Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

trebor

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    76
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez trebor

  1. Witam wszystkich forumowiczów! Zadam pytanie w imieniu znajomych, którzy własnie wprowadzaja sie do swojego domku i mają zaistalowany piec na eko groszek. Proszę o podpowiedź co do przechowywania paliwa i sposobów załadunku. Ze wzgledu na wątłą posturę znajomej dźwiganie worów odpada a mąż często w trasie ( TIR ).
  2. U mnie odstraszacz solarny chyba się nie sprawdził. Do nor nasypaliśmy Normix. Po kilku dniach nornica wyszła na powierzchnię troszkę"otumaniona". Zakończyłem sprawę szpadlem. Na razie jest spokój, ale napewno przyjdą następne.
  3. Podczas pobytu w Chorwacji strasznie spodobały mi się krzewy Bugenvilli. W Chorwacji rosną jako bardzo duże krzewy obficie obsypane fioletowo-purpurowymi kwiatami. Kupiłem więc na miejscu jeden krzew i przywiozłem do Polski. Czy ktoś mógłby mi poradzić jak go pielegnować i czego mogę się po nim spodziewać w warunkach polskich?
  4. Mam taki taras z jednym stopniem. Jako ograniczenie zostaly wykorzystane betonowe obrzeża i tego właśnie nie polecam. Kostka granitowa wygląda zdecydowanie lepiej. Taras jest stabilny, po roku użtkowania nie zapada się. Przy dużych ulewach wypłukuje się piasek ze szczelin. Na początku stale go uzupełniałem ale obecnie zrezygnowałem z tego . Szczeliny zrobiły sie głębokie na 0,5 - 1,0 cm. Wygląda to nawet ładniej. Uwaga! Przed wykonaniem należy dokładnie zniszczyć wszelką roślinność pod przyszłym tarasem, zwł. szkrzyp. Przerastające chwasty są później problemem. A tak wogóle to jest bardzo ładny i nie martwię sie ewntualnymi uszkodzeniami - nastepna "cegiełka" , gumowy młotek i ... gotowe. Polecam.
  5. Dzięki za porady. Brabanty były pojedyncze, dość wysokie ok. 60cm. W pierwszym roku rosły normalnie. Na wiosnę podsypałem nawozem do iglaków - tak sie nazywał. Po jakimś czasie zaczęły wiotczeć. Obecnie trochę się poprawia, rosna bardzo ładnie, są żywo zielone, troche sztywnieją.
  6. Proszę o radę.... moje tuje - brabanty zrobiły się wiotkie, przeginają się w różne stony. Mają ładne zielone igły, świeże odrosty ale nie trzymają pionu. Co mam z tym zrobić ?
  7. U mnie na dachu leży "WIEKOR", karpiówka miedziana. Dach jest piękny, już od dwóch lat, a i dekarze chwalili jakość materiału.
  8. Zanim urosną tuje do siatki możesz przyczepić maty z trzciny lub niekorowanej wikliny. Widziałem takie ostatnio w Castoramie. Na pewno zasłonią "bajzel" sąsiada.
  9. Ładne ławki widziałem też na Allegro, z dostawą do domu.
  10. Na mojej budowie murarze pracowali od 7.oo do 15 - 15.30 a w sobote do 12 - 13.00. Przy rozmowach wstępnych od razu zaznaczyli, że takię mają zasady. Byłem tym nieco zdziwiony ale dotrzymali wszystkich terminów i praca posuwała sie szybko. Byłem zadowolony. Natomiast cieśla, fachowiec starej daty, pracował od świtu do zmroku. Dekarze siedzieli na dachu do 18.00 a elekryk pracowal do ciemnej nocy.
  11. Przed chwilą zadzwoniła do mnie żona z dobra wiadomością: trawa zaczęła rosnąć! Huraaaa!
  12. Wszystkich ziaren ze 100m2 nie wydziobały! Ziemia wymieszana z piaskiem, więc jest dodatkowe "maskowanie" ziaren. Niestety minęły kolejne dwa dni i nic. Jeszcze raz siać? Jak długo czekać?
  13. Tydzień temu posiałem mieszanke "Sportową" podlewam codzienie i ...... nic. Ani pół centymetra. Może w nocy jest za zimno?
  14. Koszty , kosztami ale są rownież aspekty funkcjonalne i technologiczne. Strop monolityczny pozwala na prawie dowolne projektowanie z "wiszącymi" fragmentami włącznie. W swoim domu zmieniłem strop monolityczny na terrivę. Niestety nad klatką schodową byl zprojektowany fragment wystający jak balkon. Niestety, z terrivy tego nie da się zrobić. Na etapie budowy schodów trzeba było dorabiać drewniany podest - dodatkowe koszty. Dlatego przed jakąkolwiek zmianą w projekcie należy popatrzeć trzy "kroki do przodu".
  15. Ta cegła na taras to tzw. klinkier brukowy lub bruk klinkierowy. Informacje na ten temat mozna znaleźć na stronie producenta tego materiału CRH Klinkier np. w Gozdnicy woj. lubuskie.
  16. Klinkier brukowy jest produkowany np. przez firmę CRH Klinkier w Gozdnicy woj. lubuskie. Tam właśnie kupiłem. Cena w zeszłym roku to było ok. 60gr /szt. ( 6x4x12). Czasami szprzedają niesortowany i wtedy jest taniej. Obecnej ceny nie znam.
  17. Wykonałem taras ziemny, ale zamiast kostki brukowej użyłem klinkieru brukowego. I teraz mam piekny, czerwony taras. Klinkier ułożony w jodełkę, obrzeża betonowe, szare - ładnie się komponują. Można też jako obrzeża wykorzystać grubą kostkę granitową - też ładnie wygląda.
  18. Budowałem dom z Porotonu 25 P+W. Mój wykonawca przekonał mnie o potrzebie ulożenia 2 warstw pełnej cegły pod wieńcem, ale bez żadnej dodatkowej izolacji. I tak zostało zrobione. Czy potrzebnie? Nie wiem.
  19. Budowałem dom z Porotonu 25 P+W. Mój wykonawca przekonał mnie o potrzebie ulożenia 2 warstw pełnej cegły pod wieńcem, ale bez żadnej dodatkowej izolacji. I tak zostało zrobione. Czy potrzebnie? Nie wiem.
  20. Pamietajcie o planach przebiegu kabli. Wczoraj, przy kopaniu rowu do odprowadzenia wody z rynien przeciąłem kabel alarmu biegnacy do garażu. W tym miejscu akurat był bardzo płytko zakopany. Naprawiłem sam ale technik i tak musial przyjechać .
  21. Wybudowałem dom z Porotonu 25PW + 10cm styropian ( Poroton 25 też ma przegrody wzdłuż długiej osi pustaka ). Dom jest ciepły i suchy. Okna z PCV bez nawiewników. Wentylacja grawitacyjna. Zima 2003/2004 była pierwszym sezonem grzewczym w naszym domu, nigdy nie zauważyłem śladu rosy na oknach. Za ogrzanie 176m2 nie płaciłem nigdy wiecej niz 300zł/mc. ( 20,5 st / 19,5st ). Nie należy demonizować problemu przenikania pary wodnej przez ściany a skupic się na dobrej wentylacji budynku. Bardzo ważne jest również pozbycie się wody technologicznej - tynki, wylewki itp. W okresie, kiedy budowałem dom 09.2002 - 09.2003 aura bardzo mi sprzyjała. Dom całkowicie wysechł przed ociepleniem. I to jest najważniejsze. W codziennym użytkowaniu różnicę pomiędzy pustakiem 25 a 30 trudno będzie zauważyć. Zachowajmy odrobinę zdrowego rozsądku w pogoni za wspólczynnikami.
  22. trebor

    Kermi

    Mam grzejniki Kermi od października 2003 . Na razie jest ok! Czasami słychać szum przepływającej przez nie wody, zwłaszcza w sypialni. Nie wiem dlaczego? Może ktoś wie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...