Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

esp

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    49
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez esp

  1. esp

    Panasonic Aquarea

    OZC - przy starym domu cały czas modernizowanym, firma która zakładała PC, obliczając sobie i sprawdzając instalacje , dom, pytając o dotychczasowe zużycia i parametry stwierdziła jakiej moc pompa, i dołożony był grzejnik. Ja CW teraz mam taki wynik Rury między buforem a PC to średnica 32x4,4 , na instalacji są stare rury stalowe z dużą średnicą niestety schowane w podłodze i ścianie. Podłączę do kaloryferów z redukcją na mniejsze średnice. Bufor zasilanie z PC wpięte od dołu, na instalacje wysokości zbiornika 2/3, może trochę wyżej. Z przepływami mam właśnie problem bo po stronie wtórnej nie za bardzo wiem jak ustawić tą Wilo-Yonos PICO 25/1-4. Próbowałem różne nastawy ,stałej prędkości czy z zmienną różnicą ciśnień (nie wiem co w moim przypadku lepsze) ale nie widzę różnic dużych w temperaturze . Moc grzejników ciężko mi określić, swoje lata mają, tabliczek z info nie znalazłem. W domu ciepło , mam w ciągu dnia 22-23C , w nocy 23-5 nie może spaść poniżej 21C. PC - ustawiona krzywa 45 -15 oraz 35C 15C , zużycie na rok z CWU (4 osoby) ok3800kwh z podlicznika. Trochę przewymiarowana, używam trybu cichego w przejściowych warunkach. Wychodzi zał/wył 1 na 2h. Do ogrzania niecałe 140m2 Ogólnie zadowolony tylko czemu właśnie te grzejniki nie grzeją cały czas na całej powierzchni. Mógłbym wtedy zjechać z krzywą i jeszcze coś zaoszczędzić.
  2. esp

    Panasonic Aquarea

    Tak, ile się dało to zrobiłem, będę w lecie próbował wywalić te zawory z termostatów i do kryzowania tak żeby jak najmniej było przeszkód.
  3. esp

    Panasonic Aquarea

    Tak w skrócie przy mojej zmodernizowanej instalacji CO, jak najlepiej ustawić pompę obiegową willo na obwodzie wtórnym gdzie są różne średnice rur , przy czym najmniejsze średnice to same podłączenia grzejników i płytowe grzejniki. Głowice termostatyczne pościągane. Cała instalacja to 8 grzejników jedno i dwu płytowych , podłoga kuchnia, łazienka ,całość ok120l . PC praktycznie pracuje cały czas, a grzejniki tylko chwilami ciepłe są na całej powierzchni. PC - bufor 200l , delta 5-6, maksymalna prędkości 39,5l/min przy czym na wykresie widzę, że się modeluje i najczęściej to jest 13/14l/min, nie wiem czy coś tu też trzeba korygować? Ps. Poprawiłem błędy faktycznie rażą , jeżeli można to usprawiedliwić, pisane na małym starym telefonie i w dodatku zaufałem, że jakaś autokorekta jest.
  4. esp

    Panasonic Aquarea

    Tu mam właśnie pewien problem i wydaje mi się trochę nielogicznie z tym małym przepływem, próbując z różnymi prędkościami i dając na najwyższe wartości tą obiegówkę wilo nie widzę żadnej różnicy między przykładów środkowymi nastawami. Temperatura w pomieszczeniach jest taka sama przy niższych i wyższych prędkościach w obiegu. Może duży wpływ mają różne średnice rur zastosowane w instalacji CO i nie przepycha, większe opory, przy grzejnikach? . .
  5. esp

    Panasonic Aquarea

    Dzięki, właśnie muszę założyć czujnik temperatury na wyjściu z bufora, bo tylko tak jakby monitoruje PC do bufora a dalej to nic nie wiem. Z prędkością na obiegówce willo mam właśnie problem czy ustawić stałą czy zmienną, jaką wartość, żeby nie gryzła się z pompą z PC a i ruch wody w buforze był odpowiedni. Grzejniki odpowietrzone ale tylko przez chwilę czuć że są na całej powierzchni ciepłe w większości od dołu zimne.
  6. esp

    Panasonic Aquarea

    Witam mam pytanie odnośnie ustawień pomp obiegowych i delty. W instalacji dwa obiegi ,czyli PC-bufor 200l wpięty równolegle i dalej z bufora za nim obiegowa Wilo-Yonos PICO 25/1-4 dalej piwnica i parter, razem 8 grzejników, termostaty zdjęte + podłoga - kuchnia i łazienka (ok.100l. wody) . Na PC po wielu próbach wydaje się że najlepsza delta to 6, przepustowość pompy obiegowej z odczytów to widzę że wacha się 25-13 l/min , przy czym w większości 13-14l/min. Na pompie Wilo próbowałem stałą prędkość na drugim i trzecim biegu (na 2 zostawił instalator) teraz mam na środkowej wartości tylko w "zmiennej różnicy ciśnień". Za pompą obiegową instalacja modernizowana z różnymi średnicami rur, nawet różnymi płytowymi grzejnikami i podłogówką , wszystko praktycznie puszczone na jednym obiegu. Trochę się pogubiłem już z tymi ustawieniami i sam już nie wiem czy lepiej zwiększyć prędkość czy zmniejszyć, jak najlepiej żeby wszystko się zgrało czyli PC-bufor i bufor-pompa obiegowa-instalacja CO. Jak to powinno mniej więcej wyglądać, żeby cała instalacja jak najlepiej funkcjonowała?
  7. esp

    Panasonic Aquarea

    Panowie mam pytanie , zrobiłem tak jak wytumaczono mi tutaj wczesniej, czyli obiegówka pod extra pump,sterownik pokojowy pod H (start CO,heating), zasilanie sterownik ma, w ustawieniach wybrałem praca PC wg termostatu pokojowego zenetrznego, wczesniej ustawiłą krzywą i własnie jak to jest że przy tym wyborze nie moge doprecyzować krzywą (+5-5) tylko pokazuje na panelu pompy ikonę termostatu zenętrznego. Krzywą no mogę zmienic ale już ustawieniach instalatora ale to wiąże się min z utratą harmonogramu a ten mam zrobionu na potrzebu CWU. Teraz mam czujnik ustawiony jako termostat pokojowy zenętrzny, panel pompy pokazuje temp.wody, co daje jak ustawie czujnik na temperture wody? Wtedy krzywą mogę regulować , tera nie. Krzywą mam ustawiona 30C-15C 45--15C , delta7 i w domu termostat nie potrzebował uruchomić pompy i woda nad ranem (koło 1C) miała 23C czy nie bedzie za mało w razie czego do defrostów ? Grzałki ? Mając poprzednie ustawienia, prosta 34C i dodtkową obiegówke sterowana termostatem pokojowym tak nisko nie spadało. Co za tym idzie zużywała nad ranem (wyższa temp. zadana) ok1,5kv w cztery godziny teraz prawie dwa razy wiecej, przy czym w skali doby było 10kwh teraz 12-14kwh. Bede przy takiej pogodzie chba próbował też z trybem cichym bo mam sredznią ok 1,5 raza załaczen na godzinę Pompą grzeje niecały miesiąc , ucze sie, i nie wiem jak najlepiej ustawić przy moich warunkach.
  8. esp

    Panasonic Aquarea

    On już jest zamontowany na ścianie , ktoś mi podpowiedział że mogę podpiąć w pompie pod złącze room thermo, na panelu od PC ustawił bym krzywą zamiast prostej, służył by mi tylko do monitorowania pracy, termostat zew do pilnowania temperatury pomieszczenia. Chyba że będzie miał problem instalator z podpięciem czy .źle to będzie funkcjonowało to zostawię wyłącznie jako czujnik temperatury..
  9. esp

    Panasonic Aquarea

    No ja mam ten panel i dodatkowy termostat wyciągnięty,, dubluje się, ale jak już jest to chciałbym wykorzystać.
  10. esp

    Panasonic Aquarea

    Tak tez teraz planuje , na panelu PC ustawiona krzywa , na termostacie zew. jak już jest wyciągnięty ustawiona preferowana temperatura
  11. esp

    Panasonic Aquarea

    Ja mam wyciągnięty i panel z PC i także dodatkowy termostat który teraz pilnuje temperatury w pomieszczeniu wł/wył pompę wilo.
  12. esp

    Panasonic Aquarea

    Mam wyciągnięty panel PC w zamiarze żeby nie musiał schodzić do piwnicy i widzieć co się dzieje na pompie oprócz tego mam termostaty zewnętrzny który do tej pory wpięty jest pod pompę wilo .
  13. esp

    Panasonic Aquarea

    Dziękuje Ci , prościej chyba się nie da , ma być dzisiaj, albo w poniedziałek więc już postawie na swoim, bo choć ja jestem tylko użytkownikiem i do końca się nie znam to uważam że to co mam teraz fatalne rozwiązanie.
  14. esp

    Panasonic Aquarea

    Tak właśnie mniej więcej ten układ wygląda, na pompie ustawiona prosta która pilnuje temperaturę w buforze, zewnętrzy termostat steruje zewnętrzną pompą obiegową kiedy potrzeba osiągnąć temperaturę w pomieszczeniu. Niestety tak sobie instalator to wymyślił. Mleko już wylane i teraz mam problem. Instalator poinformowany że tak być nie może , że pompa obiegowa cały czas pracuje , że ten układ raczej nie ma racji bytu i teraz jest zastanawianie się co zrobić. Na podpowiedz tutaj z tematu że najlepiej podpiąć termostat zewnętrzny, pompę wilo do pompy dostałem odpowiedz że to pociągnęło większe koszty trzeba by dokupić chyba płytę do pompy a nie wiadomo czy to będzie lepiej chodziło od obecnego układu Potrzebuje rady co da się zrobić najprościej , jak najmniej ingerować, iść w koszty a miało to jakiś sens.
  15. esp

    Panasonic Aquarea

    Mało się znam ale tak mi się wydawało że powinno tak wyglądać. Po co ma ta pompa wewnętrzna cały czas pracować, po co dodatkowe koszty eksplantacji, muszę to zmienić choć dalej jest stwierdzone przez fachowca, że tak powinno być żeby był prawidłowy i dokładny odczyt temperatury na powrocie z bufora i dobrze to wszystko funkcjonowało. Nie wiem czy inaczej nie umie, nie wie? Sumując dużo lepiej u mnie będzie chodziło , oszczędzając sprzęt, zmiękczając koszty, zrobione powinno być tak jak Panowie piszecie,
  16. esp

    Panasonic Aquarea

    Teraz na termostacie pokojowym jeżeli zostanie osiągnięta zadana przestaje pracować pompa Wilo ale dalej miesza pompa wewnętrzna, Pan mnie przekonuje że tak ma być żeby była prawidłowa temperatura na powrocie. Taki sposób jak podałeś i o którym czytałem u mnie ponoć nie ma raczej racji bytu.
  17. esp

    Panasonic Aquarea

    Witam , mam pytanie bo nie za bardzo wiem co mam zrobić, pompa panas 9kW HP (H) WC09H3E8, wpięty równolegle bufor 300l do tego zewnętrzną pompę obiegową i termostat pokojowy i tu mam chyba problem bo gdy pompę załączył termostat i osiągnięta została zadana temperatura. Termostat się wyłączył, a na pompie mam ciągle strzałkę przy słoneczku. Pompa nie grzeje, nie bierze energii tak widać z wyświetlacza, a pompka w jednostce wewnętrznej ciągle chodzi , jednostka buczy. Mam zewnętrzy regulator temperatury AC605H z WiFi i pompę obiegową Wilo. Gdzieś wyczytałem żeby to miało sens to pompę obiegową zewnętrzną i termostat należało by wpiąć do pompy ciepła i wtedy faktycznie przykładowo gdy nie potrzeba grzać to oprócz sprężarki też i pompa wewnętrzna przestała by chodzić. Instalator który to zakładał twierdzi że tak być nie może bo pompa ciepła nie będzie wiedziała jaka jest temperatura na buforze i dlatego tez musi chodzić cały czas ta pompka wewnętrzna. Ponoć bez żadnego dużego wpływu na zużycie sprzętu i warunków ekonomicznych. Pompa ustawiona na prostą temperatura wody. Ja do końca na tym się nie znam, trochę logiczniej mi się wydaje że powinno to działać jak jest potrzeba a nie cały czas. Mogę prosić o jakieś wskazówki ?
  18. esp

    Panasonic Aquarea

    Dzięki , ja to mniej więcej rozumiem tylko, że przewija się w temacie dwie zmienne które możesz sobie na panelu ustawić . Dwie wartości które fizycznie można ustawić czyli właśnie wartość histerezy i wartość delty. Wydaje mi się , tak jak wcześniej pisałem że wartość delty tyczy się CO, a wartość histerezy to CWU. Ustawienie histerezy powoduje właśnie deltę temperatury która "uruchomi" pompę przy włączonym urządzeniu. Wartość delty którą tez można ustawić na panelu, żeby nie "gryzła się" dotyczy pewnie CO.
  19. esp

    Panasonic Aquarea

    Ustawiam temperaturę zadana wody CWU na 45C histereza na -5C i spada poniżej 40C pompa dogrzewa zbiornik. Po co w takim przypadku ustawiać temperaturę delty? Jaki ma wpływ ta zmienna na prace pompy do CWU?
  20. esp

    Panasonic Aquarea

    Jest do ustawienia histereze oraz delta, myślałem do CWU ustawiamy pierwszą, druga zmienna służy do C.O
  21. esp

    Panasonic Aquarea

    Panowie bo trochę nie rozumiem przy grzeniu wodu użytkowej ustawia się histereze temperatury, delta myślałem że odnosi się tylko do ustawień C.O. Co to delta szczerze znaczy w tym Panasonicu.
  22. esp

    Panasonic Aquarea

    Podsumując z harmonogramem aby całkowicie panel był załączony, zielona dioda i działał harmonogram na cwu musi być raczej sposób przedstawiany przez @-voymar- w poście #15513. Przy wyłączonej pompie harmonogram zadziała oczywiście jeżeli woda będzie poniżej zadanych i tylko wtedy , przy ON, można sprawdzić parametry na wyświetlaczu. Teraz tylko nie wiem co będzie najlepsze dla pompy. u mnie potrzeba jedne załączenie na około 30-45minut na grzanie CWU na dobę. Co lepiej dla pompy w tym okresie, puścić na 24h (zielona dioda na panelu), czy zrobić okienko przykładowo 2-3godzinne na grzanie wody, resztę wyłączone,. Ekonomicznie już mniejsza sprawa przy takim poborze, bardziej co będzie lepsze dla pompy ciepła.
  23. esp

    Panasonic Aquarea

    Przepraszam ale sprawdziłem dokładnie, żeby tylko woda użytkowa i faktycznie 5 dni zbiornik 300l woda ustawiona na 47C i podlicznika wychodzi 11kwh wiec nie jest źle. Ja tez mam wyłączoną pompę , wyświetlacz i załącza , zaświeca się tylko w godzinach ustawionego harmonogramu. Niestety jak włączyłem żeby sprawdzić jaka temperatura wody pompa zaczęła grzać choc nie była w godzinach harmonogramu , była poniżej zadanych, logicznie powinna poczekać na godziny w harmonogramie.
  24. esp

    Panasonic Aquarea

    U mnie za 5 dni 20kwh, zbiornik 300l dwie wężownice. Mam fotowoltanikę i chciałbym wykorzystać autokonsumpcje , poza tym jestem w taryfie G12W dlatego tak planuje. Cztery osoby w domu i po wieczornym korzystaniu pewnie normalnie w nocy by dogrzewała wodę. Odnośnie harmonogramu to mam rozumieć że ikonka ma być na górnym pasku, i nic więcej na wyświetlaczu, tzn pompa wyłączona na panelu. Bo jak świeci się zielona dioda na panelu to jeszcze widzimy temperatury min np.wody czy zewnętrzną i choć będzie na górnym pasku ikona harmonogramu to nastawy nie działają . Pompa załączy się w każdej porze jak spadnie temperatura wody poniżej zadanej 47C i histerezy 5C czyli jak będzie poniżej 42C. Ja nie wiem czy jest taka możliwość, ale chciałbym żeby pompa była załączona, zielona dioda (chyba że to nie wskazane) miał podgląd na wyświetlaczu w każdej chwili widzieć np.temperture CWU i dodatkowo właśnie działał ten harmonogram który jak jest potrzeba to zagrzeje wodę w wyznaczonych godzinach.
  25. esp

    Panasonic Aquarea

    Ja szczerze też nie mogę ogarnąć tego harmonogramu. Pompa wh-sdc09h3e8 ustawiony tylko w panelu 13ON- 15OFF, zaznaczony jest na wyświetlaczu, zadana woda 50C ,histeryza tylko na 3C, na wyświetlaczu tylko kran woda CWU. Pompa załączona, wyświetlacz świeci zielona dioda także i harmonogram nie uruchamia grzania wody, Jak jest wyświetlacz wyłączony , nie ma żadnych odczytów temperatury tylko ikona u góry harmonogramu to pompa uruchamia się o 13. Chciałbym widzieć co na wyświetlaczu i żeby działał ten harmonogram, co trzeba jeszcze zrobić? Prośba czy może ktoś podzielić się jak ma ustawione żeby to działało ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...