Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czarownik199

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

czarownik199's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, czy mógłbym poprosić o kontakt do instalatora który instalował u Pana rekuperator? Jeżeli może zapytać ile to wynioslo ? Dziękuję pozdrawiam
  2. To prawdopodobnie pytanie, na które nie da się konkretnie odpowiedzieć bo jest dużo zmiennych... ale na jaką wilgotność w domu mogę liczyć jeśli mam entalpiczny rekuperator (izzi 302). Nie suszę prania (mam suszarkę), nie myłem ostatnio podłogi, rodzina 2+2 przez większość dnia jest nieobecna... no ale liczyłem na >40%. Mój higrometr pokazuje teraz 36%, podczas mrozów było prawie tak samo. Reku chodzi ciągle na 30%. Jakie wilgotności osiągacie?
  3. Są 4 rurki, średnica wewn. tak ze 4mm, każda wyprowadzona zaraz obok wymiennika. Jeśli dobrze ogarniam to należałoby mierzyć różnicę ciśnień przed i za wymiennikiem, czerpnia-nawiewy oraz wyrzutnia-wyciągi. Następnie należałoby tak regulować obroty wentylatora, aby te dwie różnice ciśnień były sobie równe, bo wtedy także strumienie powietrza będą równe. Rurki trzeba wyprowadzić zaraz obok wymiennika, a nie na króćcach reku, bo wtedy opory filtrów i wentylatory wpłyną na pomiary. Pomiary pewnie da się dość łatwo zrealizować... większy problem to jak to połaczyć z elektroniką reku, żeby obroty były korygowane automatycznie.
  4. Witajcie, Kilka dni temu stałem się posiadaczem iZZi 302 ERV, czyli młodszego brata reku który omawiacie w tym wątku. Zrobiłem kilka zdjęć - może komuś sie przydadzą. [ATTACH=CONFIG]452151[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]452152[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]452153[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]452154[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]452155[/ATTACH] Jest wymiennik Core, wentylatory Ebm-papst - pewnie takie same jak u Was. Są wyprowadzone rurki i podłączenia na potrzeby modułu równoważenia przepływu - wystarczy go wpiąć obok płytki elektroniki - ale cena modułu skutecznie mnie zniechęciła do zakupu. Instalację wykonałem sam, ale samą instalację reku i regulację przepływów zrobił fachowiec. Dzięki jego rabatom u producenta i różnicy w VAT wyszło sporo taniej, a na dodatek mam fakturę, potwierdzony fachowy montaż (w warunkach gwarancji jest to wymienione jako warunek uznania gwarancji), zrobioną regulację... takze sytuacja win-win Mam też kilka pytań, kwestii do przemyślenia, może mi pomożecie. 1. Reku i większość kanalów są umieszczone na stryszku, który dociepliłem 15cm wełny między krokwiami i teraz w czasie mrozu -15*C na zewnątrz jest tam temperatura ok. 7*C. Przekonałem się już, że takie ocieplenie nie jest wystarczajace bo: - temp. w domu to ok. 21*C, a reku wskazuje, że wywiewane powietrze ma ok, 16*C, więc gubie w kanałach ok 5*C - reku wskazuje temp powietrza nawiewanego ok. 13*C, a po umieszczeniu czujnika w anemostacie nawiewnym zmierzyłem 11*C, więc tu też trace ze 2-3*C. Czeka mnie zatem docieplanie tych kanałów, planuje okrecać je wełną np. 8cm powleczoną folią alu a reku obłożyć styropianem 10cm. Czy to wystarczy, czy potrzebuje z 20cm? 2. Ciekawi mnie kwestia rozmrażania wymiennika. Przy temp. poniżej -10*C niemal bez przerwy wyświetla się ikona odszraniania, ale jednocześnie sterownik podaje że oba wentylatory pracują zgodnie z harmonogramem (zazwyczaj 30%), czyli nie widać aby nawiewy zwalniały w celu odmrożenia wymiennika. Otwierałem wczoraj wymiennik i nie wygladał na zamrożony, nie zauważyłem wody, lodu ani szronu. Jak to jest u Was?
  5. To super wiadomość, w takim razie pewnie go kupię, bio nic podobnego (i w cenie w okolicy 6kPLM) nie znalazłem.
  6. Witajcie, Chciałbym zintegrować reku Izzyfast z instalacja inteligentnego domu (Domoticz). Czy ktoś próbował komunikować się z nim inaczej niż przez dedykowany sterownik? Jeśli nie ma takiej możliwości to może ktoś mi poleci jakiś inny entalpiczny reku 200-250m3/h, który da się łatwo zintegrować z obcym systemem sterowania?
  7. U mnie łazienka na dole ma komin wentylacyjny tak położony, że nie jest on dostępny na strychu, ale jest dostępny w łazience u góry. Wkuję się w ten komin tak jak napisałeś i zaślepię powyżej, ale zrobię to na wysokości górnej łazienki, a stamtąd muszę jakoś doprowadzić rury na strych. Kombinuję jak dobrze podłączyć te rury z łazienki na dole oraz anemostat łazienki u góry do jednego odwiertu przez strop.
  8. Potrzebuje porady. Dorabiam WM w domu z użytkowym poddaszem. Rekuperator na strychu. Jedyne dojście do łazienki na parterze mam przez łazienkę na piętrze (jadna pod drugą). Mam taki plan, że pod sufitem łazienki u góry spreparuje taka skrzynkę rozprężną, żeby miała od góry podłączenie do reku ze strychu f125, od dołu mufe f125 pod anemostat łazienki u góry, a dodatkowo z boku złącza 2x75 pod które podłącze rury do wywiewu łazienki na dole. Mam jednak wątpliwości czy to będzie się dało wyregulować, tj. czy całe powietrze nie będzie uciekało przez anemostat, a rurami z łazienki na dole nie bedzie się dało wymusić przepływu ok.50m3/h. Chcę uniknąć wykonywania dodatkowego odwiertu w stropie. Jak to zrobić?
  9. Nikt się nie odezwał w mojej sprawie więc sam conieco poczytałem, zrobiłem bilans przepływów: NAWIEWY: salon 80m3/h (2 dysze kierunkowe (?)na słupie) sypialnia 1os 30m3/h (1x peflex ze strychu) sypialnia 2os 30m3/h (1x peflex ze strychu) garderoba 20m3/h (1x peflex ze strychu, powietrze z garderoby przepływa też przez sypialnie 2os, więc razem jest 50m3/h) sypialnia 1os 30m3/h (1x peflex ze strychu) RAZEM: 190m3/h WYWIEWY kuchnia 50m3/h (kanał plastikowy 110x55, bo musi być jak najbardziej płaski, kuchnia z indukcją) wiatrołap 10m3/h łazienka dół 50m3/h (2x peflex ?) kotłownia/pralnia dół 20m3/h (1x peflex ?) łazienka góra 60m3/h (2x peflex) RAZEM: 190m3/h Doradzcie jaką rurę wpychać w szacht wentylacyjny kwadratory ok. 14x16cm. Spiro sztywną, giętką czy raczej wpychać tam 2x peflex? W kuchni chciałbym zastosować kanał dospel 110x55 bo jest niższy niż peflex chociaż łączenie tego potem ze spiro jest dla mnie jeszcze nierozpoznane. [ATTACH=CONFIG]437142[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]437143[/ATTACH]
  10. Witam wszystkich, Kupuję właśnie dom w stanie deweloperskim, ma wentylację grawitacyjna i rozważam czy przerabiać na mechaniczna. Rekuperator musiałby byc na nieogrzewanym stryszku. Proste pytanie... Czy jako kanały wywiewne można użyć szachtów grawitacyjnych i standardowych kratek, które już tam są? Jedynie na poddaszu chciałbym rozkuć ten komin i tam podłączyć odpowiednią (jeszcze nie wiem jaką) rurę. Pewnie można włożyć w cały szacht jakaś rurę, ale po co ograniczać przekrój? W kanałach nawiewnych przydałaby sie czysta rura, ale wywiewne chyba mogą być brudne. Narysowałem bardzo wstępne plany WM Kanały wywiewne na czerwono to istniejace kanały wentylacji grawitacyjnej. Kanały nawiewne w salonie (niebieskie) to dysze kierunkowe doprowadzone kanałem w.grawitacyjnej ale z rurą włożoną do niego. Dysze kierunkowe bo nie chę tam mieć sufitu podwieszanego. Na piętrze nawiewy przebite ze strychu do kazdej sypialni. Proszę o uwagi, rady, a jeśli ktoś tak uczynny i zaproponował jakie komponenty, ile jakich rur to byłoby cudownie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...