Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

radek_sziwa

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    164
  • Rejestracja

radek_sziwa's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Orientujecie się mniej więcej ile kosztuje taki zestaw multi room ze sterowaniem tv, muzyką, oświetleniem, roletami, alarmem w każdym pomieszczeniu? Jaki to rząd wielkości jeśli robić to przez firmę?
  2. radek_sziwa

    Obliczenia w OZC

    Jeśli nie masz różnicy temperatur (a nie powinieneś mieć bo jest to przestrzeń otwarta) to nic nie robisz, pomijasz. Ja to robię tak, że klatkę schodową dzielę na dwie kondygnacje tak jak Ty. Z tym, że ja bym nie wstawiał jako stropu ani jako podłogi pustki powietrznej. Ponownie bym to pominął i traktował jak dwa pomieszczenia połączone przestrzenią otwartą z tą samą temperaturą wewnętrzną. W praktyce masz rację bo ciepłe powietrze będzie wędrowało tędy do góry. OZC jest jednak prostym programem, w którym takie rzeczy uwzględnić trudno. Różnica temperatur między holem na parterze a holem na piętrze będzie jakieś 0.5-1C. Według mnie straty/zyski ciepła będą na poziome 50-80W pomiędzy dołem a górą. OZC standardowo zaczyna uwzględniać straty ciepła przy dT=4C. Jak dla mnie ten problem jest pomijalny w ogólnym bilansie, chyba, że piszesz doktorat
  3. radek_sziwa

    Obliczenia w OZC

    Przy zerowej różnicy temperatur również masz zerowe przenikanie. Otwarte przestrzenie takie jak kuchnia z jadalnią i salonem będą miały taką samą temperaturę. Wszelkie przegrody wprowadza się tylko wówczas gdy występuje różnica temperatur. Dlatego ścianki działowe między kuchnią a salonem możesz w obliczeniach OZC pominąć. Użycie w takim przypadku "Warstwy powietrza dobrze wentylowanej" jest błędem. W ten sposób określa się warstwę powietrza wewnątrz przegrody a nie powietrze pomiędzy kuchnią a salonem. jka222 - w twoim przypadku nie traktuj tego jako jednego pomieszczenia. Tak jak pisze am76, lepiej jest wiedzieć jakie masz zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Najłatwiej jest to podzielić tak jak dzielił to architekt, masz wtedy jedno nazewnictwo i jednakowe powierzchnie podłogi. Uwzględniaj tylko przegrody pomiędzy którymi jest różnica temperatur.
  4. radek_sziwa

    Obliczenia w OZC

    Jeśli dobrze rozumiem pytanie to zastanawiasz się jak rozwiązać sprawę przestrzeni otwartej ale podzielonej na np. 3 odrębne pomieszenia (np. salon, jadalnia i kuchnia) ? Jeśli nie ma pomiędzy pomieszczeniami przegrody to nic nie wstawiasz.
  5. Obawiam się, że będziesz miał w takim razie problem z czyszczeniem tych filtrów. Króćce powinny być skierowane do dołu bo jak odetniesz przepływ w swojej instalacji celem wyczyszczenia filtra to cały syfek spadnie na dół zamiast ostać się na siatce. No chyba, że masz jakiś patent w tych filtrach, który temu zapobiega.
  6. Uffff...po paru dniach czytania z doskoku wreszcie skończyłem. Śledziłem postępy w budowie w wątku o domach 3 litrowych, teraz z radością czytam, że wszystko się udało. Mnie jednak zastanawia co innego. Jak taki pasywniak będzie się sprawował latem? O tym nikt nigdzie nie pisze, wszyscy tylko o zimie i o ograniczeniu kosztów grzania. Co będzie latem gdy ogrzewania co prawda nie będzie ale zyzski ciepłą będą nadal a w dodatku za oknem +30. Czy nie będzie wtedy problemu z przegrzewaniem budynku?
  7. HenoK jedno pytanie mi się nasunęło jak popatrzyłem na Twoje zdjęcie pompy ciepła. Chodzi mi o te dwie pompy obiegowe - czy te skośne zawory przed nimi to są zwrotne czy to są filtry?
  8. Jeśli temperatura na zasilaniu podłogówki jest około 40C, rozstaw rurek pomiędzy 0.2 a 0.3m a nad rurkami mamy 7cm warstwę jastrychu i na tym kafelki to około 25-26C.
  9. Chłodzenie latem to mit, wentylacja to nie klimatyzacja i możesz zapomnieć o jakimś przyjemnym chłodzie. Przy tej wydajności powietrza max co możesz wycisnąć z GWC to jakieś 2-2.5kW a to na cały dom to jest za mało. Najtańszy split ma 2.5kW mocy więc spobie wyobraź chodzenie nim całej chaty. Jedyne co latem osiągasz to że dodatkowo nie dorzucasz sobie tych paru kW ciepła i po prostu dłużej masz w domu niższą temperaturę. To ma sens ale tylko przy użyciu powietrza wywiewanego z salonu, holu czy pokoi. Nie możesz użyć wywiewu z łazienek oraz kuchni. W małych instalacjach domowych ma to sens jak nie robisz GWC choć oszczędności w skali roku będą chyba niewielkie. Poza tym musisz mieć przepustnicę proporcjonalną na trójniku, ustawioną tak żeby zapewnić minimalny strumień powietrza zewnętrznego bo nie możesz zawracać 100% powietrza. Automatyka też musi być ciut bardziej rozbudowana. Ja osobiście bym się w to nie bawił i został przy GWC.
  10. Chodzi o to, że klient nie miał projektu poza to co standardowo jest w "gotowcach". Chciał podłogówkę więc sam dla siebie zrobiłem sobie projekt w Purmo C.O. żeby wiedzieć ile pętli, jakie rozstawy itd. Oczywiście mam studia z inst. sanitarnych skończone, mam parę lat doświadczenia w projektowaniu i wykonawstwie. Czy na podstawie takiego projektu do celów własnych, którego nikomu nie sprzedawałem, który nie był przedmiotem umowy i miał mi tylko pomóc w montażu można mnie teraz zaskarżyć że coś jest np. źle wykonane czy dobrane? Ja jestem swojej wiedzy i umiejętności pewny ale trafiłem na takiego pieniacza że już powoli głupieję i wolę obstawić wszystkie bazy.
  11. Centrala to Siebel-Eltron LWZ 270. A argument jest jeden czyli "wieje zimnym". Odrzuciłem wszelkie roszczeni z tytułu błędów instalacji etc. i zaproponowałem montaż nagrzewnicy kanałowej na koszt klienta.
  12. To jest tylko szczyt góry lodowej. Problem z wentylacją jest w sumie najbardziej błahym z jakim się w tym przypadku borykam. Żadne argumenty nie wydają się trafiać.
  13. Może chodzi o złą lokalizację anemostatu - np. panu klientowi wieje na głowę jak siedzi na kanapie Być może. Ale jak instalacja była wykonywana to nikt nie był mi w stanie powiedzieć gdzie będzie sofa, gdzie stół itd a zawsze się o to pytałem. W dodatku nawiewniki umieściłem wg. projektu architektonicznego na którym są naniesione meble i starałem się je umieścić jak najdalej. I jak tu odpowiedzieć na takie zarzuty?
  14. No więc klient stwierdził że cyt: "Wieje zimnym powietrzem. Instalacja jest wykonana nieprawidłowo".
  15. Panowie poradźcie. Sprawa jest taka. Centrala nawiewno-wywiewna, wymiennik gruntowy, dom pow. ok 260m2. Temperatura zewnętrzna -14C, temp. za wymiennikiem gruntowym +7C, temperatura nawiewu +17C. I teraz, na 3 miesiące przed końcem gwarancji inwestor mi wysyła pisma że wentylacja została wykonana źle bo mu "wieje zimnym" Sam zgłupiałem zwłaszcza że jak dotąg wszystko chodziło 2 lata bez problemu aż do teraz. Druga sprawa że z instalacjami nie mam już styczności od ponad 3 lat i nie ma mnie w kraju więc trochę straciłem wyczucie. Czy nawiew +17C ze stropu ok. 2.6m, średnio 20m3/h z nawiewnika daje uczucie "chłodu" ? Sam już nie czaję, swego czasu zrobiłem takich instalacji kilkadziesiąt i to jest pierwszy taki przypadek, że komuś "wieje zimnym". Jak obalić taki argument skoro wiadomo, że klient nasz pan i że z osobiste odczucia to sprawa subiektywna
×
×
  • Dodaj nową pozycję...