czan-el
Użytkownicy-
Liczba zawartości
96 -
Rejestracja
-
Wygrane w rankingu
1
Ostatnia wygrana czan-el w dniu 25 Października 2023
Użytkownicy przyznają czan-el punkty reputacji!
O czan-el
- Urodziny 09.10.1987
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Mój klub zainteresowań
Pompy ciepła
-
Jestem na etapie
modernizacja
Dane osobowe
-
Miejscowość
Kaszuby
-
Województwo
pomorskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
czan-el's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
20
Reputacja
-
Aquarea 9kW gen. H
-
Po pierwszym roku użytkowania serwis widząc niskie COP przy ustawieniach krzywej grzewczej zaczął szukać wycieku gazu. Nie znalazł nieszczelności. Postanowił spuścić gaz i zważyć. Okazało się, że brakowało ~0,5kg. Po nabiciu instalacji do poziomu zgodnym z instrukcją, w każdym miesiącu zużycie wynosi ~60% tego samego miesiąca z przed roku. Odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej u mnie to 8 metrów.
-
Zgoda. Zastanawiałem się jak to się ma do zużycia energii elektrycznej. Taka niska delta i duże przepływy na krótkim obiegu pompa-bufor (równolegle) zużywa jej więcej niż przy dużej delcie i małych przepływach. Czy ta różnica jest na tyle duża aby opłacało się o nią zawalczyć?
-
Jeśli dobrze rozumiem, i w takim układzie masz podmieszanie na poziomie TYLKO 0,5° to radzę nic nie grzebać, nic nie zmieniać żeby nie zepsuć. Ludzie z buforami równoległymi mają zazwyczaj 4°-5° podmieszania i nie mogą tego ustawić.
-
Odpowiedź jest powyżej. Jeśli bufor jest podłączony równolegle to pompa "widzi" tylko bufor. Pompa ładuje energię w bufor. Grzejniki pracujące za buforem nie widzą pompy. Energię otrzymują z bufora. Dla grzejnikow bufor jest jak kocioł. Te dwa obiegi łączy bufor i w sumie każdy z nich działa po swojemu. Można powiedzieć że pracują niezależnie, każdy według własnych nastaw. I tu pojawia się wyzwanie jakim jest neutralizacja efektu podmieszania. Jeśli pompka obiegowa na grzejniki działa ze stałą prędkością a przepływ z pompy ze zmienną to nie ma szans na zrównoważenie przepływów a tylko to dałoby 0° efekt podmieszania. W praktyce jak osiągasz 1°-1,5° to jest super. Najlepiej gdyby pompa ciepła działała z dużym przepływem (niska delta, np. 3), a pompa obiegowa na grzejniki z najniższą prędkością. O ile pompa ciepła i bufor nie przejmują się oporami instalacji o tyle bufor I grzejniki muszą się z tym zmierzyć.
-
To nie ten bufor. Ty masz sprzęgło. Dobrze ustawione.
- 20 496 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Bufor/sprzęgło 100l wpięte za pompą równolegle (długość rur mniej niż 1m). Ustawiam deltę 3 mam 3, ustawiam deltę 7 mam 7. Co obserwuję u siebie: 1. Delta 3. Pompa po starcie (po defroście, po cwu, itd.) uzyskuje szybko zadaną temperaturę krzywej grzewczej poprzez duży przepływ (~45l) kosztem "gorszego" COP - większe zużycie. Dodatkowo efekt podmieszania mały ~1 (różnica temperatury przed wejściem do bufora i wyjścia z bufora na grzejniki) - korzystnie. Krzywa grzewcza ustawiona na 41/-15, 29/+15. 2. Delta 7. Pompa po starcie uzyskuje wolniej zadaną temperaturę krzywej grzewczej poprzez mały przepływ (~17l) przy "lepszym" COP - mniejsze zużycie. Efekt podmieszania duży ~5 - niekorzystnie. Krzywa grzewcza z delty 3 musi być "podniesiona" o kilka stopni.
- 20 496 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jak przeliczyć zużycie węgla, gazu, peletu na zużycie prądu przez pompę ciepła TABELA
czan-el odpowiedział NC_PC → na topic → Pompy ciepła
Od termomodernizacji zacząłem. Te 3 tony węgla nie wydają się być jakimś dramatem. Przed termomodernizacją 5 ton było minimum. Przekonuje się, że każdy stopień mniej na wyjściu z pompy daje oszczędność i porównując listopad 2022 i 2023 jest mniej o 217kWh. Aura raczej zbliżona. W symulacji firmy instalującej pompę to zużycie 6300kWh więc CNC nadal wygrywa. -
Jak przeliczyć zużycie węgla, gazu, peletu na zużycie prądu przez pompę ciepła TABELA
czan-el odpowiedział NC_PC → na topic → Pompy ciepła
A to ładna tabelka jest. Zastanawiam się jak bardzo miałem (mam) skopane ustawienia pompy bo w pierwszym roku zużycie ~9500kWh (wg tabeli powinno 5437kWh). Faktycznie wcześniej nie zużywałem więcej jak 3 ton węgla. Pompa na krzywej grzewczej -15/46;+15/30, dT 5, cwu 45 (3 dorosłych i 3 dzieci), bufor/sprzęgło 100l równolegle - reszta informacji w opisie. Może jakaś szybka diagnoza? -
Stara instalacja zabezpieczenie główne pipn
czan-el odpowiedział Omega_WS → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Językiem elektryka jest schemat - choćby jednokreskowy, blokowy. Kartka i długopis - zdjęcie. Albo paint. Dowolnie. Problem przedstawiony na schemacie redukuje ilość pytań, a przy okazji pokazuje jaki poziom wiedzy reprezentuje przedstawiający problem autor. Żeby żyło się lepiej. -
Z doświadczenia pracy swojej pompy mam takie samo zdanie. Oddzielną kwestią jest praca pompy obiegowej za buforem i ewentualnych efekt podmieszania wody w buforze w związku z instalacją grzejników.
-
A jakie znaczenie ma delta w układzie z buforem 100l wpiętym równolegle zaraz za pompą ciepła (sprzęgło). Za buforem obieg grzejnikowy załatwia dodatkowa pompka, a obieg podłogówki mieszacz również z dodatkową pompką. Pompa ciepła "widzi" deltę krótkiego obiegu z buforem (sprzęgłem). Czy w takim układzie jest jakieś "najlepsze" ustawienie delty?
-
Warunki przyłączania jaki kupić w.l.z?
czan-el odpowiedział arks20192 → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować: 2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych. -
Jednostka zewnętrzna - zabudowujecie? Osłaniacie? Chronicie?
czan-el odpowiedział czan-el → na topic → Pompy ciepła
I to ja rozumiem. Konkretnie. -
Jednostka zewnętrzna - zabudowujecie? Osłaniacie? Chronicie?
czan-el odpowiedział czan-el → na topic → Pompy ciepła
Od PINB do głupoty i utrudniania życia. Jeśli pompa utrudnia życie innym to krajżega, a nie pompa. Jak jednostka zewnętrzna może być tak głośna, że sąsiadowi przeszkadza? Albo sąsiad niespełna rozumu albo właściciel pompy. Nie poruszajmy jakiś patologicznych sytuacji.