Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Maciej Murawski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Maciej Murawski

  1. Raz do roku trzeba umyć parownik czyli chłodnicę z brudu który osiadł na blaszkach. Ale to wszystko. Większy problem jest z rekuperacją jeżeli sąsiedzi dymią smogiem. Rekuperacja zasysa od 300 do 600 m3 na godzinę. Bez filtrów to przepis na palenie papierosów bez ich kupowania.
  2. Niestety Pana pomysł nie będzie działał. Bufor pompy ciepła musi być wpięty równolegle w układ grzewczy. Ciecz grzejąca dom musi być ogrzewana przez pompę ciepła. Ilość cieczy odbierającej energię cieplną w wężownicy będzie za mała dla zapewnienia odbioru energii wytwarzanej przez pompę ciepła. Pompa będzie się wyłączać po 30 sekundach pracy. Potrzebny jest zbiornik buforowy np 300 litrów z jedną wężownicą na grzanie bufora z kotła. Cena takiego to 1400 zł netto + VAT + dostawa. Pomogę taki kupić. Wiadomość że jest Pan zainteresowany na priv.
  3. Jeżeli prześle mi Pan plan i wymiary działki to przeanalizuję posadowienie jednostki zewnętrznej względem sąsiadów. Jeżeli poziom hałasu nie przekroczy normy sąsiad nie mam nic do gadania. Proszę o kontakt na priv.
  4. Moc grzewcza tam wyliczona dotyczy domu a nie pompy ciepła. Tzn 7kW oznacza że w najzimniejszy dzięń roku kiedy średnia dobowa jest -20C do domu trzeba podawać 7kW mocy przez 24 godziny. Czyli dom potrzebuje 168 kWh energii cieplnej żeby w środku utrzymać temperaturę 20-22 C. 7 [kW] x 24 [h] = 168 [kWh] Oczywiście taki dzień nie wystąpi często. Ale w tym roku było 2 razy po 2 tygodnie kiedy COP pomp ciepła powietrznych spadał poniżej 1,4. Moc grzewczą pompy ciepła trzeba dostosować do profilu zapotrzebowania na energię cieplną który sporządza się w oparciu o parametr: CAŁKOWITE ROCZNE ZUŻYCIE ENERGII NA OGRZEWANIE w [kWh]. Otrzymamy wtedy taki wykres prognozowanej pracy pompy ciepła i zużycia prądu. Mam gotowe narzędzie w excelu które dobiera moc grzewczą pompy ciepła do zmiennej ilości zapotrzebowania na ciepło przez dom. Proszę o kontakt na priv.
  5. Każda pompa ciepła jest dobra do temperatury 7 C czyli przy eksploatacji bez rozmrażania. Poniżej zaczyna się rozmrażanie które obniża efektywność COP pompy. W jednych bardziej w innych mniej. Tylko że w Polsce 80% ciepła dom potrzebuje wtedy kiedy jest poniżej 7 C a 55% ciepła kiedy jest poniżej -3 C. Nie ma sensu porównywanie pomp wg ich mocy katalogowej. Trzeba dopasować moc grzewczą z tabeli HC i moc elektryczną PI do zapotrzebowania na energię cieplną [kWh] w poszczególnych miesiącach i dniach - czyli do profilu zapotrzebowania na energię cieplną. Tylko w ten sposób można uzyskać wiarygodną prognozę zużycia prądu przez dany model pompy ciepła. Mam na to gotowego excela. Proszę o kontakt na priv to prześlę i powiem jak z tego korzystać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...