Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nowaenergia

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    89
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez nowaenergia

  1. Może niech im ktoś powie żeby nie robili z siebie gł...ów przecież norma PN EN 308 jest dla producentów wymienników, to że wymiennik ma 95% sprawności nie znaczy, że centrala będzie tyle miała, a klasy energetyczne obowiązują w Polsce od 01.2016 a nie od 05.2020.
  2. Ja mam taki: Model z 2018 roku i u mnie są kanaliki jak na grafice powyżej i woda spływa grawitacyjne. I raczej mnie nie przekonasz, że woda lepiej płynie po płaskim niż pionowo w dół - zakładam, że napięcie powierzchniowe to wartość stała.
  3. Nie wiem jakie testy robi Thesla, wiem za to że w ułożeniu pionowym woda spływa grawitacyjnie, a w poziomym nie wiec jeśli jest problem z odpływem kondensatu z wymiennika to na pewno nie w ustawieniu pionowym.
  4. Zapycha się tylko w części gdzie są drobne kanaliki, w skosach nie ma kanalików. Mam wymiennik RecAir w domu (miałem budować reku ale odpuściłem) i sprawdzałem to. Jak by ktoś potrzebował wymiennik RecAir RU160 - długość 450 mm można pisać na prv.
  5. Ta dolegliwość z zaleganiem kondensatu dotyczy tylko i wyłącznie central gdzie przepływ powietrza przez wymiennik odbywa się w kierunku poziomym. Szukaj centrali gdzie strumień wyciągowy przepływa przez wymiennik pionowo z góry na dół. A tu: https://www.recair.com/pl/recuperator_models.php sobie możesz sprawdzić jakie parametry będzie miał duży a jakie mały wymiennik przy strumieniu powietrza jaki jest wg Ciebie ok.
  6. Źródło: Załącznik nr 2 - http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/aktualnosci/art,23,nowa-wersja-programu-czyste-powietrze.html
  7. Te wytyczne były bez sensu i niezgodne z obowiązującymi przepisami ponieważ od 2016 w całej UE obowiązują klasy energetyczne dla rekuperatorów. Na szczęście zostało to poprawione i teraz jest tak: "Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła musi spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej."
  8. Mylisz się, mówię tylko wyraźnie, które prawdziwe nie są. czytaj ze zrozumieniem, bardzo proszę, kilka wpisów wcześniej: Cytat Napisał Nodus Zobacz post "A skąd ta pewność że reQnet podaje rzeczywiste dane?" Odpowiedz nowaenergia: "Nie ma takiej pewności, jest tylko pewność, że Thesla podaje nieprawdziwe."
  9. Dokładnych nie zamieszczę bo nie mam labolatorium pomiarowego, ale jeśli coś będzie nie tak na pewno o tym wszystkich poinformuję.
  10. Nie, rozmawiamy o uczciwości producentów rekuperatorów.
  11. Czemu nie spełnia? Możesz rozwinąć temat?
  12. Wiem o czym piszesz, to było omawiane już na tym forum. Ale teoria, że mniejszy wymiennik działa lepiej dotyczy tylko central, w których wymiennik jest ustawiony jak w Thessli. Jeśli przepływ powietrza przez wymiennik w części przeciwprądowej jest poziomy przy małych wydajnościach centrale tracą sprawność przy temp zewnętrznej poniżej 10 (w zależności od wilgotności wewnątrz budynku jest to bardziej lub mniej intensywne). Wynika to z zatykania kanałów wymiennika powstającym wewnątrz kondensatem, co powoduje zmniejszenie sprawności ze względu na zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika. Przy większych prędkościach powietrze przetyka wymiennik i problem się minimalizuje. Wystarczy jednak ustawić wymiennik tak by powietrze wyciągane z budynku przepływało pionowo z góry na dół i problem znika całkowicie - woda odpływa grawitacyjnie. Kto nie wierzy niech wyciągnie wymiennik z centrali i przetestuje. Wystarczy spryskać wymiennik wodą i poobracać trochę. Problem ten nie występuje też w wymiennikach entalpicznych. Przewymiarowanie wymiennika to jest błąd, ale zastosowanie w centrali o wydajności 400 m3/h wymiennika RS160 o szerokości 500 mm to na 100% nie jest przewymiarowanie. Jeśli ktoś głosi taką teorię to po prostu nie potrafi się przyznać do błędu i zwala winę na innych
  13. Nie zgadzam się z tym. Jak ktoś chce mieć mały wymiennik kupuje centralę o małej wydajności, która jest tańsza. To najważniejszy element w ty, urządzeniu.
  14. Nie ma takiej pewności, jest tylko pewność, że Thesla podaje nieprawdziwe.
  15. Nie twierdzę, że tak nie jest ale przez to, że Thesla podaje nieprawdziwe dane nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić na podstawie dokumentacji ze strony producenta.
  16. Nie wiem jaki wymiennik ma 650H spróbuj dopytać w Thessli. Mnie zniechęcili do swojej firmy tymi kłamstwami odnośnie zużycia energii.
  17. Nie pakuj się w AirPack 4 400 ani tym bardziej 500 - te centrale mają bardzo mały wymiennik - szerokość pakietu wynosi tu 345 mm dla porównania np ReQnet czy Renson o podobnej wydajności mają 500 mm - ktoś na fb wrzucał zdjęcie ostatnio. To urządzenie do odzysku ciepła więc wymiennik jest tu kluczowy - mały wymiennik to "świetny" pomysł na obcięcie kosztów dwa wymienniki o szerokości 500 mm to prawie tyle co 3 o szerokości 345 mm - dla mnie wszystko jest jasne, każdy może wejść na strone recair i porównać parametry: https://www.recair.com/pl/recuperator_models.php
  18. Przecież to nie ja tu wrzuciłem;) A telewizor z taką pajęczyną wewnątrz na pewno był by bardzo drogi...
  19. Klasę energetyczną rekuperatora wyznacza się przy sprężu 50 Pa i wydajności 0,7 strumienia maksymalnego, w tym przypadku 0,7x590=413m3/h. Jak w końcu będzie jakiś nadzór nad tym rynkiem zrobi się bardzo smutno w niektórych firmach... Producent styropianu, który deklarował nieprawdziwe parametry dostał niedawno 50 mln. zł kary.
  20. No chwalić to się tu nie ma czym, niezła pajęczyna... w reqnet wygląda to trochę inaczej. Może ktoś z użytkowników wrzuci fotkę, mój reqnet dotrze w piątek
  21. Thessla kłamie odnośnie zużycia energii w dokumentacji technicznej. Zupełnie inne dane podaje w karcie produktu (tu odpowiedzialność za to co się pisze jest większa) wg której przy 413 m3/h i 50 Pa zużywa 0,33 W/m3/h czyli ponad 136W, więc nie może przy 100 Pa zużywać mniej. Pisałem już o tym wiele razy i będę pisał do póki tego nie poprawią - dotyczy to wszystkich modeli więc zakładam, że nie jest to przypadkowy błąd.
  22. Przechodzi tylko wilgoć. Gdyby przechodziła para mieszały by się strumienie powietrza.
  23. Wymiennik entalpiczny przekazuje tylko tyle wilgoci ile się wykropli ze schładzanego powietrza. Jeśli będzie taka sytuacja, że na zewnątrz jest temp. 35stC i wilgotność powietrza blisko 100% a wewnątrz pomieszczeń będzie 20 st. C to wilgoć będzie przekazywana od nawiewu do wyciągu, czyli powietrze nawiewane będzie osuszane. W przypadku zwykłego wymiennika też będzie osuszane z tym, że nadmiar wilgoci popłynie sobie nie wiadomo gdzie... Podsumowując odzysk wilgoci zaczyna się po schłodzeniu powietrza w wymienniku do temp, blisko punktu rosy.
  24. Jeśli wszyscy poczekają to za rok i tak niewiele się dowiemy Tak serio Vallox testuje to już kilka sezonów na swoich Skandynawskich klientach:)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...