Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

krzychol

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    30
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez krzychol

  1. W moim wypadku sytuacja jest identyczna, murłata lezy na warstwie maksa nad stropem z wieńcem + kotwy. Od 1999 brak jakichkolwiek negatywnych oznak. Dach pokryty dachówką cementową. Moim zdaniem dodatkowy wieniec jest zbyteczny.
  2. Mój sposób na kotwy (krótkie) to pręt zbrojeniowy fi 12 zakotwiony w wieńcu. Po nałożeniu murłaty (otwory wiercone co 2 metry, wg rozstawu kotew) pręty cieśla zagiął i przytwierdził końce za pomocą haków. Trzyma jak należy.
  3. Chyba nikt z hurtowników nie będzie dopłacał do naszej budowy. Nie ma nic za darmo i jak coś jest dużo tańsze to duże prawdopodobieństwo, że towar długo nie schodzi albo ma jakiś feler. Dla mnie liczyło sie to, że w trakcie budowy towar był dostępny dla wykonawcy od ręki i nie było przestojów, a ja mogłem rozliczyć się po m-cu. Na początku budowy załozyłem,że 5-10% wartości kosztorysu to materiał przepłacony, zniszczony lub ukradziony. Jeśli chce się mieć pewność, że rozliczymy wszystkich wykonawców co do worka cementu to trzeba codzienne pracować jako pomocnik na budowie. Z założeniem prawdopodobnych strat lżej się buduje.
  4. Jasne, że musi być. Jak nie ma to zajęte są: szafka w wiatrołapie, szafki w kuchni, kotłownia i schody na strych. Wiem, bo czasem szukam grzybków marynowanych.
  5. Mój program to łazienka x 3, dwie na piętrze ogólnodostępne z korytarza,w domyśle nasza oraz córek, ale z odmiennym wyposażeniem i jedna na parterze. Nie wyobrażam sobie, jak oprowadzam gości po domu i mówię "a oto trzecia łazienka, przepraszam ale nie zdążyłem pościelić".
  6. Frankai, Czasami wkurzasz, ale zależy Ci na forum. Odezwij się znów w kilku wątkach. Wcale nie musi być poważnie jak na łamach Muratora. Jestem za.
  7. krzychol

    Do Frankiego

    Frankai, Czasami wkurzasz, ale zależy Ci na forum. Odezwij się znów w kilku wątkach. Wcale nie musi być poważnie jak na łamach Muratora. Jestem za.
  8. Ale zmiany, jak w sztafecie 4 x 10000 m. Chyba nie przynudziłem za bardzo.
  9. Witam w lany poniedziałek i pozdrawiam. Jak dobrze pójdzie ja też na Boże Narodzenie 2002 przeprowadzę się do nowego domu. Na razie budowa trwa czwarty rok i jestem na etapie po tynkach i wylewkach, a więc zostało malowanie i "...kafelki ...". Poza tym rozbiórka starej chałupy drewnianej i urządzanie ogrodu (ogródka) i cała masa innych prac. Pozdrawiam
  10. krzychol

    Grupa łódzka

    Witam w lany poniedziałek i pozdrawiam. Jak dobrze pójdzie ja też na Boże Narodzenie 2002 przeprowadzę się do nowego domu. Na razie budowa trwa czwarty rok i jestem na etapie po tynkach i wylewkach, a więc zostało malowanie i "...kafelki ...". Poza tym rozbiórka starej chałupy drewnianej i urządzanie ogrodu (ogródka) i cała masa innych prac. Pozdrawiam
  11. Luśka, Godna zainteresowania jest firma Domex-art. Osobiście nie korzystałem, ale oglądałem efekty. Z oczywistych względów "ćwiczę" system gospodarczy. Coś nieliczna ta grupa łódzka. Pozdrawiam Krzychol.
  12. krzychol

    Grupa łódzka

    Luśka, Godna zainteresowania jest firma Domex-art. Osobiście nie korzystałem, ale oglądałem efekty. Z oczywistych względów "ćwiczę" system gospodarczy. Coś nieliczna ta grupa łódzka. Pozdrawiam Krzychol.
  13. Greg P wywołałeś temat dla mnie aktualny bo w całym domu (jeszcze nie mieszkam) założyłem okna Tyssen k=1,1. Co do parowania to być może w pomieszczeniach była zbyt niska temperatura stąd rosa na szybach. Co do rachunków za gaz to w tym roku zima była "bardziej zimna" niż w latach ubiegłych, a więc takie same rachunki za gaz to relatywnie niższe zużycie gazu. Jak ociepliłeś okna na styku z parapetami? Pozdrawiam Krzychol
  14. Alicjanka, Kornak nr 10 lub 11 jest o.k. Dziwię się, że tak mało popularne są wkłady polskich producentów, a nie odbiegają jakością od importu. Pozdrawiam Krzychol
  15. Frankai, moje doswiadczenia z eksploatacji podgrzewacza gazowego przepływowego 19 kW jest takie, że zapewnia on komfort dla jednego punktu czerpalnego c.w.u. W wypadku włączenia drugiego punktu poboru wody znacznie spada wydajność, bo temp. jest o.k. W wypadku domu 100 m2, gdzie jest łazienka, w.c. oraz kuchnia i np. cztery osoby potyencjałnie korzystające z c.w.u to przy zasobniku 150 l potrzebna jest taka moc podgrzewania, aby zapewnić bierzące podgrzewanie wody. Stąd moja wypowiedź. Oczywiście, wszystko zależy od dziennego zapotrzebowania na c.w.u. Być może wystarczy szklanka na kąpiel. Pozdrawiam Krzychol.
  16. ZIBI, 10 kW do c.w.u. to co najmniej 2 razy za mało. Zwróć uwagę jaki czas grzania dają podgrzewacze pojemnościowe gazowe. Poszukaj kotła, który ma zmienną moc palnika w zależności od priorytetu grzania. Ten o którym mówisz, 20 kW może być o.k. o ile ma tę funkcję. Wg mnie na zasobnik 150 l potrzeba 23 kW. Wiem, że to co mówię może być niepopularne. Jeśli chodzi o c.o to przy dobrym ociepleniu domu 1o kW jest o.k. Pozdrawiam Krzychol
  17. Do Karoli, może być tak że jakiś materiał budowlany z punktu widzenia izolacyjności jest "ciepły" natomiast z punktu widzenia akumulacji ciepła jest "zimny". To może dotyczyć materiałów porowatych z dużą zawartością pustek powietrznych jak np. Porotherm. Powietrze jest dobrym izolatorem ale nie jest akumulatorem. Stąd być może takie odczucia Twoich znajomych. Dlatego należy uściślić zapytanie. Pozdrawiam Krzychol
  18. Moja odpowiedź dla Zuzki dotyczyła kotła Tantaqua i jej obaw dotyczących c.w.u. Oczywiście mozna wybrać kocioł o niższej mocy. Z moich doświadczeń w eksploatacji c.o. opalanego gazem i dobrej wentylacji pomieszczeń co jest warunkiem komfortu w pomieszczeniach nadwyżka mocy kotła szczególnie przydaje się podczas gwałtownych spadków temperatur. Mniej szkodliwe jest przewymiarowanie kotła niż jego niedoszacowanie. Trzeba też uwzględnić kaloryczność, chwilowe wahania ciśnienia gazu itd., a takie doświadczenia ma się po latach eksploatacji c.o. Zauważyłem, że wiele projektów ogrzewania nie uwzględnia tych czynników zakładając, że dom jest szczelny i zaizolowany jak termos, sprawność pieca jest maksymalna a gaz ma doskonałe parametry. Pozdrawiam Krzychol.
  19. Zuzka Tantaqua Feroli to, o ile się orientuję, stojący piec jednofunkcyjny z zasobnikiem chyba 100 litrów. Znam tą ofertę i uważam, że jest b.interesująca. Piec ma automatykę Honeywell'a i jest sterowany pompami co sprawia, że można byc pewnym jego niezawodności. Pompy wilo. Jesli masz dom pow.150 m3 to moim zdaniem najlepsza byłaby Tantaqua o mocy 29 Kw. Palnik ustawia sie wówczas w ten sposób, że na ogrzewanie c.o moc ok. 20 kW a do c.w.u moc 29kW. Ładowanie zasobnika do temp. 60 st C trwa wówczas kilka minut. Za tą ceną b.atrakcyjna oferta.Jedyna wada to zdaje mi sie, że nie mozna go podłączyć do sterowania pogodowego ale nie jestem pewny. Pozdrawiam Krzychol
  20. Do Tomka B. Wykonanie instalacji c.o. z kotłem gazowym i węglowym jest stosunkowo proste. Piec węglowy musi pracować z otwartym układem, w zależności od bryły budynku, z rozdziałem dolnym lub górnym. Może być równiez pompa wspomagająca. Piec gazowy przystosowany do układu otwartego włączony jest równolegle. Przełączanie pieców najlepiej jeśli jest ręczne, co zapewnia wiekszą niezawodność. Piec węglowy może być używany np. do spalania drewna. Eksploatuję taką instalcję od 15 lat i wykonałem podobną w nowym domu. Pozdrawiam Krzychol.
  21. Do Tomka B. Wykonanie instalacji c.o. z kotłem gazowym i węglowym jest stosunkowo proste. Piec węglowy musi pracować z otwartym układem, w zależności od bryły budynku, z rozdziałem dolnym lub górnym. Może być równiez pompa wspomagająca. Piec gazowy przystosowany do układu otwartego włączony jest równolegle. Przełączanie pieców najlepiej jeśli jest ręczne, co zapewnia wiekszą niezawodność. Piec węglowy może być używany np. do spalania drewna. Eksploatuję taką instalcję od 15 lat i wykonałem podobną w nowym domu. Pozdrawiam Krzychol.
  22. Podaję ceny z jesieni 1999 pow. stropu ok. 100m2 elementy styropianowe + nakładki ok. 5600,- zł belki stalowe ok. 2300,- plus beton B20 ok. 14 m3. do tego koszt zbrojenie wieńca.
  23. Lechu, nie jestem przedstawicielem firmy, ale mam taki strop. Prawdą jest też, że mieszkam w Łodzi więc na transporcie oszczędziłem, bo cały strop (100 m2) zabrałem jednym transportem. Jak musiałem przekonywać majstra-wykonawcę, że to jest dobre rozwiązanie, to historia. Zmienił zdanie jak układał ten strop na przekryciu piętra. Łatwo policzyć, że ciężar takiego stropu jest znacznie mniejszy niż tradycyjnego. Przy okazji pustaki styropianowe są doskonałym ociepleniem (25 cm). Pewnie, że nie chciałbym aby ktokolwiek doświadczał pożaru w domu, ale takie argumenty, jakie przytaczasz Lechu nie są dla mnie do przyjęcia. Jeśli każdy kto zabiera głos na tych łamach buduje własny dom, to sądzę,że jest do własnych wyborów przekonany i to on sam będzie ponosił ich konsekwencję. Dobrze jest też poznać poglądy lub doświadczenia innych, te prawdziwe i wartościowe. Pozdrawiam, Krzychol
  24. Lechu, nie baw się palnikiem na budowie. Nie próbuj też młotkiem wytrzymałości pustaków Terriva bo też Ci się zawalą na głowę. Krzychol.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...