Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izi66

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    30
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez izi66

  1. Kratka wentylacyjna jest założona i filtr węglowy też i już mieliśmy składać pismo w spółdzielni, ale powiedzieli nam jeszcze, że dopisać to, że w razie kontroli nadzoru my ponosimy odpowiedzialność za przeniesienie kuchni.
  2. No właśnie ja też tak sądzę...chciałabym spać spokojnie i wszystko mieć zgodnie z literą prawa. Dlatego mam pytanie czy jak zrobię tą inwentaryzację budowlaną wraz z oznaczeniem nowego sposobu użytkowania lokalu czy wtedy będę mieć spokój ze strony spółdzielni i nadzoru?
  3. Spółdzielnia chce, żeby napisać, że w razie kontroli nadzoru budowlanego biorę to przeniesienie na siebie ....co o tym myślicie?
  4. Dzięki za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi. Na razie próbujemy z tym co sami zrobiliśmy na szybko (kratka wentylacyjna na zewnątrz drzwiczek w szafce kuchennej) oraz odłączenie okapu i zainstalowanie filtru węglowego. Zobaczymy co na to odpiszą. Jeśli to nie pomoże to mam już osobę, która wykona inwentaryzację budowlaną wraz z oznaczeniem nowego sposobu użytkowania lokalu. A później jeszcze zostaje prawnik.
  5. O widzę, że z boku też może być
  6. Nic już nie będzie podłączone do wentylacji. Niestety ten wyciąg blatowy nie zmieści nam się (kilka cm jest od płyty do ściany).
  7. Bo ja już w tym wszystkim sama się gubię.Był wcześniej okap, bo był podpięty pod wentylację łazienkową. Teraz już zlikwidowaliśmy tą rurę (nie będzie połączenia z wentylacją łazienkową) i kupiłam ten filtr węglowy i go zainstaluję. Wy siedzicie w tym wszystkim, znacie się fachowo, a ja kobieta nie bardzo
  8. Przeczytałam: "Jaki okap kuchenny do bloku – podsumowanie Na koniec w skrócie przedstawimy najważniejsze informacje zawarte w poradniku: - okapy kuchenne pracują w trybie wyciągu (obieg otwarty) lub pochłaniacza (obieg zamknięty) - w bloku zawsze można zamontować pochłaniacz - jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań (przewidziano osobny kanał wentylacyjny) – zalecanym okapem kuchennym do bloku jest wyciąg - gdy w bloku funkcjonuje wyłącznie wentylacja grawitacyjna (naturalna), montaż okapu w trybie wyciągu jest niemożliwy -przed zakupem i montażem okapu, zawsze sprawdź regulamin spółdzielni i skonsultuj decyzję ze specjalistą" Więc ja mam pochłaniacz i napisane jest, że "w bloku można zawsze zamontować pochłaniacz"
  9. No to co zrobić,żeby było dobrze i zgodnie z przepisami.
  10. Jesteśmy po rozmowie z członkiem zarządu spółdzielni. Poradzono nam, żeby zainstalować kratkę wentylacyjną i że możemy spróbować z okapem na filtr węglowy. Mamy napisać jeszcze, że remont był zrobiony w celu polepszenia warunków mieszkaniowych. Jesteśmy w trakcie tych prac i po nich chcielibyśmy zaprosić eksperta od wentylacji, na razie jednak trudno z nim. (Nie wiem czy w naszym mieście wszyscy są w spółce ze spółdzielnią). Z prawnika na razie zrezygnowałam,bo zobaczę co mi odpisze spółdzielnia, a jeśli się uda dogadać to byłoby fajnie, a jak nie to wtedy będę się z nim kontaktować.
  11. No dobrze, a w takim razie można zastosować tą wentylację mechaniczną albo w ogóle zrezygnować z okapu? (skoro w przepisach mowa, że musi być podłączony do odrębnego kanału wentylacyjnego)
  12. A orientuje się Pan czy jeśli zrobię kratkę wentylacyjną w meblach oraz w okapie zainstaluję filtr węglowy, więc będzie to okap zamknięty i nie będzie wtedy podłączony do wentylacji w łazience to to będzie zgodne z przepisami?
  13. A orientujecie się czy jeśli zrobię kratkę wentylacyjną w meblach oraz w okapie zainstaluję filtr węglowy, więc będzie to okap zamknięty i nie będzie wtedy podłączony do wentylacji w łazience to to będzie zgodne z przepisami?
  14. Ale my nie chcemy przywracać do stanu pierwotnego (to by była już ostateczność), po to napisałam ten post, żeby Was się poradzić co można jeszcze zrobić, żeby odbyło się to z literą prawa. Mąż był w spółdzielni i powiedziano mu, że w sporadycznych przypadkach wyrażają zgodę na takie przeniesienie, ale w jakie to przypadki to już nie powiedział.
  15. A takiego projektanta gdzie najlepiej szukać?
  16. W poniedziałek jestem umówiona z prawnikiem od prawa spółdzielczego na rozmowę i będzie pisał pismo do spółdzielni, bo prowadzi podobną sprawę. Szukamy też cały czas eksperta od wentylacji, który podpowie jak zrobić, żeby było zgodnie z przepisami.
  17. Witam, przenieśliśmy kuchnię do salonu bez zgody spółdzielni (tzn.nie pytaliśmy o zgodę). Rok temu było ogólna kontrola pomieszczeń, dostaliśmy pismo o przedstawieniu pozwolenia na przeniesienie, ale nie mieliśmy. Teraz otrzymaliśmy kolejne o przywróceniu lokalu do stanu pierwotnego, bo nie może być lokalu bez kratki wentylacyjnej (my mamy podłączenie do wentylacji w łazience) oraz nie można podłączać się do innej wentylacji. Podpowiedzcie jaką wentylację trzeba zrobić, żeby było to zgodne z literą prawa. Pismo: "Spółdzielnia mieszkaniowa w nawiązaniu do pisma .... w sprawie przeniesienia kuchni do innego pomieszczenia wzywa do przywrócenia lokalu mieszkalnego do stanu pierwotnego/zgodnego z przepisami prawa. Do obowiązku Zarządcy-Spółdzielni należy zapewnić użytkowanie obiektu zgodnie z obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi w sposób zapewniający m.in. bezpieczeństwo użytkowania. W ramach swoich obowiązków Spółdzielnia jest zobowiązana poddawać obiekty budowlane w czasie ich używania okresowym kontrolom. Realizując te obowiązki podejmuje niezbędne działania w tym zakresie. Lokal bez kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu kuchni (bez wentylacji) nie spełnia przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. "w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" (Dz. U 2017 Poz. 2285), paragraf 93 pkt. 2,3 oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych". Zgodnie z ww. przepisami niedopuszczalne jest również łączenie ze sobą przewodów wentylacyjnych z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych (np. kuchnia i łazienka). Brak jest możliwości prawnych, aby Spółdzielnia mogła przyzwolić na funkcjonowanie lokali, w których dokonano zmian niezgodnych z obowiązującymi przepisami. Jednocześnie informujemy , że w przypadku zaistnienia okoliczności zewnętrznych m.in. kontroli Organów Nadzoru Budowlanego lub innych do tego upoważnionych, Spółdzielnia natychmiast zintensyfikuje działania do których jest Pani zobowiązana. W opisanych wyżej przypadkach należy także liczyć się z innymi skutkami w tym finansowymi. Wykonanie ww. zaleceń należy zgłosić do Pionu Technicznej Obsługi Nadzoru i Konserwacji Spółdzielni.
  18. Witam, przenieśliśmy kuchnię do salonu bez zgody spółdzielni (tzn.nie pytaliśmy o zgodę). Rok temu było ogólna kontrola pomieszczeń, dostaliśmy pismo o przedstawieniu pozwolenia na przeniesienie, ale nie mieliśmy. Teraz otrzymaliśmy kolejne o przywróceniu lokalu do stanu pierwotnego, bo nie może być lokalu bez kratki wentylacyjnej (my mamy podłączenie do wentylacji w łazience) oraz nie można podłączać się do innej wentylacji. Podpowiedzcie co zrobić i gdzie się udać, żeby mieć papiery na takie przeniesienie. Pismo: "Spółdzielnia mieszkaniowa w nawiązaniu do pisma .... w sprawie przeniesienia kuchni do innego pomieszczenia wzywa do przywrócenia lokalu mieszkalnego do stanu pierwotnego/zgodnego z przepisami prawa. Do obowiązku Zarządcy-Spółdzielni należy zapewnić użytkowanie obiektu zgodnie z obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi w sposób zapewniający m.in. bezpieczeństwo użytkowania. W ramach swoich obowiązków Spółdzielnia jest zobowiązana poddawać obiekty budowlane w czasie ich używania okresowym kontrolom. Realizując te obowiązki podejmuje niezbędne działania w tym zakresie. Lokal bez kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu kuchni (bez wentylacji) nie spełnia przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. "w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" (Dz. U 2017 Poz. 2285), paragraf 93 pkt. 2,3 oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych". Zgodnie z ww. przepisami niedopuszczalne jest również łączenie ze sobą przewodów wentylacyjnych z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych (np. kuchnia i łazienka). Brak jest możliwości prawnych, aby Spółdzielnia mogła przyzwolić na funkcjonowanie lokali, w których dokonano zmian niezgodnych z obowiązującymi przepisami. Jednocześnie informujemy , że w przypadku zaistnienia okoliczności zewnętrznych m.in. kontroli Organów Nadzoru Budowlanego lub innych do tego upoważnionych, Spółdzielnia natychmiast zintensyfikuje działania do których jest Pani zobowiązana. W opisanych wyżej przypadkach należy także liczyć się z innymi skutkami w tym finansowymi. Wykonanie ww. zaleceń należy zgłosić do Pionu Technicznej Obsługi Nadzoru i Konserwacji Spółdzielni.
  19. Mam zamiar jeszcze próbować z tą eksperytyzą wentylacji...jakiegoś specjalistę od wentylacji zaprosić. Tak wiem, że gdybym wcześniej miała własność wyodrebnioną to nie musiałabym go wpuszczać, ale nie miałam, więc teraz czasu nie cofnę.
  20. Wstępnie stworzyłam takie pismo, bo przewertowałam przepisy: Zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na pozostawienie przeniesionej kuchni do pokoju w moim mieszkaniu położonym przy ulicy.... Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017r. zmieniające rozporządzenie „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz. U 2017 Poz. 2285), §93 pkt. 4 „w mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się stosowanie aneksu kuchennego w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji”. W §93 pkt. 5 mowa jest o zastosowaniu okapu kuchennego i podłączeniu tego okapu do odrębnego przewodu kominowego. Proszę o wskazanie niezbędnych prac w tym zakresie do poprawnego wykonania wymaganej wentylacji. W lokalu zostanie dodatkowo założona kratka wentylacyjna (otwór w szafce meblowej). Ponadto posiadam płytę indukcyjną i okap. Mieszkanie znajduje się na III piętrze i nie zakłóca to prawidłowej wentylacji u sąsiadów. Poza tym ja bardzo mało gotuję, bo obiady jem na stołówce szkolnej. W obecnej chwili nie posiadam środków na kolejny remont i przywrócenie lokalu do stanu pierwotnego.
  21. Ale teoretycznie nie wpuszczę nikogo ze spółdzielni, a oni nasyłają na mnie inspektora budowlanego i już go muszę wpuścić.
  22. Reasumując jak nawet zmienię na własnościowe wyodrębnione to w sprawie wentylacji i tak nic się zmieni, bo to część wspólna.
  23. Sprawa do przemyślenia i rozważenia
  24. Gdzie takiego eksperta szukać? To ekspert od prawa budowlanego?
  25. Własnościowe spółdzielcze
×
×
  • Dodaj nową pozycję...