Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Artur Ekspert od okien

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Artur Ekspert od okien

  1. (kolejnosci alfabetyczne) HST: - Aluprof MB-77HS HI lub MB-82HS HI (również z wąskim słupkiem) - Reynaers MasterPatio (również z wąskim słupkiem) Profile klasyczne (tzn. np. bez ukrytych skrzydeł): - Aliplast MaxLight Modern - Aluprof MB-79N SI, MB-86N SI, MB 104 Passiv - Decalu 88 - Reynaers MasterLine 8 Wszystkie w/w również w wersjach wąskoramowych. Cena-jakość to Aluprof MB-79N SI (z wąską ramą 50 lub 58 mm z ukrytymi zawiasami) i MB-77HS HI (wąski słupek). Całość nawet w czarnej strukturze od południowej strony. Do tego ekstra montaż.
  2. Też miałem wątpliwości ale tutaj jest SI3 a dodatek "i" (I) zwykle oznacza folię akustyczną. Co do sprzedawców to zwykle nie mają oni żadnego szczegółowego pojęcia o tym co i jak zestawiają, opierając całość na programie do wycen i wyskakujących ewentualnie błędach podczas klikania.
  3. Najpierw trzeba zacząć od tego, że w pierwszej ofercie są szyby dźwiękochłonne a w drugiej zwykłe. To rodzi pytanie co chciałeś mieć i dlaczego jeden ze sprzedawców lub może nawet obaj Cię nie słuchali i przedstawili coś, czego nie potrzebujesz? Kolejna sprawa to dobór profili pod kątem architektury budynku a oba te systemy do cienko ramowych (w rozsądnej cenie) się nie zaliczają. Kolejna to pewnie obecność HST a tutaj oba te systemy mają HST takie sobie. Itd, itd.
  4. 100% pewności nie mam, ale wyglada to na szyby z powłoką niskoemisyjną ECLAZ. Tutaj występuje na obu szybach, więc montaż jest poprawny niezależnie od zapisu na naklejce.
  5. Zależy jaki to typ pakietu. Jakie jest oznaczenie pakietu na tej naklejce?
  6. Okna są wyrobem budowlanym, więc wg. normy ocenę okna wykonuje się ogólnie z takiej odległości, że po rozeszkleniu i przed ponownym zaszkleniem nie sprawdzają stanu czystości uszczelek ani czystości szkła, gdyż i tak się niczego z takiej odległości nie zobaczy. Ludzie montujący okna nie są na takie elementy wrażliwi a fakt, że szybę da się chwycić przyssawką świadczy, że jest czysta dla potrzeb montażu. Ubolewam, ale tak jest. W PVC nie wymienia się uszczelek przy wymianie pakietu szybowego. W systemach aluminiowych w zależności od systemu i upływu czasu uszczelki mogą podlegać wymianie.
  7. Wchodzimy w dziwne szczegóły. Nie ma normy na czystość okien po montażu. Jeżeli okna przyjeżdzają z fabryki to po zamontowaniu montażyści nie muszą ich myć. Jeżeli w trakcie montażu muszą szybę rozeszklić, a listwy nie wpadną im do błota to nikt tego specjalnie nie czyści. Subiektywnymi ocenami się nie zajmuję. Norma EN1279:2018 - wypływki butylu dopuszczalne max. do 5 mm – niewpływające na funkcję szyby zespolonej, w tym pofalowanie butylu, czyli nierównomiernie nałożony butyl. Do spraw okiennych nie poleca AI, bo zbiera informacje z sieci, niestety błędne. Co do pakietów szybowych z wadą na środkowej szybie w postaci śladów po przyssawce jak niby to umyć skoro jest to środkowa szyba ? - dziękuję za zwrócenie uwagi. Odczytałem jako środkową część szyby a nie środkową szybę. W takim przypadku pakiet jest do wymiany. Nie spotkałem się jeszcze z takim przypadkiem, tak na własne oczy jak i w literaturze.
  8. Nie każde. W zależności od systemu minimalna szerokość dla okucia rozwierno-uchylnego to 380-400 mm
  9. Sporo zauważonych usterek. Przed montażem szkła w ramy okienne, szyby jak i również uszczelka nie zostały wyczyszczone dokładnie i są miejsca gdzie widać paprochy jak i również zabrudzenia. Czy w takim wypadku wykonawca powinien to poprawić czy są jakieś normy które określają możliwość występowania takich zabrudzeń? - nie musi To samo pytanie mam odnośnie ramek dystansowych między szybami posiadają one zbrudzenia, zarysowania jak i również występują opiłki czy taka sytuacja jest dopuszczalna? - tak jest dopuszczalna jak na zdjęciu Pytanie odnośnie uszczelek są miejsca gdzie w rogu uszczelka została ucięta za krótko jak widać na załączonych zdjęciach jak dla mnie jest to rzecz niedopuszczalna bo w tym miejscu będzie większa utrata ciepła czy takie rzeczy powinny być poprawione? - do poprawy Pytanie znowu o uszczelki gdy szyba została włożona w ramę to uszczelki były wciskane i ku mojemu zdziwieniu taka operacja odbywała się trzonkiem od młotka. W wyniku czego uszczelki zostały uszkodzone porysowane jak i również krawędzi uszczelki która przylega do szyby jest pofalowana czy po jakimś czasie pod wpływem ciepła ta uszczelka się ułoży i wyprostuje i czy te zarysowania i uszkodzenia uszczelki to normalna rzecz? - uszczelkę wciska się odpowiednim narzędziem a na końcu rolkuje dla wyrównania Czy występowanie między szybami kleju jest dopuszczalne? - to wypływka w rozmiarze dopuszczalnym Czy po montażu szyb w ramce powinno się widzieć otwór systemu odpływowego z ramy? Wiem że z drugiej strony dojdzie jeszcze taka mała nakładka plastikowa pytanie czy nie będzie mimo to wpadać przez nią światło i wszystko będzie widoczne? - nie powinno się widzieć Pytanie o rogi w których widać biały plastik który te rogi wzmacnia czy to powinno tak wyglądać czy wykonawca czegoś nie dopilnował czy w tych rogach uszczelka powinna być cięta na prosto i wtedy mniej widoczne było by wszystko? - możliwe, że pakiet jest za duży. W Polsce nie ma na to normy ani wytycznych No i w sumie najgorsza rzecz szyby zespolone na środkowej szybie mają kółka jakby ślady po przyssawkach czy ktoś spotkał się z czymś takim? - tak, rzecz do umycia Ogólnie dostawca dość słaby. Powiedziałbym, że produkcja tego przerasta jego umiejętności.
  10. Jakość zgrzewu powinna być określona w specyfikacji. Ten zgrzew - jak na profil kolorowy - jest obecnie naganny, ale możliwe, że za taki zapłaciłeś. Pęknięcia zgrzewów nie są dopuszczalne i nie podlegają retuszowi tylko wymianie ramy w całości.
  11. Żaluzja międzyszybowa wymaga wszystkich szyb hartowanych oraz zaworu kompensacyjnego. Drożej już nie będzie. Ciekawostka.
  12. Lepsza opcja z obu systemów na "A" to Aluprof, najlepiej z HST MB82 HS, chociaż MB77 HS jest i tak lepszą konstrukcją od Alurona. Jeżeli nie masz skrzydeł RU o wadze dochodzącej do 200kg to łożyskowanymi okuciami się nie zajmuj. Dopłata do Decalu z Reynaers to w ogóle dziwna propozycja, gdyż zestaw marzeń do którego można dopłacić 10 tyś mógłby wyglądać nieco inaczej. Mam wszystkie te systemy w ofercie, więc wiem jak doradzić oraz wytłumaczyć by nie zostawiać Klienta z takimi rozterkami.
  13. Takie okna to nie tylko szyba ale cała konstrukcja i jej elementy systemowe. Najlepsze są konstrukcje wcześniej przebadane i certyfikowane na określony poziom izolacyjności dźwiękowej. Również nie jest istotny sam parametry np. 46dB ale to co jest za nim w nawiasach. 10dB daje spadek odczucia hałasu o połowę i tak jest, to działa. Szalenie istotny jest również odpowiedni montaż takich konstrukcji, aby nie stracić całego zysku izolacyjności. Projektuję, dostarczam i montuję takie okna. Zapraszam do kontaktu.
  14. Okien dachowych nie kupisz na wymiar. Zamontujesz/zamontują bez problemu z dwoma dystansami po 20mm.
  15. Teraz nie wygląda to dobrze. Pierwsze zdjęcie, które zamieściłeś sugerowało montaż w lico muru, przy krawędzi. Teraz widać, że okno jest cofnięte do środka, pomimo rolety adaptacyjnej. Czyżby były cofnięte nadproża ale nie dano ich docieplenia i skrzynkę rolety cofnięto wraz z oknem? Jeżeli tak, to jest tu błąd montażu a okno zamontowałbym jeszcze raz przy krawędzi muru i docieplił nadproże.
  16. Wykonawca nie zamontował okna na samych śrubach czy kotwach. Musiał pianować połączenia okna z murem, szczególnie od dołu, skoro postawił je na klinach (oby nie drewnianych). Poprawny montaż to montaż szczelny, warstwowy. Po aplikacji piany pozostaje jej zabezpieczenie od wewnątrz i od zewnątrz taśmami lub płynną membraną. W dolnej części ma tam coś niebieskiego, to XPS który jest nieznacznie węższy od styropianu ale "cieplejszy". Mniej więcej pod względem izolacji termicznej wychodzi to samo, więc tragedii nie będzie.
  17. Tego nie potrafię wytłumaczyć tak jak u jednego z producentów na O, okno z pakietem szybowym 32dB ma w deklaracji Rw=37dB. Magia
  18. Wiem co pisze, tylko to nie jest takie jednoznaczne i oderwane od innych parametrów. Po pierwsze to wyłącznie deklaracja i nikt tego okna balkonowego fizycznie nie badał. Po drugie renomowane raporty badań ift Rosenheim wykazują klasę 4 nawet w dwudrzwiowym balkonie. To jest istotniejsze niż deklaracja. Klasa 3 mieści się w obowiązujących przepisach. Konstrukcja jest w klasie odporności na wiatr C3. To o czym piszesz (powszechność klasy 4) często znajduje się w oknach klasy C2 lub co gorsze B2 (w ogóle nie spełnia pojętej sztuki budowlanej) co oczywiście jest bzdurą w przypadku wiatru większego niż dla C2 czy B2, nawet B3. Ciekawie to brzmi, że okno będzie szczelne pomimo tego że się prawie rozleci. Badania ift więcej dla mnie znaczą (jak i dla profesjonalistów i Sądów) niż jakieś tam deklaracje podpisane przez kogoś tam. Warto tutaj zachować rozsądek.
  19. Blacha ryflowana z zagiętym noskiem. Wyprodukują na wymiar.
  20. Dobra średnia półka. Eko-Okna produkuje dość solidnie. Solidne wzmocnienia w ramie. Dobre parametry jak na PVC. Szczelność jest pojęciem względnym, gdyż żadne okno w najwyższej klasie normy nie jest szczelne w dosłownym znaczeniu tego słowa
  21. Najcieńsza, tzn. chodzi o wysokość - to co jest widoczne przy szybie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...