Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

damiaszek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    141
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

damiaszek's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • One Year In Rare
  • Week One Done Rare

Recent Badges

31

Reputacja

  1. Łączysz je szeregowo, więc napięcie nie ma dużego znaczenia, i tak sumuje się dla całego stringu. Natężenia maksymalne dla nowych paneli są wyższe niż dla starych. Maksymalnego prądu na falowniku i tak nie przekroczysz mając w szeregu starsze panele. Natomiast będziesz stratny na mocy, panel o wyższym max. prądzie będzie generował tyle co pozostałe. Rozwiązaniem mogą być optymalizatory na "słabsze prądowo" panele, ale to średnio opłacalne. Na napięcia nie patrz i szukaj paneli o jak najbardziej zbliżonym prądzie, ale nie niższym niż ten co w tych co masz.
  2. Nic podejrzanego w tych danych nie ma. U mnie podobnie, tyle że autokonsumpcję mam gorszą, u ciebie jest wg. mnie rewelacyjna. W 2024r wyprodudukowałem 7,17MWh a wysłałem 5.59MWh (po zbilansowaniu 4,49MWh)
  3. Trochę dłużej. układ będzie wolniej stygł. Jak teraz ma ~40 minutowe przerwy przy 150l wody w układzie, to dołożenie 300l wydłuży ten czas.
  4. Na podłogówkę idzie 29 przy -10 na zewnątrz, obecnie około 24 a podłoga ma ~22-23 (to zależy w którym miejscu się mierzy, jak gęsto są rurki i od położenia - okolice drzwi itp. , albo spiżarnia bez ogrzewania). Kaloryferów brak więc wyższe temp. z PC to tylko grzanie CWU. Grzanie w PC mam zaprogramowanie na dwie strefy czasowe (dzień i noc) - w dzień o 0,5* więcej niż w nocy, zazwyczaj mija kilka godzin zanim ruszy PC. Oczywiście że pojemność cieplna wylewki jest ograniczona, ale jest na tyle duża że bez problemu stabilizuje temperaturę w domu. * wyższa na dzień, bo: lepsze zazwyczaj COP niż w nocy, mam PV i zawsze coś więcej zużyje na miejscu, mam G12 w tauronie i w rozliczeniu rocznym i tam przenoszą mi część na nocną taryfę.
  5. Jeśli się ma podłogówkę, to też nie ma znaczenia 1 stopień różnicy, bezwładność masy betonu przed tym chroni. U mnie na "pogodówce" i krzywej temepratura wew. jest trzymana w zakresie 0,5C, pod warunkiem że nie zrobię przeciągu wypuszczając/wpuszczając kota, oraz słońce mocno nie zaświeci bo w tych temp. przy nawet przy całkowicie wyłączonym ogrzewaniu temperatura wewnątrz rośnie* * nie nie mam czujnika temperatury w słońcu, jest przedpokoju bez okien,
  6. damiaszek

    Uzysk z PV

    To nie pomyłka czasem? U mnie grudzień wyszedł na poziomie 45kWh/kWp przy wyniku rocznym 1170kWh/kWp
  7. W instalacji zapewne nie ma problemów. Różne fazy w różnych obwodach i na jednej miga, a na drugiej nie miga.
  8. damiaszek

    Uzysk z PV

    Do teraz za grudzień mam 10.8kWh/kWp A grudzień w poprzednich latach różnie wypadał: 2020-33,9 kWh/kWp 2021-21,3 kWh/kWp 2022-17 kWh/kWp 2023-31,6 kWh/kWp Zobaczymy jak dalej będzie, ale jak do tej pory mam 3 pełne dni ze słońcem i wyprodukowane więcej niż połowa z najgorszego grudnia. Cały ten rok też już wyszedł powyżej przeciętnej 1140 kWh/kWp
  9. Zazwyczaj czerpnia się zanieczyszcza na wlocie i wentylacja zaczyna wchodzić na obroty aby pokonać zwiększony opór. Jak wentylator nawiewu kręci się dużo szybciej niż wywiewu to jest właśnie taka sytuacja, sprawdź też filtry. Wymiennik na końcu.
  10. damiaszek

    Ogrzewanie ścienne

    Jeżeli są to ściany wewnętrze, to niezależnie od przewodności cieplnej energia nie zniknie i nawet jak ucieknie jej trochę na drugą stronę ściany to i tak zostanie w budynku. Ponieważ do grzania ściennego/podłogowego wykorzystywana jest duża powierzchnia, to będzie to działać. W strumieniu ciepła niższą przewodność nadrabiasz powierzchnią. Regipsu czy tynku bym się nie obawiał i tak jest wsp. dla nich korzystniejszy niż dla podkładu z panelem podłogowym. Zresztą możesz to policzyć dane dla mat. budowlanych są dostępne.
  11. Zawsze możesz zrobić ramkę (profil metalowy, osb itp) które opiera się o podłogę, a klejenie do styropianu tylko trzyma pion, a nie obciążenie. Taka ramka/płyta może być zlicowana z obecną siatką z klejem.
  12. Sprawdzałem z i bez tłumika. Jednostka zamontowana w garażu, wylot na zewnątrz. Z zainstalowanym tłumikiem jest cichsza,
  13. Wygląda na to że dobrze Ci się zdaje, dostałem rachunek za rok i za 2013(paź,lis,gru) jest 13.35zł netto za 2014 (sty-cze) 14,90zł , a za lip-wrz 0,00zł. Nie zauważyłem że pozycja mi się wyzerowała :-). Dobre i to.
  14. W wielkim mieście masz mniejszy wybór co do formy i źródła ogrzewania, czasami nie masz żadnej możliwości manewru i zmniejszenia kosztów, bo nawet za obniżenie temperatury można dostać po d... . Jak lubisz robić przy drzewie, to PC wcale tego nie wyklucza. Zamiast do pieca drewno ładujesz do gazgeneratora i odpalasz silnik na hozgas do napędu generatora, najlepiej w układzie kogeneracji. ;-). A jak ci się znudzi, albo chcesz w zimie wyskoczyć na urlop, to zmieniasz źródło prądu na sieć.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...