Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ewajacek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    410
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ewajacek

  1. Zapomniałem... Kocioł pracuje w trybie podtrzymania (już nie ryzykuję z zapalarką) temperatura dzień/noc 21,4 stopnia, bufor cwu 120 l i cztery osoby w rodzinie, z czego dwie leją wodę na potęgę Sprawdzę ustawienia i napiszę jutro, jedyne co musiałem zmienić przy nowym pellecie to w trybie kominiarz zwiększyć ilość powietrza. Pozdrawiam.
  2. ...no cóż, oczywiście, że żadna. Jeśli w czymś to pomoże dom ocieplony jest styropianem 15 cm, ściana gazobeton 24 cm, tynk akrylowy baranek 1,5, poddasze ocieplone wełną 25 cm, okna profil 6 komorowy - szyba podwójna, powierzchnia użytkowa 180 m2 . Jak widzisz żadna tajemnica. Zakupiłem na ten sezon 5 ton pelletu bo Indianie mówią, że zima będzie sroga w tym roku. Pellet 6 mm od nowego dostawcy z okolic m Iłów (Mazowieckie) mieszanka liściasto-iglasta, twardy, chyba bardziej kaloryczny niż poprzedni. Ładnie się spala nie zostawiając dużo popiołu, w każdym bądź razie popiół nie jest ciężki i ciemny. Zastanawiałem się nad pelletem z łuski gryki ponoć większa kaloryczność z uwagi na zawartość olejków ale nie znalazłem za wiele informacji w necie. Tak czy inaczej wybieram się do tego dostawcy/producenta bo chciałbym naocznie zobaczyć linie produkcyjną tego pelletu i wziąć na próbę kilka worków. Pozdrawiam i miłego dnia.
  3. Pozdrawiam wszystkich Granpalowców i nie tylko. 8 lat pracy non stop, raz serwisowany w firmie Polimet z uwagi na przetarcie tulei, wszystko w jak najlepszym porządku. Spalanie pelletu ok 4 ton na sezon - pellet non name od stałego dostawcy. Jedynie co muszę poprawić w następnym sezonie to drobna przeróbka instalacji kotła (z wymiennikiem ciepła i układ otwarty po stronie kotła) z uwagi na straty związane z przekazywaniem ciepła przez wymiennik. Chciałbym przerobić na układ zamknięty bo widzę jak dużo kamienia się osadza na instalacji, a i może dzięki temu ilość spalanego pelletu trochę się zmniejszy Pozdrawiam i miłego dnia.
  4. Takie zmiany jak czas podawania (pracy podajnika) zmienia się w trybie serwisowym przy stanie pieca off. Jak najbardziej zanieczyszczenia wszelakiego rodzaju jak np ziemia/piasek, która dostaje się na palnik powoduje powstawanie tzw spieków (w wysokiej temperaturze piach topi się). Temperatura spalin? To zależy od mocy z jaką pracuje Granpal, nigdy się nie zagłębiałem w temat bo i nie ma po co. Ustawiasz dmuchawę na jak najbardziej optymalne nastawy dla poszczególnych stopni mocy (w menu kominiarz) i tyle. Ekspertem nie jestem i daleko mi do tego, ale na przełomie tych kilku lat nauczyłem się obserwować płomień i nastawiać dmuchawę tak aby kocioł dobrze pracował. Pomocne w ustawieniach jest w menu kominiarz funkcja tryb kominiarz (standardowo ustawiona na "nie" , po przestawieniu jej na "tak" można ustawić moc kotła na określoną wartość np 60% i ustawiać moc dmuchawy. Należy pamiętać żeby po ustawieniach na powrót ustawić tryb kominiarz na "nie". Jeśli masz jakieś wątpliwości dzwoń +48 509 347 638 pomoc techniczna Granpal. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
  5. Witam, szukam osoby chętnej do wspólnego zamówienia pelletu w dobrej jakości i cenie. Samochód może zabrać jednorazowo 10t. Zainteresowanych proszę o szybki kontakt 506216226
  6. U mnie takie samo zużycie tzn około 20 - 25 kg na dobę, temperatura zadana 63 st, w domu na regulatorze 21,5 w dzień i nocy. Mam zdecydowanie gorszy pellet niż w zeszłym roku choć od tego samego producenta. Więcej spieków i chyba mniej kaloryczny. Co prawda o wiele lepszy niż dwa lata temu gdy spieki robiły się wielkości cegły Kocioł ogólnie super, co tu dużo mówić, trzeba tylko dobry pellet mieć.
  7. Hello, I think that should be enough to 15KW. For proper combustion of the chimney is mandatory. You can connect the flexible tube boiler to the chimney, but the chimney needs to be. The boiler burns perfectly oats, corn, przenicę, pellets, seeds, in a word, everything that passes through the tray. In the case of oats and other grain combustion is higher by 25 percent compared with the pellet. I have a house of 176 square meters, 15 cm polystyrene foam insulation, roof 25 cm mineral wool. The second year I use the pellets of 8 mm and for the season need to 5t. The boiler is error-free, you only need to take care of it. Smoke can be shown that when the boiler is dirty or chimney does not have the appropriate string. Regards and sorry for my English.
  8. Skoro czytałeś to powinieneś wiedzieć, że granpal to kocioł na biomasę, a węgiel jest środkiem zastępczym. Ja fortuny nie wydałem na pellet, wręcz przeciwnie. Próbowałem palić ekogroszkiem , ale nie wyobrażam sobie ciągłego palenia. Jak bobrze poszukasz to pellet znajdziesz w niższej cenie i przyzwoitej jakości. Szkoda Twojego wysiłku włożonego w ciągłe czyszczenie kotła, no jest zdecydowanie większy pył w kotłowni. Z moich doświadczeń: Mokry ekogroszek w workach, bardzo dużo popiołu zalegającego palnik, spieki, ciągłe czyszczenie kotła i kotłowni, nieprzyjemny (dla mnie) zapach, wcale nie taniej od pelletu. Pozdrawiam i Granpal forever
  9. Nie znam się za bardzo na tej automatyce, zawsze przecież można przejść na sterowanie ręczne Ja nie mam sterowania zaworem czterodrożnym, mam tylko zawór mieszający trójdrożny na podłogówkę, który jest otwarty na maxa. Całość sterowana czujnikiem pokojowym i sterownikiem kotła, który włącza i wyłącza pompy gdy jest taka potrzeba. I właśnie w takim układzie czujniki powrotu i CO są odłączone.
  10. Są potrzebne do sterowania zaworem mieszającym, jeśli takowego, sterowanego elektrycznie nie masz to lepiej odpiąć te czujniki. U mnie podpięte (spięte) są dwie pompy CO na grzejniki i pompa CWU, wszystkie trzy pompy są podłączone do sterownika kotła do odpowiednich wyjść jak na schemacie w instrukcji. Mam jeszcze jedną pompę też sterowaną sterownikiem kotła do podłogówki lecz zasilaną poprzez przekaźnik co by nie obciążać za bardzo sterownika kotła.
  11. Hahahahaaaaaa, dobre, nie zauważyłem, na prawdę się uśmiałem, dzięki :-) Fakt mój kot nie ma sterownika, choć czasem szmatą dostanie po grzbiecie jak w nocy włącza mu się miałczenie. Dobre, dobre.... Myślałem i ja o solarkach, ale koszt jeszcze jest trochę za wysoki. Może kiedyś.
  12. No ale jak ktoś nie ma takiego zaworu? Przecież i tak jak kocioł dostanie sygnał "nie grzać!" z termostatu pokojowego to czy będzie ustawione 25 czy 40 to kocioł się wyłączy i kuniec Raczej myślałem, że po to jest ten parametr, aby kocioł miał ten zakres temperatury dla którego może w trybie podtrzymania zjechać bezpiecznie z temperaturą (wiadomo, różne ustawienia pracy palnika) ale nie wystudzić bardziej niż o ten właśnie zadany parametr. Ma to na celu zredukowanie późniejszego większego zapotrzebowania na paliwo celem dobrnięcia do zadanej temperatury kotła. Ja to tak przynajmniej rozumuje
  13. tak, tak wiem, że na 25 stopniach dlatego napisałem, że trochę namieszam. To taki impuls dla dociekliwych aby skorzystać z Internetu No jakże bym mógł męczyć przecież to prawie członek rodziny Do 65 stopni bardzo szybko się ustawia i wydaje mi się, że dom też szybciej się nagrzewa co jak zaobserwowałem skraca w sumie pracę kotła. Być może moje grzejniki potrzebują większej temperatury bo podłogówka jak wiadomo ma swoją bezwładność no i niższą temperaturę. już i tak prawie CO się nie załącza , trochę takich słonecznych dni z temperaturą powyżej 10 stopni i jest super. Szkoda, że trzeba grzać CWU ;-\ I tak uważam, że bardzo mało poszło pelletu, od 01 sierpnia 4 t, a została jeszcze niecała tona.
  14. Równie dobrze można przełączyć na sterowniku w menu 'Palnik" parametr "Paliwo" z 2 na 1 (pellet) i czekać aż kocioł się wygasi, a potem gdy zechce się rozpalić, rozpali by dogrzać CO lub CWU w końcu po coś ma tą zapalarkę. Też tak można, choć ponoć to bardziej szkodliwe dla kotła.
  15. Nie doczytałeś uważnie, napisałem, że mam zadaną temperaturę kota 65 stopni jak kolega i ustawiony parametr "Obniżenie - 25" w menu "Obwód grzewczy" (Sterownik ESTYMA Control M PID) bo taki mam w kotle. Co do punktu rosy - nie będę się wymądrzał bo tylko takie info znalazłem w Internecie, wiadomo, że w kotle są wyższe temperatury, a koledze chyba nie tylko o punkt rosy chodziło. Można oczywiście parametr "Obniżenie" zmniejszyć np. do 20 wtedy po obniżeniu do 45 stopni na kotle (temperatura zadana kotła 65 stopni) sterownik oczywiście dogrzeje kocioł bo uzna, że według zadanych ustawień ma się włączyć, co by kocioł za bardzo nie wystygł. No prościej nie mogę Pozdrawiam
  16. Temperatura punktu rosy jest wartością zmienną, trochę namieszam Względna wilgotność powietrza% Temperatura powietrza °C 5 10 15 20 25 Temperatura punktu rosy °C 100% 5 10 15 20 25 90% 3,5 8,44 13,37 18,31 23,25 80% 1,84 6,71 11,58 16,45 21,31 70% -0,02 4,78 9,58 14,37 19,15 60% -2,12 2,59 7,31 2,01 16,71 50% -4,57 0,05 4,67 9,27 13,87 40% -7,49 -2,98 1,51 6,0 10,48 30% -11,16 -6,79 -2,44 1,91 6,24 20% -16,13 -11,96 -7,79 -3,64 0,49 W zasadzie to tyle jeśli chodzi o punkt rosy, jak dla mnie to masz za wysoką wartość obniżenia, Ja też mam ustawioną temp zadaną 65 stopni, a wartość obniżenia 25. Spróbuj tak.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...