Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ArsTECH

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
  • imię i nazwisko
    Piotr G

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Łódź
  • Kod pocztowy
    91-518
  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Tytuł
    GrzebieniowyGWC
  • URL Twojej strony
    www.grzebieniowygwc.pl
  • Rodzaj usługi
    GrzebieniowyGWC. Bezkonkurencyjna oferta. Najlepsze parametry pracy przy najmniejszym koszcie instalacji.
  • Lokalizacja - Płatny profil
    Polska
  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    premium users

ArsTECH's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. "No i nie zgodzę się również z tym, że przykrywając izolacją taki wymiennik, posadowiony na niewielkiej głębokości, dostaniemy efekt jak gdyby był umieszczony 8m pod ziemią. Może 3m ale nie 8" 15cm styropianu ma taki sam współczynnik przenikania ciepła jak 7m gruntu. Jak położymy izolację 10x10m 15cm grubość, płytko w ziemi, to po roku czasu pod styropianem będą podobne warunki jak na głębokości 7m. Dla przepływu ciepła (temperatury) nie liczy się odległość tylko współczynnik przenikania ciepła.
  2. Używam tradycyjny żwirowy wymiennik od 10lat. Zima rekuperator bez grzałki temp. nie schodzi poniżej 0. - GWC działa. Lato temp. nawiewu utrzymuję na poziomie 15 - 18oC. Jak się przegrzewa to włączam zraszanie złoża (przez całe lato około 3-6m3 wody, mam studnię to bezpłatnie). Budynek zabezpieczony przed nadmiernym nasłonecznieniem (drzewo liściaste od południa i przymknięte żaluzje) i mam komfort (<25oC w środku przy >30 na zewnątrz) - GWC działa. Koszt: rzeczywiście ciężko wydać kilkanaście tysięcy. Ale można już za około 4tys + trochę pracy: http://grzebieniowygwc.pl/oferta/#ceny Czy się opłaca?
  3. Tak to prawda wychładzamy grunt pod budynkiem. Temperatura bilansowa zamiast 10oC wynosi 5oC. Jeżeli GWC jest pod garażem nie ma to znaczenia (zimne pomieszczenie) Jeżeli pod budynkiem różnica temperatur wzrasta o 50%. Bez GWC 20oC - 10oC = 10oC, z GWC 20oC - 5oC =15oC. Jeżeli umieszczamy wymiennik pod salonem, zawsze zalecamy zwiększenie grubości izolacji o 50% (przykładowo jeśli w projekcie jest 15cm należy dać 22cm). Ilość uciekającego ciepła jest wtedy taka sama i GWC nic nie zmienia w bilansie termicznym pomieszczenia. Czy można robić GWC pod posadzką? Można, ale z głową.
  4. Uwaga na temat wymiennika pod garażem: Dobre miejsce bo korzystamy za darmo z izolacji poziomej garażu. Garaż ma niską temp. i nie przeszkadza obniżenie temperatury gruntu. Przestrzegam przed stosowaniem ceramiki. Przy dużej wilgoci może się tam pojawić biologia. Zalecam sprawdzony w wielu instalacjach (kilkadziesiąt lat pracy) żwir: obły i nienasiąkliwy. Wymiennik nie powinien schodzić poniżej dołu ław fundamentowych. Naruszenie spoistości gruntu pod ławą może doprowadzić do jej osiadania. Podsumowując: Król jest tylko jeden - http://grzebieniowygwc.pl/;)
  5. Od 10 lat używam GWC (tradycyjny żwirowy). Mam drzewo liściaste od południa i zasuwam lekko żaluzje (chronię się przed nadmiernym nasłonecznieniem). GWC jako klimatyzacja DZIAŁA. Przy temp. >30oC ja mam w środku do 25oC (zalecane wartości). Przy dłuższych upałach okresowo załączam instalację zroszeniową GWC. Temperatura nawiewu mogę utrzymywać na poziomie około 16oC! Przy zastosowaniu GrzebieniowegoGWC opory powietrza są nieistotne http://grzebieniowygwc.pl/zalety/#opory-powietrza i nie potrzebuję dodatkowego wentylatora i zużycia energii. Jak bym miał pompę ciepła to zastosowanie rewersu i schładzanie podłogówki jeszcze by poprawiło temp. (tak na wszelki wypadek) Efekt: bez dodatkowych kosztów eksploatacyjnych mam komfort przy podobnym koszcie jak instalowanie klimatyzacji (w kilku pomieszczeniach) Eko: -nomicznie i -logicznie.
  6. Wymiennik pod płytę fundamentową: http://grzebieniowygwc.pl/ Co do kosztów to porównywalny z kosztem nagrzewnicy wstępnej, klimatyzatora kanałowego, i komory nawilżającej powietrze. Robią to samo co GWC tyle że są na prąd A fotowoltaikę swoją drogą należy zamontować.
  7. Jeśli opory powietrza są ważna (a są ważne) to tylko http://grzebieniowygwc.pl/zalety/#opory-powietrza Taki mały hokus-pokus czyli jak z 1500Pa zrobić 0,7Pa;)
  8. ArsTECH

    Powietrzna pompa z GWC

    Pompa ciepła musiała by mieć inną konstrukcję chłodnicy zewnętrznej: mniejsze przepływy, większa powierzchnia i delta T. Na chłodnicę powinno trafiać powietrze z wywiewu rekuperatora + część powietrza z GWC (pozostała do rekuperatora) + podmieszanie zewnętrznego powietrza. Najlepiej jedno urządzenie pompa ciepła i rekuperator w jednym. Info do producentów: Czekamy na nowe innowacyjne konstrukcje !
  9. Po co walczyć z groźbą pogorszenia powietrza. GWC powinien uszlachetniać powietrze. Jak tylko nie ma problemu z wysokim (<1m) poziomem wód gruntowych to tylko żwirowy. Badania jakości powietrza w instalacjach żwirowego wymiennika ciepła, pracujących nieprzerwanie od 30 lat wykazały stałą skuteczność oczyszczania i uszlachetniania powietrza. Kolektory łączące GWC z budynkiem nie stanowią tu zagrożenia bo są suche (wilgoć wkrapla się w złożu nie w rurach)
  10. Od 10 lat używam GWC (żwirowy). Latem wentylacja na max (minimalnie szumi, ale ciszej niż mój laptop, nie przeszkadza). Odkąd mam drzewo liściaste od południa i zasuwam lekko żaluzje (chronię się przed nadmiernym nasłonecznieniem) GWC jako klimatyzacja DZIAŁA. Przy temp. >30oC ja mam w środku do 25oC (zalecane wartości). Przy dłuższych upałach okresowo załączam instalację zroszeniową. Temperatura nawiewu mogę utrzymywać na poziomie około 16oC. http://grzebieniowygwc.pl/grzebieniowy-gwc/#inst-zroszeniowa
  11. ArsTECH

    GWC + Rekuperator + DGP

    Nie wolno łączyć powietrza doprowadzanego do komory spalania kominka z GWC. Jest ryzyko zaciągania powietrza z kominka przez rekuperator! DGP jeśli pobieramy powietrze z pomieszczenia i nawiewamy do tego samego lub sąsiedniego, to mamy do czynienia z cyrkulacją i nie zaburzamy w ten sposób bilansu nawiew/wywiew budynku. DGP nie gryzie się z wentylacją. Do samodzielnego montażu polecam http://grzebieniowygwc.pl/oferta/#ceny. Bardzo szczegółowa instrukcja, niski koszt materiałów.
  12. GWC do samodzielnego montażu. http://grzebieniowygwc.pl/oferta/#ceny
  13. Nie zalecam łączyć dwóch obiegów powietrza (wentylacja i kominek). Może dojść do wzajemnego zasysania powietrza (wentylacja zaciągnie powietrze z kominka).
  14. GrzebieniowyGWC jest rodzajem żwirowego wymiennika. Zalety związane z kontaktu powietrza z żwirem są tu zachowane. Jest nowocześniejszy bo dzięki modyfikacji sposobu rozprowadzania i odbierania powietrza zostały poprawione parametry pracy: Opory powietrza są kilka!! razy mniejsze. Można budować płaskie rozległe wymienniki o płytkim posadowieniu. Duża powierzchnia kontaktu złoża z gruntem pozwala na ciągłą pracę, bez akumulacji ciepła. Doskonałe rozwiązanie pod fundament, mieści się pomiędzy ławami fundamentowymi (nie schodzimy poniżej ław, co grozi naruszeniem nośności gruntu i osadzaniem fundamentów).
  15. Zyski słoneczne latem osiągają 500W/m2 okna. Dla 10m2 okien to tak jakbyśmy włączyli 5 piecyków o mocy 1kW każdy. To dużo ciepła i nawet gdybyśmy schłodzili powietrze wentylacyjne do 5oC nie damy rady utrzymać komfortowej temperatury. Klimatyzacja zapewnia kilkukrotną wymianę powietrza (do 10x / h) i przy odpowiedniej mocy da radę. ALE! Przy poprawnie zaprojektowanym domu, kiedy zabezpieczamy się przed nadmiernym nasłonecznieniem latem, przy temperaturze powietrza z GWC ~17oC jesteśmy w stanie zapewnić komfort. Za darmo i co najważniejsze ekologicznie i zdrowo!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...