od poszczególnych urządzeń oraz wysokości gniazd. I tutaj pewne rozwiązania zgodne z zasadami projektowania instalacji elektr. spotykają się z negatywnym odbiorem klientów - klienci mają swoje oczekiwania, swoje pomysły i chcą aby były uwzględnione mimo informacji o braku zgodności z normami. I żeby tutaj było wszystko jasne, sam uważam, że większość z tych rozwiązań jest w 100% rozsądne, wpływa na funkcjonalność czy estetykę. Problem jednak mam z tym, że koniec końców na projekcie pokazuję rozwiązania niezgodne z przepisami(o ile w lokalach mieszkalnych jakieś są respektowane). Jak to się ma do odpowiedzialności prawnej za takie rozwiązania? W przypadku awarii spowodowanej takim projektem to ja staje się osobą odpowiedzialną za tą realizację, ponieważ na moim rysunku są takie a nie inne rozwiązania. Czy do projektu powinienem wykonać instalacje zgodną z przepisami a dodatkowo przekazac klientowi rysunki zamienne z instalacja uwzgledniajace wszystkie jego zyczenia? Wprowadzić w opisie jakąś notkę na ten temat? Będę wdzięczny za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...