Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Darud

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Darud's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. A więc chodzi o to że mam ścianę 10cm plus tynk, coś jak Ytong tylko troszkę twardsze potem 5cm pustki wentylacyjnej zasypane 50 lat temu granulatem wełny, jak okna wymieniałem to w pewnych miejscach jej nie było, znikła jak w 93 zmieniali okna z plastikowych na drewniane(wysypała im się pewnie
  2. Witam. Mam szybkie pytanko. Te nowe monobloki od LG 5,5 - 7 - 9 KW są takie same, tylko oprogramowanie blokuje, czy 5.5KW jest inne??. A drugie pytanie, z powodu mieszkania za granicą i ich specyficznych sposobów budowli, nie mogę wyliczyć sobie zapotrzebowania na ciepło. Ale z wyliczeń ze zużycia gazu w najzimniejsze miesiące potrzebne było około 2000KW przy kaloryferach aluminiowych i 50⁰ na nich, czyli dziennie +-70KW, obecnie dodatkowo przechodzę modernizację domu, czyli dochodzą okna 3 szybowe( były 2 szybowe drewniane, które traciły dużo ciepła), plus ściany styropian 10-15cm, plus podłoga 10-15cm, no i w całym domu podłogówka, co dodatkowo utrudnia dobór PC. Metraż to 130m² (planuje 1000-1100m rury 18-tki. Temp zewnętrzne max -5⁰, a przeważnie na plusie. Zamówiłem PC LG 5.5KW, ale mimo wszystko obawiam się że będzie za mała i myślę żeby jednak pójść w 7KW, przy tych nowych sprężarkach, chyba nie powinno być problemu z taktowaniem jak przestrzelenie moc PC o 1-2KW??. W instalacji c.o. będzie bufor 80-100 ltr na zasilaniu, a za nim dodatkowa pompa obiegowa. Ktoś jest w stanie coś doradzić.
  3. Dzięki za odp. Ja tego bufora nie będę robił, tylko firma. Mają doświadczenie i sobie raczej poradzą z rozmieszczeniem wężownicy miedzianej. Planowane są dwie wężownice miedziane 15-tki połączone równolegle po +-40metrów . Zastanawiam się tylko jak pompa będzie pracować, przy delcie nawet 15⁰, bo u dołu temperarura wody będzie wyraźnie niższa, wiadomo dół bufora będzie się bardziej wychładzał. No i czy 7KW da sobie radę z 350ltr wody, bo jak czytam to powinno się dobierać 1KW na 20ltr wody w C.O, a jak się to ma do cwu?.
  4. Podłogówka będzie osobnym obiegiem realizowana z buforem 80ltr na zasilaniu. Bufor 350ltr tylko do cwu. Pewnie też dogrzewany 2-3 razy dziennie.
  5. Będą dwie wężownice miedziane 15 mm po +-40m. Powinny sobie dać radę.
  6. Panowie i Panie. Proste pytanie. Chcę u siebie rozwiązać c.w.u przepływowo za pomocą wężownicy miedzianej w buforze 350ltr. Czy pompa sobie poradzić z utrzymywaniem temperatury 45-50⁰C w buforze??. Co jak różnica temperatur (zasilanie- powrót) będzie miała np.15⁰C??. W buforze będzie grzałka u dołu i w sumie może lekko dogrzewać powrót w razie potrzeby.
  7. Gdzie Pan widzi słabe strony?. Instalator proponował dwie wężownice krótsze, ale przy PC wg mnie nie dogrzeje wody odpowiednio( będzie jej więcej, ale za niska temperatura), to nie paliwo stałe i 90⁰C w buforze tylko 50-55⁰C u góry. Czy chodzi może o ciśnienie w punkcie poboru??. Zasilanie na dom mam miedz 12mm(woda zimna) przechodzi na 15 do Pieca gazowego i potem 15 na dom. Woda wszędzie płynie bez problemów( 2 piętra plus parter). Naprawdę będę wdzięczny za uwagi. Wkleił bym zdjęcie, ale nie działa, od pół godziny próbuje i nic, nawet zmniejszyłem do 15kb i też nie przeszło. Jakby Pan pozwolił to podesłałbym na e-maila.
  8. Witam ponownie. Udało mi się zaprojektować bufor 350ltr(stal czarna) z wężownicą miedzianą fi15 75m. I tu pytanie, czy ma sens np. dać najpierw 50m 18 a potem 25m 15, czy będą szumy i lepiej dać 15 na całości. 75 metrów w jednej wężownicy zwijana jednorzędowo. Drugie to minimalny promień gięcia takiej wężownicy 18 i 15 jaki udało wam się zrobić bez zagięć??. Trzecie to bufor będzie zasilany Pompą Ciepła, ale chce dodać awaryjnie 2 grzałki 3KW na wypadek awarii tego ustrojstwa i większość grzałek ma napisane że współpracują z anodą magnezową, czy ja muszę ją stosować?? Układ zamknięty. Czwarte pytanko to umieszczenie takich grzałek, jedną chce dać na samym dole podłogówka wężownicą cwu, a gdzie najlepiej dać drugą?, w połowie bądź na ⅓ wysokości, jak myślicie??. I czy kupić grzałkę miedzianą??, jaką będzie najlepsza żeby to nie reagowało w razie jakiegoś styku grzałka wężownicą?. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp.
  9. Dziękuję za odp. Czyli jak dobrze rozumiem kręcimy wężownice do środka 2-3 razy w jednym poziomie i idziemy do góry skok powiedzmy 5cm i znowu tak samo. Przepływ wody w domu to pewnie max 15 ltr na minutę ale tylko prysznice( mogą być brane 2 w jednym czasie) bez wanny. Rozumiem że najlepiej miedź 16 bądź 18mm. Może pierwsze 25m 18 a potem 25m bądź 50m 16??.Wykonuje Pan takie zbiorniki, czy skorzystać z linku??. Nie zdobię samemu, brak warsztatu i zdolności manualnych akurat w tym temacie. Czytam od początku forum, ale często tematycznie się rozjeżdża.
  10. PC panasonic 7 bądź 9kw. Raczej nie T-cap tylko high performance ale możliwe ze jednak pójdę w T-cap 9kw ale ze względu na cwu, do budynku 7kw mi starczy. Oczywiście ten bufor(dam dopiero majstrowi z linka wyżej do zrobienia) tylko do cwu, do CO chce dać 100ltr i zawór trójdrożny, albo nawet dwa). Bufor ma tylko dać mi komfort cieplej wody użytkowej na poziomie 45⁰C(przy nastawie 50⁰C na PC, mogę ustawić i 55-60⁰ ale wtedy załączy się grzałka, a wolałbym nie) i żeby radził sobie np przy 3-5-ciu prysznicach pod rząd oraz poborze w 3 miejscach, na trzech poziomach domu. Wiem że PC nie ma szans żeby nagrzać taki bufor tylko wężownicą, grzałka pewnie by się tam nie wyłączała. Utrzymanie takiego zładu 300-400ltr, może 500ltr, na pewno będzie łatwiejsze, niż dogrzanie wody wężownicą jak mi ucieknie 300ltr w 20 minut. Mam 3 łazienki, 3 kuchnie i 6 osób, z czego 4 niezależne odemnie. Głowie się cały czas jak to rozwiązać. Planuje na lato zmienić ogrzewanie z gazowego na PC właśnie. Kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny 35KW( modulacja C.O. od 5kw, ale firmy nie podam, żeby nie reklamować) daje sobie świetnie radę, wiadomo oprócz zasobnika warstwowego podgrzewa przepływowo cwu. Głównie chodzi mi jak z wydajnością takiego bufora(tylko cwu) przy PC i nastawię 50⁰C, wiadomo przy kotle stałopalnym nagrzewasz bufor do 80⁰C i problemu nie masz. Jak ludzie którzy maja takie rozwiązanie napiszą ze jest lipa, to kupię Panasonic Aquera 9KW i jakoś to będzie. Przeczytać cały ten temat to by mi z pół roku zabrakło, kiedyś doczytałem chyba do 80-tej strony, ale to było dawno temu, oczywiście powoli będę czytał, ale ciężko z czasem na razie. Pozdrawiam i dziękuję z góry za podpowiedzi.
  11. Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum. Mam pytanie. Jak to jest naprawdę z tymi wężownicami do cwu w buforze przy Pompie ciepła. Czy przy buforze np 400-500ltr i wężownicy miedzianej 22mm - 25metrów i zadanej temperaturze 50⁰C jest szansa że popłynie mi w kranie 45⁰C, czy bliżej 40⁰C(wiadomo rury zaizolowane). Jest tam chyba 1.7m² powierzchni wymiany. Jak sobie taką wężownica poradzi z odbiorem ciepła w buforze??. A może lepiej sobie poradzi nierdzewka karbowana??. Naczytałem się trochę i tyle opini co wypowiedzi. Czy ma to sens przy PC(nie ma sensu grzać bufor powyżej 45-50⁰)??. Pozdrawiam i proszę o radę, bo nie wiem czy pchać się w bufor do cwu, czy zakupić pompę z wbudowanym zasobnikiem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...