Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jarasr

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jarasr

  1. Witam Szanownych kolegów. Po 25-latach bezawaryjnego użytkowania kotła konwencjonalnego firmy Radson zacząłem się rozglądać za czymś nowszym, bardziej ekonomicznym. Jako lekturę fachową potraktowałem to forum, powiem Wam jest ciekawie... Idąc tropem tzw. "mojego serwisanta" odpytałem go przy okazji przeglądu kotła co by mi zaproponował z kotłów kondensacyjnych. Zaproponował kocioł firmy BALTUR PERFECTA 25RK. Nie chcę tu podważać jego kompetencji, ale przeszukałem internet i na temat tego kotła oprócz stron producenta i przedstawicieli nic nie znalazłem, żadnych komentarzy itp. Czy producent kotłów kondensacyjnych Baltur jest Wam znany? Możecie coś o tym produkcie powiedzieć? Z góry dzięki za wszelkie komentarze. Pozdrawiam https://baltur.pl/site_catalogue_476_2076-PERFECTA-25-RK.html
  2. Cześć. W zeszłym roku zakupiłem i zamontowałem instalację fotowoltaiczną, z powodzeniem otrzymałem zwrot w programie Mój Prąd oraz w tym roku odliczyłem pozostałe wydatki tej inwestycji w Uldze Termomodernizacyjnej. Mam następujące pytania: 1. Czy mogę rozbudować instalację PV bez ponoszenia konsekwencji naruszenia zasad programu Mój Prąd? Wg programu instalacja musi pracować w miejscu instalacji min. 3 lata. 2. Czy Ulga Termomodernizacyjna przewiduje wykonania kilku inwestycji, tzn. np. ocieplenie domu i fotowoltaika obie zrealizowane w 3 lata? 3. Czy skoro skorzystałem z Ulgi Termomodernizacyjnej mogę kontynuować inwestycję tzn. rozbudować instalację PV? Trzy lata jeszcze się nie zakończyły… Dzięki za odpowiedzi.
  3. Cześć. Od poł roku jestem prosumentem w ENEA, fakturę otrzymuje w cyklu dwumiesięcznym. Szczerze mówiąc nie rozumiem faktur (dotychczas otrzymałem dwie), a dokładnie jak liczona jest wartość energii elektrycznej pozostałej w magazynie. Prosto mówiąc wprowadzam do sieci 1000kWh, biorąc pod uwagę ze moc mikroinstalacji to 4,9 kW, uwzględniam współczynnik tzw. opust 0,8 czyli „za darmo” w magazynie ENEA mam 800kWh do wykorzystania przez 365dni. Do czasu otrzymania faktury z ENEA myślałem że tak jest, jednak ENEA stosuje wzór do obliczania ilości energii w magazynie, którego nie rozumiem i który jest oczywiście mniej korzystny niż powyższy przykład. Teraz dokładnie. Faktura ENERA ma (taryfa G11) 6 kolumn z nagłówkiem - Rozliczenie energii elektrycznej wprowadzonej wobec ilości energii pobranej za okres (tu okres dwóch miesięcy) z uwzględnieniem współczynnika ilościowego, wynikającego z Ustawy o OZE. – za nazwą kolumn podałem rzeczywiste wartości z dwóch kolejnych faktur: 1 - Ilość energii elektrycznej pobranej z sieci (kWh): 594kWh; 481kWh 2 - Ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci bez opustu(kWh): 955kWh; 938kWh 3 - Energia z magazynu wynikająca z poprzednich rozliczeń bez opustu(kWh): 0kWh; 213kWh 4 - Współczynnik (opust): 0,8 5 - Ilość energii elektrycznej wynikającej z bilansowania z opustem (kWh): 0kWh; 0kWh 6 - Ilość energii pozostającej w magazynie do wykorzystania w następnym rozliczeniu bez opustu (kWh): 213kWh; 549kWh Jak widać poz. 6 nie jest to (1 – (2+3) czyli. 594-(955+0) = -361kWh* a wartość wg ENEA -213kWh Adekwatnie 2 faktura (1 – (2+3) czyli. 481-(938+361*) = -818kWh a wartość ENEA -549kWh (*przyjmuję wartość obliczoną przeze mnie a nie ENEA, aby utrzymać ciągłość). Na moje zapytanie do ENEA jak jest liczona poz.6 otrzymałem wzór: {1-[(2+3)*4]}/4 Różnica po dwóch okresach rozliczeniowych to 269kWh na moją niekorzyść. Przeszukiwałem ustawę OZE, nigdzie takiej interpretacji wzoru nie znalazłem. Jak to jest u innych operatorów, czy tez stosują taki wzór czy proste (1 – (2+3). Może ja coś nie tak rozumiem…
×
×
  • Dodaj nową pozycję...