Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jas0

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    38
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jas0

  1. No właśnie: czy ktoś zna jakieś powietrzne PC typu split o mocy od 12kW na czynniku R32?
  2. Jaki będzie najlepszy wałek do malowania lakierem poliuretanowym rozpuszczalnikowym? W sklepie zalecili mi wałki welurowe. Wypróbowałem już kilka wałków różnych producentów, ale z wszystkimi mam problem: gubią włoski. Wałki były wcześniej przygotowane poprzez: wymycie, wywirowanie, wysuszenie, wyczochranie. Niestety nic to nie daje. Nawet po długotrwałym użytkowaniu (kilka m2 powierzchni) wałki gubią włoski. Czy są wałki welurowe, które nie gubią włosków? Ewentualnie jakie inne wałki można stosować do tego typu lakieru: które by nie były przez niego rozpuszczane, dobrze rozprowadzały lakier, nie pieniły go i nie pozostawiały nic po sobie na powierzchni? Pozdrawiam.
  3. Nie dostałem odpowiedzi, zapytam więc inaczej: Jakie pompy macie zainstalowane u siebie - z jakimi silnikami: jedno- czy trójfazowymi?
  4. Mam do wyboru dwie pompy głębinowe tego samego producenta, o takich samych parametrach, podobnych cenach, różniących się tylko rodzajem silnika. Którą wybrać? Za trójfazową przemawia mniejszy prąd płynący w uzwojeniu, co powinno przełożyć się na większą trwałość silnika. Jednofazowa będzie pracowała przy zaniku jednej fazy, poza tym koszt zabezpieczeń jest niższy. Czy są jeszcze jakieś inne argumenty przemawiające za wyborem jednego z tych rodzajów?
  5. DOPŁATY??? Jak to załatwiłeś? Gdzie? Potrzebna była jakaś łapówka ? Kupiłem właśnie AKM-a 22 i jestem baaardzo zainteresowany tym tematem!
  6. Na poddaszu, pod oknami dachowymi, mam zamiar zainstalować grzejniki co. Grzejniki będą zawieszone na ślepej ściance kolankowej z płyt gk, oddajonej od stałej ścianki o 50 cm. Jaką konstrukcję nośną należy wykonać pod takie grzejniki? Czy są może gotowe jakieś wsporniki? Czy należy jakoś w szczególny sposób zabezpieczyć przed pękaniem połączenie ścianki pionowej ze skosem?
  7. Zauważyłem, że niektórzy wywijają na ściany folię pod wylewki. Czemu to ma służyć? Na pewno nie ochronie ściany przed wilgocią. Tutaj wywijanie na ścianę może działać wprost przeciwnie: wilgoć może być podciągana w warstwie pomiędzy folią a ścianą. A więc jeszcze raz: czemu to wywijanie ma służyć?
  8. Proszę o odpowiedź na nast. pytania dotyczące wyboru kosiarki mechanicznej z napędem: 1. Co jest bardziej istotne: moc silnika, czy średnica kół napędowych? 2. Jeżeli w kosiarce jest wyrzut tylny do kosza + mulczowania, to czy jest jeszcze potrzebny wyrzut boczny?
  9. jas0

    Średnice rur u instalacji co

    Dziękuję za odpowiedzi! Nawięcej wątpliwości związanych miałem z tymi średnicami rur (skoro rozdzielacz ma wejście 1", to wydawało mi się, że podejście z rurą Cu 22mm może być za małe).
  10. Budynek o ogrzewanej powierzchni 120m2 (parter) + 120m2 (poddasze). Ogrzewanie tylko grzejnikowe: kocioł na ekogroszek o mocy 30 kW. 1. Czy w takim układzie średnice rur (wszystko w miedzi) przy kotle mogą wynosić 28 mm, a następnie przyłącza do rozdzielaczy (na parterze i poddaszu) 22 mm, czy też trzeba stosować większe przekroje? 2. Czy w takim układzie stosuje się jedną (wspólną) pompę co, czy dla obydwu kondygnacji muszą być oddzielne pompy?
  11. jas0

    Średnice rurek CO

    Mam mieć u siebie piec na ekogroszek. Hydraulik chce wykonać instalację od kotła przez pompę do rozdzielaczy (dwóch: jeden dół, drugi góra budynku) w miedzi o średnicy 22 mm. Czy nie jest to za mała średnica? Czy nie należy dać 28 mm? Czy macie może zdjęcia waszych instalacji rurowych w kotłowni z piecami na ekogroszek?
  12. Jeszcze odnośnie rusztu krzyżowego: mówi się, że jest on stosowany dlatego, bo może przenosić większe obciążenia. Proszę mi wytłumaczyć dlaczego tak jest: przecież profile górnej wastwy wieszane są do jętek w rozstawie min. 60 cm. Natomiast w roszczie zwykłym (jedno-warstwowym) profile montowane są co 40 cm: jest więc ich o 50% więcej noż w ruszcie krzyżowym, a więc może on przenieść 0 50% większe obciążenia. Argument o większej sztywności rusztu krzyżowego też do mnie nie przemawia: sztywność jętki jest znacznie większa od sztywności profilu cd. Po co więc stosuje się ruszty krzyżowe, skoro są droższe?
  13. Noszę się z zamiarem zakupu tego kotła. Chcę jednak mieć wcześniej przygotowaną całą instalację (a zwłaszcza jej część biegnącą pod posadzką). Stąd moje pytanie: jakie macie średnice rur (myślę o Cu) od pieca przez pompę do rozdzielacza?
  14. Czy są jakieś ogólne zasady mówiące kiedy na suficie podwieszanym do krokwi (jętek) należy stosować ruszt krzyżowy, a kiedy wystarczy pojedynczy (profile ud co 40 cm)?
  15. Słyszy się opinie, że tłokowce produkują dużo dymu i sadzy, zwłaszcza przy paleniu miałem. Jak jest u Ciebie, w przypadku Twojego kotła: czy bardzo dymi się z komina?
  16. Chyba masz rację! Kupiłem rok temu rury Purmo wraz ze złączkami. Nie wiem, czy te złączki też są Purmo, bo nie ma na nich żadnych napisów. Po roku "leżakowania" oringi we wszystkich złączkach rozsypały się w proch! Aż strach pomyśleć, co by się działo, gdyby instalacja była zmontowana w terminie.
  17. Czy to oznacza, że nie wolno stosować skrętki, czy też ma to tylko uzasadnienie ekonomiczne?
  18. Mam ekipę, która chce mi kłaść tynk"tradycyjny", ale mechanicznie. Piszę "tradycyjny", bo ma to być tynk cenemtowo-wapienny, ale tylko z piasku żółtego (mówią na niego "mulik"), bez dodatku piasku ostrego. Czy miał ktoś kładziony taki tynk? Jak się zachowuje w praktyce: czy da się w niego np. wbić gwóźdź? Czy nie pęka i nie odpada?
  19. [quote name="-=Damian=-" To szkoda, że nie znasz... Być może jest to wina niedouczonych urzędników. Na dzień dzisiejszy każdu obiekt melioracji wodnej powyżej 30m2 wymaga operatu wodnoprawnego oraz zgody gminnej spółki wodnej. prawus ma rację. Rzeczywiście, budowa stawu do nawadniania terenu, jako urządzenia melioracji wodnych szczegółowych, nie wymaga pozwolenia na budowę (art. 29.9 prawa budowlanego). Ale gdybyś w takim stawie chciał hodować ryby, to pozwolenie jest już wymagane: paranoja, co nie? Operat wodnoprawny jest niestety potrzebny w obu przypadkach.
  20. Czy mógłbyś podać podstawę prawną pozwalającą na takie rozwiązanie? Jestem w trakcie załatwiania pozwolenia wodnoprawnego i troche zaczyna mnie przerażać walka z urzędnikami.
  21. Które rury posiadają lepsze parametry cieplna i wytrzymałościowe: PE-X/Al/PE-X cz też PE-RT/Al/PE-RT? Które są lepsze w instalacji grzejnikowej co, a które lepsze do ogrzewania podłogowego?
  22. Proszę uważnie przeczytać moje posty! Nigdzie nie napisałem, że punkt rosy zależy wyłącznie od wilgotności względnej! Napisałem, że punkt rosy zależy (przy stałym ciśnieniu atmosferycznym) od zawartości wilgoci w powietrzu. Wilgotność względna jest tylko jedną z miar wilgotności i właśnie ona zależy bardzo silnie od temperatury. Nie ma to jednak absolutnie nic wspólnego z zależnością tempratury punktu rosy od temperatury powietrza! Temperatura punktu rosy nie zależy od temperatury wilgotnego powietrza! W ukłądzie otwartym można sobie dowolnie podgrzewać powietrze o określonej zawartości wilgoci, powyżej punktu rosy, a temperatura tego punktu pozostanie bez zmian! Te dwa przykłady, które Pan podał, to są dwa diametralnie różne układy! W każdym z nich zawartość wilgoci jest inna, w związku z tym różne muszą być temperatury punktu rosy. Ale nie dlatego, że temperatura punktu rosy zależy od temperatury wilgotnego powietrza, tylko dlatego, że w tych dwóch układach (powietrzach) jest różna zawartość pary wodnej. Podgrzewanie, czy schładzanie (powyżej temperatury punktu rosy) każdego z tych dwóch układów (przy stałym ciśnieniu) nie spowoduje w żadnym z nich zmiany punktu rosy!
  23. Bardzo mi przykro Pana rozczarować, ale nie ma Pan racji! Istnieje owszem wzór na obliczanie temperatury punktu rosy, w którym podaje się temperaturę i wilgotność względną powietrza i prawdopodobnie stąd bierze się Pańska pomyłka. Wzór ten wyznaczono dlatego, że psychrometry (urządzenia przemysłowe do pomiaru wigotności) mierzą wilgotność względną powietrza. Podstawiając do tego wzoru zmierzoną wilgotność względną i temperaturę pomiaru, uzyskuje się punkt rosy. Ale gdyby podstawił Pan do tego wzoru, zamiast wilgotności względnej, wzór na jej zależność od temperatury, to temperatura we wzorze ładnie się poskraca i wyjdzie Panu, że punkt rosy zależy tylko od zawartości wilgoci w powietrzu (oczywiście prze ustalonym ciśnieniu atmosferycznym). A tak na marginesie: jeszcze nie tak dawno temu, kedy nie było komputerów, korzystaliśmy w technice cieplnej z wykresu Molliera. Wiąże on zależność wielu parametrów wilgotnego powietrza: entalpii, temperatury, wilgotności względnej, wilgotności bezwzględnej (w tym wypadku podawanej w kg wody zawartej w powietrzu na kg suchego powietrza, czyli zawartości wilgoci) i ciśnienia cząstkowego pary w powietrzu. Na pewno znajdzie go Pan gdzieś w internecie (chociać spotkałem się z różnymi jego "unowocześnieniami", które nie wnosiły do niego nic nowego, tylko gmatwały obraz). Jeżeli wybierze sobie Pan na tym wykresie jakiś punkt odpowiadający wybranej przez Pana temperaturze i wilgotności względnej (powyżej 100%), to zauważy Pan, że punktowi temu odpowiada tylko jedna zawarość wilgoci oraz jej ciśnienie cząsteczkowe (oczywiście przy stałym ciśnieniu atmosferycznym). Zmieniając temperaturę (ale tak aby wilgotność względna była mniejsza od 100%), ani zawartość wilgoci ani ciśnienie cząstkowe pary wodnej się nie zmienia! Zmienia się jedynie wilgotność względna! Tak się dzieje do momentu, kiedy temperatura spadnie do poziomu, w którym wilgotność względna wynosi 1 (lub 100%), czyli właśnie do punktu rosy. Od tego miejsca, dalsze obniżanie temperatury powoduje spadek zawartości wilgoci i spadek ciśnienia cząstkowego pary wodnej w powietrzu (powietrze się osusza). Proszę naprawdę przeanalizować ten wykres: widać na nim wiele ciekawych zależności. Ale wracając do tematu: na wykresie pokazanym przez użytkownika Qgiel widać, że ciśnienie cząstkowe pary wodnej w ścianie zmniejsza się wraz grubością ściany i wraz z temperaturą. I tu tkwi cały klucz zagadnienia: gdyby rzeczywiście tak było, to punkt rosy mógłby rzeczywiście nie wypaść wewnątrz ściany. Ale mówiąc tak bardzo, bardzo ostrożnie, wydaje mi się, że tak nie może być! Przeczy to znanym przeze mnie prawom fizyki: ścianę rozpatrujemy jako układ otwarty, połączony z otoczeniem. Nie rozpatrujemy dyfuzji, tylko przenikanie wilgotnego powietrza przez pory ściany. Zatem w tych otwartych porach nie może być podciśnienia (a tak wychodzi z tego wykresu)! Chyba każdy to rozumie? Ale być może to ja się mylę! Jeżeli ktoś potrafi wskazać błędy w moim rozumowaniu, to chętnie się z nimi zapoznam!
  24. Czy mógłby Pan podać źródło tych wiadomości? Według Pana temperatura punktu rosy jest zależna od temperatury? Ale jakiej? Pewnie temperatury punktu rosy (taki paragraf 22). Napisałem wyraźnie: prężność pary nienasyconej. Podczas przemiany izobarycznej pozostaje ona (jak sama nazwa wskazuje) stała, w związku z tym nie wiem skąd się wziął jej spadek na przedstawionym wykresie.
  25. Skąd się na tym wykresie wziął spadek prężności pary wodnej nienasyconej? Przecież to jest przemiana izobaryczna! Spadek prężności gazy miałby miejsce w przypadku przemiany izochorycznej, a więc w naczyniu zamkniętym! A przecież nie rozpatrujemy skraplania pary wodnej w zamkniętych porach materiału, tylko podczas ich przenikania przez pory otwarte!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...