Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

darekjot

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez darekjot

  1. Witam, jak w temacie zakupię zwykły najprostszy wymiennik ciepła recair/core typu 160-300.
  2. Czy możesz polecić pewny i sprawdzony miernik wilgotności/co2 ? Bo stawiając trzy takie same mierniki tuya po 100zł/sztuka mam rozrzut wilgotności rzędu 5-10% i temp jakieś 2-3st. To się mija z celem takie sprawdzanie.
  3. A ja myślę że pobór prądu ma rewelacyjny - a przynajmniej taki sam jak thessla 400/500. Przy 25% mocy wentylatorów ma pobór rzędu 10W, no nie da się niżej chyba zejść bo przecież sam wyświetlacz to pewnie 2-4W.
  4. Tak, redukcja taka ale bez uszczelek(ogarnąłem to taśmą wentylacyjną piankową). Mufe która była wyjąłem. A czemu nie 160 do rozdzielaczy ? Przecież i tak przy tym rekuperatorze spokojnie ogarnie na 160 i jeszcze zostanie - jeśli nie masz załamań pod kątem 180st i 20m długości(chociaż z tą długością to bym polemizował, bardziej o załamania chodzi). Ja rozumiem gdyby to była 700/800m3 wydajności ale tutaj masz realnie pewnie z 380-400m3 bo przecież wrzucenie jakiegoś filtra - a nawet sam wymiennik entaliptyczny stawia większy opór niż "zwykły"(tego nie wiem, ale patrząc na budowę obu wysnuwam taki wniosek PS. Ogólnie mogę powiedzieć że rekuperacja tak jak 90% rzeczy w budowlance jest prosta jak budowa cepa a firmy specjalizujące się i tak potrafią to spier.. Przez okres ostatniego roku rozmawiałem z wieloma osobami tymi którym ktoś zmontował i co sami robili - ŻADNEJ MAGII tutaj nie ma. Ci co mają zmontowane przez profesjonalne firmy mają szum/przewymiarowana jednostka gdzie ustawione minimum do zdecydowanie za dużo(albo mają po 1 kanale 75) a Ci co robili sami dają po trzy kanały bo taki projekt im ktoś zrobił(co jest przerostem formy nad treścią). Temat rekuperacji to marketing i wyciąganie kasy na wysokim poziomie - przykładowo instalacja samych rur z rozdzielaczami dla domu dwupoziomowego to +/- 7k pln plus materiał - 2-3 dni pracy. Do tego instalacja rekuperatora na poziomie +/- 5k pln. I TRZEBA SIĘ MODLIĆ ŻEBY BYŁO DOBRZE. Może i jakieś stado szerszeni wypuszczę przez ten post ale powiem tylko NIE MA SIĘ CO BAĆ rekuperacji, jest kilka podstawowych wytycznych które są proste do zapamiętania i tego się trzymając robimy lepiej niż 50% firm nam zrobi. Oczywiście rozumiem tych którzy nie mają czasu(sam zleciłem wykonanie położenia rur i ŻAŁUJĘ bo sam bym zrobił to lepiej, firma PRO z polecenia znana na rynku). Jednak jeśli ktoś ma prę dni w miare wolnego to DA SIĘ ZROBIĆ. Dziękuję i pozdrawiam all
  5. Ja mam redukcję od razu w rekuperatorze. Nie widziałem innej potrzeby, z reszta tak jak piszę przy maksymalnym nadmuchu(wietrzenie - 100% mocy) słychać urządzenie i naprawdę bardzo lekko szum, a przy 60% mocy nie słychać totalnie nic(ani szumu w rurach ani rekuperatora). Do każdego anemostatu mam po 2 rury(no oprócz korytarzy - wyciąg, tam po jednej a i tak przykręciłem Kup sobie 5m elastycznej(nawet po 3m na allegro są) i będzie spokój
  6. Inni to robią tak, kupujesz rękaw z wełny 3cm i wkładasz na spiro - to wszystko, nie zastanawiaj się nawet nad takimi kwestiami.Ja dam 5cm wełny(bo tyle mi zostało z docieplenia) i wystarczy spokojnie, ważne jest żeby nie było przerw w dociepleniu bo w tych miejscach będzie się wykraplać(ciągłość ocieplenia). Obecnie nie mam żadnego docieplenia oprócz kawałków elastycznych o których pisałem i nic sie nie dzieje, nic nie kapie itd.(ale też nie ma mrozów -15, z drugiej strony ile tych mrozów będzie ? Statystycznie kilka/naście dni w roku):
  7. Sprawność w granicach 90%, sprawdzałem z ręki, przy temp w domu 20st, w nawiewie mamy ok. 18st, średnio jest 2st roznicy(przy ok. 0 na zewnatrz).
  8. haha no też tak myśłę 17.9 vs 18 - nie mam pojęcia akurat na ile to poprawne. Aczkolwiek sprawdzałem ręcznie miernikiem i temp. jest w domu z nawiewu ok. stopień wyższa - więc W TEORII zgadzało by się, wiadomo że 1st to błąd pomiaru
  9. 40% mocy wentylatorów, na zewnątrz równe 0.
  10. hm ciekawe jak z wydajnością jeśli polimer, nigdzie nic nie ma, masz jakieś staty "realne" w odzysku ciepła ?(temp. we/wy). Hmmm o ile pamiętam to czarnobiały nie ma opcji zmiany min/max wentylatorów, trzeba by dopytać w compit.
  11. Aby zejść z mocą potrzebny kod serwisowy Nagrzewnicy nie mam i nie chcę jej mieć. Jeśli nie ma wody to jasne że nie ma co rozmrażać- jedynie kwestia czy nawiew może być z deka zimniejszy czy wolisz ciepełko Ten wymiennik który masz patrzę z ciekawości po necie ale brak jakiegokolwiek info, masz od niego datasheet ? Cokolwiek, jakie ma parametry odzysk ciepła/wigoci z czego jest(polimier?) itd. ?
  12. Przy obrotach wentylatorów ustawionych na 20%(domyślnie jest 30%) pobór mocy to ok. 10W, czyli bardzo dobry wynik nie odbiegający od wentylatorów najwyższych klas. Przy czym nie zgadzam się z tym że jest to za mała moc - czuć że wieje z nawiewów(oczywiście filtry domyślne bo po założeniu węglówek pewnie będzie za mało). ALE liczy się to że DA SIĘ zejść do tych 10W tak jak w lepszych/droższych jednostkach. Ps. dzisiaj rozmawiałem z działem compita odnośnie funkcji "osuszania" automatycznego wymiennika, czekam na info - jest taka opcja ale trzeba ją odpalać ręcznie co się mija z celem. Mam nadzieję że chłopaki coś wymyślą.
  13. Kanały doprowadzające do rozdzielaczy fi160 elastyczne - termoflex - wyciąg ma ok. 1m rekup<->rozdzielacz a nawiew ok. 3m reku<->rozdzielacz. Reszta jest na sztywnych spiro. Cała czerpnia ma jakieś 8metrów z czego ok. 1m to termoflex a wyrzutnia "cała" termoflex(jakieś 3m). Póki co spiro w ogóle nie ocieplone(dopiero przede mną), ale wszystko to jest w pomieszczeniu gdzie temp. jest obecnie ok. 10st. a min. to jakieś 5st(lekko grzane, nad garażem). Każde wyjście z reku dałem na "kawałku" elastycznego żeby nie niosło się nic po rurach(bo przecież reku drga, rury mogą się gdzieś o coś ocierać podczas przepływu powietrza itd.)
  14. Też mam cwpp420, kanały doprowadzające do rozdzielaczy fi160, czerpnia i wyrzutnia fi200. Wszystkie kanały stykające się z rekuperatorem oczywiście elastyczne(to podstawa inaczej będzie niosło drgania/wibracje). Nawet 20cm wystarczy dać aby nie przenosiło drgań. Dodatkowo tak jak pisałem rekuperator stoi na iluś tam styropianach. W nocy leci na 1 i jest dosłownie w sam raz(aczkolwiek chcę jeszcze zmienić start wentylatorów od 20% nie od 30%), w dzień 2 lub 1(na razie rozpoznaję temat bo widzę że gotowanie na gazie->okolice 60% bez reku a z jakieś 55%). Nie wiem jeszcze czy się da/jeśli tak to jak ? wywołać funkcję "przedmuchu" wymiennika co x godzin/minut bo czuję że przydało by się(jeszcze nie rozgryzałem menu serwisowego).
  15. Miałem taki sam dylemat i wziąłem hybrydę RCH160, poniekąd decyzja spowodowana tym że raczej walczę z nadmiarem wilgoci(mieszkam obok lasu). Statystycznie dużo więcej dni jest na granicy zera a nie poniżej zera. Póki co reku pracuje nie podłączony do kanalizacji w ciągu dnia "wpada" ok. 2-5l wody na tym wymienniku.W domu wilgotność średnia 55 po podłaczeniu(podłączyłem go dopiero 2 dni temu wcześniej okolice 60%). Ogólnie rekuperator wygląda bardzo solidnie, nawet na trzecim biegu szum w domu nie występuje, reku stoi na poddaszu odizolowany 20cm styro i stoi na blokach styro. Stojąc obok rekuperaotra oczywiście słychać go - buczy - jakieś 50db). Test pod watomierzem zgodny z filmem P. Piotra na YT - sam włączony wyświetlacz to jakieś 6W, najniższy bieg(30% mocy) to ok. 15W, średni bieg(ok. 60% mocy) to ok. 60W i max bieg(90% mocy) jakieś 160W, funkcja "wywiew"(100% mocy) to jakieś 180W(przy tej mocy już wieje po uszach
  16. Winenberg porotherm - tak wyglądają pustaki pierwszej klasy żaden odpad, potwierdzone przez przedstawiciela firmy Winenberg(sam myślałem że to jakieś pozaklasowe mi ktoś wcisnął). Przepalone pustaki, pękające od środka uznawane są obecnie za "najwyższą jakość". Przykład kawałka muru:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...