Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

matrix1395

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    2

Zawartość dodana przez matrix1395

  1. Poniżej osobiste przemyślenia jakbym to zrobił 1. Odpuścić sobie kmb i grzać normalnie papę 2. Nie bardzo rozumiem - masz przecież papę na ławie tak? Najlepiej wrzuć jakieś zdjęcie poglądowe 3. Do wewnątrz wywiń na zakładkę a od zewnątrz nic, papę zgrzej do styropaniu - ścianę pionową i tak już masz zaizolowaną. 4. Dylatacja po obwodzie wystarczy - co do wysokości ustal z kierownikiem budowy zgodnie z projektem (powinno być na jednym ze schematów projektu) 5. Izolacje chudziaka możesz sobie jeszcze darować na tym etapie - skup się na tym żeby przed wylaniem chudziaka wypuścić wszystkie rury do kanalizy, peszle, odpowiednio ubić zagęszczenie i zastosować zbrojenie. Przed laniem i w trakcie koniecznie wezwij kierownika na sprawdzenie.
  2. lolson28 mówiąc szczerze taka temperatura dla nas w domu jest optymalna, mogę podkręcić o 1 stopień i podziele się pod koniec miesiąca
  3. Wilgoć wychodząca ze ścian i sufitów - zainwestować w dobry osuszacz i regularnie wietrzyć pomieszczenia. Jeżeli nie wiesz jaki jest poziom wilgoci i temperatury polecam higrometr
  4. Nieważne czy będą poprawiane nierówności czy nie, zagruntować przed malowaniem/nakładaniem gładzi trzeba. Dlaczego? Przez gruntowanie wzmacniasz podłoże przez co gładź nie będzie się łuszczyła i odpadała.
  5. Grudzień 2023 (pierwszy sezon grzewczy): 178 m3 CO+CWU Temperatura 20.2-20.8C 130m2 powierzchni użytkowej, 100% podłogówka
  6. Witam serdecznie chciałbym trochę odkopać temat. Posiadam kocioł Immergas Vitrix Tera 24 Plus i próbuje uzyskać przepływ dla kilku pomieszczeń powyżej 2L gdyż jest najzwyczajniej za zimno w sypialni i łazience na końcu domu (długie rury dla OP). Ustawiłem minimalna prędkość pompy obiegowej na 8 (zakres 1-9) a maksymalny na 9. Sposób działania pompy na wartość 17. Pomimo przestawienia prędkości nadal nie mogę przeskoczyć przepływu 1,5L - co robię źle i co powinienem poprawić? W sumie mam 14 pętli.
  7. Witam serdecznie, uznałem że może warto wypróbować wspomnianą metodę również i w naszym domu z uwagi że okryliśmy problem/y: 1. Z wentylacji sufitowych (1,2,3,4) skrapla się woda. Najwięcej jednak zauważyliśmy kapania w kuchni (1,2). 2. Wysoka wilgotność w domu na poziomie 70%. 3. Z kratek (1,2,5,6) wieje zimne powietrze (ciąg wsteczny) - zauważyłem, że głównie to z której kratki wieje zależy od kierunku wiatru. Dziwi mnie fakt, że z kratek 5,6 które są osobnymi kanałami w kominie również wieje. Kilka danych Jest to pierwszy sezon grzewczy, zaczęliśmy wygrzewanie tydzień temu i planujemy wprowadzić się na nowy rok. Temperatura w pomieszczeniu 20 stopni przy czym wilgotność 70%. Dla sprawdzenia dzisiaj rozszczelniliśmy okna aby zobaczyć czy wilgotność spadnie i rzeczywiście utrzymywała się na poziomie 56%, jednak wraz ze spadkiem wilgotności spadła również temperatura o 2,5 stopnie Celcjusza. Kanały wentylacji wykonane z rury PCV 110mm i ocieplone wełną 5cm oraz owinięte taśmą aluminiową zbrojoną pod samo ujście wentylacji. Zapalona świeca przy obrzędzie w pomieszczeniach wskazywała poprawny kierunek za każdym razem, jedynie przy kratkach wentylacyjnych wspomnianych powyżej gdzie występuje problem ciągu zwrotnego płomień załamywał się do dołu. Dodatkowo żeby trochę podnieść wilgotność (nie pomyśleliśmy trzeźwo z żoną, nasz błąd) pomalowaliśmy prawie wszystkie ściany w domu - minął dokładnie tydzień czasu od tego. 1+3 - połączone ze sobą do jednego kominka wentylacyjnego 4 - pojedyńczy kanał do kominka wentylacyjnego 2 - okap, pojedyńczy kanał do kominka wentylacyjnego 5,6,7,8 - kanały wentylacyjne w kominach (jeden komin 5+6, drugi komin 7+ [ATTACH=CONFIG]467498[/ATTACH] Proszę o porady co możemy zrobić z tym kapaniem oraz wilgotnością i czy jest to normalne zjawisko w pierwszym okresie grzewczym przy wentylacji grawitacyjnej? Może po prostu jesteśmy zbyt przewrażliwieni..
  8. n1ethan niestety nic nie zrozumiałem z Twojego postu. Czy ktoś jeszcze ma jakieś pomysły? Może potrzebne są zdjęcia żeby to zwizualizować?
  9. Zastanawiam się nad tym w jaki sposób wykończyć szpalet drzwi zewnętrznych wejściowych. Elewacja już zrobiona, niestety jeżeli dam 1 lub 2cm styropianu jak zwykle się to robi to drzwi nie otwierają się do końca (drzwi drewniane. mają wklejane ornamenty co ogranicza ich ruch). Jeżeli nie dam styropianu na wykończenie i ocieplenie to wtedy pozostaje kwestia co zrobić z miejscami gdzie jest wpuszczona pianka? Myślałem nad masą termoizolacyjną ale po przeczytaniu kilku opinii zostawiłem ten pomysł za sobą. Co możecie mi zaproponować na tą piankę? Czym to przykryć żeby zachować termoizolację i nie może to być niestety styropian (coś grubszego) bo drzwi się nie będą otwierały całe.
  10. Elewacja jest akurat zakończona tak że wychodzi ponad murlate i jest zachowana szczelina wentylacyjna około 1-2cm przy poszyciu. Kupiłem wełnę 5cm i dołożę ja do murlaty od góry i boku. Od środka zrobię dylatacje z taśmy i gotowe. Dziękuję za podpowiedzi
  11. Dokładnie tak. Ocieplenie z elewacji jest już podciągnięte na wysokość murłaty. Nie bardzo rozumiem jaki jest sens na ten moment ocieplania od góry i z boku? Jeżeli chodzi o samo usztywnienie to mogę to zrobić z desek i wyjdzie mnie taniej niż twarda wełna. W ogóle czym przykleić wełnę do murłaty?
  12. Murłata jest zakotwiona do pionowo wylanych trzpieni żelbetowych. Ocieplanie połaci by się sprawdziło gdybyśmy mieli użytkowa górę. Myślę na przyszłość aby to zrobić jakby plany się zmieniły dlatego tak napisałem. W takim razie co teraz z tym zrobić? Kierownik doradził żeby obłożyć murłatę folia i ewentualnie w przestrzeń pomiędzy murłata a styropianem dołożyć deskę i do niej przymocować taśmę dylatacyjna żeby beton nie dotykał murłaty.
  13. Wieniec jest ale to jest dodatkowy pustak żeby podnieść trochę okap bo był zbyt nisko dla nas. Braknie dosłownie 1cm bo wylewka jest planowana na 4cm, nawet myślałem żeby wyciągnąć taśmę dylatacyjną wyżej i zawinąć ale to chyba mija się z celem. Jeżeli ściana z EPS to czym to przykleić do murłaty? Poddasze nie jest jeszcze ocieplone i nie będzie w najbliższych miesiacach więc aż tak nie martwię się o tę stratę ciepła - kwestia którą akceptujemy.
  14. Na stropie monolitycznym ułożyłem 20cm styropian na mijankę. Pustak jak zobaczycie na zdjęciu lekko wystaje ponad styropian (dokładnie 3cm). Chcemy zrobić wylewkę na warstwę izolacji jednak nie jestem pewien czy możemy ponieważ minimalna grubość to 4cm i beton będzie wychodził na drewno. Co możecie poradzić w tym przypadku? Poddasze nieużytkowe. https://ibb.co/N28JhSw
  15. Nikt wcześniej nie spotkał się z takim dylematem?
  16. Dzień dobry. Chciałem dopytać czy uzupełniać czymś puste przestrzenie które zrobiły się pomiędzy wylewka i ściana? Jeżeli tak to czym? Szczególnie widoczne po rogach pomieszczeń (dylatacja nie wszędzie była prawidłowo zagięta) https://ibb.co/2KGj002
  17. Stoimy aktualnie przed wyborem ocieplenia na strop z płyty żelbetowej o grubości 16cm. W projekcie mamy docelowo aby dać folię polietylenową (nie do końca jestem pewien po co) + 40cm wełny mineralnej + 3,2 cm deski na legarach. Mamy dostępne od znajomego 10cm wełny skalnej którą chcielibyśmy wykorzystać akurat na pierwszą warstwę. Według mnie 10cm to zdecydowanie za mało więc pewnie byśmy musieli dokupić jeszcze kolejne 10 albo i więcej. Pytania: Czy dwie warstwy po 10cm wełny skalnej, czyli w sumie 20cm wystarczą? Czy lepiej dokupić wełnę skalną czy może na tę wełnę skalną którą mamy dać wełnę szklaną (lepsze parametry cieplne)? Na stropie idzie całe okablowanie w peszlach. Czym wypełnić te przestrzenie? Myślę, aby czymś to zalać do jednakowej wysokości i dopiero na to układać wełnę. Czy można zalać betonem tą wełnę skalną (na przykład 3cm anhydrytu)? Szczerze mówiąc legary przy peszlach na dole mogą być nieco problematyczne i też kosztowne patrząc na to że musielibyśmy wykończyć je deskami lub płytą OSB. Poddasze w najbliższych latach będzie nieużytkowe ale może w przyszłości (~10lat) zrobi się tam mały pokój.
  18. Dziękuję za komentarze, trochę mnie podbudowaly bo myślałem ze kiepsko to wyglada. Rozmawiałem jeszcze z kierownikiem i przeka żal ze można użyć zaprawy w miejsca większych dziur gdzie blisko jest do zbrojenia co zrobiłem.
  19. Witam. Mam dylemat związany z fundamenti ponieważ po rozszalowaniu wczorajszym okazuje się ze miejscami występują ubytki i to nie małe. Majstry twierdzą że to nic takiego i jak zamaluja je dysperbitem to ta warstwa przykryje ubytki (co dla mnie jest idiotycznym argumentem). Zaczęli nawet malować ściany zewnetrzne nie uzupełniając niczym tych dziur - zakupiłem im zaprawę cx20 żeby to uzupełnić ale nie raczyli jej ruszyć. Co o tym sądzicie ? W mojej ocenie osoby która się nie zna wygląda mi to na duże zaniedbanie i trzeba teraz to naprawić i położyć jakąś warstwę zaprawy przed malowaniem.
  20. Witam. Zdecydowałem się na umieszczenie postu i poproszenie o pomoc ponieważ mamy aktualnie problem z naszą ekipą budowlaną i tym co zrobili. W tym tygodniu zrobili wykop pod ławy fundamentowe i wylali chudziaka, a kilka dni po tym ławy fundamentowe. Ekipa budowlana wzięta z polecenia więc nie postawiliśmy na nadmierną kontrolę. Do rzeczy: w czwartek beton na ławę umówiony był na godzinę 10:00 i wszystko miało być przygotowane pod wylanie (beton lany w grunt na spodzie chudziak 10cm) i co się później okazało że nie było i pręty musieli na szybko skręcać a beton przyjechał nieco wcześniej. Ale to nie był największy problem. Przyjechałem na działkę kilka minut po 10 i była to już końcówka wylewania. Poszedłem załatwiać rzeczy z gościem od betonu i widziałem że ekipa (2 osoby) coś tam robiły - jedna z nich trzymała pompę druga starała się równać a szefa całej tej ekipy nie było widać. Jak już wróciłem to zacząłem chłopakom pomagać w równaniu bo w 2 osoby nie dawali rady. Po kilku minutach przyjechał szef samochodem i zapytałem się czy wszystko jest przypilnowane po czym nie dostałem żadnej odpowiedzi bo był w takim stanie upojenia alkoholowego, że nic nie docierało... Odpuściłem i zapytałem reszty czy to normalna sytuacja że piją na umór - dostałem niestety odpowiedź że dosyć często się t zdarza - na kolejny dzień miałem z nim porozmawiać w 4 oczy i powiedzieć że raz jeszcze się coś takiego zdarzy to się żegnamy. W ten sam dzień jeszcze podlewałem dwa razy beton bo było bardzo bardzo gorąco (podkreślę że kierownik budowy niestety w tym czasie był na urlopie). Na drugi dzień przyjechałem na działkę z rana i jak zobaczyłem co się stało z betonem i jak to wygląda to się załamałem.. Nie jestem doświadczony ponieważ to moja pierwsza budowa i generalnie wiedział że coś jest mocno nie tak jak trzeba. Powierzchnia ławy nie została całkowicie wyrównana i porobiły się okropnie wyglądające nierówne fale. Dodatkowo w miejscu strzemion beton popękał na całej szerokości. Nie ukrywam, że tak się zdenerwowałem, że wziąłem cały ten projekt i wszystko zacząłem mierzyć bo moje zaufanie do tej ekipy spadło poniżej zera. Jak się okazało to różnica wysokości pomiędzy jednym rogiem domu a drugim gdzie wylewali ławę wynosi ponad 10cm. W dodatku wykop miał sięgać około 120cm (10cm chudy beton od spodu, 40cm ława i 70cm fundamenty) a teraz po wylaniu ławy fundamenty sięgają 96cm w najniższym miejscu... Przez co będziemy musieli wylać więcej betonu bo fundamenty są lane i przez to mamy większe koszty... Mało tego w wykopie jak później zmierzyłem brakuje po 30cm na stopę komina. Sprawdziłem też, że całe te majstry nie wypuścili łączników do zbrojenia słupów oraz nie przyspawali bednarki - oczywiście wiercili później dziury w wylanym betonie i wpychali na chama te druty i bednarkę które są pokrzywione teraz.. Dodatkowo podczas zalewania nie wibrowali betonu i podejrzewam że te pęknięcia mogą być z tego powodu.. Wyczytałem też później że przy takiej glebie jaka jest czyli glina obsypująca się powinna być wyłożona folia na spód i najlepiej zrobione ławy żeby beton nie miał bezpośredniego kontaktu po bokach z gruntem - ale to tez nie zostało zrobione.. Kierownik budowy wraca jutro z urlopu i pewnie dowiem się czegoś więcej co teraz zrobić z tym fantem i jak to naprawić ale chciałem tez poznać Wasze zdanie. Zdjęcia dosyłam żebyście mieli podgląd sytuacji. Szukam już innej ekipy budowlanej ale pytanie co zrobić z obecną i w jaki sposób mogę naprawić te ławy tragiczne i czy te pęknięcia i krzywizna nie wpłyną na późniejsze osiadanie budynku ? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi i mam nadzieję że nie za długi post.
  21. Witam, staramy się z żoną o wyłączenie z produkcji rolnej III klasy ziemi części działki a mianowicie 0,0570ha z całości czyli z 0,10ha Wyłączenie z produkcji rolnej jest jednym z warunków otrzymania pozytywnego pozwolenia na budowę (zapis taki widnieje w WZ). Dwa tygodnie temu złożyliśmy wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej tej powierzchni 0,0570ha wraz z kompletem dokumentów. Trzy dni temu otrzymaliśmy WEZWANIE do usunięcia rozbieżności w załączonej do wniosku dokumentacji. Z tego wezwania wynika, że według Starostwa teren zamierzenia inwestycyjnego obejmuje grunt 1030 m2 czyli całą działkę a nie tylko część którą wskazał projektant na wniosku zatem jak wynika (według Starostwa) inwestycja będzie realizowana na obszarze całej działki. Zastanawialiśmy się co to w praktyce według Starostwa oznacza i po telefonie do osoby prowadzącej tą sprawę wynikło że decyzja zostanie zaakceptowana tylko i wyłącznie jeżeli wyłączymy z produkcji rolnej całą działkę czyli te 10 arów. Jak wiadomo swoje to kosztuje i aktualnie poszukujemy wystarczających argumentów które pozwolą nam pozostać przy swoim. Cena jaką będziemy płacić co roku to 2757 zł i tak aż przez 10 lat (według ustaw)... Jeżeli zgodziliby się na wyłączenie wskazanej przez nas tylko tej części czyli 570 m2 to opłaty byłyby znacznie mniejsze z naszej strony - nie wspomnie o tym że teraz do poprawy wniosku musimy kolejny raz iść do geodety i płacić mu za zrobienie odpowiednich mapek. Mówiłem szanownej Pani że nie mam zamiaru reszty terenu użytkować nie pod tereny zielone na co otrzymałem odpowiedź że jak geodeta po budowie zrobi inwentaryzację to otrzymamy podwójne tyle do zapłaty za kary.. Należy dodać że w wezwaniu jest również argumentacja dotycząca wynikowego rodzaju użytku gruntowego jako B czyli tereny mieszkaniowe. Proszę o jakiekolwiek podpowiedzi - mamy 14 dni na reakcję
  22. Dziękuję serdecznie mmmarcinnn za odpowiedź. Miałbym jeszcze jedno pytanie. W którym momencie najlepiej jest robić przepisanie działki wraz z nowym WZ na żonę w takim wypadku ? Czy od razu po pozytywnym otrzymaniu nowych WZ czy dopiero jak na teścia będzie pozwolenie na budowę wydane ?
  23. Witam. Piszę w nowym wątku ponieważ sprawa wydaje się dla mnie lekko skomplikowana i prosiłbym tym samym o pomoc w odpowiedzi na poniższe pytania. Teść wystąpił o WZ dla jednej z działek rolnych których jest właścicielem (działka 40ar) - otrzymał już decyzję pozytywną dla działki XXX, jest tam pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Brak jest MPZP dla terenu gdzie działka się znajduje. My nie jesteśmy rolnikami. Poczytaliśmy trochę i zdecydowaliśmy że podzielimy działkę na trzy części (to pomoże otrzymać kredyt o który będziemy się starać): 1. 10ar (tutaj ma stać dom jednorodzinny), 2. 2ar (ta część ma zostać sprzedana sąsiadowi w zamian za służebność gruntową - brak jest bezpośredniego dojazdu do działki) 3. Reszta, czyli 28ar. Wcześniej jednak teść otrzymał WZ jak wspomniałem i po jakimś czasie również pozytywne postanowienie o podziale działki na trzy mniejsze. Aktualnie czekamy na uprawomocnienie się postanowienia o podziale i w związku z tym teraz co dalej mam kilka pytań: 1. Czy po uprawomocnieniu się postanowienia teść powinien założyć nowe księgi wieczyste i dokonać wpisu do prawa własności czy powinniśmy na tym etapie przepisać działkę w postaci darowizny na nas i my byśmy to zrobili? 2. Czy jak nastąpi przepisanie działki w postaci darowizny to ja jako zięć zaliczam się również do grupy 0 ? Jesteśmy małżeństwem. 3. Czy WZ nadal będą utrzymane skoro nastąpił podział działki na mniejsze ? W postanowieniu jest zawarta informacja że działka pod budowę jednorodzinną zostaje utworzona wraz z WZ już określonymi decyzją powyższą (pytam dla pewności)? 4. Co dalej teraz robić, jakie konkretne kroki? Według mojego rozumienia kroki jakie musimy zrobić: 1. Przepisanie działki w postaci darowizny wraz z aktualnymi WZ na nas. 2. Umówienie się do notariusza w celu ustalenia służebności gruntowej (bez tego nie otrzymamy pewnie pozwolenia na budowę) 3. Zakup gotowego projektu 4. Adaptacja projektu przez projektanta. 5. Wystąpienie o pozwolenie na budowę Po tym etapie już jest zrozumiałe co robić ale teraz utknęliśmy trochę w martwym punkcie i nie do końca wiemy co powinniśmy zrobić w jakiej kolejności żeby nie zepsuć tego co udało nam się już do tej pory zrobić.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...