Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

gazio

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    293
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez gazio

  1. Witam Planuję budowę wg. projektu Madzia 2 pracownia Horyzont. Działka na Rokosowie. Na razie papiery, warunki przyłączeniowe, mapa ........ troszkę to potrwa zanim będzie się czym pochwalić. Na razie działka czeka na drenaż przed budową. (853 m kw.)
  2. Znajomy ostatnio polecił mi okna ze Słupska http://www.ms.pl/, Obaczymy. Robił może ktoś z Was biologiczą oczyszczalnię ścieków? Jak w Urzędzie na to patrzą?
  3. Jeśli chodzi o ogrodzenia i inne czary mary ze stali to polecam http://www.stal-mix.pl/ Solidne chłopaki - współpracuję z nimi zawodowo.
  4. Witajcie Ja startuję na wiosnę - działka wybrana (wylot z Koszalina na Polanów), teraz walczę z bankiem i projektem i tu mam pytanie. Chcę w projekcie ująć rozmiary okien takich, jakie planuję zakupić. Miał być Urzędowski ale doczytałem się, że jest w stanie upadłości. Czy macie jakieś doświadczenia, wiedzę na temat okien z Dreweximu? Może polecicie jakieś inne okna drewniane?
  5. Zawsze trasę inwestycji liniowych (i nie tylko) wyznacza w terenie geodeta! Zwykle jest to po stronie wykonawcy. Standardowe odbiory to np. niwelacja dna wykopu, wykonanie podsypki, obsypki, prób ciśnieniowych itd.
  6. Ja osobiści skłąniałbym się ku miedzi. Widziałem źle wykonaną instalację z tworzywa i w trakcie eksploatacji piknie się powyginała.
  7. gazio

    Rezygnacja z gazu

    Podstawa to zapisy w warunkach zabudowy - czy dopuszczają zastosowanie ogrzewania na paliwo stałe. Jeżeli tak - to zmianę w projekcie powinien klepnąć projektant. Historie zmiany ogrzewania bez zmiany w projekcie i niezgodnie z warunkami - zależy od lokalnego nadzoru budowlango, wiem że takie zmiany przechodzą. W naszym rejonie (teren nadmorski) nigdy coś takiego nie przeszłoby odbioru.
  8. gazio

    przeniesienie WC

    Teraz z głowy nie pamiętam wartości, ale polska norma ogranicza odległość miski ustępowej od pionu i wydaje mi się że 1,7m to za dużo. Trudno będzie zachować wymagany spadek rury odpływowej.
  9. Właścicielem deszczówki jest zapewne gmina - w pierwszej kolejności udałbym się do Urzędu po warunki przyłaczenia - tak jak z każdym innym medium.
  10. W specjalności Konstrukcyjno - budowlanej jak najbardziej warto. Gorzej jest w specjalności Instalacyjnej - tam bez pełnych uprawnień o grubszej roboicie można zapomnieć.
  11. Jeśłi chodzi o średnice to nie jest tak, że jest rzelazna zasada co do ich wymiaru i stopniowania. W każdym przypadku należałoby instalację przeliczyć hydraulicznie, uwzględnić dyspozycyjne ciśnienie, opory instalacji miejscowe i liniowe oraz maksymalne natężenie przepływu w poszczególnych punktach instalacji. Zwykle jednak "majstry" są najmądrzejsi i "na oko" zakładają średnice. Jeśli chodzi o hydrofor - ma sens jeżeli problem jest tylko po stronie wodociągów. Często problemem są wadliwe zawory i zapchane filtry przy wodomierzu. Jeżeli jest niskie ciśninie w sieci polecam niewielki hydrofor z większym zbiornikim buforowym. Duża wydajność pompy hydroforowej może pogorszyć sytuację sąsiadów.
  12. gazio

    Warunki przyłącza

    Dziwne że dostaliście pozwolenie na budowę bez wydanych warunków - zwykle są podstawą do opracowania projektu.
  13. Rodzice mieszkają w bliźniaku i chcą powiększyć pokój poprzez zabudowanie tarasu na tyłach nieruchomości. Sąsiad na swoim tarasie postawił jakąś wiatę z PCV bo teras mu przeciekał. Czego może wymagać Starostwo przy wydawaniu pozwolenia na rozbudowę? Czy będa wymagali pisemnej zgody sąsiada, czy po prostu zostanie stroną w postępowaniu i będzie miał prawo złożyc sprzeciw? To dziwny człowiek, zgody nie podpisze, ale protestować po urzędach też nie będzie. Inna sprawa to czy starostwo zgodzi się na niesymetryczna rozbudowę bliźniaka.
  14. Jeżeli na nieruchomości są dwa budynki, to możliwy jest podzial niezależnie od zapisów MPZP w celu wyodrębnienia własności. poprawcie mnie jeżeli mylnie odczytałem przepisy/.
  15. Do wniosku do dróg możesz załaczyc mapę do celów informacynych kupioną za pare zlotych z geodezji. Powinieneś wystąpić o wydanie warunków wykonania zjazdu. Do takiego wniosku najlepiej załączyc decyzje o warunkach zabudowy lub wypis z planu, ale nic nie szkodzi spróbować na obecnym etapie. Warto wcześniej pójść do drogówki i pogadać z kom, kto takie warunki wystawia.
  16. Dla gazu płynnego jedynym dodatkowym obostrzeniem jest brak możliwości lokalizacji poniżej poziomu terenu. Pozostałe wymagania jak dla GZ. Kocioł powinien znajdować się w pomieszczeniu o odpowiedniej kubaturze z kanalami wentylacyjnymi i spalinowymi nieprzeznaczonego dla stałego pobytu ludzi (do 4 h/d). Instalacji gazowej raczej nie próbuj chwać w ścianie.
  17. Idź do wydziały geodezji starostwa powiatowego i wyciągnij mapkę zasadniczą "do celów informacyjnych" - trzeba zapłacić prę złotych, ale to nie bankructwo. Tam powinieneś dokładnie widzieć co gdzie jest zlokalizowane względem granic. Mapa ewidencyjna zawiera tylko dane związane z ewidencją gruntu, a więc granice, rodzaj i przeznaczenie gruntu, numery dzialek. Nie jest mapą sytuacyjno - wysokościową. Aktualizacja tych map ogranicza się do nanoszenia nowych podziałów i zwykle mają skalę 1:5000 (w terenach zabudowanych 1:2000 lub 1:1000.
  18. Nam kiedys postawili wymóg, by za położenie rurociągu w chodniku (ledwo trzymającym się kupy) odtworzyć go z kostki brukowej. nnym razem za wejście w nawierzchnię asfaltową (droga gminna) odtworzyć ją na całej szerokości jezdni. Nie było zmiłuj się. Fragment sieci nie został wykonany.
  19. Zgodnie z WT tylko w przypadku, gdy na sąsiedniej działce jest już zlokalizowany na granicy budynek. W innym przypadku jest to odstępstwo od WT na które należałoby uzyskać zgodnę w Ministerstwie.
  20. Krótko - złóż wniosek i zobacz co odpiszą. Załatwiałem różne uzgodnienia z drogami o różnej randze, łącznie z układaniem w pasie drogi powiatowej gazociągu. Droga powiatowa to nie autostrada. Musieli by mieć mocne argumenty żeby Ci odmówić. Ewentualnie chcąc Cię zniechęcić mogą postawić kosmiczne i tym samym kosztowne wymogi. Najpierw złóż wniosek. Jakby co pisz!
  21. Zależnie od średnicy gazociągu wysokiego cisnienia (1,6 - 10,0 MPa) - nazwane jest to strefą kontrolowaną i jest to o ile dobrze pamiętam od 2 do 6 m. (strefy kontrolowane od 4,0 do 12 m gdzie gazociąg jest w osi strefy. Odległości te zostały rozporządzeniem z 2001 roku znacznie zmniejszone. W praktyce projektancji starają się stosować odleglości wg. starego, bardziej rygorytyczngo rozporządzenia z 1995 r, ale jak się nie da ..... po nowemu. Głębokość - w aktach prawnych ani normach nie podaje się wymaganej głębokości, wg. wytycznych 1,0 - 1,5 m przykrycia gazociągu.
  22. gazio

    Zawór zwrotny

    Obliczając instalację CO bierze się pod uwagę każdy element wprowadzający straty cisnienia (kolana, zawory, grzejniki) a także opory liniowe. Zawory charakteryzują się dużymi współczynnikami oporu. Instalatorzy często to bagatelizują i dają wszystko "na oko". Raz się uda a raz nie. W instalacji musi panowac równowaga cisnień, bo inaczej jeden grzejnik będzie gorący, drugi zimny. Jeżeli nie można wyeliminować tego zaworu to może trzeba przydławić przepływ na innej części instalacji wprowadzając równowagę.
  23. Przebudowa jest wtedy, gdy zmienia sie parametry drogi np. jej szerokość. Gdy tylko przywracane są parametry wyjściowe drogi - jest to remont. Jeżeli był to legalny zjazd to dokonano zmiany zagospodaowania i wg. mnie powinno mieć to swój obraz w dokumentacji przebudowy pasa drogowego. Gorzej, jeżeli nigdzie tego zjazdu nie było.
  24. No tak, ale nie może być na budowie "bezkrólewia" kierownik nie może ot tak zniknąć i nigdzie tego nie odnotować - w takiej sytuacji wciąż jest kierownikiem budowy i odpowiada za jej prowadzenie i bezpieczeństwo.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...