Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

adam1133

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    31
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez adam1133

  1. Czyli teoretycznie tak. A w praktyce w Małopolsce instalatorzy takie montują? Bo rozumiem, że nie ma takich na drewno ale nie zgazowujących bez podajnika i bufora zgodnych z 5kl i ekoprojektem czyli dopuszczonych wg. Małopolskiej ustawy?
  2. Czy w Małopolsce obecnie legalne będą kotły zasypowe na drewno i węgiel z buforem, które wg. specyfikacji są klasy 5 i zgodne z Ekoprojektem. Nie chodzi mi o kotły zgazowujące drewno które oczywiście są dopuszczone.
  3. Tak teoretycznie się zastanawiam. Zalóżmy jest nowy dom 110m z współczesnym zapotrzebowaniem na ciepło. Czy teoretycznie i praktycznie dałoby się zrealizować taki układ, że pod domem stawiam rząd mauzerów w kier. wschód - zachód(pytanie ile tych zbiorników?) z każdej strony zaizolowanych styropianem, przy nich robię kolektory słoneczne ze starych grzejników panelowych. Do domu niewykorzystanym kanałem doprowadzającym powietrze do kominka rury do jednego grzejnika w miejscu kominka. Odpowiednio wszystko łącze z pompa obiegową tak aby latem był obieg panele - zbiorniki, zimą grzejnik - zbiorniki. Sterowanie pracy pompy na zasadzie: latem jakaś fotokomórka załącza przy odpowiednio dużym świetle a zimą termostat w pokoju. Czy ciepło zmagazynowane latem dałoby się przechować do zimy? Choć domyślam się że nawet jeśli to byłaby kwestią wielu dziesiątek tys litrów wody i bardzo dobrej a przez to drogiej izolacji.
  4. Latem ogrzewam ciepłą wodę użytkową grzałką elektryczną, w ciągu dnia przez 8 godzin tak aby jak najwięcej energii z PV było z bieżącej produkcji. Dom - 2 kondygnacje z lat 90. Jedynie w kotłowni zasobnik i rury mają dobrą izolację, w ścianach rury są gołe. Pod koniec dnia termometr na zasobniku pokazuje zwykle 60stcC, w kranie czy pod prysznicem trzeba mieszać ciepłą z zimną dla komfortowej temperatury. Pytanie czy zainstalowanie zaworu trójdrogowego na wyjściu z zasobnika mogłoby przynieść w takim układzie jakieś widoczne oszczędności? W domu jest 5 osób.
  5. Dom 120m użytkowej. A jak to jest ze sprawnością takiego kotła zgazowującego? W zgazowującym większość spalin wraca do komory spalania(tak?) przez co temperatura spalin jest sporo niższa co podnosi sprawność. No ale w moim przypadku komin idzie przez piwnicę + 2 kondygnacje mieszkalne, które również ogrzewa co jednak podnosi jego sprawność. Ciekawy jestem jak wypadłby pomiar temperatury spalin w kominie na strychu z kopciucha w porównaniu do takiego zgazowującego? I co ze sprawnością zgazowującego w przypadku gdyby różnice nie były duże.
  6. Witam, Dom z lat 90, ściany z "maxa" ze szczeliną powietrzną w środku, po termomodernizacji ale nie w obecnych standardach(styropian 15cm, okna plastikowe 2 szyby). Ogrzewanie to kopciuch bez bufora opalany drewnem kawałkowym i tradycyjne grzejniki. W tym roku będzie montowany kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe zostanie bez mian w razie w. Małopolska więc pewnie w 2024 zostanie w końcu wprowadzony zakaz palenia w tym kotle.(Choć termin został już przesunięty o 2 lata). Moje pytanie czy mając dostęp do resztek z tartaku, palet, trochę własnego lasu byłby sens wymiany jeszcze tego kopciucha na jakiś o małej mocy kocioł zgazowujący ale bez bufora i legalne byłoby palenie w nim na max przy najniższych temperaturach aby wspomóc ogrzewanie gazowe? Drugie pytanie. Czy te folie na okna od wewnątrz zamiast 3 szyby coś dają? Warto się w to pobawić? Jak to się sprawdza w praktyce?
  7. OK, jeszcze jedno. Robię normalną wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Czy w takim przypadku czerpać powietrze też można z wewnątrz poddasza z najwyższego punktu aby wspomóc odzysk ciepła?
  8. Myślałem aby czerpać z wewnątrz poddasza nieużytkowego. "Czerpnia" byłaby w najwyższym punkcie poddasza gdzie powietrze ogrzane od blachy zbierałoby się co powinno w pewnym stopniu ograniczyć napływ zimnego świeżego powietrza z zewnątrz. Dach czterospadowy więc nie będzie ścian szczytowych. Na poddasze powietrze będzie się dostawać przez szpary na łączeniach blachy, przez podbitkę. A gdyby nie kombinować i zrobić wentylację grawitacyjną jak piszesz, to pytanie takie czy, można ją wykonać tak aby na poddaszu połączyć kilka wywietrzników w stropie z jednym przepustem dachowym, czy zawsze jeden przepust dachowy jest na jeden wywietrznik? Jakimi rurami się to łączy?
  9. Czyli jednak. Zimą mogą się zdarzyć w takim przypadku całe dni bez nawiewu... Lato to nie problem, można otworzyć okna podczas największych upałów.
  10. W takim razie wentylator wentylator na wywiew albo tu i tu Co do cen, nie sprawdzałem dokładnie, chciałem się poradzić co do pomysłu. https://www.google.com/search?q=wentylator+kana%C5%82owy&sxsrf=ALiCzsZcUbfPcxreHkgvE_K3MUxKOM5vew:1666171611924&source=lnms&tbm=shop&sa=X&ved=2ahUKEwin5cD4_Ov6AhWG6aQKHU9KDwMQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1600&bih=799&dpr=1 Klimy w domu nie będzie - te 2 - 3 tygodnie upału w naszym klimacie są akurat na przeleżenie nad jeziorkiem . Co do strat ciepła. Właśnie dlatego chce wyłączać nawiew przy niskich temperaturach. Od takich przerw chyba raczej grzyb nie wyjdzie? A nawet zimą w słoneczny dzień powietrze na szczycie poddasza powinno się sporo nagrzać przy ciemnym dachu? W rodzinnym domu jest stromy(góralski) dwuspadowy dach pokryty czerwoną blachą trapezową. Też spore poddasze nieużytkowe. Potestuję tej zimy jaka jest temp na przy kalenicy w zależności od temp na zewnątrz, ale nie wiem na ile to będzie miarodajne.
  11. Dom w planach, parterowy 110m, co myślicie o "zdrutowaniu" wentylacji mechanicznej za kilkaset zł w taki sposób: - W projekcie domu parterowego jest projekt went. mech., z rekuperacją tak, że nawiewy byłyby w sypialniach, wywiewy w salonie, kuchni, łazience - Robię przepusty w terrivie zgodnie z projektem. - Instaluję anemostaty nawiewne - Na poddaszu w najwyższym punkcie instaluję wentylator kanałowy połączony rurami z nawiewami. Świeże, ogrzane od dachu powietrze byłoby tłoczone do budynku. - Steruję wentylatorem na zasadzie: praca wentylatora przy temp powietrza od 5stC do 26stC Pytanie tylko czy w ten sposób latem nie będą zbyt długie przerwy. Ewentualnie przez lato można czerpać powietrze z poddasza z poziomu "posadzki" - od kratek wywiewnych prowadzę rury do jednego przepustu na dachu gdzie wypychane byłoby zużyte powietrze. Koszt to: - najtańszy went kanałowy 100zł - trochę rur od rekuperacji 10-20m to max 200zł - anemostaty 15zł / szt x 6 to max 100zł - jakiś termostat i trochę przewodu to z odzysku - przepust dachowy ok. 300zł Czyli ok 800zł, z tego tracę jedynie max 100zł na wentylator, którego po zainstalowaniu rekuperacji już nie wykorzystam. Co o tym myślicie?
  12. Cześć, czy na etapie projektu można zgodnie z prawem zaprojektować w domu parterowym z poddasze nieużytkowym wentylację tak aby przez przepust w stropie zużyte powietrze było wypuszczane ze wspomaganiem wentylatorem na poddasze nieużytkowe? Jeśli nie to jak najtaniej rozwiązuje się wentylację w takim domu jeśli nie chcę rekuperacji? Z tego co wiem wymaga się wentylacji jedynie w łazienkach i kuchni tak? Ogrzewanie pompą ciepła, mała parterówka 110m2 3 sypialnie, łazienka z wanną, wc z prysznicem. Te tysiące przeznaczone na rekuperację wolałbym przeznaczyć na większą moc PV i 20cm styropianu grafitowego. Duży błąd?
  13. Jak to jest z wyłazem dachowym? Jest konieczny? Planuję budowę parterówki z dachem kopertowym, rekuperacja, ogrzewanie gazowe, wiązary. Rezygnuję z kominka - zakaz w Małopolsce. Wylotu spalin nie chciałbym wypuszczać przez ścianę bo kiepsko to wygląda. Dlatego zastosowałbym przejście dachowe z rurą od kotła. Jak to się sprawdza? Czy w takim przypadku wymagane są schodki / wyłaz dachowy?
  14. Witam, Gdzie szukać firm, które budują domy do stanu deweloperskiego? Założenia: - parterówka 100-110m2 bez garażu, prosta bryła na planie prostokąta - prosty dach 4 spadowy na konstrukcji wiązarowej bez poddasza użytkowego. Zwykle kryją dachówką cementową. - najlepiej aby była to firma, która klepie takie same domki wg własnego projektu - kwestia przewidywalności na budowie, zakupu materiałów - możliwość zatrudnienia po mojej stronie kierownika budowy albo inspektora nadzoru Jak dotąd znalazłem 1 taką firmę.
  15. Czołem, Mam do obsadzenia skarpę. Skarpa po niwelacji terenu pod budowę na zboczu więc jest to jałowa, odkryta ziemia. Czym to będzie najlepiej zagospodarować. Tak aby było to jak najtańsze, bezobsługowe, zielone przez cały rok. Skarpa nie ma dużego nachylenia, grunt jest dość spoisty, ziemia nie spływa, nie osuwa się, już przez rok ziemia jest tak odkryta, no chyba że po nasadzeniu się to zmieni, ale znów teraz już obrosła chwastami i też nic nie spływa. Nie jest to teren po przemysłowy, przez wiele lat było tam pastwisko. Wstępnie po rozeznaniu tematu to irga płożąca. Tylko pytanie czy musi być rozwijana wcześniej agrowłóknina? Po tych kilku latach od posadzenia tak czy inaczej skarpa zostanie szczelnie przykryta, czy trawa/chwasty mają szansę się przez to przebić? Nie zależy mi na wyglądzie przez te kilka pierwszych lat po nasadzeniu bo tak czy inaczej w tym czasie będzie trwała budowa. Zdjęcie gdzie widać przestrzenie pomiędzy nasadzeniami było robione(street view) w 2017 roku. Przez 4 lata skarpa została całkowicie przykryta.
  16. A powiedzcie mi jeszcze ocieplenie stropu w takiej parterówce. Rozumiem, że może to zrobić laik i raczej nie można zrobić jakichś błędów. Rozkładam folię paroizolacyjną na stropie, rozwijam wełnę jakoś tam docinam do słupków, wyłazu. Na to rozkładam bez większego mocowania deski pozostałe po szalunkach(jeśli będzie to strop monolityczny) mam już na tyle tych desek aby wystarczyło na szalowanie stropu. Szpary usupełniam pianką. Ewentualnie na ile droższe byłoby zaizolowanie stropu pianką? Tutaj widzę oszczędzam na folii. Rozumiem, że po takiej piance nie można chodzić i trzeba też układać deski? Czy taki tach kopertowy musi być deskowany? Kopertowe dachy chyba z racji swojej konstrukcji są dosyć sztywne?
  17. Jeśli chodzi o sypialnie już nie ma pola do manewru co do ich powierzchni. Do ostatecznej decyzji zostaje czy na środku łazienka czy kotłownia. Z tym, że w układzie łazienka przy ścianie zewnętrznej byłaby trochę większa(korzystniej) - szersza. http://www.homelikeilike.com/lazienka-z-oknem-wanna-i-prysznicem/ Wątek za oknem w łazience z tym że najkorzystniej mieć łazienkę z oknem dachowym akurat. https://forum.muratordom.pl/showthread.php?102136-G%C5%82%C3%B3wna-%C5%82azienka-z-oknem-czy-bez Jeśli w takim domu nie byłaby konieczna wentylacja mechaniczna wolałbym jej uniknąć nie komplikując dodatkowo budowy.
  18. Albo w ogóle nie zmieniać WC / spiżarni a kotłownie zrobić 1 do 1 zamiast łazienki. Tylko teraz patrzę to oryginalne WC ma tylko 1,26 szerokości, nie za mało?. Kotłownia na środku ma tę zaletę, że musi być tam pralka. Byłoby to wygodniejsze od przechodzenia przez wiatrołap.
  19. Tak to wszystko musi się pomieścić w kotłowni. Zasobnik CWU będzie stojący, 200L? Tak aby w przyszłości zagrzać wodę PV / Solarami jeszcze nie wiem. szybki upload
  20. Może i racja, w sumie ta łazienka bez okna? I do tego na środku, pytanie czy nie przenosiłyby się jakieś hałasy puszczania wody, prysznica? Kotłownia przy kuchni i WC ma tę zaletę, że bez cyrkulacji mam szybko dostępną ciepłą wodę a to właśnie tam często jej trzeba. I teraz pytanie czy jednak nie zrezygnować ze spiżarni bo to za male pomieszczenie na robienie 2 drzwi. Myślę że na kotłownię wystarczy? Wyjdzie w takim razie jeszcze jedno pomieszczenie na garderobę. Czy powiększyć sypialnię 16m2 ale to będzie taka dziwna długa wnęka na 2,33. Okno w łazience wyszłoby nad wanną.
  21. Jednak chyba jeszcze lepszy układ pomieszczeń po zmianach(mniejszych) miałby Tryton 5 https://www.extradom.pl/projekt-domu-tryton-5-WOE1152 Prostszy i mniejszy korytarz, większe sypialnie a wymiary budynku różnią się jedynie o 10cm, WC bliżej części dziennej, brak okna w spiżarni
  22. - No właśnie to wcięcie, w sumie salon byłby o wiele większy. W sumie aby zadaszyć całkowicie stół trzeba by robić pergolę. - Jednak zrezygnuję z tych drzwi w kotłowni. Zyskuję ścianę na półki. Tutaj w kotłowni byłaby pralko-suszarka. Wygodniejszy dostęp w porównaniu do wejścia przez wiatrołap, no i zyskuję na możliwości ustawienia w nim szafy. Stolarka, parapety, nadproża to też koszt.
  23. Już chyba pozostanę przy tym delikatnie zmienionym Trytonie. Ma okno z jadalni na część widokową na zachód, taras również na widok - południe, zachód, brak okien od skarpy - wschód, wejście od zjazdu - północ. Nie pasuje tu jedynie okno z sypialni. Jeśli chodzi o wpusty masz na myśli taras, wejście? Z kawałka zadaszonego tarasu mimo wszystko nie zrezygnuję. Mam z niego co podziwiać . Wnęka na wejściu na jedną cegłę chyba nie będzie aż tak problematyczna a urozmaici elewację i pozwoli nie zmoknąć pod drzwiami. Chyba że tak się nie robi? Z tą łazienką bez okna i korytarzem właśnie się biję przez cały dzień. W zasadzie nie mieszkałem z taką łazienką. Będzie to rzeczywiście dokuczało? Takie okno tak czy inaczej musi być matowe, rolety nie mają sensu bo wilgoć się za nimi skrapla i ciągle jest problem z grzybem. Można chyba zamontować jakiś czujnik ruchu / rozwiązanie które pozwoli świecić automatycznie po wejściu. Łazienka powinna być jednak bardziej dogrzana, co bez okna będzie łatwiejsze. Wywietrznik chyba można przewidzieć bezpośrednio na strych? Kotłownia w projekcie ma drzwi ale z nich rezygnuję, nie będzie okna. Z korytarzami rzeczywiście problem. Zalasek miałby taras na PD a ja potrzebuję na zachód. Poza tym tam znów wejście jest do salonu, cała komunikacja przez salon. W trytonie jednak leże sobie przed TV trochę na uboczu od dzieci kursujących z podwórka do swoich pokojów. Trudno coś za coś. Po tych zmianach w trytonie przy mniejszej powierzchni zabudowy mam w sumie większe pokoje w porównaniu do Zalaska. WC jednak będzie Jedynie ładniej wygląda dach z krótką kalenicą, to przemawia za dom na planie prostokąta. Ale to już trudno. Nie bardzo jest miejsce na dłuższą ścianę. Dach korzystniej wygląda przy 25 stopniach?
  24. Lena Bobo chyba odpada, ściana 13m w kier nasypu. Raczej jednak postawię na parterówkę, ja bym widział tak układ pomieszczeń: Spiżarnia raczej się przyda. Kotłownia gazowa więc mogłaby być mniejsza bez wyjścia na zewnątrz, mniej potrzebne rzeczy tak czy inaczej chowane byłyby na strychu. Z toalety też chciałbym zrezygnować. Rodzina 2+0 w planach 2+1 i raczej tak zostanie. Czy może postawić na pompę ciepła? Gaz ziemny mam kilka metrów od domu. Nie wiem nie rozeznawałem jeszcze tematu czy są jakieś rozwiązania pomp ciepła razem z rekuperacją i ogrzewanie jedynie powietrzem? Domyślnie miała być standardowo podłogówka choć nie ukrywam że na grzejnikach łatwiej byłoby mi to wykonać samodzielnie. Strop w tym przypadku teriva? Ściany? Beton komórkowy, ceramika?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...