Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bene42

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Bene42

  1. To jeszcze tylko się upewnię, że ogólnie mówimy o nośności użytkowej, czyli uwzględniając już wylewkę, ewentualne ściany działowe, tynki i podłogę (panele). Wydaje mi się że aż tak dużo masy to nie dołoży ale nadal pewnie jest istotne. Odnośnie styropianu to wydaje mi się że EPS 100 itp mają wielka odporność na ściskanie (10t/m2?) chociaż fakt że akurat w okolicy idzie mi instalacja pod posadzką i tu może się pojawić problem.
  2. Będzie rozłożone na całej powierzchni czyli spód to płyta metalowa 0.7x0.7m. Strop oparty jest na 4 ścianach jednak do dwóch będzie blisko (1.0 oraz 2.5m) a do pozostałych dwóch dość daleko (7 oraz 5.5m). Wylewka rozumiem że jest dodatkową masą jednak skoro jest jej kilka cm (6-7) i opiera się na styropianie to czy nie rozkłada na większy obszar obciążenia, które znajduje się na niej?
  3. Cześć, Zastanawiam się jak to jest z tą normową nośnością stropów w blokach mieszkalnych. Jeśli się nie mylę to norma mówi o średnim obciążeniu 150kg/m2 tylko w jaki sposób powinienem to traktować? Czy obciążenie punktowe może być większe byle średnia na większej przestrzeni była zgodna z normą czy jednak obciążenie na każdym m2 nie może przekraczać tej wartości? Czy wylewka pomaga bardziej uśrednić/rozłożyć obciążenie punktowe czy nie działa w ten sposób i przekazuje obciążenie bezpośrednio na strop? Na konkretnym przykładzie: strop żelbetowy monolityczny 20cm grubości, 8x8m pomiędzy ścianami nośnymi. W odległości 1m od jednej ściany nośnej i 2.5m od drugiej chciałbym obciążyć go masą ~350-400kg na powierzchni 0.5m2. Mogę to zrobić z zachowaniem średniego obciążenia w bezpośredniej okolicy poniżej 150kg/m2 czy powinienem obciążenie przesunąć jeszcze bliżej ścian nośnych?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...