Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

adwalk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    443
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez adwalk

  1. Są takie "grzałki" - kotły elektryczne kospel i inne. Zastanawiałem się nad taka opcją - nie zrobiłem, bo nie zrobiłem ogrzewania podłogowego czego po czasie trochę żałuję.
  2. Obudowę swojego kominka zrobiłem z płyt superisol -bez kłopotu
  3. Zgodnie z prawem. Jeżeli już jest pozwolenie to tylko zmiana pozwolenia na budowę - nowy projekt zagospodarowania działki - budujesz spokojnie co chcesz. Warianty geodeta myli się przy wytyczaniu domu lub majster przy szalowaniu ław prowadzą do stresu gdy ktokolwiek w urzędzie porówna ewidencję geodezyjną powykonawczą z projektem. Efektem będzie co najmniej nowy projekt zagospodarowania terenu + opłata za legalizację gratis.
  4. gruntować czy nie - zależy od farby np na aquatex (kabe) producent pisze na opakowaniu - nie wymaga - zaleca tylko pomalować pierwszą warstwę rozcieńczoną wodą farbą. Optiva (Tikurilla) ma dedykowany grunt który przy malowaniu na kolorowo można też barwić. Optymalnie przeczytać zalecenie producenta docelowej farby i zastosować się do niego.
  5. Praktycznie brukarze gdy wykonywali mój podjazd robili tak: rowek, beton o konsystencji półsuchej, duże kostki układane jedna za drugą i dobijane młotkiem wzdłuż przyszłego brzegu ścieżki/podjazdu, i obrzeża gotowe. Po związaniu betonu wypełniali wewnętrzne pola drobniejszą kostką. Całość jest z piaskowca.
  6. Nie syp nadmiaru kruszywa tylko mały klin przy wjeździe do garażu. Taki podjazd z samego kruszywa w wykorytowanym wykopie funkcjonował u mnie 2 lata bez problemów.
  7. To zależy od czasu pomiędzy przyklejeniem a odpadnięciem - im krótszy tym sens dzwonienia większy. Generalnie właściwie przyklejone płytki nie odpadają - te klejone w Ravennie ok 1500 lat temu trzymają się.
  8. Rozwijając temat dziennik a budowy - musi być wypełniony zgodnie z stanem faktycznym na budowie- przy takim sąsiedzie - kierownik budowy co wizyta to wpis w czasie rzeczywistym.
  9. Ja widziałem. Sąsiedzi mają taras z kostki brukowej i palisad. Wygląda i imprezowało się na nim dobrze. Mój taras jest z bruku piaskowcowego i zawracałem sobie nim głowę od roku, wreszcie go skończyli, i jest. I jestem z niego od 2 tygodni bardzo zadowolony. A żona gdy rozłoży na nim leżak....
  10. Ja sam nie, ale kolega tak - przecinał cegłę ręcznie formowaną na pół i z tego wmurowano mu cokół domu i fragment ściany w salonie - za kozą. Technicznie odbyło się to w ten sposób że zawiózł cegłę do kamieniarza a tam przecięto każdą na pół. W mojej opinii NA ZEWNĄTRZ jakiekolwiek płytki to potencjalny problem z odpadaniem przy minimalnych niedokładnościach w wykonaniu i wodzie która dostanie się w szczeliny i zamarznie. Dla mnie granicą sensownego oszczędzania jest cięcie cegły na pół.
  11. Ja swoją kupiłem kierując się tym jak leży w rękach - wygodą trzymania -wejdź do sklepu, pomacaj, potrzymaj, pomachaj. W standardowych zastosowaniach - cięcie drewna do kominka, drobiazgi w ogrodzie - silnik poprzecznie mi nie przeszkadza - mam najtańszą elektryczną Makitę.
  12. Globalnie bardziej sprawdza się malowanie drewna farbami przeznaczonymi do drewna . Ale jeśli chcemy by drewno nie odróżniało się od ściany można pomalować wszystko tą samą farbą i liczyć że się od drewna nie odspoi. Zjawisko nie odspajania się farby do ścian od elementów drewnianych występuje najczęściej przy przypadkowym zachlapaniu drewna które miało pozostać niepomalowane. Co do ochrony przed MOP-em proponuję umieścić w pomieszczeniu niedostępnym dla MOP-a, lub doprecyzować pytanie.
  13. u mnie było 17000 KWh ale na 3 budowy z jednego licznika - podobny zakres prac na budowach - wykonczeniówka - rachunek zabolał.
  14. adwalk

    Problem z ogrzewaniem

    Tanie inwestycyjnie i bezobsługowe - za 2000 PLN piec elektryczny. Koszty eksplatacji porównywalne do gazu płynnego, a pozbyć się go łatwiej niż zbiornika z działki.
  15. wspólnie z dwoma sąsiadami zbudowaliśmy 200 m " tymczasowej" linii energetycznej by mieć prąd w domach. Kosztem podzieliliśmy się równo po 1/3 każdy.
  16. rura zwykła. poszerzone otwory na rury w stropie by zmieściła się izolacja przygotowane na etapie wylewania stropu.
  17. u mnie rura biegnie przez kuchnię na parterze - nie słychać. Izolacja wełna akupłyta 10 cm. Znaczenie mają też: odsunięcie rury od ściany i wełna pomiędzy rurą a ścianą. elastyczne elementy gumowe w obejmach by drgania nie przenosiły się na ścianę. Wełna pomiędzy rurą a stropem wewnątrz otworu w stropie.
  18. Mam rolety zewnętrzne we wszystkich oknach w domu, w tym jedną na dachowym w sypialni. W sumie mechanizm na korbkę otwierający roletę okna dachowego jest najmniej wygodny. Latem roleta dobrze chroni przed przegrzewaniem. Zasunięta istotnie wycisza deszcz i wiatr. Potwierdzam, że często nie chce się nam tej na oknie dachowym otwierać.
  19. Pisząc przyłącze masz na myśli kabel i docelową skrzynkę z licznikiem ??? Jeśli tak - to wszystko do licznika włącznie jest własnością Vattenfalla i tylko on jest władny to przemieścić. Zrobi to na twój wniosek (jeśli będzie życzliwy) i oczywiście za twoje pieniądze.
  20. Numer nadaje urząd miasta/gminy. W mojej gminie by nadać numer budynku wymagają: 1. Wypełniony druk wniosku o nadanie numeru - pobrany z urzędu. 2. Załącznik do druku - mapa geodezyjna z wrysowanym budynkiem.
  21. Dom bez piwnicy? Jeżeli w posadzce pod kafelkami nie ma izolacji termicznej to jej temperatura zdąża do temperatury gruntu pod domem - pewnie 8-10 C. Przy obecnej wilgotności to może być mniej niż punkt rosy. Można to zmienić na dwa sposoby: 1 Obniżyć wilgotność w pomieszczeniu - np klimatyzacja. 2 Odkucie płytek, wylewki i wykonanie izolacji - przyda się też na zimę - bo ta powierzchnia będzie wtedy źródłem strat ciepła.
  22. Ja zciemniam przy użyciu rolety Fakro bo nie mam Veluxa ;( Nie zacina się, jest ciszej podczas deszczu. Elektryczna byłaby wygodniejsza w używaniu.
  23. Mój kierownik budowy polecił wykonawcy przygotować folię do przykrycia stropu po wylaniu - na wypadek burzy. Kupiłem, nie była użyta, wykorzystana później przy wykończeniówce.
  24. beton komórkowy to materiał jednorodny nie ma znaczenia kierunek ułożenia bloczka
×
×
  • Dodaj nową pozycję...