Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jimmyco

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    35
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jimmyco

  1. My zrobilismy tak: http://picasaweb.google.pl/iwonacza/LazienkaGorna dotyczy to co prawda Groszka 1 bez garażu, lecz może będzie w jakiś sposób inspirujące (trzeba by postawić komin tak jak jest w G1 bez garażu - czyli pomiędzy łazienką a garderobą). Koncepcja do rozważenia, jeśli nie przeszkadza Ci wanna na przeciwko drzwi. Z wstawaniem i wchodzeniem nie ma problemu - przetestowano, na razie bez wody . W miejscu garderoby, naszym zdaniem kompletnie niepraktycznej - będzie pralnia. Gdybym mial strych zrobilbym tam sobie super suszarnię. Łazienka została powiększona kosztem sąsiedniego pokoju.
  2. Bsia, nie jestem specjalista ale myślę, ze problem to zbyt krótkie kanały wentylacyjne. Cytuje za http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61609,2654450.html "Za krótkie i źle ocieplone kanały Niektórzy znajdują taki oto sposób na wentylację pomieszczeń na piętrze lub poddaszu: robią dziurę w dachu i wyprowadzają przez nią ponad dach kawałek rury. Skutek: rura jest za krótka, by mógł w niej powstać właściwy ciąg. Sytuację pogarsza szybkie wychładzanie się usuwanego nią powietrza. Jak temu zaradzić: rurę wentylacyjną koniecznie należy ocieplić, np. wełną mineralną, a do środka wstawić wentylator kanałowy." Nie pamiętam jak było w projekcie ale u mnie jest tak, ze kanał wentylacyjny z kuchni wychodzi pionowo przez łazienkę i strych na dach. Obok niego zrobiliśmy tez przejście do wiatrołapu i tamtędy pójdzie rura wywiewająca powietrze z wyciągu kuchennego obok rury wentylacyjnej z kuchni.
  3. Dorota 14, W tej chwili w moim Groszku 1, murarze buduja sciany poddasza. Dotad na budowe (bez uzgodnien, projektu, itp.) wydalismy okolo 80 tys (lacznie z ceramika na sciany nosne calego budynku, wiezba i deskami do deskowania dachu). Do konca stanu surowego otwartego musze jeszcze wydac okolo 10 - 12 tys. Czyli w sumie 90-92 tys. Do tego mam wycene na pokrycie dachu (ceramika) wraz z oknami dacowymi i obrobkami - okolo 40 tys i okna drewniane okolo 35 tys. Czyli razem stan surowy zamkniety wyjdzie pewnie okolo 165 - 180 tys. Dom budujemy z Porotherma 24, strop: plyta zelbetowa 14 cm tak jak w projekcie. Schody zewn. i taras wylewane z betonu. Nie zmienialismy ukladu okien. Lawa fundamentowa zostala powiekszona do wymiaru 40x50 cm a sciany fundamentowe wyurowane z bloczkow i ocieplone sttyropianem 8 cm. Wiekszosc betonu kupilismy w betoniarni a niewielkie ilosci (na nadproza) zostaly "ukrecone" na budowie. Budujemy systemem gospodarczym. Za Porotherma placilem 7,50 PLN netto, za beton B20 310 - 340 PLN netto, za deski - od 550 do 650 PLN brutto, za kantowizne - 750 PLN brutto. Konkludujac, moim zdaniem cena 400 tys. pod klucz nie wydaje sie byc z kosmosu, jednak jak pewnie zgodza sie bardziej doswiadczeni forumowicze, wszystko zalezy od tego w jakin standardzie ten dom bedzie wykonany.
  4. Tez mam podobne watpliwosci, ale coz budowa nie jest lekka, latwa i przyjemna. Moja zona nie pracuje. Na czas budowy planujemy przeprowadzic sie tuz obok. Na sasiedniej dzialce mieszka tesc, ktory wybudowal juz 2 domy i obiecal nas wspomoc. Doskonaly sklad budowlany mamy jakies 300 metrow od budowy. Oczywiscie, wszystkie materialy musimy kupic i dostarczyc sami. Z majstrem podpisalem umowe o dzielo i jest to jakies zabezpieczenie. Jednak kontrola to podstawa i tu sie z Toba zgadzam.Kierownika budowy zatrudniamy oddzielnie. Cena nie obejmuje pokrycia dachu - tylko wykonanie wiezby. Widzialem budowy tego majstra widzialem tez jak buduje - wyglada to naprawde solidnie. Zreszta, drogi wykonawca nie jest gwarancja solidnosci - doswiadczylem tego wykanczajac 5 lat temu mieszkanie. Podobnie jest z "tymi poleconymi" . Polecony fachowiec, ktory robil remont u moich rodzicow zrobil sobie w ich domu taka imprezke, ze Tata pozniej miesiac przed sasiadami oczami swiecil. A i jakosc robot byla nienajwyzsza. Dzieki za Twoja opinie - jak juz zaczne bede wykonawcy jeszcze dokladniej patrzyl na rece
  5. Czesc Walt, mysle, ze to drogo. Jakis czas temu na tym forum pisalem: Ponieważ mamy malo czasu i dodatkowo małego synka (14 miesięcy) to chcieliśmy zlecić budowę firmie. Jak zacząłem zbierać oferty to piersza firma powiedzała 650 PLN/m2 pow. całkowitej za stan surowy z dachem ale bez okien. Stwierdziliśmy, że to drogo i szukamy dalej. No ale wczoraj to mnie już jeden gościu zabił. W wersji z pustaka U 220 bez okien i bez dachu (ale z więźba): 139 000 netto (w tym robocizna 54 000 a materialy 81 000). potem zdecydowalem sie wziac ekipe i na dzien dzisieszy mam podpisana umowe na 18 tys. za calosc robot od wykopu wykonanego recznie do wiezby. Bede budowal w Lomiankach pod Warszawa. Nie wiem, moze mnie tu wszyscy zakrzycza ale moim zdaniem ceny robocizny nie rosna tak szybko. Owszem, ceny materialow to tak... ale robocizna? Moj wykonawca tez chcial cos kombinowac, ze te 18 to teraz a za rok to bedzie moze drozej, ale sie dogadamy... Dlatego spisalem umowe juz teraz i dalem mu zadatek. Jak dostal zadatek to sie uspokoil i juz nie mowi, ze bedzie drozej. teraz sie przymierzam do zakupu stali na zbrojenie i zamowienia drewna na wiezbe i szalunki - na wiosne na 100% bedzie drozej. Przy okazji pytanie do tych co juz buduja albo prawie zbudowali - po ile kupowaliscie deski na szalunki?
  6. Czesc Dorbie, Fajnie, ze rosnie grono budowniczych Groszka. My tez budujemy wersje bez garazu. Co do pozwolenia na budowe to widze, ze KozAnka przeslala Ci juz link. Ja tylko ze swojego doswiadczenia moge doradzic, zeby z zalatwianiem formalnosci nie czekac bo trwa to wszystko strasznie dlugo (przynajmniej u nas). Czy dla rejonu gdzie jest Twoja dzialka jest plan zagospodarowania? Jesli nie ma to lepiej nie kupuj projektu zanim nie dostaniesz decyzji o warunkach zabudowy albo przynajmniej projektu decyzji. Pamietaj tez, ze mapa od geodety ma ograniczony termin waznosci wiec lepiej ni kupowac za wczesnie. No i szykuj juz kase. My jeszcze nie mamy pozwolenia na budowe a juz wydalismy: 1540 za projekt + 600 dla geodety. Zanim cokolwiek zaczniemy zaplacimy jeszcze 1200 za adaptacje + 1000 za zalatwienie formalnosci + nie wiem jeszcze ile za wytyczenie budynku czyli razem pewnie okolo 5000 zanim jeszcze majster wykopie pierwsza dziure w ziemi pod fundament. Mam nadzieje, ze na przyszla wiosne razem wystartujemy i pozdrawiam.
  7. KozAnka GRATULACJE !!! Czy to koniec prac na ten rok, czy jeszcze cos planujesz? Ja chcialbym wybudowac w 12 mies. Obawiam sie jednak, ze mi sie to nie uda ...
  8. Dzis rozmawialem z fachowcem(?) od kominkow, ktory namawial mnie na wykonanie w domu DGP. Powiedzialem, ze nie za bardzo chce, bo o ile wiem, to DGP powoduje brudzenie scian. Fachowiec(?), powiedzial, ze jest tak tylko wedy gdy kominek zostanie obudowany w sposob niechlujny i pozostana na obudowie zabrudzenia lub gdy sie go obuduje plytami G-K. Pytam wiec doswiadczonych Forumowiczow: co o tym sadzicie?
  9. ewajacek Moj dom ma miec niecale 130 m2 p.u. i juz jestem umowiony z majstrem na 18 tys. W tej cenie mamy to co wy + scianki dzialowe i wylewane schody zewn i wewn. i taras. Cena w porownaniu z zeszlym rokiem nie powinna byc wyzsza. No, moze o 2-3%. My zalatwiamy formalnosci przez architekta. Prawde mowiac teraz troche tego zaluje - powinienem byl to zrobic sam. Aha, jezeli dobrze pamietam od wydania pozwolenia czeka sie 2 tygodnie na uprawomocnienie. Ale chyba mozesz napisac oswiadzenie, ze nie bedziesz sie od decyzji odwolywac i wtedy daja uprawomocnienie natychmiast.
  10. ewajacek Moj dom ma miec niecale 130 m2 p.u. i juz jestem umowiony z majstrem na 18 tys. W tej cenie mamy to co wy + scianki dzialowe i wylewane schody zewn i wewn. i taras. Cena w porownaniu z zeszlym rokiem nie powinna byc wyzsza. No, moze o 2-3%. My zalatwiamy formalnosci przez architekta. Prawde mowiac teraz troche tego zaluje - powinienem byl to zrobic sam. Aha, jezeli dobrze pamietam od wydania pozwolenia czeka sie 2 tygodnie na uprawomocnienie. Ale chyba mozesz napisac oswiadzenie, ze nie bedziesz sie od decyzji odwolywac i wtedy daja uprawomocnienie natychmiast.
  11. adi_ projekt fajny. jesli moge to radze, obejrzyj jeszcze przekroje. Moim zdaniem dwie z gornych sypialni (pow. 14,4 m2 i 9,2 m2) beda zupelie nieustawne (skosy na dwoch scianah). Zreszta pokoj ze skosami o pow. 9,2 w tak duzym domu to dla mnie jawna oznaka faktu, ze architektowi "tak wyszlo". Spizarnia powinna byc chlodna. W Twoim projekcie jest w srodku domu - wiec raczej nie bedzie. Jak dla mnie rowniez sien jest za mala - do tak reprezentacyjnego budynku pasuje jak kwiatek do kozucha Ale tak wogle to dom jest bardzo ladny i reprezentacyjny - jednym slowem robi wrazenie Drodzy Groszkowicze, pozwole sobie uroczyscie oglosic, ze podpisalismy umowe z majstrem. Za roboty ziemne + fundament+ mury+ scianki dzialowe na gorze i dole+ taras i schody wylewane+ wiezbe zgodzilismy sie na 18 tys. Planowany termin rozpoczecia robot 15 marca . majster sobie zazyczyl, zeby wykop zrobic mechanicznie. Powiedzialem mu, ze nie ma sprawy ale za koparke mu odejme z ustalonej ceny. Po chwili stwierdzil, ze lepiej dla mnie bedzie, jak oni jednak wykopia recznie . Powiedzialem, ze nie ma sprawy, skoro tak lepiej dla mnie... Ulcia, biorac pod uwage oferty, ktore mi daway firmy (120 tys i prawie 140 tys.) Twoja cena jest bardzo dobra. Ja jak widac ostatecznie zrezygnowalem z takiej opcji ale nadal uwazam, ze to swietne rozwiazanie. Gdyby nie ograniczenia finansowe napewno wybralbym wlasnie takie.
  12. Robert58, a ile czekales na uzgodnienia z elektrowni i gazowni ?
  13. Robert58, a ile czekales na uzgodnienia z elektrowni i gazowni ?
  14. Czesc ewajacek, A dawno zlozyliscie wniosek w starostwie? Podobno na pozwolenie czeka sie rowno 65 dni, wiec jesli wniosek zlozyliscie niedawno to mozecie nie zdazyc z fundamentami. Ja tez chcialem robic fundamenty w tym roku, ale juz wiem, ze nie zdaze. Jaka cene uzgodniliscie z ekipa i za jaka powierzchnie?
  15. Czesc ewajacek, A dawno zlozyliscie wniosek w starostwie? Podobno na pozwolenie czeka sie rowno 65 dni, wiec jesli wniosek zlozyliscie niedawno to mozecie nie zdazyc z fundamentami. Ja tez chcialem robic fundamenty w tym roku, ale juz wiem, ze nie zdaze. Jaka cene uzgodniliscie z ekipa i za jaka powierzchnie?
  16. robertnicki, a jakie robicie fundamenty, dokladnie tak jak w projekcie czy jakies zmiany? Moj tesc, ktory zbudowal juz jeden dom a teraz buduje kolejny, namawia mnie na dosc dziwne rowiazanie. Zamiast tego co jest w projekcie, zrobic wykop waskoprzestrzenny o szerokosci rowno 40 cm, wylozyc folia i wlac w to beton. Ocieplac nie radzi w ogole. My jednak zdecydowalismy, ze bedziemy sie trzymac projektu. Dzieki za Twoja rade i info, ze budujeie systemem gospodarczym - to mnie dodatkow zdopingowalo. Co do Twojego pomyslu na kuchnie - jest bardzo fajny. Jednak podobnie jak KozAnka, tez chcemy miec w kuchni stol. Dlatego pewnie zwezimy to przejscie - ale w naszym przypadku to naprawde odlegle plany. KozAnka, Co do odleglosci okapu od komina toznalazlem w Muatorze nastepujaca informacje: "Odległość okapu od komina Chciałbym zainstalować okap z mechanicznym wyciągiem w pomieszczeniu kuchennym i podłączyć go do komina wentylacyjnego, który znajduje się w odległości od okapu 18 m w poziomie, wysokość komina 4 m. Czy w ogóle istnieje taka możliwość? Czy taki system będzie funkcjonalny i jakich należałoby użyć materiałów? Wydajność wyciągu 380 m3. Wentylator z napędem elektrycznym o odpowiedniej wydajności bez trudu pokona opory ruchu powietrza w projektowanych przez Pana przewodach wentylacyjnych. Powierzchnia przekroju przewodów nie powinna być mniejsza niż powierzchnia przelotu wentylatora. Warto również, w miarę możliwości poprowadzić kanał prostoliniowo unikając zbędnych kolan." Jednak skoro bedziesz tam miala drzwi, to problem zlewu widzianego z jadalni odpada. Co do drzwi, jesli wydluze te sciane to podparcie dla stropu sie wzmocni, wiec moze jednak mozna by te drzwi zrobic chowane w scianie ? Zreszta, my chyba zostawimy to przejscie otwarte, tak samo jak od strony holu. Zgadzam sie z robertnicki, ze kuchnia, jesli bedzie zamknieta, moze robic wrazenie waskiej. Aha, pochwale sie wam jeszcze, ze mam namierzonego wykonawce - 18 tys. za wykop, fundamet, mury (z pustaka), strop (lany jak w projekcie), schody i wiezbe i scianki dzialowe(rowniez na gorze, bo zrobimy chyba z kratowki). Wstepnie juz z nm rozmawialem i wydaje sie OK, widzialem tez jak buduje. Jutro planuje podpisac uowe o dzielo. Jedno co mnie niepokoi to fakt, ze gosc chce zadatek. Co o tym myslicie?
  17. Witam cala Grupe, Planujemy ruszyc z budowa w Lomiankach na wiosne 2007. Wlasnie jestem na etapie poszukiwania dobrych i tanich murarzy do stanu surowego. Jezeli macie kogos godnego polecenia prosze o info.
  18. Witam cala Grupe, Planujemy ruszyc z budowa w Lomiankach na wiosne 2007. Wlasnie jestem na etapie poszukiwania dobrych i tanich murarzy do stanu surowego. Jezeli macie kogos godnego polecenia prosze o info.
  19. Nie wiem czy rozsadne. Wiem, ze mi jeden wykonawca wycenil dom na 1550 za m2 powierzchni calkowitej w stanie pod klucz. Dom mial byc w technologi sciany duwarstwowej, z U 220 + 15 cm styropianu, kryty dachowka Koramic, terakota i glazura w cenie do 100 zl/m2, okna drewiane. Na tym etapie nie uzgadnialem z nim szczegolow, wiec nie wiem, ktora dachowka, jakiej firmy okna, itd., a to przeciez bardzo wazne. Z drugiej strony jak potem rozmawialem (i nadal jeszcze rozmawiam) z innymi wykonawcami to rozpietosci sa gigantyczne.
  20. xarra, ja na razie nie moge - musze czekac na pozwolenia na budowe. Na razie mam tylko warunki zabudowy. Zaczynam na wiosne 2007, wiec pewnie wystartujemy razem KozAnka, Twoja kuchnia jest bardzo fajna. Mam tylko 3 dodatkowe pytania/pomysly. 1. W tym projekcie zlew bedzie widoczny z jadalni. Czy nie bedzie to przeszkadzac? 2. A co myslicie o wydluzeniu scianki miedzy kuchnia a jadalnia. o 30 cm. W ten sposob scianka od strony jadalni mialaby 180 cm i mozna by wstawic ladny kredens a w kuchni mozna by dostawic wysoka szafke typu cargo. Czy wtedy przejscie kuchia/jadalnia nie bedzie zbyt waskie ? 3. J.w. z tym ze w to waskie przejscie wstawiamy drzwi przesuwane i w razie potrzeby kuchnie mozna zamknac ?. Co o tym myslicie? A tu przykladowy uklad - narysowany na szybko - chodzilo mi tylko o przestawienie kuchenki i zlewu (technicznie powino to byc wykonalne) i pokazanie poszerzonej scianki kuchnia/jadalnia. http://img205.imageshack.us/img205/3610/k1bw9.th.jpg
  21. Mimo wszystko poprosze. Chcialbym z nimi przynajmniej pogadac, zeby miec lepsze rozeznanie co do ceny. Pzdr, Kuba
  22. KozAnka, czy moglabys mi podac namiar Twoja ekipe murarska. Zaczynam budowe na wiosne 2007. Z tego co czytalem w Tym watku jestes z nich raczej zadowolona... Wielkie dzieki z gory i pozdrawiam.
  23. Witam Wszystkich, tak jak już pisałem też będziemy budowali "dom w groszku". Zaczynamy na wiosnę 2007 a teraz kompletujemy dokumenty do pozwolenia na budowę. Pierwszy szok jaki przeżylem to gazownia warszawska. Na warunki dostawy gazu czeka się 2 miesiace ! To moze zniechecic do budowy Ponieważ mamy malo czasu i dodatkowo małego synka (14 miesięcy) to chcieliśmy zlecić budowę firmie. Jak zacząłem zbierać oferty to piersza firma powiedzała 650 PLN/m2 pow. całkowitej za stan surowy z dachem ale bez okien. Stwierdziliśmy, że to drogo i szukamy dalej. No ale wczoraj to mnie już jeden gościu zabił. W wersji z pustaka U 220 bez okien i bez dachu (ale z więźba): 139 000 netto (w tym robocizna 54 000 a materialy 81 000). Szukamy więc dalej bo do wiosny jeszcze kupa czasu. Z drugiej strony zacząłem jednak roważać budowę systemem kontraktowym - zatrudniam ekipę i wszysko jej organizuję, materialy oczywiście kupuję sam. Doswiadczeni Goszkowicze - poradzcie. Czy budowa w ten sposob jest bardzo stresująca? Ile czasu poświęcacie na jej organizację? I najważniejsze, co robić żebysmy się z żoną nie pozabijali jak już wystartujemy z tym Groszkiem
×
×
  • Dodaj nową pozycję...