Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

redbrick

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    40
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez redbrick

  1. Ok finalne zmiany, długo nad tym myślałem ale poprawione okno na klatce schodowej, tak aby zabieg schodów wypadał na łączeniu okien, co daje efekt okna na całą wysokość domu. Nawet kosztem tego, że okna mają różną wysokość na zewnątrz budynku. Wyszedłem z założenia, że okno od środka będę widział codziennie , a zewnętrzną elewację w tym miejscu bardzo rzadko. Ponadto opcja bez pokrycia cegły na parterze części z garażem.
  2. To nie jest wątek o domach energooszczędnych Zdaję sobie sprawę, że dom jest spory. Przez to nie jest tani, ściana trójwarstwowa to dodatkowy koszt, też to rozumiem. Ale całego feedbacku słucham uważnie. Pozdrawiam RedBrick
  3. Cegła będzie ręcznie formowana, nie klinkierowa. Pogadam z architektem o tej czarnej części. Dzięki wszystkim za feedback.
  4. Dzięki za feedback @Kaizen. Dom jest zgodny z WZ (wysokość kalenicy to max 9.5m). Dwie kuchnie to rzecz na której bardzo mi zależy, jedna w której jest porządek, druga w której można trzymać sprzęty jak robot kuchenny, maszynka do ryżu itp nie robiąc bałaganu w aneksie. Co do kosztu, to mam już wstępną wycenę od wykonawcy więc wiem na co się porywam. Z tym garażem to pełna zgoda, pomyślę jak to ogarnąć. Nie planowałem go ogrzewać. Dach będzie prefabrykowany. Stropy filigranowe. Biuro jest dla rodzinnej firmy, ale będą w nim obcy ludzie też. Komunikacja jest mi potrzebna w razie gdybym chciał podzielić dom na dwa lokale, a ten układ daje sporo możliwości. Nie chciałem budować stodoły, zdaję sobie sprawę, że istnieją bardziej wydajne konfiguracje ścian.
  5. tak
  6. będą rowery, mam dodatkowy wolnostojący garaż gdzie mam zaimprowizowany warsztat więc pewnie tam będą graty. Na większy garaż nie mogę sobie pozwolić, bo musiałoby się to odbyć kosztem domu, mam wymaksowane warunki zabudowy jeśli chodzi o powierzchnię zabudowy jak i intensywność. Pozytywna sprawa jest taka, że garaż jest wysoki na 3 metry więc pod sufitem można sporo będzie zawiesić
  7. Nie mam dokładnych wymiarów ale zdaje sie, że około 6m. Jaką szerokość sugerujesz?
  8. Właśnie to okno jest powodem dla którego chciałbym zatrzymać ten dokładny układ, zwróć uwagę, że są dwa okna, które od środka będą wyglądały jak jedno wielkie okno na całą wysokość budynku. Nie widać tego może na renderze, ale taki powinien być efekt. A że po schodach chodzi się często, to fajnie będzie mieć styczność z tym elementem wizualnym. W pozostałych wersjach projektu parter wyglada praktycznie identycznie, tu nie miałem uwag do oryginalnego designu. Jedyną różnicą jest przesunięcie garażu a wtedy wypada to okno na klatce schodowej. W domu wentylacja mechaniczna, to w zasadzie jedna z rzeczy do której przywiązuję największą uwagę. Dlatego też nie ma przewodów wentylacyjnych do wentylacji grawitacyjnej ani kominów. Dach jest dzięki temu bardzo prosty. W biurze nie planujemy murowanych ścian działowych a jedynie zabudowę lekką, którą będzie łatwo przebudować. Dlatego chyba najistotniejsza jest dla mnie lokalizacja przyłączy hydraulicznych. cała reszta będzie w założeniu "do aranżacji".
  9. zaznaczę jedynie, że podstawa schodów nie będzie "stopniowana", zwrócił mi na to uwagę wykonawca zaznaczając, że zbrojenie takich schodów było by niepotrzebnie drogie
  10. Co do łazienek, to jest coś na co nalegała żona, nawet mam wersję tego designu z oknami w pralni i łazience, z przesuniętym garażem. Jednakowoż: ostatnio remontowałem 2 łazienki w obecnym domu, robiłem to własnoręcznie wieczorami i powiem tak, że obecność okna jest dosyć kłopotliwa podnosi to skomplikowanie wykończenia, i ogranicza znacząco ustawność łazienki. Poniżej załączam wersję z oknami w łazienkach Odnośnie ścian: przewidziana jest ściana 3 warstwowa, budynek powinen być bardzo energooszczędny. Okna w większości fix więc mniejsze ramki więc też bardziej energooszczędne. Strych jest nieużytkowy, to tez powinno pomóc w energooszczędności. Co do schodów: nie mam render z jednego z desingów na którym to nieco lepiej widać
  11. w zasadzie można zrobić szklaną partycję pomiędzy wiatrołapem a korytarzem, sprawiłoby to, że światło dzienne wpadało by do wiatrołapu. W sumie ciekawa sugestia.
  12. hej, wrzuciłem na dziennik budowy posta z projektem domu. Byłbym bardzo wdzięczny za komentarze i wskazówki. Projekt nie jest jeszcze finalny i mam szanse na jakieś korekty małe (chociaż ogólnie jestem już zadowolony). To trzecia rewizja, są tam jeszcze maleńkie błędy ale mało istotne. Starałem się poskładać feedback z forum więc można powiedzieć, że dom w części projektowany z sugestiami z muratora. Edit: projekt nie był jeszcze u konstruktora.
  13. koncept nie jest finalny, byłbym wdzięczny za uwagi i pytania, pomogłoby to jeszcze mam nadzieję poprawić ten projekt.
  14. Działka: Prostokąt 42x24m w orientacji północ-południe z drogą dojazdową wzdłuż wschodniego boku. Założenia projektowe: - 1 sypialnia z łazienką dla gości - 2 sypialnie dla dzieci - master sypialnia z łazienką - aneks kuchenny plus "brudna kuchnia" - żadna sypialnia nie graniczy z inną sypialnią przez ścianę - nad garażem potencjalnie niezależne małe biuro na kilka osób - pełne piętro, zero skosów
  15. Poluzujcie gumkę w dresach Wrzuciłem jako ciekawostkę. Tak BTW, to sam doświadczyłem tego zjawiska kiedy mieszkałem w Azji.
  16. A tak w temacie kondensacji: W Chinach robi sie grawitacyjną, I nie robi chlodzenia sufitem. Do tego każde mieszkanie na wideo prawie na 100% ma klimatyzację
  17. To mocno zależy od przeznaczenia takiego budynku. Jeśli chodzi o szkielet w porównaniu do tradycyjnie murowanego domu to moim zdaniem są dwie największe różnice: - pojemność cieplna - grubość ścian Jeśli chodzi o tą pierwszą cechę: dom szkieletowy, ma znacznie niższą pojemność cieplną, to oznacza że szybciej się nagrzewa i szybciej stygnie. Jeśli planujemy, że takiego budynku nie będziemy ciągle ogrzewać (np w zimie będziemy trzymać niską temperaturę, bo nie zawsze będziemy korzystać z takiego budynku) czy też w lecie będziemy w takim domku co weekend i będziemy chcieli używać klimatyzacji, wtedy niska pojemność cieplna jest zaletą. W przeciwnym przypadku jest to raczej wada. Co do grubości ścian, to przy budynku o tak niskiej powierzchni, to chyba nie trzeba mówić czy to wada czy zaleta. Osobiście wolałbym szkielet , gdybym budował taki budynek 35m2 jako altankę, domek letni, czy budynek gospodarczy. Jeśli do mieszkania na stałe, może wybrałbym technologię murowaną, ale 35m2 to naprawdę mało, nawet na jedną osobę. 35m w bloku to znacznie więcej niż wolnostojący budynek 35m2. Żadnych wiatrołapów, kotłowni, kominów, nie wspominając, że efektywna powierzchnia użytkowa, nie licząc nawet ścian działowych, pomieszczeń przeznaczonych na "kotłownię" itp. to już poniżej 30m2.
  18. Dzięki za wysłanie mnie na tę wyprawę do króliczej nory. Zdecydowanie warto. @owczar ma sporo dobrego do przekazania, nawet z komentarzy @kaizen można było wyciągnąć jakieś nauki. Podsumowując, to co powiedział mój znajomy w sprawie nie robienia teriva żeby móc zrobić strop w którym można zrobić chłodzenia pasywne zdecydowanie ma sens. Nie chcę się tu rozwodzić, bo informacje na ten temat można znaleźć w innych wątkach, ale chłodzenie sufitowe zdecydowanie do zrobienia w ten sposób. jedynie co mnie zastanawia , to czy można zrobić to na filigranie, chociaż nie widzę powodu dla którego miałoby to być niemożliwe.
  19. Ekspertem nie jestem, ale z tego co wiem, to ozonator generuje mega wysokie napięcie i może doprowadzić do pożaru jeśli nie jest pod nadzorem, nie wiem czy to dobry pomysł używać go codziennie i to w czasie kiedy ludzie są w domu.
  20. Udało mi się dostać od mojego zaprzyjaźnionego GW zdjęcia ostatniego filigrana który instalował jakiś miesiąc temu. Tutaj zalany strop już schnący. [ATTACH=CONFIG]468363[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]468364[/ATTACH] Edit: nie wiem dlaczego zjęcia wrzucają się w tak parszywej rozdzielczości. może w wolnej chwili wrzucę je na jakiś google drive. Te łączenia płyt o których mówił @kaizen moim zdaniem prezentują się bardzo fanie. Gdyby ktoś naprawdę lubił klimaty industrialne, myślę, że spokojnie można zostawiać nie przykryty taki strop.
  21. Ah, to masz na myśli. ok, to faktycznie uprościłoby system. Skonsultuję to ze znajomym specem od pomp i jakby widział różne opcje na taką instalację.
  22. Masz na myśli klimakonwektory? czy może klimatyzację podłączaną do rekuperatora? Generalnie musisz mieć jakiś wymiennik ciepła do powietrza wewnątrz. Jeśli rekuperacja , to rozumiem, że przewody wentylacyjne musiały być znacznie większe (zgodnie z tym co jest na tej stronie powyżej) Jeśli klimakonwekory to cały czas jest nawiew, oprócz tego potrzebujesz dość dużo miejsca pod sufitem. Czy masz coś jeszcze innego na myśli?
  23. Jakie chłodzenie masz na myśli? co jest wewnętrznym wymiennikiem ciepła? Rozumiem że mówiąc "gruntowy" masz na myśli zewnętrzny wymiennik. Jak w pozostałych zagadnieniach, chcę zrozumieć dlaczego używa się taki czy inny. Wychodzę z założenia, że musisz rozumieć technologię, bo inaczej jesteś bezradny wobec manipulacji czy też rad opartych na opiniach a nie faktach. Poza tym, w temacie tego wątku zamieszczam opinię na temat.Co prawda nie moją ale bliskiego znajomego, który bardzo żałuje, że ma Terivę z powodów, które wymieniłem na początku. Nie znam tej technologii, ale się zainteresuję. Dzięki za tipa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...