Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

diaekon

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez diaekon

  1. Witam Czy może orientuje się ktoś jak wyłączyć zupełnie funkcję CO w dwufunkcyjnym kotle Ariston Genus Premium Evo? Kocioł posiada tryb "lato" w którym pracuje tylko jako przepływowy podgrzewacz CWU jednak nawet w tym trybie okresowo włącza się pompka obiegowa żeby obieg CO się nie "zastał". A chodzi mi właśnie o to aby ta pompka również się nie włączała. Idea jest taka, że do instalacji CO ma być podłączone drugie źródło ciepła z własną pompka itd jednak bez sprzęgła hydraulicznego i część zimy pracował będzie ten Ariston Genus, a część ten nowy kocioł. W związku z tym chciałbym okresowo zwyczajnie zakręcić zawory na obiegu CO przed Aristonem, przełączyć go w tryb "lato" i używać go wyłącznie jako źródła CWU - jednak obawiam się, że gdy przy zamkniętych zaworach na wylocie/powrocie CO włączy się mu pompka obiegowa (w celu okresowego "przemieszania" CO) to może dojść do jej uszkodzenia.
  2. Witam Czytam sporo na temat bufora ogrzewanego elektrycznie i mam już mętlik w głowie. Czy dobrze rozumiem, że cała ekonomiczna przewaga bufora z elektrycznymi grzałkami nad zwykłym kotłem elektrycznym sprowadza się do tego, że bufor nagrzewa się tańszym prądem w taryfie nocnej, a kocioł musi chodzić (głównie) w dzień na droższym prądzie (nawet jeżeli to g11)? Czy instalacja z buforem ze względu na jakąś "magię" potrafi (jak pompa ciepła) wycisnąć więcej energii cieplnej z 1kwh pobranego prądu niż zwyczajny kocioł elektryczny, czy może w obydwu tych przypadkach z 1kwh prądu dostaję dokładnie tyle samo ciepła? Załóżmy, że mam 9000kwh rocznie z fotowoltaiki przeznaczone tylko na CO i jestem tym w stanie ogrzać w 100% dom. Czy instalacja z buforem zużyje mniej prądu z tego zapasu niż zwyczajny kocioł elektryczny?
  3. Witajcie Mój dom posiada w papierach moc przyłączeniową 7kW. W związku z planowana instalacją fotowoltaiczną i montażem elektrycznego ogrzewania zastanawiam się nad zwiększeniem jej do 10kW. Czy oprócz jednorazowej opłaty za zmianę przyłącza wzrośnie również comiesięczny abonament ? Słyszałem że za każdy dodatkowy kilowat mocy przyłączeniowej abonament rośnie, ale nie jestem w stanie znaleźć konkretów na ten temat. Mój dostawca to PGE.
  4. Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że ten 300l zbiornik CWU ogrzewa jakaś elektryczna grzałka tak?
  5. Słuszna uwaga. Coś mi się pomyliło. Jest południowy zachód 225.
  6. Serdecznie dziękuję wszystkim za odpowiedzi, wybiorę zatem 11kw. Hmm niepokoi mnie ta certyfikacja - czy mam rozumieć, że sprzedawane i montowane obecnie na potęgę falowniki trzeba będzie wymieniać po 30.04.2022 na nowe jeżeli nie otrzymają tego certyfikatu??? Mam też pytanie do bobrowa - te koszty zużycia prądu z twojej sygnatury, to tylko tak poglądowo, gdyby nie było fotowoltaiki prawda? Rozumiem, że instalacja fotowoltaiczna pokrywa w pełni Twoje zapotrzebowanie? A jakie są realne rachunki od energetyki, za te wszystkie dodatkowe atrakcje oprócz zużycia - wszystkie te opłaty stałe, mocowe, oze itd itp? Widzę też, że masz podobny stosunek grzejniki/podłogówka jak ja - jaką masz temperaturę wody zasilającej grzejniki? Jak rozumiem pompa ciepła sobie spokojnie z grzejnikami radzi?
  7. Witajcie Planuję montaż instalacji fotowoltaicznej 10kwp (dach o nachyleniu 38st ekspozycja południowy-zachód 270st) Dwóch różnych instalatorów proponuje mi falownik firmy Sofar jednak jeden twierdzi, że lepszy będzie 8,8kw a drugi, że 11kw. Jakie jest wasze zdanie? Z tego co rozumiem taki "niedociążony" falownik 11kW (90% obciążenia przy 10kw paneli) będzie miał nieco niższą sprawność, jednak z podlinkowanego niżej artykułu froniusa wynika, że realna strata w uzysku będzie minimalna. Z kolei "przeciążony" falownik 8,8kw (113% obciążenia przy 10kw paneli) powinien mieć wyższą sprawność, ale w słoneczne dni będzie "obcinać" wytwarzaną przez panele energię. Z artykułu wynika, że w sumie ta strata też nie powinna być dramatyczna więc sam już nie wiem. Falownik 11kw wydaje się być bardziej sensowny jeżeli w planie byłoby rozbudowa instalacji (wtedy trzeba by przejść na przeliczanie 0,7 zamiast 0, Mam też pytanie odnośnie tego przelicznika 0,7 i 0,8. W jaki sposób energetyka określa jakim współczynnikiem mnie rozliczać? Czy liczy się nominalna moc paneli tak jak stoi w papierach instalacyjnych? Czy może raczej pod uwagę brana jest ilość prądu wprowadzana do sieci. Albo chwilowa maksymalna moc instalacji? Chodzi mi o to czy jeżeli moja instalacja10kw lub np 9,8kw pompowałaby chwilowo w słoneczne dni 11kw do sieci to czy energetyka nie przekwalifikuje mnie na rozliczenie według współczynnika 0,7? https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/
×
×
  • Dodaj nową pozycję...